Duyuru

Çökü?
Henüz duyuru yok

Zıpkınlarda çift lastik kombinasyonları nasıl hazırlanır ? Videolu anlatım

Çökü?
Bu konu sabit bir konudur.
X
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

Cevap: Zıpkınlarda çift lastik kombinasyonları nasıl hazırlanır ? Videolu anlatım

Gökhan çok teşekkürler, Araştırmayı seviyorum...

Öncelikle şöyle söyleyeyim; bende freesub 90 vardı kapalı kafa 20 lik dunlop lastiği çekmek bana işkence geliyordu.. Hamid arkadaşımızın bu konudaki araştırmaları youtube daki videolar beni small ıd ince lastiklere çekti..

Yakayasub mad pro neredeyse çok az kullanan var karbon, yerli üretim, kalamar gövde, fiyatı ve beğenmem beni kendine çekti, belki bu riskti, pathos, omer, cressi, ahşaplar gibi çoğunluğun kullandığı bir çok kendini kanıtlamış marka varken böyle bir tercih yaptım...He 2 atış yaptım sıkıntı yaşadım diye bas parayı güncellerden birini al gibi bir şeyde yapmak istemiyorum.. tüfeğime zamanla alışacağımı deneme yanılma ile sorunların üstesinden geleceğimi düşünüyorum...

Öncelikle sephiye için şunu söyleyebilirim 150 gram yuvarlak kurşunu baştan sondan kesip yuvarlak şekilde kafa içine tapa üstüne oturttum ve suya girdim. elçiği 2 parmağımla çok hafif tuttum battı, bir sonraki dalışta kurşunu matkapla delip ağırlığı biraz azalttım bu şekilde 5 kez her seferinde ağırlık ayarlaması yaptım şuan elciği çok hafif tuttuğumda tüfek ne batıyor ne yüzüyor tam nötr askıda kalıyor ve tahminim kafada 50-60 gr kadar kurşun ağırlık var istediğim gibi şişe göre ayarlama yapabilecek durumdayım makara olmasa tam paralel su üstünde duracaktır eminim...

şimdi her iki lastiğe 20 şer cm ip palamut taktım her girdiğimde deneyeceğim tepme olması gereken kıvama kadar palamutları biraz daha kısa bağlayarak bu şekilde bir ayar tutturacağımı tahmin ediyorum.. he olmadı o zaman tek lastiğe bakacağım...

Bugün bir arkadaşım ile konuştum palamut ipi kopmuş mecburen biraz daha kısa bağlamış bütün atışları ve tepme değişmiş ıska atmaya başlamış sonrada eski uzunluğuna alınca tekrar düzelmiş.. bir kaç cm in doğruyu bulana kadar çok şey değiştireceğini düşünüyorum..

Selamlar..
    En son düzenleyen Murat GÖRGÜLÜ; 17.Mayıs.2017, 23:27.
    Murat Görgülü ***1975***Çorlu
    Yakayasub mad pro 95

Yorum yap

Cevap: Zıpkınlarda çift lastik kombinasyonları nasıl hazırlanır ? Videolu anlatım

Sevgili murat videolardan incelediğim kadarıyla tepmenin fazla olmasının sebebi kabze kontrolüne alışmamış olman olabilir, bileğin sanki lastiklerin şokunu yeterince karşılamıyor gibi. 91 ve 96cm lik fin mesafesine göre 5'er cm palamut payı düşsek 86 ve 91cm mesafeye göre lastik boğmak gerekir. Bendeki hesaba göre yaparsak (86x2)/3=57cm, (91x2)/3=60cm civarı olması lazım. Benim şimdiye kadarki tecrübelerime dayanarak söylebilirim ki 7mm şişe kadar 14mm lastik kullanılmalı. 14.5 elindeki şişe fazla gelebilir. 6.5-7mm arası şişlerde uzunluk önemli olmaksızın 13.5 ya da 14mm lastik öneriliyor. Ayrıca small id lastiklerde her zaman alıştığımız 3.5-3.7 gibi katsayılar elindeki lastikte 3 olarak alınmış. Bu katsayı zaten small id lastik mantığına ters. Katsayının yüksek olması daha kısa lastik daha uzun mesafede şişi sürme ve çok hızlı tepkime anlamına geliyor. KAtsayı düşük olunca bu avantajların hepsi ortadan kalkmış oluyor. Açık konuşmak gerekirse elimdeki 14mm primeline lastikler bunun yarısı kadar tepme yapmıyor, 3.4 katsayısı ile boğmuştum hatırlarsan, isabet ve menzil konusunda çok memnunum karagöz videomu da izlemişsindir oradan tepmeyi görebilirsin. Yeni sezonda da inşallah farklı av videolarıyla tekrar test etme imkanı bulurum. Lastik hesabı kişiden kişi farkediyor sonuçta palamut payını düşmezsen benim hesaplama tekniğine göre katsayı daha düşük alınmış olur. Çünkü gerilmeyen kısım da hesaba girdiğinden sonuç sanki düşük katsayı almışsın gibi çıkacaktır. Önemli olan her iki lastik için de aynı katsayıyı almak ve delik-fin mesafesini doğru ölçmektir.
      En son düzenleyen hamidasim; 18.Mayıs.2017, 03:26.
      Hamid As?m ÇÖKREN
      SAÜ/UZEM
      SAKARYA

Yorum yap

Çok teşekkürler Hocam; açıkçası bende lastikleri aldığım yerde sendeki aynı markayı bulsaydım tereddütsüz alır aynı ölçülerde yapardım...14-14.5 arasında çok fark görünmese bile lastik markasına modeline göre sertliği çok değişiyor demekki extreme belkide oldukça sert bir lastik.. dediğim gibi 3.1 katsayı hesabımıza göre palamutlarda kasalardan kasalara 10cm.. bir ara en üste kurduğum lastiğin palamut boyunu biraz kısalttım bir kaç kez lastiği çekemediğim olduğu için bir alt fine aldım

Maalesef bundan sonra yapacağım şu belki atış kaçırtacak ama tutuşumuda kontrol edebilir halde atış yaparken palamut boylarını biraz daha uzun tutup denemeler yapacağım git gide kısaltacağım belki palamutlar 15 cm de istediğim atışlar olacak belki her şey olumsuz olacak bilemiyorum ama bunları en iyi yine sabit hedefler yapıp denemem gerekecek..

belki de tek 14.5 ile biraz daha 3.3 gibi bir katsayıya ayarlayıp istediğim sonucu alırsam onun lada devam edebilirim..

şişim çok ağır değil diye düşünüyorum 6.75mm çap ama uzunluk 120cm.. tek lastikle bakalım neler olacak

Selamlar..
        En son düzenleyen Murat GÖRGÜLÜ; 18.Mayıs.2017, 21:27.
        Murat Görgülü ***1975***Çorlu
        Yakayasub mad pro 95

Yorum yap

oncelikle boyle guzel hazirlanmis bir konui icin tesekkurler...aradan bir seneden fazla zaman gecmis konu acilali, genel olarak lastiklerinizden ve kombinasyonunuzdan memnun kaldiniz mi?...

farkli lastik markalarinin kabaca karsilastirmasi asagidaki linkte var...ilk gosterilen standart USA latex denilen primeline lastikler olsa gerek...farkli markalarin ne kadar degisken esnemeye sahip olabilecegini rahatlikla gorebiliyoruz bu videoda...tum ornekler 16mm olsa gerek...

https://www.youtube.com/watch?v=Ss_Lcdrf8W4

ayrica sigalsub in extreme ve reactive serileri farkli amaclar icin uretilmis lastikler olabilir...bu videoda anlatildigi gibi...

https://www.youtube.com/watch?v=gKvlmSXqpv8&t=121s
          Cem Kul

Maryland, ABD

daha öncesi;
          Ören - Burhaniye / Bal?kesir
          Gülbahçe / Urla - ?zmir

http://www.zipkinci.com/senkop-sig-s...ye-kurali.html

Yorum yap

Paylaşım için teşekkürler.Katsayıyı 3.5 yada 3.6 alsaymışsınız daha iyi olabilirmiş.max performans alabilirdiniz.Lastiğin boğum yerinden aşınması halinde ise kesildiğinde palamut boyunu yani ip uzunluğunu 2cm uzatmak daha mantıklı geliyor bana.5cm çok kısa oluyor aslında, palamut boyu en az 7cm olması kurulum açısından lastiği tutuşta lastik boyunu heba etmeden kavrayıp daha rahat germemize olanak verir.Lastik aşındıkça kısalacaktır ama germe katsayısı aynı kaldığı için performans düşüşleri fazla yaşanmayacaktır.Sonuçta bu düşük katsayı ile tam performansı yakalayamamış olacaksınız...

Yorum yap

Haz?rlan?yor...
            X