Duyuru

Çökü?
Henüz duyuru yok

Zıpkınlarda çift lastik kombinasyonları nasıl hazırlanır ? Videolu anlatım

Çökü?
Bu konu sabit bir konudur.
X
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

Cevap: Zıpkınlarda çift lastik kombinasyonları nasıl hazırlanır ? Videolu anlatım

Çok güzel bir çalışma olmuş Hamid bey ellerinize sağlık herkesin arayıpda bulamadığını yapmışsınız tekrar teşekkürler
    MEHMET SEMERC?
    Dokuz Eylül Üniversitesi
    Bilgisayar Programc?s?
    1979 ?zmir / Egekent

sigpic
    Apnea Rebel 90
    Apnea Bullseye 60

Yorum yap

Cevap: Zıpkınlarda çift lastik kombinasyonları nasıl hazırlanır ? Videolu anlatım

Asl? crazysoul taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
      6,50 130cmşiş C sınıfı ve 332 Gr mış
      Abi cok saol elimde ki sis olculeri asagida ek olarak ayni olculerde ki sisler markalar arasi 10 - 15 gr oynayabiliyor ve kalinliklari da belirtilenden 0,05 - 0,15 arasi daha ince olabiliyor.

Picasso 6.50 mm 135 cm guldiken 340 gr
      Cressi 6.50 mm 140 cm guldilen 355 gr
      En son düzenleyen blackace; 27.Ekim.2016, 18:02.
      O?uz / 1989 / ?zmir

Yorum yap

her zaman ki gibi harika

Yorum yap

Bu ayrıntılı ve güzel video için teşekkür ederim, elinize, emeğinize sağlık. Çoğu kişinin sorduğu bu durumu boğmayla beraber çok net ve güzel şekilde anlatmışsınız. soranlara açıp izleyin diyeceğimiz güzel bir paylaşım. güzel bir kaynak olmuş
          Mehmet SELAM
          1981 çe?me

Yorum yap

Bugün baştan sona 2 kez izledim diyebilirim... Benim gibi yeni başlamış olanlara kafada soru bırakmayacak bir paylaşım. Tekrar emeklerinize sağlık..2. videonun başıda süper İş kurallarına uyalım işinizi daha çok merak ettim '' özellikle kumpas okumanızdan dolayı'' Ben motor meslek lisesi mezunuyum ama farklı bir alanda çalışıyorum..

Bu güzel videoları izledikten sonra kafamda sadece 2 soru oluştu?
            1. Lastik başlarını tıraşlamanın, boğma ipinden palamuta kadar olan kısmında lastiğin sağlamlığına zarar vermiyor mu, yani işlemi yaparken oluşacak zarardan bahsetmiyorum, normal lastik ile tıraşlanan lastiğin uzun süreli kullanım sonrası germeden dolayı oluşacak bozulmalar aynı mı olur?

2. Boncuk yerine düğüm küçük iç çaplı lastikler yada küçük çaplı lastiklerde mi kullanılmakta? Örnek 20 lik ve iç ölçüsü kalın olan lastikte de boncuk yerine sadece düğüm kullanılabilir mi?

Bu arada yeni modifiye tüfeğiniz hayırlı olsun iyi günlerde kullanın nefis görünüyor..
            Murat Görgülü ***1975***Çorlu
            Yakayasub mad pro 95

Yorum yap

Asl? Murat GÖRGÜLÜ taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
              Bu güzel videoları izledikten sonra kafamda sadece 2 soru oluştu?
              1. Lastik başlarını tıraşlamanın, boğma ipinden palamuta kadar olan kısmında lastiğin sağlamlığına zarar vermiyor mu, yani işlemi yaparken oluşacak zarardan bahsetmiyorum, normal lastik ile tıraşlanan lastiğin uzun süreli kullanım sonrası germeden dolayı oluşacak bozulmalar aynı mı olur?

2. Boncuk yerine düğüm küçük iç çaplı lastikler yada küçük çaplı lastiklerde mi kullanılmakta? Örnek 20 lik ve iç ölçüsü kalın olan lastikte de boncuk yerine sadece düğüm kullanılabilir mi?

Bu arada yeni modifiye tüfeğiniz hayırlı olsun iyi günlerde kullanın nefis görünüyor..
              Traşlanan lastiğin traşlı kısmı genelde uzun vadede dahi olsa her hangi bir yıpranma belirtisi göstermez, genellikle boğma düğümünün hemen dibinden, içteki düğümün kabarık olduğu yerde yıpranmalar başlar çünkü bu kısım lastiğin en çok çalışan kısımdır. Lastiği traşlama hem estetik görünüm hem de su direncini daha iyi kullanmak adına genelde herkesin tercih ettiği bir yöntem.

Plastik vb. boncuklar kasa düğümünün önüne koyularak lastik boğulabilir. Ancak ince lastiklerde lastik gerildiğinde toplam kalınlık neredeyse 8-10mm civarında düşmekte. Bu sebeple piyasadak boncuklar ince lastiklerde biraz potluk yapabiliyor. Ayrıca bazen kırılan boncukların lastiği içten kestiği ile ilgili rivayetler de duydum. 1.6mm iple yapılmış sıkı düğümlü bir kasa ipini ince lastiklerde sorunsuz olarak kullanabilirsiniz. Ancak lastik kalınlaştıkça düğümün büyüklüğü de ona göre artmalıdır. 16mm ve daha üstü lastiklerde 2mm kasa ipi kullanılırsa düğüm daha da büyüyeceği için bu lastiklerde sorun çıkmadan tek düğümle boğum yapabilirsiniz. Bazı uygulamalarda çakı cevizi ya da benzeri düğümler de kullanıldığını da gördüm. Bu düğümleri atmak baya sabır istiyor ayrıca 2mm ipe çakı cevizi ya da monkey fist düğümü atınca nerdeyse misket büyüklüğünde bir düğüm oluyor şu videodaki https://goo.gl/5jBrfL arkadaşın uygulamasında düğümün nasıl atıldığını görebilirsiniz. Benim şahsi kanaatim boncuk vs ile uğraşmadan en basit düğüm nasıl atılıyorsa atıp bu şekilde lastiğin boğulmasıdır. Ayırca hamur epoksi ile kasa düğümünün üzerine boncuk yaparak değişik bir uygulama denedim. Ancak bu tipte kasaları lastiğin içine gömmek biraz ve zor uygun bir aparat yapmak gerekiyor. İleride tek lastikli bir kombinasyonda denemek istiyorum bu sebeple epoksinin lastiğin içinde ne kadar sağlam kalacağını kestiremediğim için şimdilik bu uygulamayı rafa kaldırdım.

Hamid As?m ÇÖKREN
              SAÜ/UZEM
              SAKARYA

Yorum yap

Elinize, emeginize sağlık
                ?S?M :YUSUF
                DO?UM YILI :1980
                YER :ALANYA

Yorum yap

Hamid abi emeğine sağlık. Çok faydalı bir çalışma olmuş. Yeni videolarını bekliyorum.
                  Mert Alican AKÇAY
                  Edirne/1991
                  Ata?ehir/?stanbul
                  Denizi Sev, Ye?ili Koru..
                  0541 356 01 83
                  A Rh (-)

Pathos laser open carbon
                  Free-Sub Golden Horn 90
                  O.M.E.R Hf 75

Her ??in Ba?? Tedbir..

Yorum yap

Merhabalar bugün sigalsub extreme lastiklerini incelerken aşağıdaki şekilde bir tablo ile karşılaştım, genelde lastik kalınlaştıkça katsayı düşer ifadenizden yola çıkarak, bu tabloda bir yanlışlık mı var yoksa ben mi hesaplamada hata yapıyorum?
                    -14.5 max 340%
                    -16.0 max 360%
                    -17.5 max 380%
                    -19.0 max 380%

Yabancı sitelerdede katsayılara baktım kalınlaştıkça sayı artıyor bu lastik için

Burada 19mm lastik 200cm germe mesafesine göre 52,6 cm de kesiliyor
                    14.5mm lastik 200cm germe mesafesine göre 58,8 cm de kesiliyor

Hesaplamamda yanlışlık var mı acaba?
                    Yakayasub mad pro 95

Yorum yap

Videoda genelde demiştim, sigalsub extreme lastiklere özel bir durum gibi gözüküyor sigalin sitesinde bu lastiklerle ilgili katsayı göremedim, satış yapan bir kaç sitede bu rakamları gördüm, Ozan'ın sitesinde de var bu rakamlar. Örneğin bleu lastiklerde lastik inceldikçe oran yükseliyor %400'e kadar. Farklı üreticilerin farklı katsayıları olabilir. Kullandığınız lastik için üretici hangi katsayıyı belirlediyse genelde en iyi perfomansı bu değerler yahut daha üzerindeki değerlerde alırsınız.
                      Hamid As?m ÇÖKREN
                      SAÜ/UZEM
                      SAKARYA

Yorum yap

Asl? hamidasim taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
                        Videoda genelde demiştim, sigalsub extreme lastiklere özel bir durum gibi gözüküyor sigalin sitesinde bu lastiklerle ilgili katsayı göremedim, satış yapan bir kaç sitede bu rakamları gördüm, Ozan'ın sitesinde de var bu rakamlar. Örneğin bleu lastiklerde lastik inceldikçe oran yükseliyor %400'e kadar. Farklı üreticilerin farklı katsayıları olabilir. Kullandığınız lastik için üretici hangi katsayıyı belirlediyse genelde en iyi perfomansı bu değerler yahut daha üzerindeki değerlerde alırsınız.
                        Anladım teşekkür ederim hamid bey, Bende bugün ince lastikleri merak ettiğim için 14-14.5 mm lastiklere bakmak için mertsub girdim, rakamlar dikkatimi çekince bir kaç yerde değerler aradım..ve diğer markalarada baktım dediğiniz gibi genelde lastiktik kalınlaştıkça kat sayı düşüyor..
                        Yani mantıklı gelen ince lastiğin daha çok germe mesafesi olur yönünde ama bu tamamen benim düz mantığım..Bunca teknolojik ürünlerin üretimi tabiki farklı şekillerde yapılıyordur..
                        Yakayasub mad pro 95

Yorum yap

Teşekkürler , çok güzel bir çalışma olmuş, eline sağlık
                          EMRE
                          1983
                          KAR?IYAKA ?ZM?R
                          05313437030

Yorum yap

Çok tesekkurler bu degerli bilgiler için,konunun sabitlenme fikrine katılıyorum.peki hangi kalibre şişte hangi mm lastiği kullanmalıyız bununla alakalı bir bilgi varmı elinizde çok şey duyuyoruz ama değişkenlik gösteriyo
                            Burak cengiz
                            izmir/ güzelbahçe

"Su topraktan ar?n?nca denize kavu?ur; zindandan kurtulur,denize kat?k olur..."

Yorum yap

14mm small id lastikler 6,5mm-7,5mm arasındaki ve 150cm ye kadar şişlerde kullanılabilir. Tüfek boyu uzadıkça germe mesafesi de artacağından 14mm lastik rahatlıkla bu şişleri de sürecektir. Ancak 120 ve üstü tüfeklerde ve 7,5mm ve üstü kalınlıkta şişlerde 14,5mm ve 3 lastik kullanımı gerekebilir. Yani lastik kalınlığını artırmaktansa bir lastik daha ilave etmek performansı daha iyi artırmaktadır. şu videoda https://goo.gl/6nXVq5 140cm lik tüfek, 170cm x 8,7mm şiş ve 7,5m menzilli atış testleri var. Kullanılan lastik 3 x 14,5 small id. Bu lastiklerin performansı ile ilgili kararı ve yorumu size bırakıyorum.
                              Hamid As?m ÇÖKREN
                              SAÜ/UZEM
                              SAKARYA

Yorum yap

bonus : şu videodaki https://goo.gl/l6q4oj abellan kombinasyon testinin sonundaki notta şöyle yazıyor; 2x14,5mm %370 katsayıya göre boğulmuş lastikler 7.5-8mm şişler için kullanılmalıdır. 7mm ve daha altı şişler için ise 2x14mm ve % 350 katsayılı lastikler kullanılmalıdır.
                                Hamid As?m ÇÖKREN
                                SAÜ/UZEM
                                SAKARYA

Yorum yap

Haz?rlan?yor...
                                X