Duyuru

Çökü?
Henüz duyuru yok

Sığ Su Bayılması Video Kaydı

Çökü?
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

• Sığ Su Bayılması Video Kaydı

Arkadaşlar Merhaba,

İnternette bir sığ su bayılması videosu izledim. Sizlerle de paylaşmak istedim.

Dalışın başlangıcı kayıtta yok ancak incelediğim kadarıyla dalgıç yaklaşık 40 metreye dalıyor ve dip süresi hemen hemen 1’50”.

Serbest dalış yaptığı için aşırı bir efor harcama gözlemlenmiyor. Öncesinde bizler gibi saatler süren bir dalış deneyimi yaşadığını da düşünmüyorum. Nihayetinde serbest dalış antrenmanı yapıyorlar. Buna rağmen çok kısa sürede bilincini kaybediyor.

Sizce bu normal mi? Dalgıç ciğerlerini hakkıyla doldurmadan dalışa başlamış ve artan derinliğin verdiği rahatlama hissiyle de apnea limitini aştığını fark etmemiş olabilir mi?

Açıkçası bu kadar kısa sürede sığ su bayılması olabileceğini gözlemlemek beni korkuttu.

Görüntü 2'51"de başlıyor.

Ümit Pasin
    1978 BURSA

Cevap: Sığ Su Bayılması Video Kaydı

Arkadaşlar,

şu olayla ilgili yorumu olan yok mu? Önemli bir mevzu olduğundan tekrar hatırlatma ihtiyacı duydum.
    Ümit Pasin
    1978 BURSA

Yorum yap

videodan hiç bir şey anlaşılmıyor
      soner kaya AYDIN 1984

Yorum yap

İlgili görüntü 2:51'de başlıyor. Siz doğru kısmına bakmadınız mı acaba? Klip farklı görüntüleri de içeriyor çünkü.
        Görüntüde özetle; bir dalgıç serbest dalış yapıyor, yaklaşık 40 metreye iniyor ve su altında yaklaşık 1 dakika 50 saniye kalıyor. Tam satha ulaştığında bilincini kaybediyor. Badisi dalgıcı hemen yakalıyor.
        Ümit Pasin
        1978 BURSA

Yorum yap

Ben bu video 5-6 kez izledim çok yüksek ses açıldığında 4:05 de dalgıç saatinden alarm sesi geliyor.. bu dakikadan yaklaşık 15 sn sonra 4:20 de bilinç kaybı başlamış ve yüzeye 1-2 mt var..
          Ya çok yorgun üst üste dalış yaptı ve normal apnea süresine göre saatini ayarlasa da bu dalışında normalde yaptığı süreyi yakalayamadığı için durum yaşandı..

Bu konularda hiç tecrübem yok ama senkop geçirmesi için 1:50 gibi bir süre, kısa diye bir kural olamaz bence..

Birde buradaki durum sığ su bayılması (Senkop) değilde, tamamen yüzeyde olmasada Samba geçirmiş gibi geldi bana..
          Murat Görgülü ***1975***Çorlu
          Yakayasub mad pro 95

Yorum yap

Merhaba.

Derinlik 40 metre değil kesinlikle. Taş çatlasa 28-30 diyelim. Serbest dalış yapıyorlar ama baştan aşağı amatörlük kokuyor. Bilekte lanyard(güvenlik kordonu) yok. Tamamen plansız dalış, ne yapmaya çalıştıklarını ben de anlamadım. Samba mı senkop mu o bile belli değil ama sambaya benziyor gibi.

Hocam bayılmanın derinliği ve süresi yok. Duruma göre değişir.

-Fazla zorlarız, 1 metrede de, karada da bayılabiliriz.
            -Hiperventile oluruz, daha aşağı inerken 5 metrede de bayılabiliriz.
            -Yanlış nefesleniriz 1 dakika dip süresiyle de bayılabiliriz.
            -İki dalgıç da doğru nefeslenir; biri 3 dakikada 90 metreye inip çıkar ve bayılmaz, diğeri 25 metreye 1 dakikada iner, çıkarken bayılır. Çünkü limitlerinin üzerinde dalış yapmıştır. Çıkışta nabzını fazla yükseltmiştir. Paniklemiştir, fazla oksijen tüketecek hareketlerde bulunmuştur vs vs

Diyafram kasılmaları, nefes alma ihtiyacı bize sinyalleri çok önceden veriyor zaten. Bunlara dikkat edersek ve badili dalarsak güvenli dalışın sırrını çözmüş oluyoruz zaten.
            En son düzenleyen impunity; 13.Ekim.2018, 14:06.
            ceyhun ba?can
            Bal?kesir/edremit/akçay
            SSI Freediving L2

Yorum yap

Haz?rlan?yor...
            X