Duyuru

Çökü?
Henüz duyuru yok

Ağırlığın etkileri ... sığ su bayılmasına..

Çökü?
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

• Ağırlığın etkileri ... sığ su bayılmasına..

Arkadaşlar öğrendiğim kadarıyla sığ su bayılmalarında sırt ağırlıkları daha yardımcı oluyorlarmış..
    Bu olayı yaşayan bir abim birde yanıda bulunan onu çıkartan abiden dinledim olayı..

İkiside kendine göre tecrübeliler ve bir birlerini görebilecekleri mesafede ayrı ayrı av yaparak body sistemli dalış yapıyorlar aralarında 20 mt mesafe bırakarak uzaktan sürekli işaretleserek dalıyorlar..
    Bir ara birisi 1 balık görüp açılıyo gördüğü balık muhtemelen akya çünkü diğeride aynı balığı görüyo ama uzak olduğu için seçemiyo .. karartı halinde .. yakın olan abi dalış yapıyo ve derin olduğunu farketmiyo diğer abide ona bakarken...5-6 metrede hareketsiz kalışını görüyo elindekileri atıp acilen diğerinin yanına gidiyo ... ve o gidene kadar dipteki abi belindeki kemeri çözüyo ve su üstüne çıkıyo ama sırtındada bir ağırlık kemeri var ve bu kemer onun ters sırt üstü dönmesini sağlıyo diğeri ulaşır ulaşmaz bakıyo soluk alıp veriyo kayığa çekip çıkartıyo yaklaşık 20 dk dinleniyorlar .. ve dipteki malzemeleri tolayıp dönüyorlar ..

benim sormak istediğim bu bayılan abinin yaptıgı gibi ağırlıkları 2 ye bölmek mantıklımı?
    ağırlık almaya gitmiştim oda alıyodu konuştuk bana hem sırt hem kemer al dedi kötü bir durumda belindekini atarsın sırtındakide ters çevirir seni böylece arkadaşın gelinceye kadar sen kendini biraz toparlarsın ... dedi ve bunu anlattı ve eğer alacaksan ayak bileği ağırlıklarını terse topuğa doğru bağla dedi bende yoktu ama ters ani bir durumda ters çevrilmek önemli

sizcede doğrumu?

Cevap: Ağırlığın etkileri ... sığ su bayılmasına..

Sığ su bayılması, belirli metrelerin üstünde ve güvenlik önlemlerinin olmadığı dalışların sonucunda yaşanabilir.Güvenlik derken, ilkyardım ve dalışı iyi bilen bir buddy , derin dalışta çok önemli bir konu olan doğru ağırlık ayarı ve tabi ki doğru nefeslemeden bahsediyorum. sırt ağırlığını sığ su dalışlarında kullanırım. derinde gereksiz çünkü, suya dik olarak palet vurulacagından sırt ağırlıgı boynumuza kayar veya kemeri oynatabilir. bu da av boyunca rahatsızlık verir. Derin dalışlarda başta muhakkak bir buddy ile dalış yapılmalı. eğer yok ise dalış öncesi bir dalış programı yapılıp, ortalama dalış derinliğine karar verilip en doğru ağırlık ayarı yapılmalı.elbette hiperventilasyondan uzak durulmalı. şamandıra kullanılmalı. bahsettiğiniz suda sırt üstü durma olayını, kemerde yanlara(sadece yanlar, ön tarafa değil) ve belin arkasına yerleştireceğiniz ağırlıklarla gene sırtüstü vaziyette kalırsınız. bunların yaşanmaması için önceki önlemleri almak çok daha mantıklı.
    Y. Akdeniz
    ?stanbul
    Harita Müh.
    sigpic

Yorum yap

Arkadaşında dediği gibi 20 gibi bir derinliğe iniyorsan sırt ağırlığı kullanmazsın sırt ağırlığı genelde karakıyı avlanacaksan tercih edebilirsin çünkü fazla ağırlık takma ihtiyacan doğacak ve hepsini beline takarsan bel ağrısı yapabilir.derin dalışlarda 5-6 kilo gibi bir ağırlık kullanacağından bence gereksiz.Sadece sığ su bayılması yaşamamak için limitlerini bil ve zorlama başına geldiğinde ne olacağını bilemezsin sırtüstümü yüzüstümü o allaha kalmış en iyisi bu durumla hiç karşılaşmamak.Kazasız belasız dalışlar.
      serkan
      ?ZM?R

Yorum yap

arkadaşlar bilgiler için tşkürler sizlere

Yorum yap

Haz?rlan?yor...
        X