Duyuru

Çökü?
Henüz duyuru yok

HAVUZ VE DENİZDEN GÖZE BULAşAN HASTALIKLAR

Çökü?
Bu konu sabit bir konudur.
X
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • HAVUZ VE DENİZDEN GÖZE BULAşAN HASTALIKLAR

  Havuz ve denizden göze kısa sürede hastalıklar bulaşıyor

  Türkiye'deki Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Reha Ersöz, yaz mevsiminde polenlerin artması ile birtakım vücut alerjilerinin yanı sıra, gözde bahar nezlesi ortaya çıktığını ve bunun da kaşıntı, sulanma, ışık rahatsızlığı meydana getirdiğini söyledi.

  Bahar nezlesi ile gözde görme rahatsızlığının zaman zaman had safhaya ulaşabildiğini dile getiren Ersöz, "Çoğunlukla alerjik, güneşin fazla olduğu yaz döneminde güneşin içinde fazla olan ultraviyole ışınların bazı türleri gözün değişik tabakalarına zarar vermektedir. Bunlardan kaçınmalıdır, en kolay yolu ultraviyole koruyuculu güneş gözlüğü takmaktır. Ancak, dışarıda satılan gözlüklerin kalitesini kontrol etmek mümkün değildir, menşei ve camının kalitesi bilinmeyen gözlük alınmamalıdır, bu gözlüklerin koruduğu zannedilir; ama gözü korumaz." dedi.

  Havuza ve denize fazla girmekle iki türlü sorunun ortaya çıktığını kaydeden Prof. Dr. Ersöz, bakteri ve mantarlardan arındırılmamış havuzlardan mikrobik hastalıkların göze bulaştığını, bu tür vakaların kaplıcalarda da olabildiğini kaydetti. Ersöz'ün verdiği bilgiye göre havuzlarda ortaya çıkan bir diğer sorun klorlama yapılıyor olması. Temizlemek için fazla miktarda havuza dökülen klor, özellikle çocuklarda kornea tabakalarında hücreye zarar veriyor. Batma, yanma gibi şikayetleri beraberinde getiriyor. Bu nedenle havuza giren çocukların mutlaka koruyucu havuz gözlüğü takması öneriliyor.

  Göz yaralanmaları artıyor

  Yaz mevsiminde alerji, ultraviyole ışınlar, havuz ve denizden kaynaklanan göz rahatsızlıklarının yanı sıra çocuklarda göz yaralanmaları da daha çok ortaya çıkıyor. Okulların tatil olmasıyla birlikte çocukların daha çok dışarıda oynamaya başlamasının göz yaralanmalarının artmasında birinci etken olduğu belirtilirken, arkadaşları ile dışarıda oynayan çocuklarda düşme, oyun sırasında çarpışma nedeniyle göz yaralanmaları meydana geliyor. Göze darbe, göz kanamaları, göz merceğinin düşmesi, katarakt meydana gelmesi, kapak yırtıkları şeklinde ortaya çıkan göz yaralanmalarında göz içinde demir, bakır gibi metal parçaları, kıymık parçası, yabancı cisim kalabiliyor ve bu maddelerin görme sinirlerini tahrip etmesi neticesinde zaman zaman göz kaybına kadar gelişen olaylar yaşanıyor. Ailelere ‘Nasıl olsa çıkar geçer' yaklaşımından uzak durmalarını tavsiye eden Prof. Dr. Reha Ersöz, "Yaralanmanın üstünden 3–4 saat geçtikten sonra hekime intikal eden olayda geç kalınmış olabilir. Göz yaralanmalarında tam donanım olmayan sağlık ocakları yerine donanımlı kuruluşlar tercih edilmeli." şeklinde konuştu.
Haz?rlan?yor...
X