Duyuru

Çökü?
Henüz duyuru yok

Bayılma sürecinde mental mücadele gerekli !

Çökü?
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • Bayılma sürecinde mental mücadele gerekli !  Sığ su bayılması olarak adlandırılan durum bir sonuçtur. Bu sonuç uzmanların da izah ettiği gibi çeşitli belirtiler ile başlar ve bir süreç olarak gelişir. Aşılan limitler, uzun dip zamanı, yanlış ağırlık seçimi, gereksiz performans kaybı, tükenme gibi durumların neticesinde gerçekleşen bayılma süreci öncesinde girişilecek psikolojik harp hayat kurtarmak için çok önemlidir. Kişinin bayılamaya ve bilinç kaybına direnmek için gerçekleştireceği iç güdüsel ve mental çabalar yaşama tutunmada fayda sağlayacaktır. Bayılma anı bir anda gerçekleşirse kaza zedenin yapacak çok fazla bir şeyi yoktur. Fakat adım adım bilinç kaybına ve bayılmaya giden bir süreçte ki bu çok kısa bir zaman dilimi içinde gerçekleşir dalıcının kendisiyle girişeceği mental mücadelesinde son bir gayret hayatını kurtarabilir. Fakat bu mücadele güçlü bir psikolojik yapı gerektirmekte ve düzenli NLP antrenmanları ile geliştirilebilmektedir.

  Yaşadığım bir tecrübede çıkış esnasında bayılmak üzere iken çok büyük bir psikolojik harp ile çıkışımı son anda yapabildim. Bu esnada su üstünde kendimden geçme tehlikesi devam etti bir süre bunun için sırt üstü dönerek soluklandım. 4 dakika kadar göz karartısı ve hissizlik hali geçmedi, sonrasında sırt üstü kıyıya kadar satıh yüzüşü ile çıktım. Benzer tecrübeyi yaşayan diğer dalıcı arkadaşımızın anlattığı gibi: çıkış esnasında dikey olarak bir objeye bakamamak , gözlerde kayma durumu, bilinçte bulanıklık bu süreçteki en belirgin belirtilerdir. Ayrıca bu esnada arkadaşımızın dediği gibi sualtına bakmamak, dibe takılmamak da çok önemli tamamen katılıyorum. Yine aynı şekilde hissizleşmek, bilinç altına yönelmek, kurgu ve üst düzeyde kaygı hali bayılma durmunu takip eden bir süreci oluşturmaktadır.

  Olumsuz durumlara karşı geliştirilecek mental antrenman teknikleri ile daha güçlü bir psikolojik yapıya kavuşmak önemlidir. Sporcular için NLP teknikleri zıpkıncılar tarafından da uygulanması gerekli yöntemlerden birisidir.

  Kendi tecrübemi paylaşmak istedim

  Saygılarımla...

 • #2
  teşekkürler.

  Yorum yap


  • #3
   geçmiş olsun, paylaşım için teşekkürler
   Bal?k ça??rmay? bilmem, onlar beni ça??r?r


   Can ARSLAN ?stanbul 13/11/1971

   Yorum yap


   • #4
    Cevap: Bayılma sürecinde mental mücadele gerekli !

    Bazı arkadaşlarımızın yazılarından anlıyorum ki dalış esnasında şnorkeli ağızlarında tutmaya devam ediyorlar.
    Bu çok yalnış.
    En büyük sigortamız beyindir.
    Beyin vücudun oksijene olan ihtiyacını karbondioksit seviyesine bakarak karar verir.
    Eğer hipervantilasyon yaptıysak beyni kandırıp dip süresini bir miktar arttırmışızdır.
    Karbondioksit seviyesinin maks. seviyeye çıktığını beyin aniden farkına vardığında nefes alma ihtiyacı hissettirir. Eğer yüzeye çıkıp nefes alacak kadar süremiz yoksa vücudun diğer hayati organlarını korumak amacıyla( öncelikle beyin kendisini, kalbi, karaciğeri) organizmayı bayıltarak ayaklardan ve ellerden olmak üzere kanı çekip hayati organlara göndererek organların oksijensiz kalmasını önlemeye çalışır.
    Buraya kadar normal bir süreçtir.
    Eğer bundan sonra halen 0 seviyesinden aşağıdaysak ve yardım yok ise üstelik şnorkel halen ağzımızda ise nefes yolunun açık olması nedeniyle akciğerlerimize su dolmaya başlayacaktır. Yani senkopun yanı sıra da boğulma sürecide başlayacaktır.
    Bunu önlemek için şnorkeli ağzımızdan bırakalım.
    Tüm dünyada düzenlenen serbest dalış müsabakalarında dalıcının samba ya da blackout olası halinde 6 ay müsabakalardan men cezası verildiğini de önemle hatırlatırım.

    Denizleriniz mavi, nefesiniz bol olsun.

    Yorum yap


    • #5
     Cevap: Bayılma sürecinde mental mücadele gerekli !

     Sık sortilerle suya dalmış ve en osn kayanın altına girmiş balığı çıkarmak için suda baya uzun bi süre kalmıştım.Açıktaydım.Çıktığımda balığı dizgiye aldığımda nefesim kontrolümden çıkmıştı.Saniye yaklaşık 2 kez ama boğazım yırtılırcasına derin nefesler almaya başladım.Vücut sıcaklığım hayatımda şahit olmadığım kadar yükselmişti.Gözlerim kararmış ,bayıldı bayılacak durumdaydım.Ben o an ölüm işte geldi demiştim.
     Hemen serinlemek için elbisemin baş kısımını çıkardım ve biraz serinledim. Sırtüstü yatmayı düşündüm ama o bana biraz daha sıkıntılı olacağını düşünerek vazgeçtiM.şnorkelimle beraber suya yüzüstü yattım.Beni mutlu edecek ne varsa düşünmeye başladım.Çünkü zerre kadar panik yapsam bayılmama yetecekti.. Yeni doğmuş oğlumun simasını düşündüm kıyıya doğru yavaş yavaş yüzerken.Ve kıyıya ulaşmayı başardım.
     Arkadaşlara tavsiyem güçlerini zorlamamaları.Özellikle yani başlayan arkadaşlar.Bu spor gerçekten kondisyon isteyen ve çok yorucu olan bi spor.Limitlerinizi asla zorlamayınız.Allah hepimizi korusun.Selamlar.

     Yorum yap


     • #6
      Cevap: Bayılma sürecinde mental mücadele gerekli !

      Allah hepimizi korusun.

      Sağlıklı dalışlar versin.

      Yorum yap


      • #7
       Cevap: Bayılma sürecinde mental mücadele gerekli !

       Gecmis olsun.verdİgİnİz bİlgİler super beninmde en sevdigim soz ^^denİzde panik yapan ÖlÜr^^ hİÇ bİ zaman panik yapmicaksin.dedikleriniz cok guzel yazilar bu ise yeni baslamis birisi olarak 3.5 6 metrelerde av yapiyorum ama 10 metrelerde cok cazip geliyor denemek istiyorum ama bu yazilardan sonra kademeli kademeli gidicem .tesekkurler.

       Yorum yap


       • #8
        Cevap: Bayılma sürecinde mental mücadele gerekli !

        atakancım 3-5 metrede daha fazla agasonda kal ama 10 metreyi kendine üst limit olarak verme..daha derine dalmak daha büyük balık anlamına gelmez daha yasın çok genç bence bunun için antreman yap ama ben 10 metreye kesin inmeliyim diye saçma bişeye takılma..dediğim gibi 10 metreye inip çıkacagına 5 metrede 3 metrede daha fazla kal...

        [email protected]
        https://twitter.com/kyhn_yldrm
        http://www.icimdekidusman.com
        '' Türk ?nsan? Para Gibidir.. içine ???k tut, Atatürk yoksa sahtedir... ''


        Yorum yap


        • #9
         Cevap: Bayılma sürecinde mental mücadele gerekli !

         Deneyimlerini yazan arkadaşlara teşekkürler.

         Yorum yap


         • #10
          Cevap: Bayılma sürecinde mental mücadele gerekli !

          Teşekkürler, çok güzel paylaşımlar, yaşanmış hikayelerden dersler çıkarmak lazım. Zıpkıncılıkla uğraşanların ve avcıyı suda, teknede asiste edenlerin dalış sırasında avcının başına gelebilecek tehlikelerden haberdar olması gerekir.
          * MST - 1981 *
          } >) ) ) ) * >

          Yorum yap


          • #11
           Cevap: Bayılma sürecinde mental mücadele gerekli !

           her yazılanı hayretle okuyorum ve benim gibi dalışa yeni başlayan arkadaşlarında büyük bir dikkatle okumalarını tavsiye ediyorum. paylaşım yapan herkese teşekkürler.

           Yorum yap

           Haz?rlan?yor...
           X