Duyuru

Çökü?
Henüz duyuru yok

Trombosit Bağışı 01.10.2014 Baltazar Team

Çökü?
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

• Trombosit Bağışı 01.10.2014 Baltazar Team

Trombosit Bağışı Nedir?

Trombositler kan içinde bulunan, kanın pıhtılaşmasını sağlayarak kanamayı durduran hücrelerdir. İki şekilde elde edilir. Bir tanesi bir ünite taze kandan 6 saat içinde santrifüj yöntemiyle ayrılması ile 1 ünite trombosit süspansiyonu elde edilir. Diğer yöntem ise aferez cihazı ile 1- 1,5 saatlik bir işlemle elde edilen ürün taze tam kandan ayrıştırılan 6-8 ünite trombosit süspansiyonuna eşittir. Elde edilen trombosit süspansiyonları oda ısısında 5 gün saklanabilir.

Trombosit Bağışı Prosedürü Nedir?

Trombosit vericisi ile alıcının aynı kan grubundan olması tercih edilen bir durum olmakla birlikte acil durumlarda farklı kan grubuna ait trombosit toplanabilir. Toplanan trombosit ürününe eritrosit karışmadıkça “cross match” yapılması gerekmez.

Trombosit bağışı sırasında aferez cihazı ile gönüllünün bir kolundan kan alınır, içindeki trombositler ayrılarak diğer koldan gönüllüye geri verilir. Yani kişinin kan miktarında herhangi bir azalmaya neden olmaz. Vericinin trombosit sayısı yaklaşık 3-4 gün içinde eski seviyesine ulaşır. Aynı verici en erken 48 saat sonra tekrar trombosit bağışcısı olabilir. Bir verici en fazla haftada 2 ve yılda 24 kere trombosit vericisi olabilir.

Tromboferez işlemi için gerekli setler steril ve tek kullanımlıktır. Her verici için yeni bir set açılır ve kullanılan set tıbbi atık olarak imha edilir.

Trombosit Bağışında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Trombosit vericisi için işlemden önce kan bağışı için gerekli kuralların tamamı geçerlidir. Özel olarak aspirin ve aspirin benzeri ilaçlar işlemden en az 48 saat önce kesilmelidir. Kan bağışından farklı olarak süresi yaklaşık 1,5 saate yakın sürer ve vericiye hiçbir zararı yoktur.

Trombosit vericisinin 18-60 yaş aralığında ve50 kgüzerinde olması gerekir. Ayrıca hemoglobin değerinin 13 gr/dl ve üzerinde trombosit sayısının ise 150 binin üzerinde olması gereklidir.
    Herkezi Bağışa davet ediyoruz.Kan hayattır ....

Fatih
    ?stanbul
    1978
    Adam olmak bir gruba dahil olmak de?il bir duru?a sahip olmakt?r.

Cevap: Trombosit Bağışı 01.10.2014 Baltazar Team

Saat gece 12 ye yaklaşınca uykumuz gelmiş artık hani biraz daha kalsak uyurduk o halde...
    Fatih
    ?stanbul
    1978

Yorum yap

Tebrikler Rıdvan, çok faydalı ve bol sevaplı bir iş yapmışsınız.
      sigpic

?ener BANDIRMA
      ?stanbul - 1972
      60 sn yeterli.

Yorum yap

Asl? bandixir taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
        Tebrikler Rıdvan, çok faydalı ve bol sevaplı bir iş yapmışsınız.
        Abi Trombositi verirken etikette isme baktım dedim ben bağış yapıcaktım isme değil tamam dedi bunu ilk acil hastaya göndereceğiz sabaha bile kalmaz bu dedi içim gitti kullanacak hastanın ismi yazıyordu bir bayanın adı belki o isim bir yakınımızın olabilirdi Rabbim hastalara acil şifalar versin bizde sağlıklı bünyemizin kıymetini ve sadakasını böyle verelim kıymetinin bilerek ve bu hayatı kanı canı pahasına paylaşarak
        Fatih
        ?stanbul
        1978

Yorum yap

dostum tebrik ederim , her sene düzenli olarak kan bağışı yaparım .
          sigpic

Muhsin YILDIRIM
          1975 - ?STANBUL / ATA?EH?R
          530 822 13 96
          MARES V?PER 75
          YAKAYASUB GHOST HUNTER 82
          MARES V?PER PRO 100
          AZMAN PRO 100

Yorum yap

örnek davranış,tebrikler...

Yorum yap

tebrikler Allah razı olsun
              Soner TA?
              ?STANBUL
              05435238364
              YA? 37
              sigpic
              NEFES?N?Z VE ?ANSINIZ BOL OLSUN
              passion trip master
              paranoyak frekans

Yorum yap

Kan bağışı sizin bünyeniz için iyi Trombosit ise hastalar için daha çok aranan diye dün öğrendim ben bundan sonra zaman buldukça trombosit bağışı yapıcam arada kan vericem .Sadece bir kaç saatinizi hastalara bağış yaparak yardımcı olabilirsiniz...
                Fatih
                ?stanbul
                1978

Yorum yap

tebrikler ridvan gene guzel bir yaklasim guzel insanlardan da bu beklenir.
                  Birde ufak bir hatirlatma eger kizilaya duzenli kan verirsek onlarda bize bir kart veriyor allah gostermesin ama o kartla herzamn kan ihtiyayici karsilana biliyor.
                  tlf: 0532 166 67 11

Ömer Eyüpo?lu

BURSA \ E?gel

Ak?nc?larteam

Pathos pro 82
                  Omer hf2 100

Yorum yap

Budur Rıdvan abi düşüncenize,bünyenize sağlık...En güzel trofeden daha güzel paylaşım.
                    1989 Trakya k?y?lar?

Ya?am, ald???n nefeslerin say?s?yla de?il, nefesini tuttu?un anlar?n say?s?yla ölçülür. (George Carlin)

Yorum yap

herkese hayırlı olsun umarım katılım fazla olur bir ara bir kaç kişiye vermiştim en kötüsüde tahlil sonuçlarını beklemek
                      AL? KEMAL
                      ANTALYA-KEMER

Yorum yap

Hasta olup tahlil sonucu beklemektense iyi.olup o sonuclari beklemek bence daha guzel.gecen gun telefon.actilar kizilaydan trombosit icin ilac.ictigim icin veremedim cok uzuldum umarim haftaya iyi olur verebilirim..guncel deyip arkadaslari.sıkmak istemiyorum anca boyle.denk gelince.guncellesiyor .
                        Fatih
                        ?stanbul
                        1978

Yorum yap

Yüreğine sağlık Rıdvan böyle paylaşımlar insanın gönlünü ısıtıyor. Dün akşam bende kan bağışı yaptım ve gerçekten insanın içi huzurla doluyor. Bağış yapacak her kişiden Allah razı olsun.

Yorum yap

/BED.E?T Ö?R. (40)

Yorum yap

Haz?rlan?yor...
                            X