Duyuru

Çökü?
Henüz duyuru yok

7. Bölüm - Kışa Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çökü?
Bu konu sabit bir konudur.
X
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • 7. Bölüm - Kışa Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Kışa Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Merhaba arkadaşlar,

  Sizlerden gelen istekler doğrultusunda Avlanma Teknikleri ile ilgili yazımız yerine, yazı dizimizin normal akışında bir değişiklik yaparak, kış mevsiminde dikkat edilmesi gereken hususlara dair bir yazıyı öne aldık. Sezona girerken kış mevsimi şartlarına uyum sağlayabilmek açısından dikkat edilmesi gerekenler üzerine faydalı olacağını umduğum, daha önceden kaleme alınmış bazı bilgi ve deneyimleri bu yazıda sizlerle yeniden paylaşmak istiyorum. Av teknikleriyle ilgili yazıyı da bir süre sonra paylaşacağım.

  Soğuktan Korkmayalım

  Kış aylarında, deniz özellikle çok farklı, çekici ve vahşi bir güzelliğe bürünür. Kıyılar tenhalaşır, görüş açılır, denizin sakinleri, güven duygusu içinde daha cüretkar davranır. Bu denli güzel ve verimli bir ortamı, içinde olamadan kaçırmak büyük kayıptır. Malzemelerimizi kış başında depoya kaldırıp, kışın güzel günlerini sıkıntı ve özlem ile kapalı yerlerde geçirmek üzüntü vericidir. Soğukta da denizde olabilmek ve avlanabilmek için neler yapabileceğimiz hakkında bir kaç öneri sunmak istiyorum.

  Soğukla mücadele edebilmenin iki altın kuralı vardır;
  - İyi ve doğru malzeme kullanmak
  - Doğru beslenmek

  Konuyu iyi anlayabilmek için, vücudumuz ve soğuk ortam arasında olup bitenlere göz atalım.

  Soğukla karşılaşan organizmamız, sağlıklı çalışabilmek için ihtiyaç duyduğu 37 derece iç ısısını koruyacak refleks tepkiler verir. Kaslarımız ısı üretmek için istem dışı ritmik kasılmalarla titrememize neden olur, kalori tüketimi artar. Damar çeperleri daralır. Periferal vazokonstriksyon olarak adlandırdığımız bu tepkinin nedeni, kan dolaşımını eller ayaklar ve deri gibi uç ve yüzeysel bölgelerden, beyin kalp ve ciğerler yani asil organlar olarak adlandırdığımız bölgelere kaydırmaktır. Bu refleks sonucu uç noktalarda ve deri yüzeyinde soğuma ve dolayısı ile üşüme başlar. Damar iç hacminin küçülmesi sonucu kan basıncının artmaması için, organizmamız bir miktar sıvı boşaltır. İdrar yolu ile dışarı atılan sıvı 3 saatlik bir av boyunca 2 litreyi bulabilir.
  Kardiovasküler sistemdeki değişimler, kalp ve nefes alıp verme ritminde artışlara ve bu artışlar, 13 derece su soğukluğunda, standart apnea sürenizde, % 30’lara varan kısalmalara neden olur.
  Aynı şartlar altında, ortaya çıkan tepkiler, kişiden kişiye değişir.
  Yapısal farklılıklar önemlidir, örneğin, derimizin toplam yüzeyi ne kadar büyük ise soğuğa direncimiz o denli azalır. Kilo ve boy oranı normal olan uzun boylu bir insan, aynı orana sahip daha minyon bir insandan çabuk üşür, aynı şekilde, çocuklar ve gençler, yaşlı olanlara göre soğuğa karşı duyarlıdırlar.
  Uzun süreli apneaların, sonucunda oluşan hiperkapnia ve hipoksia, kasların refleks ısı üretimlerinde azalmalara neden olur. Oksijen düzeyindeki azalmadan çok, karbondioksit oranındaki artış, eğer bilinçli bir nefes alıp verme ritmi tutturamazsanız, nefes nefese kalmanıza ve farkında olmadan hipervantilasyon yapmanıza neden olur. Bu kısır döngüye girerseniz, apnea süreleriniz kısalır, ritminiz artar sonunda dinlenmek için uzun bir süre ava ara vermeniz gerekir.
  Deneyimsiz olmak, kendi limitleri konusunda bilgili veya dürüst olmamak, fizik kondisyon eksikliği, yorgunluk, uzun süre suya girmemiş olmak, soğukla mücadeleyi kötü yönde etkileyen ikincil parametrelerdir

  Kaliteli ve doğru malzeme kullanmak

  Birinci kural kaliteli ve doğru malzeme kullanmaktır. Konumuz ısı olduğuna göre doğru malzemeden anlayacağımız, ortam ısısına göre, organizmamızı mümkün olduğu kadar uzun süre işlevini görebilecek ısıda tutabilecek malzemedir. Isı izolasyonu, bir kaç değişkene bağlıdır. Öncelikle elbisenin imal edildiği neoprenin özellikleri ve elbisenin iç ve dış yapısı, izolasyonu doğrudan etkiler. İkinci sırada, elbise ile tenimiz arasında kalan suyun, ne derece hareketli olduğu ve ne kadar sürede tazelendiği vardır. Sualtı avcılığı ve serbest dalış için kullanılacak elbiseler, bu standartlara göre üretilirler.

  Neopren malzeme, imalatçı firmanın teknik verileri ile tanınır, bu veriler, neopren kalitesi, kalınlık, yüzey kaplaması gibi bilgileri içerir ve kullanıcıyı yakından ilgilendirmelidir. Doğru malzeme seçildikten sonra sıra bedeninize uygun ölçüde elbise bulmaya gelir. Prensip olarak, elbisenin, vücudunuza ikinci bir deri gibi oturması gerekiyor. Bunun anlamı, sıkıntı verecek kadar dar olmaması, ancak özellikle dirsek ve diz içlerinde katlanmalara neden olmayacak kadar uymasıdır. İyi ve deneyimli markaların standart ölçüdeki elbiseleri, neoprenin de esnekliği gözönüne alınırsa çoğunlukla uygun bir beden bulmaya imkan verir. İşi daha da ileri götürmek istiyorsanız, en doğrusu ölçülerinize göre üretilecek elbise kullanmaktır, böyle bir imkanınız varsa neoprenin kalitesi üzerinde durun. Sualtı avcılığı için kullanacağınız elbisenin fermuarsız ve başlıklı olması gerektiğini unutmayın.

  İç tarafı açık hücreli çıplak neopren olan elbiseler, teninize vakum oluşturacak kadar yapışırlar. Nerede ise hiç su girmeyecek kadar konforlu bir temas oluşturdukları için, vücudunuzla elbise arasında su dolaşımı olmaz. Üşümeye neden olabilecek su tazelenmesi de olmayacağı için, açık hücre neopren elbiseler giyilmelerine özen göstermek gerektiği dışında, sualtı avcılığı için en doğru malzemedir. Malzeme seçiminde aynı titizliği, eldiven ve çoraplarınıza da gösterin.

  Giyim malzemelerinin zayıf noktaları tabi ki birleşim yerleri ve dikişlerdir, zaman içinde kullanım şekline göre, açılmalar olur. Bunların görüldüğü zaman ihmal etmeden tamiratını yapmanız gerekiyor. Küçük bir delikten sürekli girecek taze soğuk su, üşümenize yeter.

  Doğru beslenmek

  Soğuk ortamla karşılaştığı zaman, iç ısısını koruyabilmek için organizmamız mücadele eder. Bu mücadelede ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayabilmek için, standart rejimin üzerinde beslenmemiz, kısaca kalori almamız gerekiyor.
  Sağlıklı yaşantı için iyi ve doğru beslenmek gerekir. İyi bir sualtı avcısı olabilmek için de aynı kural biraz farklı da olsa yine geçerlidir. Av süresince, özellikle soğuk ortamda, enerji tüketimi büyük boyutlarda olur. Bu enerji, ihtiyaç anında rezervlerden kullanılacağına göre önceden alacağımız tedbirlerle karaciğerde, yavaş veya hızlı dönüşen glükojen formunda depolanması gerekir. Dalıştan 3 saat önce, pilav, makarna veya ekmek gibi karbonhidrat ağırlıklı beslenmemiz ağır dönüşümlü glükojenlerin rezerve edilerek uzun süreli enerji ihtiyacını karşılamaları sağlanır. Aynı şekilde, enerji ihtiyacının avlanma süresince periyodik olarak giderilmesinde de fayda vardır. Bu ihtiyaç, hızlı dönüşen glükojenlerle sağlanır. En doğrusu, sıcak şekerli içeceklerdir. Doğal meyva suları, suda eritilmiş bal gibi sıvıları en az saatte bir almak gerekir. Et tüketmekten kaçının, laktik asit üretimini arttırır, bu da krampları tetikler. Her iniş çıkışta tersyüz olan midenizi düşünerek, dalış öncesinde gazlı içecekler ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun.

  Sıvı kaybı, diğer bir hendikaptır ve avlanma süresince oldukça ciddi boyutlara varır. En çok kayıp böbreklerimiz yoluyla olur. Nefes alıp vermenin ağızdan yapılması sonucu, ısınmaya vakit bulamayan soğuk havanın ciğerlere girişi ile yoğunlaşan nem, nefes verirken dışarı atılır. Bu yoldan da bir miktar sıvı kaybı oluşur. Önemli olan su içme ihtiyacı oluşmadan bir miktar rezerv yapmaktır. Ava başlamadan önce, bol su için ve av sırasında, susamamış iseniz dahi belirli aralıklarla bir kaç yudum alın.

  Alkol ve tütün tüketiminin zararlarını biliyoruz, ancak nefesli dalışta, zararın boyutları daha farklıdır. Öncelikle, nikotin ve bileşenleri, kanın oksijen taşıma kapasitesini ciddi boyutlarda azaltırlar. Uzun süreli sigara kullanımı sonucu, bronş çeperleri ve özellikle alveol yüzeylerinin geçirgenliği azalır.

  Organizmamızın savunma mekanizması, bu birikimleri dışarı atabilmek için gerekli tepkiyi verir. Ancak, tüketim çokluğu ve süresine göre bu mücadelede yenik düştüğü takdirde, efor sarfetme durumunda, ihtiyaç duyulan gaz alış veriş debisi yeterince sağlanamayacaktır. Gaz alışverişi bu yüzeyin geçirgenliği ile doğrudan ilgilidir. Ciğerler ne kadar sık ve derin doldurulsa dahi, ihtiyaç duyulan oksijen, gerektiği kadar kana geçemez. Çok sigara tüketen insanların, fizik efor sonucu kısa sürede nefes nefese kalmalarının bir nedeni de budur. Alkol ise alındığından 24 saat sonrasına kadar, nefes alıp verme ritminde, kısalmaya dönük bozukluklara neden olur.

  Yukarıdaki nedenlerden dolayı;

  -Dalıştan en az 3 saat önce yemeğinizi bitirin
  -Dalış öncesi ve süresince bol sıvı alın
  -Dalıştan sonraki 3 saat içinde en az 2 litre sıvı alın
  -Baharatlı yiyecekler ve gazlı içeceklerden uzak durun
  -Alkol ile dalışınız arasına en az 24 saat zaman koyun.

  Av öncesi ve sonrası

  Soğuktan korunmak için yapılması gerekenler, avdan önce suyun dışında başlar, avdan sonra da devam eder. Henüz suya girmeden vücudunuz ısı kaybetmeye başlamıştır bile. Giyindikten sonra, av yerine varış için özellikle, teknede yol almak elbisenin dışını soğutur, teniniz ile arasında hiç hava olmadığı için, soğuğu hissedersiniz. Suya girene kadar elbisenin üzerine, yağmurluk, neopren sweatshirt gibi rüzgar geçirmeyen malzemeler giymek, sizi soğuktan koruyacaktır.

  Elbise giyerken şampuanlı su ile ıslatılması gerekiyor. Soğuk havada ıslak elbisenin içine girmek gibi tatsız ama kaçınılmaz bir işlemi konforlu hale getirmek mümkün. 2 litrelik termos içindeki şampuanlı sıcak su, ava sıcacık başlamak için yeterlidir.

  Sudan çıktıktan sonra, ıslak elbisenin rüzgara maruz kalması, yorgun ve üşümüş olan bedeninizi daha kötü etkiler, en doğrusu elbiseyi hemen çıkarıp, sıcak tutacak giysiler giymektir.Başınızı ve özellikle alın ile kulakları kesinlikle rüzgardan koruyun.

  Soyunurken elbisenin üstünü çıkarıp bir miktar sıcak suyun altına girmek üşümenize engel olur. Bunun için yanınızda taşıyacağınız küçük bir bidon sıcak su yeterlidir. Bu yolla, çıkarması zaman alan, patiklerinizden ve elbisenin alt kısmından kurtulur, üşümeden kurulanarak giyinebilirsiniz.

  Bizler için yılın en güzel dönemleri başlıyor. Sessizliğin, sakinliğin hakim olduğu denizle içiçe kendimizle başbaşa kalabildiğimiz, av partnerimizle, dostlarımızla çok daha fazla şey paylaşabileceğimiz bu bir kaç ayı iyi değerlendirelim.

  Saygılar.

  Jak Boeno
  NUR ?Ç?NDE YAT KARDE??M

 • #2
  Cevap: 7. Bölüm - Kışa Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Mükemmel ayrıntılar ve uyarılarla dolu harika bir yazı. Zamanlama için de ayrıca teşekkürler hocam.
  En son düzenleyen Murat ÜNAL; 10.Ekim.2008, 10:48.
  NUR ?Ç?NDE YAT KARDE??M

  Yorum yap


  • #3
   Cevap: 7. Bölüm - Kışa Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

   Bu faydalı bilgiler için çok teşekkür ederiz.Çok işimize yarayacak..
   F.YALCIN 0 Rh (+) Zafer TAN CcC NAZIM YILMAZLAR

   Yorum yap


   • #4
    Cevap: 7. Bölüm - Kışa Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

    Çok teşekkürler, ilk kışımıza girelim bakalım nasıl olacak...
    Sualt? Çekimlerim

    ...Mare Nostrum...

    I dive, therefore I am

    Yorum yap


    • #5
     Cevap: 7. Bölüm - Kışa Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

     Çok teşekkürler, her zamanki gibi oldukça aydınlatıcı ve bilgi dolu bir yazı. Tüm dalış tutkunlarının çok işine yarayacağına eminim. Elinize sağlık...
     Mert Topoyan

     ?zmir - 1978

     Navigare necesse est...

     Yorum yap


     • #6
      Cevap: 7. Bölüm - Kışa Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

      Hazırlamış olduğunuz detaylı ve keyifli yazı dizisi için çok teşekkürler.

      Yorum yap


      • #7
       Cevap: 7. Bölüm - Kışa Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

       elinize sağlık hocam bir kez daha teşekkürler....

       kyhnyldrm@hotmail.com
       https://twitter.com/kyhn_yldrm
       http://www.icimdekidusman.com
       '' Türk ?nsan? Para Gibidir.. içine ???k tut, Atatürk yoksa sahtedir... ''


       Yorum yap


       • #8
        Cevap: 7. Bölüm - Kışa Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

        Jak Bey'in de dediği gibi "bizler için yılın en güzel dönemleri başlıyor." İnşallah güzel, sağlıklı ve keyif veren avlar yaparız.
        Bu avların arefesinde kıymetli bilgiler için teşekkürler.
        Hepimize rastgele.
        "Totally Addicted To Bass"
        Av.Mustafa PAKER (1980) - Göztepe/?ZM?R

        Yorum yap


        • #9
         Cevap: 7. Bölüm - Kışa Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

         Bilgi en büyük güvencedir. Bu bilgi donanımı ile pekçok zıpkıncımız kendini güvende hissedecektir. Güzel bir kış geçirmek dileklerimle...
         Teşekkürler Aşkın abi ve Sayın Boeno.
         NE MUTLU TÜRK'ÜM D?YENE

         Let's face it
         Robbery rising
         We're all bad all, bad all faces
         .....
         ...
         .

         Yorum yap


         • #10
          Cevap: 7. Bölüm - Kışa Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

          Çok güzel noktalara değinilmiş. Teşekkürler.

          Yorum yap


          • #11
           Cevap: 7. Bölüm - Kışa Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

           Yazın dalmayı sevmiyorum, kışın çok daha süper oluyor. Show başlıyor. Eline sağlık Jak abi harika anlatım ve önemli ayrıntılar. Ne kadar şanslısınızki bunları okuyarak öğreniyorsunuz arkadaşlar..

           Yorum yap


           • #12
            Cevap: 7. Bölüm - Kışa Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

            Bilgiler ve uyarılar için çok teşekkürler.
            Saygılar.

            Yorum yap


            • #13
             Cevap: 7. Bölüm - Kışa Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

             tam da soğuktan dert yanarken ilk kışını geçirecek benim gibi yeni arkadaşlara harika bilgileri sunmanız çok önemliydi.ellerinize sağlık

             Yorum yap


             • #14
              Cevap: 7. Bölüm - Kışa Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

              Teşekkürler Hocam kış girişi bizim için çok iyi oldu.

              Yorum yap


              • #15
               Cevap: 7. Bölüm - Kışa Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

               çok teşekkürler
               Sava? EL?AÇIK
               KUZEY EGE AVCILARI
               Edremit - 1964-
               0505 483 63 49
               0266 392 11 65

               savasbalikesir@hotmail.com
               sigpic

               Yorum yap

               Haz?rlan?yor...
               X