Duyuru

Çökü?
Henüz duyuru yok

DENİZANALARI VE DENİZ şAKAKLARINDAN KORUNMA TEDBİRLERİ

Çökü?
Bu konu sabit bir konudur.
X
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • DENİZANALARI VE DENİZ şAKAKLARINDAN KORUNMA TEDBİRLERİ

  DENİZANALARI: Bu sınıf, gerçek deniz analarının tamamını içeren ve Dünya denizleirnde 200 türe, Türkiye denizlerinde ise 6 türle temsil edilir. Tüm deniz anaları denizlerde pelajik bölgede yaşarlar; vücutlarının %95'i sudan oluşur ve hareketleri büyük oranda dalga, gel-git ve rüzgar hereketlerine bağlıdır.
  Aslında çan veya şemsiye şeklindeki vücutları kontraktildir yani ritmik olarak kasılma yeteneğine sahiptir, ancak bu hareket gerçek kas hüçrelerinden meydana gelmeyipepitel kas hüçrelerinden meydana gelmektedir.Bu bakımdan deniz anaları suda pasif yerdeğiştiren canlılardır. Tüm deniz anaları kornivordur,besinlerini zooplakton,balık yumurtaları ve larvaları, bazende küçük balıklar oluşturur. Vücut yapıları ve şekilleri türler arasında çok büyük farklılıklar oluşturur,ancak genellikle hepsi saydam yapıdadırlar. Üreme organları genelde göz alıcı renktedirler. Türkiye sularında yaşıyanların şemsiye çapı 1m yi geçmemektedir,ancak dünya denizlerinde 2m şemsiye çapına ve 36m uzunlıktaki tentüküllere sahip olanları mevcuttur.Diğer ılık ve soğuk denizlerdeki deniz analarının tentükülelri ölümle sonuçlanabilen zehirlenmelere sepep olabilir. Bütün dünyadaki en zehirli deniz cnlısının bir denizanasının olduğu gözden kaçmamaktadır. Özellikle Avusturalya sularında yaşıyan bu denizanası 1994 yılında 50 kişinin ölümünden sorumludur ve ölümlerin %65'i zehirlenmeden sonraki ilk 3-8 dakika içinde gerçekleşmiştir. Ancak Akdenizde yaşayan bütün denizanası türleri göz önünde bulundurulursa, çok büyük bir tehlike arz etmedikleri görülür.
  Karasularımızda yayılım gösteren denizanası türleri arasında en yaygın olanı Aurelia aurita, denizle ilk defa tanışan küçük çocukların rastlayabileceği çok iyi bilinen bir türdür. Tabak veya disk şeklindeki vücutları 40cm kadar boya erişebilir. Genellikle şeffaf veya kirli beyaz renge sahiptirler. şemsiyanin etrafında çok sayıda iplikçik şeklinde uzantılar bulunur. Bu denizanasının neden olduğu zehirlenmeler genellikle hafif kaşıntılar ve kızarıklıklarla atlarılabilinir.

  DENİZ şAKAYIKLARI: Deniz şakayıklarını dahil olduğu bu sınıf dünyada yaklaşık 6000 türe,kıyılarımızda ise 20 kadar türle temsil edilir. Deniz şakayıklarının vücutları su ile çevriliyken çiçek şeklinde bir görünüm arz ederler, ancak gel-git sonucu suyun dışına çıktıklarında veya herhangibir şekilde rahatsız edildiklerinde tentakülleirni içeriye çekerler ve kasılırlar. Ayrıca çok yavaşta olsa ayak diskleri sayesinde yer değiştirebilirler. Denizlerimizde dağılım gösteren deniz şakayıkları arasında üç tür diyerlerie oranla daha kuvvetli b,r zehir mekanizmasıa sahiptirler.

  DENİZ ANALARI VE şAKAYIKLARI ZEHİRLENMELERİNDE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

  Neden oldukları zehirlenmelerin semptomları türlere, mavsime, nüfuz ettileri bölgeye, deriye nüfuz edilen zehre, zehirleyen türün büyüklüğüne.bireyin bağışıklık sistemine ve yaşına ( çok yaşlı ve çok genç insanlarda daha hassas) göre değişiklik gösterir. Genel olarak lokal deri tahrişleriyle zehirlenme etkisi gözükür. İlk anda ortaya çıkan kaşıntı hissi birkaç saat içinde sona erer. Baz dırımlarda acı sadece temasın gerçekleştiği bölgede lokal olarak kalır,bazende yakın organlara acı hissi verebilir. Temas edilen bölge kızarır,kaparır bazende kanıyabilri. Ciddi zehirlenmeler kas krapları,karında sertlik, dokunma hissinde ve sıcaklığın algılanmasında azalma, mide bulantısı kusma, ciddi sırt ağrısı,konuşma zorluğu,istemsiz kas kasılmaları ve nefes alma zorluğuna sebep olabilir. Ölüm olaylarına çok nadir rastlnır.Fakat Akdeniz şakayıklarınn ölümle sonuçlann semptomları bilinmektedir.

  TEDAVİ YÖNTEMLERİ: Tedavi yöntemleri uygulanırken acının hafifletilemsi ve zehir etkisinin azaltılması yönünde hedefler gözetilmelidir. Dünyanın pek çok bölgesinde şakayıkların ve mercanların sebep oldukları zehirlenme olaylarında yapılan en yaygın tedavi sadece lokal olarak AMONYAK veya SİRKE uygulaması yeterliolmaktadır.
  1. Deri derhal deniz suyuyla hafifce yıkanmalıdır. kesinlikle tatlı su veya buz kullanılmamalıdır ve deri asla ovuşturulmamalıdır. (Tatlı su kulanımı derideki pasif zehir hücrelerinin patlamasına sebep olabilir)
  2. Acı veya kaşıntı sona erene kadar SİRKE, %40-70 lik ALKOL veya AMONYAK tatbik edilmelidir. tavsiye edilen bu solüsyonların bulunmaması durumunda İDRAR da kulanılabilinir.
  3. Eyer deride zehirlenmeyi sağlayan canlınınçeşitli uzantıları,parçaları kalmışa çıplak elle dokunmadan bir cımbız yardımıyla deriden uzaklaştırılmalıdır. Bu uzantıların alınması sonucunda mümkünse bir eldiven giyilmelidir. Bu uzuntıların alındığı bölgeye KURU KUM
  serpilerek daha sonra temiz bir havluyla bastırmadan silinmesi gerekir.
  4. Tahriş olan blgeye tekrar sirke uygulanmaldır (15dk boyunca). ağazda alınabilecek histaminik bir ilaç ve tahriş olan bölgeye sürülebilecek topika bir merhem işe yarayabilir.
  5. Eğer uzuntılar (tentaküller)göz ile temas etitiyse,gözler en azından 1-2lt tatlı suyla yıkanmalıdır.

 • #2
  deniz anasının olduğu bir koya gidecektik tanıdık bir doktora sordum yanında anestol ve medikasol(merhem)götür demişti anestol uyuşturuyor diğeri ise antialerjik.

  Yorum yap


  • #3
   arkadaslar bunu doktor olan yengemden ögrendim deniz anaları ve diyer deniz canlılarının zehirlerini yok etmek icin neremizde hasar varsa oraya hemen sıcak su tedavisi uygulayın sıcak su ile güzelce ovun inanın bir sey kalmayacak cunkü cok denedim ve her zaman mükemmel ise yarıdı doktorun agzından bilgileri hemen size tasıdım saygılar

   Yorum yap


   • #4
    benim kolumda bellibelirsiz izi kaldı belki ilerde geçer ama derimin gözümün önünde kabarması pekde iç açıcı bir olay değildi sanki kızgın bir tavayı sağ koluma bastırıyorlardı .anamur devlet hastanesine gittim acil servisde bir iki ilacı karıştırıp genç ve güzel bir hemşire kalçamdan iğne yaptı bir saat sonra acısı kalmamışdı.fakat izi birkaç ay bariz bir şekilde kaldı hiç geçmiyecek diye kortum ama şu an belli belirsiz ... arkadaşlar su altında neye temas ettiğimiz dikkatedelim


    emre UÇKAN
    ADANA
    EMRE UÇKAN
    ADANA 1978
    AB +

    Yorum yap

    Haz?rlan?yor...
    X