Duyuru

Çökü?
Henüz duyuru yok

Su Dışında Sığ Su Bayılmasında İlk Yardım

Çökü?
Bu konu sabit bir konudur.
X
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

• Su Dışında Sığ Su Bayılmasında İlk Yardım

Kazazede yüzeye çıkarıldığı andan itibaren soluk alıp vermesi kontrol edilmelidir. Eğer nefes almıyorsa sırtüstü yüzeyde tutulurken dahi bir el ensye konup baş hafif geriye alınır, diğer el ile burun kapatılarak ağızdan ağıza suni solunuma başlanır. Bundan sonra yapılması gereken ilk iş kazazedeyi tekneye veya karaya almak olmalıdır.

Eğer tekne veya kara uzaksa yaklaşık 8 saniyede bir solunuma devam edilerek bir yandan yüksek sesli uyaran verilerek kazazede sırtüstü yüzer vaziyette yüzdürülmeye devam etmelidir. Bu esnada ağırlık kemerleri atılmış olmalıdır.

Karaya veya tekne çıktıktan sonra yapılması gerken ilk iş havayolunu açık tutmanın yanısıra kalp atımını kontrol etmektir. havayolunu açık tutmak için baş yan tarafa yatırılır. En sağlıklısı nabzı boyundan kontrol etmektir. Eğer kalp atmıyorsa, kazazede sırtüsütü yatarken kollar dik, sağ elin avucu ile sternum yani iman tahtası üzerinde bastırılır, diğer elin avucu da aynı pozisyonda 90 derece dik olacak şekilde sağ elin sırtına konur. Omuz ağırlığı verilecek biçimde pompa hareketi biçiminde kalp masajı yapılır.

Eğer tek kişi iseniz 15 kalp masajı/ 2 soluk, eğer iki kişi iseniz 4 masaj/ 1 soluk biçiminde yaşam desteğine devam edilir. İki kişi iseniz arada değişin çünkü yorulursunuz. Bunlar dışında sizlerin yapabileceği pek de bir şey yok. Bundan sonra yapılacak iş hastaneye gitmek olacaktır.

Bu işi yaparken dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar vardır.

Herşeyden önce kalp masajının sakın ola çalışan kalbe yapmayın çünkü doğrudan çalışan kalbin durmasına neden olursunuz. Bu nedenle mutlaka kalbin kesinlikle durduğundan emin olun.

İkincisi yapay solunum uygularken baş mutlaka geride olmalıdır. Baş geriye doğru yatmamışsa verdiğiniz hava burundan geri çıkar. Göğüs kafesinin şiştiğini mutlaka görün.

Bunları nasılolsa öğrendik. Bayılırsak birbirimizi ayıltırız diye düşünerek sakın rsikli dalış denemeyin. İnanın hekim olmama rağmen böyle olaylarla karşılaşmak hiç istemem çünkü ÇOĞU ZAMAN kazazedeyi geri döndüremezsiniz. Üstüne bir de olayın paniği bindiği zaman eliniz ayağınız dolaşır. O nedenle siz siz olun bu sporu bayılam düzeyi en az olabilecek düzeyde yapın.

Hepinize sağlıklı ve burada yazılanları asla uygulamak sorunda kalmayacağınız dalışlar dilerim

Teşekkürler abi emeğin için.

Yorum yap

Gönen bey, Değerli Bilgileriniz için çok teşekkürler.
      Haddim olmayarak ama aciliyetin önemini belirtmek adına,
      Bu işlemlerin en kısa sürede yapılması yani en geç 5-6 dakika içinde dersek yanlış olmaz sanırım. oksijensiz kalan Beyin ölümü 5-6 dakika içinde başlayıp daha sonra geri dönüşü olmayan beyin hasarları meydana geleceğinden!!!!! Yani karaya çıkartıp orada gerekenleri yaparım demeden Gönen Başer 'in de ilk paragrafında yazdığı gibi hemen su üstüne çıkar çıkmaz işlemlere başlamak çok önemlidir.

Yorum yap

Gönen Bey faydalı bilgiler için teşekkürler..

Yorum yap

teşekkürler,katkınız çok değerli.

Yorum yap

Teşekkürler.

Yorum yap

Sağol Gönen bey..çok faydalı bilgiler,sizin de dediğiniz gibi inşallah gerekmez.
              Ama gerekirsede arkadaşlar soğukkanlılığımızı koruyarak bambaşka bir insan olmamız gerekir,bir insanın yaşamını kurtarmak gibi asil bir görev bizi beklerken,paniği,iğrenmeği bi kenara bırakıp,doğru olanı yapmalıyız.

CÜNEYT AKAY/7-EK?M-1958/?ZM?R
              ***HEP RASGELS?N***
              http://zipkinci.com/duyuru/7935-10-m...ter-misin.html

Yorum yap

tsk

katkılarınız gerçekten çok teşekkürler.

Yorum yap

COK SAOLUN BU VERDIGINIZ BILGILERLE BELKIDE ILERIDE BIRCOK KISININ HAYATININ KURTARILMASINA YARDIMCI OLACAKSINIZ HOCAM. BUYUK SEVAP VALLA.

Yorum yap

Cevap: Su Dışında Sığ Su Bayılmasında İlk Yardım

çok sağolun gönen bey

Yorum yap

gerekmemesi dileğiyle bilgiler için teşekkürler

Yorum yap

Çok saĞol doktor bey.
                        DARL?NG THE SEA...

OKTAY /?STANBUL

Yorum yap

Faydalı bilgiler için teşekkürler.

Yorum yap

Gönen Bey sağolun bilgiler için.

Yorum yap

Guven abİ buguzel bİlgİler İ bİzlerle paylastİgİnİz İcİn tesekkur ederİm
                              bİr ara bİrlİkte dalma dİlegİ İle

Yorum yap

Haz?rlan?yor...
                              X