Duyuru

Çökü?
Henüz duyuru yok

Zıpkınlarda çift lastik kombinasyonları nasıl hazırlanır ? Videolu anlatım

Çökü?
Bu konu sabit bir konudur.
X
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

Cevap: Zıpkınlarda çift lastik kombinasyonları nasıl hazırlanır ? Videolu anlatım

Mert boncuk için hamur epoksi denedim güzel de oldu ancak uzun vadede deneme imkanım olmadı, daha sık dalış yaptığım sıcak su dönemlerinde denemek istiyorum. Çünkü, zaten şu sıra 15 günde bir dalışa gidip lastik sorunu yaşamak istemiyorum. Hamur epoksi yapması kolay dayanıklı ve istediğin boyutta standart bir düğümün üzerini kaplayabiliyorsun ve kuruduktan sonra taş gibi oluyor. Yalnız lastiğin içine gömerken dikkatli davranmak gerekiyor pense vs ile tuttuğunda üzerinden parça kopabiliyor. Hamur epoksi boncuklarının daha dayanıklı olması için içine farklı maddeler karıştırıp denemeler yapmayı düşünüyorum aklımda kevlar ip lifleri vb sağlamlaştırıcı katkılar var ... bakalım belki fantastik bir ürün çıkar karşımıza belli mi olur
    Hamid As?m ÇÖKREN
    SAÜ/UZEM
    SAKARYA

Yorum yap

Cevap: Zıpkınlarda çift lastik kombinasyonları nasıl hazırlanır ? Videolu anlatım

Asl? M. Mert BABAYİĞİT taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
      Hamid abi nefesine emeğine sağlık güzel sunum olmuş , zıpkın çok güzel toplanmış, uğraştığına değmiş güzel avlar da vermiş
      Tam anlamıyla kusursuz zıpkın olmuş...Çakı cevizi baya uğraştırıyor başlarda çok yaptım ama artık can sıkıyor şimdi onu bırakıp boncuk
      işine girdim bulursam yakında krom boncuklarla deneyeceğim.
      Galiba yumuşaklıkla çekerlilik, kesilmezlik değerleri farklı olabiliyor.
      Yerli satılan ip palamut sert olsa bile makasla kırt diye kesiliyor ama orta sertlik dyneema eğer kaliteliyse 5-10 kerede anca kesiliyor ki
      özel olarak dyneema makası satılıyor bunun için. Eldivenle kurma işlemi ise tam bir işkence eğer bu ihtimal varsa sert palamut harici kullanım olmamalı ama
      eğer şişte bir keskinlik vs yoksa zaten sağlam bir ip palamut dalış arasında kopmamalı hatta sezonu çıkarmalı.
      Ama aklımız onda kalacağına ek çözüm olarak aynı lastiğe çift ip takarak çözebiliriz belki.
      Başta biraz garip geliyor ama sıkıntı çıkmıyor, normal ip palamudu taktıktan sonra 1 cm daha uzun ip palamudu da aynı lastiğe takınca sorunsuz oluyor.
      Baktık ilk takıp kullandığımız zamanla yıpranıyor o zaman onu dalış esnasında bile bıçakla hemen kesip hiç çıkarmadan diğer ip palamudu kullanmaya devam edebiliriz
      Artık sizin akımınızla baya kişi ince iç çaplı ince lastiklere yönelecek gibi , bakalım biz de yavaştan lastik arayışına geçelim
      Lastikle çift palamut ipi kullaayi bende yapıyorum gayet başarılı ama yeni nesil 14mm lastiklere uygulanamaz kanaatimce. İllaki kopuyor yumuşak ipler, çok sert olunca hareket kabiliyeti zorlasiyor.
      Ahmet ozkardes

Yorum yap

Bu emek dolu çalışmanında sabitlenmesi çok iyi olur diye düşünüyorum
        Saygılarımla...
        Murat Görgülü ***1975***Çorlu
        Yakayasub mad pro 95

Yorum yap

( konuyu sabah cepten sabitlemiştim zaten )

hamid abicim inan beni 10-12 sene öncesine götürdün, yahoo gruplarına, sitenin ilk kurulduğu zamanlara, daha bir avuç insanken ve toy bir zıpkıncı iken sorduğumuz konuştuğumuz konulara

rahmetli ozan'ın siteyi açarken harcadığı tüm emeklerin, böyle paylaşımları gördükçe, boşa gitmediğini anlıyorum

bu bakımdan ayrıca çok çok teşekkür ediyorum

site ilk kurulduğu yıllarda genelde ustamız dediğimiz büyüklerimiz bize herşeyi anlatmaya, paylaşmaya çalışırlardı

sonra (aslında son 10 yılda) ülkede öyle bir ortam oluştu ki herkes herşeyi çok iyi biliyor, karşısındaki bir hiç, ve öncelik hep kendisinin - başkası ne yaparsa yapsın

biliyorsunuz ne demek istediğimi

iş bu sebeplerden, ben dahil, pek çok üyemiz, büyüğümüz, ustamız foruma ve camiaya küstü

zira saygı kalmadı, sevgi kalmadı, kadir kıymet bilmek kalmadı

işte böyle arada bazı üyelerimiz, büyüklerimiz, kardeşlerimiz (sanırım forumun kendilerine kattıklarını gördükçe de) emek sarfedip bizlere büyük değerler katıyorlar

ALLAH hepinizden razı olsun, sağolun varolun

bu sayede ben de şevklendim -tekrar- ve birşeyler yapmaya karar verdim, kafamda birkaç video çekim projesi var, misal maskelerdeki buğu yada dalış yeri seçimi, dalışa hazırlık vs

sosyal medyayı boş verip gerçek medyaya, camiaya bir faydamız olsun istiyorum

inşallah

Yorum yap

Konumuz sabitlenmiş arkadaşlar hayırlı olsun camiamıza.
            Hamid As?m ÇÖKREN
            SAÜ/UZEM
            SAKARYA

Yorum yap

Merhaba dostlar, son yaptığım avda uzak atış deneme şansı buldum.
              İstediğim büyüklükte balık göremediğim için adetim olmamasına rağmen nispeten küçük bir ava atış yapmak zorunda kaldım.

2x14mm Primeline Small ID test
              Germe mesafeleri 90-95cm,
              Lastik uzunlukları 53-56cm
              Katsayı 3.4
              95 Mad Pro gövde, Apnea açık kafa, OMER Cayman kabze,
              7x130mm Salvi sharkfin şiş,
              çift kalama yaklaşık 5.5m

Hamid As?m ÇÖKREN
              SAÜ/UZEM
              SAKARYA

Yorum yap

Emeğine sağlık abi faydalı bilgiler için teşekkürler.

Yorum yap

Emeğinize sağlık, hem çok detaylı bir anlatım olmuş hem de çok özenli hazırlamışsınız..canı gönülden tebrikler, referans bir paylaşım..atış da enfes bu arada
                  deep dive & safe dive...
                  Olgun YAVA?
                  1977

Yorum yap

Emeğinize sağlık. Çok güzel bir çalışma olmuş. Teşekkürler.

Yorum yap

Gece gece merak ettiğim bir konuya daha açıklık getirdiniz teskkur ederim elinize sağlık
                      veysel ba?yi?it
                      1984 rize

Yorum yap

Sa hamid bey bir sorum olucak yeni bir zıpkın aldım ilk defa başlıyorum bu işe palamutu ip yapmak istiyorum ama kaplinle beraber yapmak istiyorum metal palamutu çıkartıp kaplinin kapağının içine iplerin başları top şeklinde yapıp kullanmak istiyorum yani metal palamutun olduğu kapaklı kısıma ip yapıcam sizce olurmu olursada kullanışlı olurmu umarım anlatabilmişimdir sorumu saygılar ..

Yorum yap

Asl? Tuncay süren taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
                          Sa hamid bey bir sorum olucak yeni bir zıpkın aldım ilk defa başlıyorum bu işe palamutu ip yapmak istiyorum ama kaplinle beraber yapmak istiyorum metal palamutu çıkartıp kaplinin kapağının içine iplerin başları top şeklinde yapıp kullanmak istiyorum yani metal palamutun olduğu kapaklı kısıma ip yapıcam sizce olurmu olursada kullanışlı olurmu umarım anlatabilmişimdir sorumu saygılar ..

Tuncay bey merhaba,aynı anlattığınız şekilde ip palamut yapabilirsiniz.Yalnız dynema ip kullanın.Bir de kaplin deliklerinizden düğümün çıkmaması için krom pul kullanırsanız daha sağlam olur.Zıpkın malzemesi satan mağazalardan dynema ip hatta hazır ip palamutlu kaplin bulabilirsiniz.Bütün bunlardan sonra şişinizin çentiklerini eğelemeniz gerekiyor ki ipi kesmesin zamanla.Bunun için de Hamid beyin efsane çalşmasını gösteren bir link veriyorum.Ben yıllardır kullanıyorum.Yanınızda yedek ip hatta en iyisi yedek ip kaplinli palamut taşırsanız da bir kopma durumunda dalışı yarım bırakmazsınız.Dalın sağlıcakla.

http://www.zipkinci.com/serbest-dali...e-resimli.html
                          Mustafa ?lkuçan
                          Çokça Alanya,biraz da Pa?aliman? Adas?

Yorum yap

https://m.youtube.com/watch?v=fBwtpSadRNA

Yorum yap

Hamid hocam uzun zamandır göremiyorum sizi...Sizlere buradan bir sorum ile selam vermek istedim...
                              Anlattığınız şekilde birebir Sigulsub extreme 14.5mm lastiklerimi boğup kullanıyorum, firmanın sitesinde bulamadım ancak 1 yerde gözüme çarpan 3,2 ila 3,4 katsayı öneriliyordu..
                              Bende 3,1 olacak şekilde lastikleri boğdum...lastiklerim boğumdan boğuma 60 cm - 57 cm
                              Lastikleri aldığım mertsub Ozan beyi aradım bu lastiklerle ilgili sertlik konusunda geri dönüş varmı tepme şikayeti varmı ve ölçüler konusunda biraz görüştük..
                              fine olan uzaklıkları söyledim 1. fin 96 - 2. fin 91 ... 3 katsayıya göre 65 ve 61 olacak dedi..

palamut kasa payını hesaplamıyorlarmış öyle bir şey yok dedi..
                              şimdi senin hesaplamaları tekrar inceledim palamut pay mesafesini hesaplıyoruz.. aslında gerilmeyen mesafeyi çıkarmış oluyoruz
                              Fakat aşağıdaki budak zıpkının hesaplama tablosundada bu pay çıkarılmıyor
                              Lastik boyu hesaplayıcı

Linke ve Ozan beyin hesaplama şekline göre ben lastikleri 3.2 olarak boğmuş oluyorum..
                              Peki dedim öyle ise palamutu uzatarak 3.0 a ayarlayabilirmiyim.. Palamut ipini uzun tutmayı pek tavsiye etmeyiz dediler

Sizce bunun ne gibi dezavantajı olur, Aslında bende katsayı hesabının doğrusunun, lastiğin sadece esneyen kısmının uzunluğuna göre olması gerektiğini düşüyorum..

sırf benim zıpkınımdaki tepme dolayısıyla lastikleri kurma fini ve bir üstüne kurarakta kullandığım oluyor..
                              Bu lastikler çok ilginç 14.5 olmasına rağmen en üst fine çekerken bile epeyi beni zorluyor

Atışlarımdan bir kaçı aşağıda selam ve saygılar hocam burada atışlarımdaki ıska, hatalı zamanlama vuramama, hatalı tutuş, su üstünden atma gibi bir çok hatam var fakat videoları eklememdeki en büyük sebeb bu lastiklerin bu katsayıda bu kadar tepmesi normalmi bunu değerlendirmeniz için ekledim

Son bir soru olarakda : 2* 14.5 mm lastik = 29mm lastikmi eder öyle ise zaten benim 0-5 mt arası kullandığım bu lastikler epeyi çok
                              Tekini kullayım dedim ama Ozan bey zayıf kalır dedi...
                              Yeni bir lastik olayına girmekte istemiyorum

en son dalışımda genelinde çift lastik en üstte kurulu atışlar

Murat Görgülü ***1975***Çorlu
                              Yakayasub mad pro 95

Yorum yap

murat abicim, videolar şahane olmuş, bir kaç kez izledim ve izlemeye devam edeceğim, teşekkür ederim

naçizane görüşüm, sendeki karbonun gövdesi biraz hafif kalıyor, fakat baş kısmı batar durumda, bu da tüfeğin yapısı gereği tepişini ve dolayısıyla atışlarını çok değiştiriyor

sanki baş kısmı biraz yüzdürmek lazım

aslında tek 19,5 lastik çok daha iyi bir çözüm olabilir, hem kara kıyıda daha stabil bir güç alırsın, hem de lastik ağırlığı düşer - baş kısmı biraz daha yüzer

bir süredir ben de bu konulara kafayı taktım, markası cressi olmak kaydı ile, çift 15mm standart - çift 15,5mm D15, çift 17,5mm S45 ve tek 19,5mm G20 denemeleri yapıyorum

düz karbon kanallı pathos replikası, düz alüminyum kanallı pathos pro, düz alüminyum kanallı cressi gerenimo, düz alüminyum kanalsız beuchat, ahşap esperasub ve ahşap marotech ile denemeler yaptım

bir türlü istediğim gibi bir atış elde edemedim, zira istediğim şey uzak ileri atış - nokta atış - stabil atış, yani imkansıza yakın

neden imkansıza yakın; zira suyun sıcaklığı, lastiklerin kullanım süresi, tüfeğe takılı kamera vs., şişin düzlüğü - eğriliği, meradaki görüş yani bir sürü etken var

bunların toplamında, şunu gördüm, 0-10m dalışlarda tek kalın yumuşak bir lastik ve 6,5 bir şiş ile, özellikle ahşap olmayan tüfekler şahane atıyor

yani demem o ki, karbon ve alüminyum tüfeklerde çift lastik atışları, tek lastiğe göre çok daha dengesiz oluyor bence

monoblok yani içi de karbon dolu olan komple karbon tüfekler ve ahşap tüfekler, kütle ve dolayısıyla tokluk bakımından çift lastiğe daha uygun gibi geldi bana

6,5 / 6,7 şiş için çift 14,5 - 15,5 - 16,5
                                7,0 / 7,5 şiş için çift 15,5 - 16,5 - 17,5
                                ve bu şişlerin tamamında, yumuşak karakterli (uzun çekilebilir - şişi uzun sürebilir) tek bir kalın lastiği, boy ayarlaması ile kullanmak hoşuma gitti

bu arada tüm bunlar izmir ve çevresinde, nispeten güney ege diyebileceğimiz bölgedeki av durumuna göre yapılmış değerlendirmelerdir

naçizane ben de deneyimlerimi paylaşayım dedim, belki hepimizin toplamında ortaya birşeyler çıkartabiliriz

Yorum yap

Haz?rlan?yor...
                                X