Duyuru

Çökü?
Henüz duyuru yok

KÖPEK BALIKLARINDAN KORUNMA TEDBİRLERİ

Çökü?
Bu konu sabit bir konudur.
X
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

• KÖPEK BALIKLARINDAN KORUNMA TEDBİRLERİ

Bilindiği üzere tehlikeli köpek balığı türleri Türkiye denizlerinde oldukca nadir rastlanan canlılardır,dallış limitleri dahilinde karşılaşılması muhtemel köpek balıkları ise küçük boylu zararsız canlılardır. Olası saldırı olaylarına karşı önerişen pek çok korunma tedbirleri vardır, taşları birbirine vurmak, bağırmak,regülatörden hava egzıs etmek,elle suya vurmak gibi. Ancak bazı seslerin köpek balıklarını cazbettkleri ve bunun sonucunda bazı saldırma olaylarının gerçekleştiği göz önüne alınırsa yukarıdaki önerilerin gerçeksiz olduğu görülür. Bazı raporlarda,eğer birey yaralı değilse ve suda hareketsiz kalırsa meraklı bir köpek balığını ortamı terk edebileceğinden bahsedilmektedir. Çeşitli şekilelrde ( bıçak,zıpkın vb. kullanarak) köpek balığını yaralamak amacıyla yapılan hamleler ise büyük olasılıkla sonuçsuz kalacak ve hatta bir tahrik unsuru olduğundan saldırı ihtimali yükselecektir.
    Köpek balığına şiddet kullanmak tavsiye edilmemekle birlikte eğer başka bir seçenek kalmamışsa burun solungaç veya göz yakınlarına darbe yapılmalıdır. Dalış esnasında koyu renkte bir elbise giyilemsi ve özellikle açık su ve derin su dalışlarında mümkün olduğunca fosforlu renklere sahip malzeme kullanımından kaçınılması tavsiye edilir. Ayrıca çok bulanık sularda,liman girişlerinde ve kanallardadalış yapmak,köpek balıklarının bu tip ortamlarda bulunma ihtimalinden dolayı büyük bir risk taşır. Ortamda büyük bir köpek balığı farkedilirse yaavş hareketlerle yüzeye çıkılmalı ve derhal tekneye binilmeli ve su yğzeyindeyken kollar açılmalıdır, zira köpekbalığı dalıcının silüetini başka bir canlıya benzetip saldırabilir. Yasak olmasına rağmen halen kıyılarımızda dinamtle avcılık yapılmaktadır ve bu olay pek çok köpek balığını bir anda ortaya çıkan bol besinden ve kandan dolayı ortama çekebilmektedir. unutulmamalıdır ki,küçük boylu köpek balıkları da butip ortamlarda saldırgan bir tutum sergileyebilmektedirler.

KÖPEK BALIĞI SALDIRILARINDA TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Köpek balığı ısırıkları sonucu genellikle büyük miktarda doku ve kan kaybı söz konusu olur. bundan dolayı iki önemli probleme karşı acil ve etkin tedbirler almak gerekir.
    (1) Kan kaybının kontrol edilmesi
    (2) şokun önlenmesi
    şok durumu genellikle (0.5 litreden fazla) kan kaybına bağlı olarak gelişir. Böyle durumlarda derhal kanama durdurulmalı, yaralı sıcak tutulmalı ve intravenöz sıvı (serum veya dextran) verilmelidir. Fakat çok şiddetli şok geçirien bir yaralıya kesilikle ağızdan hiçbirşey verilmemelidir. kan dolaşımının normale dönmesi zaman alır,bu esnada derhal bir tıp merkezine baş vurulmalıdır.

Bu bilgiler için çok teşekkürler

Yorum yap

Yorum yap

Yorum yap

Yorum yap

siyah elbisemiz ve paletlerimizle tıpkı bir fok balığı formundayız zaten. suyun üstünde durunca da saldırır bence. ben köpekbalığıyla karşılaşınca zıpkınla kafasından veya gözünden vurmayı düşünüyorum. ya da çenesinin altından yukarı doğru. o zaman ağzını da açamaz :P

Yorum yap

BELGESEL KANALDA TEHLİKELİ KÖPEKBALIKLARININ ANİ HAREKET YADA TEHDİT
              HAREKETLERİ İLE UZAKLAşTIĞINI SEYRETTİM....
              TIPKI BEBEKLERİN DOKUNMA DUYUSU GİBİ HERşEYİ AĞIZLARI İLE HİSSETMELERİNDEN KAYNAKLANDIĞINDAN BAHSEDİLİYOR....!

Yorum yap

EKİNOX a katılıyorum çok saldırgan olabilmekle beraber aslında bir çoğu ürkek hayvanlardır.ani bir hareket veya ses bu hayvanlarıürkütebilir suyun altında avazımız çıktığı kadar bağıralım baktık işe yaramıyor salla zıpkını miilin tadına baksınçok basitmiş gibi yazdım ama değilmi..

emre UÇKAN
                ADANA
                EMRE UÇKAN
                ADANA 1978
                AB +

Yorum yap

ya zıpkını sallayınca girmeyebilir de ama öyle bir tehlike de var gerçi solungaca atılınca girer muhtemelen, ya da benim kendi senaryoma göre de tam ağzını açınca ağız içinden yukarıya doğru, direk benye ulaşır böylece hem sert derisi de darbeyi absorbe etmemiş olur. Ben ufakken babamlar bir kere çaparide nasıl yakaladılarsa ufak camgöz yakalamışlardı, 30-40 cm flandır herhalde. Onun derisini bile ben zor kesmiştim çakı ile, bilemiyorum ama çakı mı kördü çok, yoksa balığın derisi cidden çok mu sert ve kalın
                  Berkin Birol - 1984

Yorum yap

yok yok bizde aydıncık tarafında ağdan çıkmış birtane gördük dediğin ebatta bir camgöz yavrusu derisi gerçekten çok sert yapıda bu hayvanın ..yanlız bir avantajımız daha var saldırıya geçdiği anda gözlerini kapatıp geriye doğru içeri doğru çeker bu hayvanlar yani saldırı anında tam bir kördür ..buda bize ağzının önünden kaçmak için çok kısada olsa zaman kazandırır..birde bazen ıssırmak için geldiğini sanırız ama bu hayvanlar burunlarının ucu ile dokunup karşısındaki varlığı tanımaya çalışır en azından yiyecekmi değilmi diye.. bizde zıpkını sıkmasak bile milin ucunu burun kısmına değdiririsek büyük ihtimalle hayvan geri dönecektir ..saygılar

EMRE UÇKAN
                    EMRE UÇKAN
                    ADANA 1978
                    AB +

Yorum yap

tabi tüm savunma teorileri bizim onu önce gördüğümüz takdirde geçerli,
                      onun bizi önce görmesi durumunda napıcazzzzzzzz
                      Bal?k ça??rmay? bilmem, onlar beni ça??r?r

Can ARSLAN ?stanbul 13/11/1971

Yorum yap

bizim kara sularımızda çok dşük bir ihtimal ama dediğin gibi beklenmedik bir saldırı karşısında yapılabilecek pek bişe yok..eğer olabiliyorsak soğukkanlı olup doğru düşnmeye çalışmalıyız. derin kesikler olacatır vücudumuzda önce kanamayı durdurmaya çalışmalı sonrada en yakın müdahale merkezine yola koyulmalıyız...bunun içndirki beğensekte beğenmesekte tüplü dalıcılar o bölgedeki sağlık kuruluşlarına suya girmeden önce haber verir..dalacakları bölgeyi açık bir şekilde tarif ederler ambulansın en kısa sürede bölgeye gelmesi ve bu tip durumlara karşı hazırlıklı olunması için
                        EMRE UÇKAN
                        ADANA 1978
                        AB +

Yorum yap

valla balığın çenesinin altından atma fikri süper ... Arkadaşım tebrik ederim :mrgreen:

Yorum yap

bence en iyisi köpek balıgıyla karşılaşmamak için dua etmekitr
                            :P

Yorum yap

Cevap: KÖPEK BALIKLARINDAN KORUNMA TEDBİRLERİ

bir arkadaşım "doğada bir aslanla karşılaşsam ve elimdeki silahta da tek kurşun olsa o kurşunu kendime sıkarım diyordu hayvana sıksam ıskalama ihtimali var ve bu durumda intikamını çok kötü alır" diyordu
                              balığa zıpkın sıkmak pek doğru gelmiyor bana

Yorum yap

Haz?rlan?yor...
                              X