Duyuru

Çökü?
Henüz duyuru yok

Konsantrasyon, Psikoloji ve Fiziksel şartlar

Çökü?
Bu konu sabit bir konudur.
X
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • Konsantrasyon, Psikoloji ve Fiziksel şartlar

  Başlangıç olarak bu konudaki en önemli hususlardan birisi de stresi ve strese neden olan etmenleri anlamaktır. Stres, vücudun adaptasyonu için gerekli bir tepkidir ancak normalden fazla olması durumunda aşırı yüklenmeye ve sonuç olarak performansta gerilemeye neden olabilir.

  Her birimiz hemen hemen aynı korkuları ve endişeleri duyarız. Soğuk, kötü görüş, dalgalar, akıntılar gibi dikkati dağıtan çevresel değişiklikler, sığ su bayılması korkusu, geç eşitleme konsantrasyon kaybına ve yüzeye zamanından önce çıkmamıza neden olabilir. Eğer dalgıç zihinsel olarak kendini iyi bir şekilde eğitmediyse maske buğulanması gibi basit bir olaydan bile çabukça telaşlanıp konsantrasyon kaybına uğrayabilir.


  Dalgıç mutlaka çok iyi konsantre olmalı öyle ki ilk eşitleme anını bile unutmalıdır. En büyük hatalardan birisi de dalgıcın “Konsantre Olmalıyım” şeklinde şartlanmasıdır. Bu kendinize konsantre olmanız gerektiğini söylemenizdir ki bu konsantre olmanızı engelleyen durumun olduğunun bir belirtisidir.

  Yorgun ve sağlıksız durumlarda dalış yapılmaması gereklidir. Kendinizi keyifsiz hissediyorsanız o gün suya girmeyin. Vücudunuzu dinleyin

  Dalıcının dalışı zamanında sonlandırması da önemli bir noktadır. Sınırlarımızı aşarak suyun altında fazla kalmamak gereklidir.Bu çabuk tükenmeye yol açar.

  Vücut performansını ve sağlıklı karar verme durumunu kötü yönde etkileyecek, bir durum da alkollü dalmak olduğundan dalış öncesi kesinlikle alkol alınmamalıdır.

  Dalıştan önce yapılmaması gerekenlerden biri de yemek yemek. Dalışın tok karnına yapılmaması en uygunudur. Ama çok acıktıysak dalış arasında açlığımızı gidermek için kan şekerini yükseltmek amacıyla birkaç bisküvi yiyebiliriz ve susuz kalmamak için de su içebiliriz.

  Zevkli dalışlarda zamanın nasıl geçtiğini anlamayız. Ama vücudumuz dalışı bırakmamız için bize bazı sinyaller verir. Bunları şöyle sayabiliriz:

  Sualtında kalış süremizin azalması;
  Alınan nefesin artık doyurucu hale gelmemesi;
  Yukarı çıkınca baş dönmelerinin oluşması;
  Kulak çınlaması, bulanık görme;
  Bacak kaslarında adele seyirmesi ve kramplar;
  Titreme;
  Dudak, el ve tırnakların morarması;
  Bel ağrısı;
  ve yorgunluk bitkinlik hissi.

  Bunlar olunca dalışı terketmek gerekir.
Haz?rlan?yor...
X