Duyuru

Çökü?
Henüz duyuru yok

zıpkın yaralanmaları

Çökü?
Bu konu sabit bir konudur.
X
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

• zıpkın yaralanmaları

bundan 1 ay once si dalisim sirasin da palamutu 2 ci centige oturturken centigin kaymasiyla sag serce parmagimi epeybi guzel yarmistim kemik gozukuyordu
    bugun nette sorf yaparken
    bi sitede bu konu hakkinda aydinlatici yaziya ben geldi bu konuyu paylasmak istedim

Cevap: zipkin yaralan malari

Kimseyi korkutmak istemiyorum ama evet olur. Ortalama bir sualtı tüfeğinde suda şişin tüfekten çıkış hızı 100km/saat civarlarındadır. Bu rakam suyun dışında inanılmaz oranda büyür. şiş ağırlığını da hesaba katarsanız yüksek kütleli, bu denli süratli ve ucu sivriltilmiş bir cismin vücut bütünlüğünü bozacak hasarlar vermesi kesindir. Sonuç kolaylıkla yaralanmayı da aşıp ölüm olabilir. Yandaki fotoğrafta bu tür bir kazadan sonra çekilmiş röntgen filmini görüyoruz. şans eseri bu fotoğraftaki kişi bir kaç milimetre ile hayatta kalmayı başarmış ancak bir gözünü kaybetmiştir.
    Bu çarpıcı örnekten sonra kullandığımız sualtı tüfeğinin bir oyuncak ya da eğlence aracı olmaktan çok gerçek bir "silah" olduğunu söylemeye gerek görmüyorum. şaşırtıcı olan bu denli kuvvetli ve öldürücü bir silahın ne ruhsat ne eğitim gerektirmeden herkes tarafından kolayca temin edilebilmesi ve kullanılabilmesidir.

Kaza ile atış sonucu yaralanmaların önüne geçmek için bir kaç altın kuralı hep aklımızda tutmalıyız.
    1- Asla ve asla tüfeğimizi suyun dışında kurmuyoruz.
    2- Asla ve asla suyun dışında tetik düşürmüyoruz.
    3- Ne su içinde ne su dışında tüfeğimizi birine veya kendimize doğrulmuyoruz.
    4- Su içinde kurulu tüfeği elimizden bırakmıyoruz.
    5- Sığ suda zeminden yukarı doğru yada suyun dışına çıkacak bir açıyla atış yapmıyoruz.
    6- Av yeri olarak başka insanların bulunduğu ortamları kullanmıyoruz, beraber dalış yaptığımız arkadaşlarımızı kesinlikle tüfeğimizin önüne almıyoruz.
    7- Tetik mekanizma sağlam ve bakımlı tüfek kullanıyoruz.
    8- şişe bağladığımız misina yada ipimizin sürekli sağlam olduğundan emin oluyoruz.
    9- Tüfek ve şişlerimizi çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza ediyoruz.

Sualtı tüfeği kullanımında kaza ile birini vurmak yada kendi kendini vurmak dışında başka risklerde mevcuttur. Yaralanmaların başında parmak ve el kesilmeleri gelir ki bu kesilmeler kalıcı sakatlığa varacak uzuv kayıplarına neden olabilir. İçimiz gıcıklansa da bu tarz tecrübe yaşamış bir arkadaşımızın resmini aktarmak durumu hafife almamızı engelleyecektir.
    El ve parmak kesilmelerinin önlenmesi çok basit bir kaç tedbirle sağlanabilir, bunlar;
    1- Mutlaka eldiven kullanmak,
    2- Kesinlikle tel palamut olarak tabir ettiğimiz kırılma riski yüksek palamutları kullanmamak,
    3- Ne tür olursa olsun palamutlarımızı sürekli yıpranma, paslanma, zedelenme gibi durumlara karşı kontrol ederek kullanmak,
    4- Tüfeğimizi kurarken dikkatimizi etrafımıza değil yaptığımız işe vermek,
    5- şiş üzerindeki çentiklerin kenarlarının keskinliğini ince bir eğe ile köreltmek,
    6- Eldivensiz bıçak kullanmamak, balığı söndürürken yine dikkati yaptığımız işe vermek.
    Birde balık dizgilerimizin şişleri var ki bunları da başıboş bırakmayıp mutlaka kemerimize uygun bir aparat ile sabitlemeliyiz. Yandaki resim bize sabitlenmemiş bir dizgi şişinin verdiği hasarı göstermesi açısından faydalı olacaktır. Bu sorunu en sondaki ağırlığımız yanına şiş kalınlığında iç hacmi olan kısa bir hortum parçası sabitleyip, dizgiyi arkamızda dolaştırıp şişin sivri ucunu bu hortum parçasına sokarak kolayca çözebiliriz.

Yorum yap

bunlar da bbi kac ornek resim
      dizgi sisi vardi ama o resmin formati farkli oldugu icin koyamadim

En son düzenleyen ali osman; 30.Haziran.2008, 10:16.

Yorum yap

satiyorum bolumu yada album lerde cok denk geldi cogu arkadasimiz zipkinini su disinda kurmus fotolarini koymuslar onlari kini yorum

Yorum yap

Cevap: zıpkın yaralanmaları

bu konuyu açtıgın icin tesekkurler ali bende orjinal malzeme kullanmanın öneminden bahsedicem 3 hafta önce orjinalini bulamadığım için markasını bilmediğim 6mmlik bir şiş aldım çok güzel şiş herşey ok 2 hafta önce dalarken küçük bir kaza geçirdim palamut yatağına oturdu tüfek atışa hazır elimi çekerken şiş boşaltı her iki elimin küçük parmakları kesildi ve sol elimin yüzük parmağına dört dikiş atılmasına sebeb olan hilal şeklinde güzel bir yarığım oldu tabii hata benim eldivensiz dalmamalıydım ama bana ders oldu bundan sonra orjinal olmayan malzeme kullanmam sizlerde kullanmayın

Yorum yap

eline sağlık kardeşim sabitlenmesi gereken bir konu aslında site yönetimi konuyu sabitlerse çok iyi olucak.

Yorum yap

Konu bencede sabitlenesi...

Ra?it Ü. // ?zmir

Yorum yap

gecmis olsun serkan abi bende eldivensizdim ama akilaniyor insan basina boylebi olay gelince artik eldivenle daliyorum saolsun ozaman yanimda ozan abim vardi onun kullanmadigi eldivenleri vardi onlari bana ver disimdi rahatladim bi patik bide gene eldiven alicam kayalik lardacok dolastigim icin defar mosyon oluyor

alp abiyle rasit kardesimin dedigi gibi bencede bu konu sabitlen meli cok onemli bi konu yaralan malar harici olum dahi soz konusu
                saygilar

Yorum yap

iste bi kaza fotografi daha

Yorum yap

bu adam artık kocalık yapamaz yazık yaa...
                    bende eldiven olmasa serçe parmaklarımda dikişli dolaşıyor olucaktım...

Yorum yap

bende lastık kopması sonucu eldıvenım olmasa parmagın yarısını verecektm bu ısın sakası yok tebrıkler bole bır konu ıcın artk ııce dıkkatlı olrz
                      Denizler bugun bizimse yar?n ba?kalar?n?n DEnizlerimizi kirletmeyelim..

Yas:25 Yazlar? Ayval?k K??lar? Eskisehir- Fatih Özel-ESES EsEs Ki Ki Ki Eski Eski Es

Yorum yap

fatih omer 2 nizede gecmis olsu arkadaslar bene dun yani 9/7/08 tarihli avim sirasinda palamutun tam sise oturmamasi sonucu palamut bosandi ve o siradada lastigi birakak uzereydim allahtan elinde eskide sokugude olsa bi eldiven vardi aynisekile parmak gidecekti palamut kayinca yarim saatten fazla solserce parmagim sizladi durdu
                        demekki palamutuda centige tam oturttugumuzdan emin olmamiz gerekiyormus

Yorum yap

ali kardeşim süper bir konu açmışın .. sağolasın bu işi yapan herkez ufak tefek birşeyler atlatmıştır çok dikkatli olmak gerekiyor .. başlangıç zamanlarından bir gün boş çıkınca o dalgınlıkla o acemilikle zıpkını havaya doğru boşaltmıştım sanki tabanca sıkıyorum sekip şiş bana doğru gelince eyvah dedim sonumuz geldi bereket farklı biryere düştü allah korumuştu .. off neydi yaa ..
                          herkeze kazasız avlar..

Yorum yap

burakabi allah korumus gercekten demekki sisi bosaltirken havaya degil ya dumduz yada derinde asyagiya dogru bosaltmamiz gerekiyormus
                            saten burda yazanlarin hepsine harfiyen uyarsak hicbir arkadasimiza zararsiz ve tehlikesiz av yapmis oluruz resmen ben uyuyorum diger arkadaslarimizinda uymasi gereken kurallar yani gercekler

site yonetiminede bu onemli konuyu sabitledigi icn tesekkur ederim

dalin saglicakla

Yorum yap

uyarıların için sagol. çok güzel ve önemli bir konu

Yorum yap

Haz?rlan?yor...
                              X