Duyuru

Çökü?
Henüz duyuru yok

Kurşun Ağırlık Zararlı Olabilir Mi?

Çökü?
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

• Kurşun Ağırlık Zararlı Olabilir Mi?

Merhaba,

arkadaşlar kullandığımız dalış ağırlıkları kurşun ve bildiğim kadarıyla kurşun zehirli bir madde. Bu malzemelerle sürekli haşırneşir oluyoruz acaba bize bir zararı olabilir mi ya da deniz canlılarına zehirli bir etki yaratır mı? ne gibi önlemler alınabilir alternatifler nelerdir bilen varsa öğrenmek isterim.

Ayrıca olta kurşunları da aynı şekilde sorun yaratabilir mi?

Teşekkürler
    Cem

?stanbul 1978

?Ç?MDEK? DEN?Z

Cevap: Kurşun Ağırlık Zararlı Olabilir Mi?

Kursunun her turlusu zararli ve yikici bir ozelligi var eritirken zehirli gazlar salgiliyor vucuda uzun sureli temasindada ayni ve suda kaldigi zamn belli bir sure curume dedigimiz halde suyu zehirlemeye basliyor ama cevremizdeki diger zehirleri hesaba kattigin zaman deve kulak kalir istiyorsan kursunu plastikle kapla yada yagli boya ile boya akrilik boyalarda olur ama bunlar gecici cozum paran varsa kromdan bel agirligi dok veya altin

Yorum yap

açıklama için teşekkür ederim, böylesine zehirli bir maddenin bu kadar kolay ulaşılır, satılır ve kullanılır olması çok şaşırtıcı. öncelik tabii ki kendi sağlığımız ama çevre açısından da önemli bir tehlike bu.

kurşun içeren her şeyi düşünürsek aslında o kadar da devede kulak bir zarar olmadığını söyleyebiliriz. en azından milyonlarca aracın yaktığı yakıtlarda bile kurşun var diye biliyorum. bunlar da havaya salınıyor ve hepimiz bu havayı teneffüs ediyoruz.
      Cem

?stanbul 1978

?Ç?MDEK? DEN?Z

Yorum yap

Asl? qwert taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
        açıklama için teşekkür ederim, böylesine zehirli bir maddenin bu kadar kolay ulaşılır, satılır ve kullanılır olması çok şaşırtıcı. öncelik tabii ki kendi sağlığımız ama çevre açısından da önemli bir tehlike bu.

kurşun içeren her şeyi düşünürsek aslında o kadar da devede kulak bir zarar olmadığını söyleyebiliriz. en azından milyonlarca aracın yaktığı yakıtlarda bile kurşun var diye biliyorum. bunlar da havaya salınıyor ve hepimiz bu havayı teneffüs ediyoruz.
        Kurşun "katı" fazda zehirli olan bir madde değildir, 10 yıl öncesine kadar kullanılan yakıtlarda az da olsa kurşun bulunmaktaydı, ancak artık yakıtlar kurşunsuz... Örnek verirsek, evlerimizde bulunan plastik pencereler (Pimapen) de aslında "Polivinil klorür" (PVC) yakıldığında veya eridiğinde çok tehlikelidir, kanserojen bir maddedir, ancak katı fazda insan sağlığına bir zararı yoktur... Sonuç olarak belimize taktığımız kurşun ağırlığın bize ve doğaya pek zararı yok, ancak eritip şekillendiren arkadaşlar çok dikkat etmeli, özellikle kapalı ortamda erirken çıkan gazlar ölüme bile sebep olabilir...
        Ali Pa?ao?lu
        K.Çekmece ?stanbul / 18.02.1985
        Çevre Mühendisi

Yorum yap

Teşekkürler
          Cem

?stanbul 1978

?Ç?MDEK? DEN?Z

Yorum yap

Benimde aklıma takıldı aradım açık konu varmış , bizim kullandığımız kemerlerdeki veya sırt ağırlığındaki kurşunlar zararlımı değilmi ?evde muhafaza etmek ne kadar doğru zararlı ise bir yer bulmak lazım yada zararsız madenlerden bir çare bulmak lazım.Kapalı kutuda ayrı bir yerde saklamak bir nebze belki riski azaltır..
            Fatih
            ?stanbul
            1978
            Adam olmak bir gruba dahil olmak de?il bir duru?a sahip olmakt?r.

Yorum yap

Evdeki kurşun ağırlıkların ciddi anlamda bir tehlike olacağını sanmıyorum..

En azından; sabah teflon tavaya attığın hormonlu sığır etinden mamul sucuk,

üzerine kırdığın kafes tavuğu yumurtası,

Görüntüsü güzel ama tadı olmayan doğranmış , genetiği ile oynanmış ve aşırı hormon kullanılarak hasadı yapılmış domates, biber, salatalık ile;

pastörize sütten yapılan tereyağının üzerine Tarım Bakanlığının ifşa ettiği arı görmemiş balı sürdüğün, gdo lu buğdaydan yapılan ekmeği

Çernobil radyasyonu yağmış topraklarda yetişen çayla hüpletmen kadar zararlı değildir..

Caya attığın ve C.Karatay hocanın gördüğü yerde intihar ediyor diye 112'yi aradığı şekerden bahsetmiyorum bile..

En son düzenleyen extreme09; 25.Şubat.2017, 14:21.
              UFUK
              1983

Yorum yap

ufuk hocam içimi rahatlattın
                Fatih
                ?stanbul
                1978
                Adam olmak bir gruba dahil olmak de?il bir duru?a sahip olmakt?r.

Yorum yap

Olaya kimyasal açıdan yaklaşırsak. 1litre suda 0.01 miligr. kurşun varlığının üzeri zararlıdır. Zaten bu rakam ölçülebilir en alt değerdir. Yani icme suyunda kurşun bulunamaz. Dolayısıyla besin maddelerinin bulunduğu ortamlarda kurşun esasli ürünler kullanılmaz. Kurşun iceren pil,akü vb. Materyaller in çöpe atılması ülkemizde yasaktır.

Ancak kurşun zararları bu kadar bilinmezken insan hayatında boya katkısı, mutfak gereçleri gibi birçok konuda kendisiden faydalaniliyordu. Zehirleyici özelliği neredeyse arsenik kadardır. O nedenle kurşun ağırlıkların ileride üzeri silikon poliuretan gibi izole maddeler ile kapılmanmasi gibi uygulamaların zorunlu hale getirileceğini düşünüyorum.

Dünyanın en cok kurşun tüketen ulkeside çin, birçok sanayi dalında kullanılıyor ancak bazı kurşun bazlı ürünlerin eğer baska maden esaslı ikameleri var ise avrupaya girmesi yasak. Örneğin araç akulerinin araç sistemine bağlantısında kullanilan parçalar eskiden kursundu. Suan pirinç esaslı olanlar kullanılıyor. Ama kurşun olanlar kadar iyi değildir.

Sonuç olarak aynı işi görecek başka bir malzeme olmadığından kurşun la dalmaya devam edeceğiz.
                  Yusuf Esin
                  Edremit, Bal?kesir
                  esinyusuf@gmail.com

Yorum yap

Asl? alipasa taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
                    Kurşun "katı" fazda zehirli olan bir madde değildir, 10 yıl öncesine kadar kullanılan yakıtlarda az da olsa kurşun bulunmaktaydı, ancak artık yakıtlar kurşunsuz... Örnek verirsek, evlerimizde bulunan plastik pencereler (Pimapen) de aslında "Polivinil klorür" (PVC) yakıldığında veya eridiğinde çok tehlikelidir, kanserojen bir maddedir, ancak katı fazda insan sağlığına bir zararı yoktur... Sonuç olarak belimize taktığımız kurşun ağırlığın bize ve doğaya pek zararı yok, ancak eritip şekillendiren arkadaşlar çok dikkat etmeli, özellikle kapalı ortamda erirken çıkan gazlar ölüme bile sebep olabilir...
                    Bildiğim kadarıyla PVC çok da masum sayılmaz (katı halde pencere,kapı olsa bile).
                    Yurt dışı üretiminde sağlık açısından zararlı maddelerin uçması için 6 ay açık havada bekletildikten sonra satışa geçtiklerini duymuştum
                    ama bize imalattan daha sıcağı üzerinde geliyor pencereler ve hemen kullanıp o eve yerleşiyoruz
                    Yangın çıkar erir kısımlarına girmiyorum orası uzun ömrü düşünülünce göze alınıyor.
                    ....
                    Yurt dışında avcıların kullandığı kurşun saçmaların yerine(özellikle sulak alanlarda) zannedersem çelik saçma kullanılması zorunlu oldu, demek ki az da olsa zararı var.
                    ....
                    Esasında zıpkıncı için kurşun kirliliği önemli ise üşenmeden gördüğü olta kurşunlarını toplaması çok faydalı olur.
                    Sırt ağırlığının ön tarafına ek cep diktim, sahte-kurşun ne varsa atıyorum oraya hatta bir dalışımda yeni gittiği merada cebimde 7-8 tane kurşun oldu
                    cep dolunca elbisenin kol içlerine de 10-15 tane kurşun sokmuştum Yüzerken kollar aşağı çöküyordu zıpkını zor taşıdım , 2-3 ayda yaklaşık 5 kilo kurşun birikti bu sezon.
                    1989 Trakya k?y?lar?

Ya?am, ald???n nefeslerin say?s?yla de?il, nefesini tuttu?un anlar?n say?s?yla ölçülür. (George Carlin)

Yorum yap

Haz?rlan?yor...
                    X