Duyuru

Çökü?
Henüz duyuru yok

5. Bölüm - Malzeme Kullanımı

Çökü?
Bu konu sabit bir konudur.
X
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • 5. Bölüm - Malzeme Kullanımı

  Malzeme Kullanımı

  Merhaba sevgili arkadaşlar,

  Sualtı avcılığını doğru ve hakkı ile yapabilmek için gerekli malzemeleri biliyoruz. Bu bilgilerle alışverişe gittiğiniz takdirde, yanlış yönlendirilmeniz, amiyane tabirle kazıklanmanız, üzülmeniz, kızmanız, kısaca daha başlamadan bu işten soğumanız artık pek mümkün olmayacağı gibi, satıcı için de tek yol bu olacaktır.Malzemeyi doğru kullanmak da en az doğru seçim kadar önemlidir. Forumda bu konu ile ilgili yüzlerce satır var. Bu nedenle en önemlilere kısaca değineceğim.

  Balık vurabilmek için başa çıkmamız gereken çok fazla şey var. Bunların çoğuna tam anlamı ile hâkim olmamız mümkün değildir. Hedefimiz bir canlıdır ve eşit olmayan şartlarla onun ortamında becerilerimiz oranında başarılı oluruz.
  Bu nedenle şanslarımızı arttırabilmek için tam olarak hâkim olabileceğimiz her şeyi mükemmel yapmamız gerekir. Malzememizi doğru seçmek, doğru kuşanmak ve doğru kullanmak tamamen bizim elimizde olduğuna göre maça 1–0 önde başlayabiliriz.

  Elbiselerimiz fermuarsız ve opencell. Bu nedenle giymek ve çıkarmak biraz zahmetli, hava soğuksa ızdıraplı. Çıkarmak bir yana, öncelikle giymenin uyulması gereken kuralları var. Apnea sürenizin kalp atım ritminizle çok yakından ilgili olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bu ritmi yükseltecek her türlü etkenden uzak durmamız lazım. Kahve, çay, yorgunluk, az uyku, hazmı zor yiyecekler, alkol, nikotin, uyumsuz dalış ortağı ve konumuz olan acele giyinip kuşanmak.

  Sualtı avcılığı, suya girdiğinizde değil aslında program yapmanızla başlar. Biz konuya malzemenizi çantanızdan çıkardığınız anla başlayalım. Apnea sürelerini etkileyen faktörlerin tamamından haberdar olup kontrol altında tutmamız mümkün değil. Ama içlerinde en kolay takip edebileceğiniz kalp atım ritmidir. Bu ritmi öncelikle bedensel faaliyetler arttırır. İşte bu nedenle sualtı avcılığı, malzeme kuşanmakla başlar. Meraya geldiniz, kıyıdan veya tekneden gireceksiniz. İşin en sıkıntılı tarafı ile yüzleşmekten başka çare yok. Önceden hazırlanmış şampuanlı suyu bul, elbiseyi ıslat, bu arada iyi tutulmayan yerlerden dışarı kaçan suya söylen, pantolonu giyerken şampuanın yetersiz kalıp iyi kaydırmadığını farket, üst tarafla boğuş, daha başında nefes nefese kal. İşin içine, balıkların birden ortadan kaybolacağı, av arkadaşlarınızın sabırsızlandığı, önce girenin daha çok balık vurabileceği yanlışı gibi tatsız düşünceler de girince 110 nabız atımını bulur, apnea süresi olarak 20-30 saniyenin üstüne de çıkamazsınız. Bunların hepsinden uzak durun.

  Aynı yerden hatta biraz gerisinden tekrar alıyorum.

  Av programı yaptınız. İlk sırada malzeme hazırlığı var. Bir önceki av sonrası bakımını yaptığınız malzemelerinizi çanta veya kutunuza üstten yani maske ve şnorkelinizden başlayarak teker teker yerleştirmiş olmanız gerekiyor. Son sırada çorap ve paletleriniz var. Tüfeklerinizi unutmayacağınızı varsayıyorum.
  Bu listeyi her seferinde aynı şekilde yaparsanız zaman içinde alışkanlık olur, evden çıkarken geri dönüp ocağı kontrol etme sendromuna girmezsiniz. şampuanlı su önemlidir. Mümkünse hep aynı şampuanı ve örneğin 1 litrelik pet gibi hep aynı şişeyi kullanın. Bu da alışkanlıklarınız içine girsin. Tabi ki yeniliklere açık olacağız ama bunları 300 km gittiğimiz av merasında değil vaktimiz olduğunda uygun yerlerde deneyeceğiz.

  İşe iyi tarafından bakın. Pozitif düşünceler avın bereketini arttırır.

  Giyinip kuşanmayı bir mecburiyet gibi değil, çok keyifli bir uğraşı öncesi keyifli bir hazırlık olarak görün ve avlanmanın bu bölümüne de aynı özen ve saygıyı gösterin.

  Biraz detaya bakalım.
  Elbisenizi, eldivenlerinizi ve çoraplarınızı hemen ıslatın. Jarse kumaş ıslandığı zaman yumuşayacaktır. şampuanlı suyu içine döktükten sonra pantalon veya jaket olsun farklı pozisyonlarda iyice çalkalayın. Bu işi yaparken de özen gösterin. Kayganlık özellikle kollara daha zor ulaşır. Üst tarafı giyerken karanlıkta nefessiz kalırsınız.

  şişenin yarısı tüm elbisenize yetecektir. Her zaman sonrası için biraz saklamakta fayda var.

  Pantolonu giydik, çekiştirmek yerine avuç içlerinizle yukarı iterseniz zarar vermemiş olursunuz. Askılı ise üzerinize daha sağlıklı oturacak ve aşağı kaymayacaktır. Bedeninize uygun ise ağ kısmı oturduğu zaman iş tamamdır. Jaketi giymek biraz daha sıkıntılı. Sorun daha çok eteklerin içeri katlanmasından olur. Onunla uğraşırken pantalon aşağı kayar. İşin püf noktası giymeden önce jaketin eteklerini en az yarısına kadar dışa çevirmektir. Önce tek tek kolları sonra bir kerede tamamını giyin. Tokalığı unutmayın. Başlığı takın. Beş dakika daha sağı solu kontrol edin ve oturtun.

  Çoraplarınızı giyin. Pantolon çorapların üzerine gelmeli.Bıçağınızı takın. Kayışlar ve kın üzerindeki sabitleyici önemlidir. Bunları avdan önce kontrol etmiş olmalısınız.

  Ağırlık kemerini takın. Ağırlıkları simetrik ancak ağırlık merkezi arkaya kayacak şekilde yerleştirin. 8 kg için, belkemiğinizin iki yanına 2 şer kg. ve yanlarına 2 şer kg. daha olarak örnekleyebiliriz. Önlerden kaçının. Bunu yapmamızın nedeni, yalnız başınıza yakalandığınız bir senkop durumunda satıhta yüzünüz yukarı dönük pozisyonda kalma şansını arttırmaktır.

  Taşıma ipini yerleştirip sabitleyin. Elbisenizi delmeyin. Eldivenlerinizi ıslatın giyin. Kolların üzerine gelmeli. Tekneden giriyorsanız paletleri içini ıslatıp giyin. Maskeyi ıslatmadan önce iyice tükürükleyin ve bolca çalkalayın. Maskenizin kayışları simetrik ayarlı olmalıdır. Çok sıkı veya çok gevşek kayışlar maskeye su aldırır. Kayışlar iki taraftan eşit çekmiyorsa burnunuzu sağa sola iter. şnorkelinizi takın, boru mümkün olduğu kadar başınızın arkasına gelsin. Agaşonda çıkıntı yaparsa balığı tedirgin eder. Tüfeğinizi alın ve kurmayın. Kıyıdan giriyorsanız paletleri en son giyeceğiz.

  Suya girdiniz, içinize biraz su alın ve kısa bir dalış yapın hatta beş on saniye baş aşağı kalmaya çalışın. Bu şekilde elbise içindeki havayı dışarı atmış olacağız. Kolların ve başlığın içinde kalan hava daha inatçıdır.
  Bu işleri özellikle yavaş, dikkatli ve özenerek yapın. En az 15-20 dakika sürecektir. Aynı işleri 5 dakikada yapıp nefes nefese kalmak da var. Bu şekilde kazandığınız zamanı geri ödemeniz kaçınılmazdır. Bu geri ödemeler, hep menzil dışında kalan koca sinaritler, bir metreden kaçırdığınız trofeler, görmeden geçip gittiğiniz balıklar şeklinde olur.

  Suya girdikten sonra tüm malzemenizin yerli yerinde olduğunu kontrol edin. Partnerinizle anlaştıktan sonra emniyetli mesafede iken tüfeğinizi kurun. Bu iş de efor gerektirdiği için, dinlenmeye zaman kalmalıdır. Mera hakkında önceden edindiğiniz bilgilerin yanına varsa akıntı yönü ve şiddeti, güneşin pozisyonu, dalga yönü vs gibi bilgileri ilave edin. Genel gözlem ava nereden ve hangi yönde başlayacağınıza karar vermenizi sağlar.

  Merayı sualtından gözlemleyerek ava başlayabilirsiniz.

  Malzeme kuşanma işlerini yukarıdaki sıra ve tempoda yaptığınız takdirde, kalp atım ritminiz performansınızı etkileyecek seviyelere çıkmadan suya girmiş olursunuz.

  Dalış arkadaşınız veya arkadaşlarınız çok önemli.
  Sözleştiğiniz dakikada orada olmayan, suya sizden önce girmek için acele eden, suda iken sizi unutan, beslenme disiplininizi ısrarla bozan, eksik malzeme ile ava katılan ve sizi yedek parça tedarikçisi gibi gören, masraflara uyanıkça katılmayan, evde bekleyen sevenlerinize karşı sorumluluklarınıza saygı göstermeyen insanlardan uzak durun. Onlarla sualtı avcılığı olmaz, aslında hiçbir şey olmaz.

  Önemli bir kural ilave etmek istiyorum.
  Hiç bir malzemeyi denemeden ilk defa avda kullanmayın. Standart malzemenizin yanında yeni malzemenizi de götürür, fırsat bulursanız denersiniz.
  Yeni maske almışsanız kullanmadan önce cama bulaşan imalat artığı yağların temizlenmesi gerekir. Aksi takdirde camın buğulanması ile uğraşmaktan avlanamazsınız. Bu iş için diş macunu fena değil. Camların iç taraflarını sabırla en az 3-4 dakika ovalayın.

  Elbiseniz yeni ise alıştığınızdan farklı ağırlıklar gerekebilir. Yanınızda yedek ağırlık bulundurun. Bu denemeleri suya girer girmez yapın.

  Fener kullanımı serbest bırakıldığı için yazabilirim.
  4x1,5 volt orta boy pille çalışan küçük bir fener bol bol yeter. Bir gün önce muhakkak yeni pil alın ve avdan hemen önce fenere takın. Yol boyunca sarsıntıdan açılan ve meraya pilleri bitirmiş ulaşan fenerler çok can sıkar.
  Her şeyi yedekleyemezsiniz ancak sıkça kazaya uğrayan malzemelerin yedekleri olması gerekiyor. Kullandığınız tüfeğe ait lastik, palamut ve şiş, maske ve şnorkel, bir miktar ip, pil ve ampul, ve bir kaç ağırlık yeterli olur.
  Sualtı avcılığı hepimiz için bir tutku. Öyle olmasa hayallere dalıp gitmez, hafta sonunu iple çekmezdik. Yüzlerce kilometreyi bir kaç balık peşine kat ettiğimize, normal yaşantımızdan kıstığımız bütçeyi malzemelere yatırdığımıza göre avımızı da riske etmemeliyiz.

  Çözümü av dönüşü malzeme bakımıdır.
  Belki de bir daha denk gelmeyecek trofeyi bakımsız malzeme yüzünden kaçırmışsanız inanın bu hiç aklınızdan çıkmaz. Arkadaşlarınızı bıktırana kadar her seferinde anlatırsınız.

  Bu duruma düşmemek için yapılması gerekenler var.
  Malzemelerinizi muhakkak tatlı suyla yıkayın. Elbiseleri yıkamak yeter, çıkarırken ters çevrildiğine göre öyle yıkayın ve asın. Güneşte kurutmayın. Metal malzemeyi su içinde bir müddet bırakmak lazım. Tüfekleri bir kova içine kabzaları batacak kadar dikin. Bir kaç saat sonra çıkarıp kurutun ve yağlayıcı sprey sıkın. Wd 40 olur.

  Lastikleri ve palamutları kontrol edin. İp palamutsa çok dikkatle bakın. En küçük yıpranmada değiştirin. Bu nedenle boğma lastiklerin kasalı olanlarını tercih edin.

  En büyük problem şiş arkasındaki delikten çıkar. Monofilament bu deliğin kenarları yüzünden çok çabuk aşınır. Dikkatli kontrol edin ve idare eder kelimesini aklınızdan çıkarın.

  Bıçağınızı kuruttuktan sonra bileyin.

  Neopren malzemedeki yırtık sökükleri tamir edin.

  Feneri kuruttuktan sonra pilleri çıkarın.

  Bakımını yaptığınız malzemenizi liste kontrolü ile tekrar çantanıza yerleştirin. Eksik veya yenilenmesi gerekenlerin tedarikini de son güne bırakmayın. Malzeme konusu kısaca böyle, paletlerimizi verimli kullanabilmek için gerekli teknikleri, sıkça yapılan hataları ve nasıl düzeltileceklerini sonraki bölümde tek başına göreceğiz.

  Saygı ve sevgilerimle.

  Jak BOENO
  NUR ?Ç?NDE YAT KARDE??M

 • #2
  Cevap: 5. Bölüm - Malzeme Kullanımı

  Zevkle bir kaç defa okudum. Çok önemli uyarı ve bilgilerle dolu bir makale. Teşekkürler hocam.
  NUR ?Ç?NDE YAT KARDE??M

  Yorum yap


  • #3
   Cevap: 5. Bölüm - Malzeme Kullanımı

   Einize, beyninize sağlık Jak abi..

   Yorum yap


   • #4
    Cevap: 5. Bölüm - Malzeme Kullanımı

    Teşekkürler.Titizliğiniz hayranlık verici.

    Yorum yap


    • #5
     Cevap: 5. Bölüm - Malzeme Kullanımı

     Çok teşekkürler. Yine tüm zıpkıncılara ışık tutmuşsunuz üstad. Emeğinize sağlık...
     NE MUTLU TÜRK'ÜM D?YENE

     Let's face it
     Robbery rising
     We're all bad all, bad all faces
     .....
     ...
     .

     Yorum yap


     • #6
      Cevap: 5. Bölüm - Malzeme Kullanımı

      Dalış arkadaşınız veya arkadaşlarınız çok önemli.
      Sözleştiğiniz dakikada orada olmayan, suya sizden önce girmek için acele eden, suda iken sizi unutan, beslenme disiplininizi ısrarla bozan, eksik malzeme ile ava katılan ve sizi yedek parça tedarikçisi gibi gören, masraflara uyanıkça katılmayan, evde bekleyen sevenlerinize karşı sorumluluklarınıza saygı göstermeyen insanlardan uzak durun. Onlarla sualtı avcılığı olmaz, aslında hiçbir şey olmaz[/I][/B]
      Jak BOENO[/QUOTE]

      Bigiler için teşekkürler üstad.Sadece bu ayrı bir yazı olur kanaatindeyim.Yanlış partner seçimi sadece avı değil insanın yaşamını alt üst ediyor.Ben çoğunlukla yanlız avlanmayı tercih ediyorum uzun zamandan beri....

      Yorum yap


      • #7
       Cevap: 5. Bölüm - Malzeme Kullanımı

       teşekkürler
       serkan
       ?ZM?R

       Yorum yap


       • #8
        Cevap: 5. Bölüm - Malzeme Kullanımı

        Önemli ve ince bilgilerin beşinci bölümünü de büyük bir zevkle okudum,emeğiniz ve paylaşımınız için teşekkür ederiz sayın Jak BOENO.
        ..denizleri seviyorsan dalgalar? da seveceksin....

        Ayhan Günes / 1971

        Yorum yap


        • #9
         Cevap: 5. Bölüm - Malzeme Kullanımı

         Hocam metin yazımını aradan çıkardınız, eğitim belgeseli çekme işi iyice farz oldu bize. Kışın veya baharda 15-20 günümüzü ayıralım şu hayırlı işe. ZEN VE SUALTI AVCILIĞI raddesinde, hiç bir şeyi boşvermeyen, her detayı insan karakterine ve psikolojisine doğru ilişkilendiren ince yazılar için tebrik ediyorum. Her yazıyı bastırıp bir fasikül halinde bulundurmalı. Sadece zıpkıncılığa dair değil hayata dair de alınacak güzel mesajlarla dolu...
         En son düzenleyen Murat ÜNAL; 26.Ağustos.2008, 01:43.
         Murat ÜNAL (1970-?zmir) 0 RH +
         Rol yapma, dü?ün!

         Yorum yap


         • #10
          Cevap: 5. Bölüm - Malzeme Kullanımı

          Jak Bey elinize sağlık, gerçekten çok önemli bir konuda çok güzel bir yazı hazırlamışsınız. Suda pişman olmaktansa karada fazladan zaman harcamayı tercih edenlerdenim, bu nedenle de yapmış olduğum şeylerin eksikliğini/fazlalığını yeniden değerlendirmemi sağladınız. Tekrar teşekkürler...
          Mert Topoyan

          ?zmir - 1978

          Navigare necesse est...

          Yorum yap


          • #11
           Cevap: 5. Bölüm - Malzeme Kullanımı

           paylaşımınız için teşekkür ederiz sayın Jak BOENO. yeni bölümleride sabırsızlıkla bekliyoruz
           Sava? EL?AÇIK
           KUZEY EGE AVCILARI
           Edremit - 1964-
           0505 483 63 49
           0266 392 11 65

           savasbalikesir@hotmail.com
           sigpic

           Yorum yap


           • #12
            Cevap: 5. Bölüm - Malzeme Kullanımı

            Üstad bu değerli bilgiler için çok teşekkürler.
            Serdar Hakan Narman
            ?i?li/?stanbul
            19.09.1984

            zahuza@hotmail.com

            Yorum yap


            • #13
             Cevap: 5. Bölüm - Malzeme Kullanımı

             Bilgiler için çok teşekkürler. Fenerin serbest bırakıldığını bilmiyordum. İlgili yazıyı nerede bulabiliriz, malum fenerle dalış yasak cezası var diyen kolluk kuvvetlerine gösterecek bilr belgemizin olmasında büyük fayda var.
             Çok teşekkürler
             Nejat Nizam

             Yorum yap


             • #14
              Cevap: 5. Bölüm - Malzeme Kullanımı

              tek kelimeyle mükemmel bi bilgi mükemmel bi paylaşım hayranlıkla okuyorum bunları okuduktan sonra daha bilinçli dalışlar yapıyorum körü körüne giremiyorum tekrar söylüyorum hakkatten mükemmel bilgiler

              kyhnyldrm@hotmail.com
              https://twitter.com/kyhn_yldrm
              http://www.icimdekidusman.com
              '' Türk ?nsan? Para Gibidir.. içine ???k tut, Atatürk yoksa sahtedir... ''


              Yorum yap


              • #15
               Cevap: 5. Bölüm - Malzeme Kullanımı

               Teşekkürler Jak Hocam...

               Yorum yap

               Haz?rlan?yor...
               X