Duyuru

Çökü?
Henüz duyuru yok

4. Bölüm - Sualtı Tüfekleri

Çökü?
Bu konu sabit bir konudur.
X
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • 4. Bölüm - Sualtı Tüfekleri

  Sualtı Tüfekleri

  Merhaba sevgili sualtı avcısı arkadaşlar,

  Sualtına inmek, konforlu olmak, avımızla aramızda gerekli mesafeyi sağlayabilmek için bir takım malzemelere ihtiyacımız var. Onlara kısaca baktık. Avımızı ele geçirebilmek için bir de tüfeğe ihtiyacımız olacak. Doğru yerde doğru malzeme kullanmak sualtı avcılığının altın kurallarından biri. Bu kuralı benimsemek önemlidir ancak asıl başarı bunu becerebilmektir. Bu kural tüfeklerimiz için de geçerli olacak. Doğrularla yanlışları, olmalıyla, olmamalıyı önümüze koymadan önce aşağıdaki resimlere bir göz atmanızı rica ediyorum.  Resimdeki sualtı avcısı, tek paleti, google gözlükleri, t-shirt ve kumaş pantalonu ile Filipin Boracay’lı Salim. Kullandığı tüfeğin detayı aşağıda. Mükemmel bir apnea becerisi ve suya uyumu var. Hayatını balık avlayıp satarak kazanıyor. İmkânları da bu kadar.

  Aşağıdaki ise Riffe marka mavi av için dizayn edilmiş mükemmel bir ürün.  Tüfeğimiz yukarıdakiler ile aşağıdakiler arasında bir şeyler olabilir. Sualtında, basit olan mükemmeldir gerçeğini unutmadan konuya girelim.

  Sualtı avcılığında, yapabileceklerimiz konusunda kendimize karşı dürüst olmamız gerektiğini ifade etmiştim. Bunun kısaca açılımı, limitlerimizi ve avlanma becerimizi iyi analiz etmemiz, avlandığımız meraları ve daha önemlisi bu meralarda karşımıza genelde nelerin çıktığını iyi bilmemizdir. Alışveriş yaparken bunları göz önünde bulundurursanız hem motivasyonunuz artar hem de gereksiz masraf yapmamış olursunuz. Tüfeklerimizi incelemek için onları parçalarına ayıracağız:

  • Gövde
  • Kabza
  • Kafa
  • Tetik mekanizması ve ip bırakma dili
  • Makara
  • Lastikler ve palamutlar
  • şişler

  Gövde

  Öncelikle hangi malzemeden yapıldıklarına, sonra da boylarına bakalım. Gövdeler; thermoplastic, metal, karbon elyaf ve ahşaptan yapılıyorlar. Thermoplastic, kolayca kalıplanabilen polymerlerden oluştuğu için çok geniş kullanım alanına sahiptir. Bu nedenle; kanallı, eliptik vs. istenen formlarda gövdeler yapmak mümkündür. Kalıp maliyeti göz ardı edilirse oldukça düşük fiyatlıdırlar.

  Metal olarak genellikle duralumin kullanılır. İlk alüminyum gövdeler basit bir borudan ibaretti. İhtiyaçlar ve rekabetler doğrultusunda, şiş kanallı profiller üretildi. şişirme teknolojileri ile eliptik gövdeler yapmak da mümkün. Maliyet biraz daha artıyor.

  Karbon gövdelerin avantajları eğilmelere karşı dirençleri olmaları ancak pahalı ve kırılganlar.

  Ahşap hariç, hangi malzemeden yapılmış olursa olsun tüfek gövdesi, içi boş bir boru olduğu için yüzerliğini ayrıca ayarlamak gerekiyor.

  İlk aşamada gövdenin içine suyun girmesini engellemek gerekir. Bunun için her iki ağıza kauçuk tapalar konur. Borunun içini polyuretan veya styropor malzeme ile doldurmak da mümkün. İçine su almış, gövde üzerinde şiş yokken de batacaktır. Bu durum problem yaratır ve avlanma kalitenizi düşürür. Arada bir gövdeyi iki yana sallayıp içini dinlemek gerekiyor. Su girmişse tapaları yenileyin.

  Ahşap gövdeler, masif ağaçlardan imal edilirler. Açık kafa ve kendi ahşabından kabzalı olabileceği gibi, bu gövdelere farklı kabza ve kafa uygulamak da mümkün.

  Gövdede kullanılan malzemelere göre avantaj ve dezavantajlar ortaya çıkıyor.
  Metal boru gövdelerin içleri boş bırakılmışsa, atış öncesi tüfeğinizi etrafa çarpmanız veya atış esnasında palamut ve lastiklerin gövdeye çarpmaları gibi herhangi bir temasta oldukça ses yapıyorlar. Bu ses sualtında kolayca taşınıyor.

  Diğer yandan gövdede herhangi bir yoğunluk olmamasından dolayı lastiklerin geri tepmelerini yeterince absorbe edemiyorlar. Ele ve önkola rahatsızlık veriyor.

  Tepme sorunları karbon ve plastikte de var ancak metale göre ses problemi daha az.

  Uzun metal gövdelerde güçlü lastiklerin eğilmelere yol açtığı söyleniyor. Yeni alaşımlarla özellikle duraluminyum 6082 veya 7178 kalite alaşımların sertlik katsayılarının yeterli olduğunu düşünüyorum.  Ahşap gövdeler, masif yapıları ile geri tepmeleri daha çok emiyor. İyi yapılmışlarsa su içindeki yüzerlikleri mükemmele yakın. Çarpmalarda oluşacak sesleri geri vermiyorlar.

  Geleneksel sualtı avcıları için görsel bir şölen olduğunu da kabul etmek lazım.
  Resimdeki mükemmel işçiliğe dikkat edin.

  Maliyetlere gelince bir ürünün ucuz veya pahalı olması görecelidir. Plastik ve metal borular en ekonomik olanlardır. Karbon ve ahşap gövdeler daha pahalılar.
  Hangi malzemeden gövde sorusuna cevap için seçim yapma konusunda bir kaç ölçüt var.

  50, 60, 75cm gibi kısa boyları taşaltı avında kullanıyoruz. Bu teknikte, ava olan mesafe azdır. Yakın atışlarda, balistik hassasiyet aramadığımıza göre şiş kanallı gövdeye de ihtiyacımız olmayacaktır.


  Standart gövde


  şiş kanallı gövde

  90cm ve üzeri boylarda şiş kanalı, palamutların şişi bıraktığı ana kadar rehberlik edecektir.

  Her malzemeden gövdeye şiş kanalı uygulanabiliyor.
  Alüminyum profiller kanallı olarak çekiliyor. Karbon gövdeler kanallı kalıplanıyor, ahşapta zaten sorun yok. Ayrı satılan şiş kanalları var. Tüfeğinize yapıştırarak kullanabilirsiniz. Zaman içinde ayrılabiliyor, elden geçirmek lazım.
  Gövdelerden bahsederken yüzerlik konusuna gelince; Tüfeğiniz suda iken çok çeşitli pozisyonlara girecektir.

  Bir kaç örnek verelim;

  Teknede avlanıyorsunuz, meraya vardınız, hazırlanırken tüfeğinizi suya bırakırsınız, yavaşça aşağı inerken sizi beklemelidir.
  Satıhta yer değiştiriyorsunuz, kabza arkada, tüfeğiniz size paralel yanınızda, bileğinizi yormamalıdır.

  Aşağıda elinizden bıraktığınızda kabzanın yukarı dönmesi haricinde nötre yakın negatif kalmalı, daha önemlisi kafa gereğinden hızlı yukarı gitme eğilimde olmamalıdır. Agaşonda beklerken, sürekli kafayı aşağı bastırmak zorunda kaldığınızı düşünün. Son derece tatsız bir durumdur. Tersi yani kafanın aşağı düşmesi de aynı şekilde rahatsızlık verir.

  Sonuç olarak sephiyesi iyi ayarlanmış bir tüfek;

  • Satıhta elinizden bıraktığınızda nötre yakın negatif yani çok hafif batar olmalıdır.
  • Negatiflik mümkün olduğu kadar kafa ve kabzaya eşit dağılmış olmalıdır.
  • Bunları da, doğru boy ve çapta şişi, lastikleri, makara ve ipi üzerinde iken becerebilmelidir.
  • Bir noktaya çok dikkat etmek lazım. Tüfeğinizi üzerinde doğru malzemeleri ile satın alın. Sephiyesi iyi bir tüfeğin şişini kalınlaştırır, uzatır veya kısaltırsanız tüm dengeler bozulacaktır.

  Kabzalar

  Plastik, metal veya ahşap olabilirler. Malzemeden önce dizaynı üzerinde durmak istiyorum.

  Ateşli veya havalı yivli salon yarışmalarında tüfek veya tabanca demeye bin şahit isteyen son derece ergonomik malzemeler kullanırdık. Örnekleri aşağıda.


  Bu aletler sağak veya solaklara göre farklı dizayn edilirler ve öyle olmaları da gerekir. Bu denli ergonomik olmalarının nedeni, en doğru ve isabetli atışın sadece tek bir pozisyonda yapılabilmesidir. Bu pozisyonda parmakların ve avuç içinin pozisyonu da bir tanedir. Bunları değiştirir veya kımıldarsanız karavana atarsınız.

  Sualtında işler öyle değil. En basit örneği, atış pozisyonunda tüfeği düz tutuyorken, satıhta yer değiştirirken veya ördek dalışı ile aşağı inerken tüfeği ters taşımamızdır. Kabza baş aşağı ve arkadadır.  Mendirekte avlanırken, taşlar solunuzda ise tüfeğinizi sağa alır öyle ilerlersiniz. Geri dönerken mendirek sağınızda kalacaktır. Hesap edin. Aşağıda da el değiştirmenizi gerektirecek durumlarda kalabilirsiniz.

  Sonuç olarak kabzayı yukarıdan aşağıya ikiye ayırdığınızda her iki parçanın simetrik olması kullanım kolaylığı getirir. Arkada avuç içi çukuruna, ön tarafta da dört parmağın oluşturduğu genel eğriye oturacak eğim yeterlidir.
  Fazla küçük veya büyük kabzalar, gövdeye hâkimiyetinizi azaltır. Sonuç olarak tüfek alırken avucunuza iyi oturan, simetrik ve fazla girintili çıkıntılı olmayan sade kabzaları tercih edin ve her iki elinizle çeşitli pozisyonlarda tutarak deneyin. Dayama kısmının kenarları yumuşak hatlı olmalıdır.Basit ve kullanışlı bir dizayn

  Kafa

  Hem çevirme, hem de kaplinli lastik kullanmaya uygun yeni dizaynlarda açık veya kapalı tabir ettiğimiz kafalar var. Ahşap veya başka malzemeden olsun bu kafaları uygulamak oldukça kolay. Ahşap tüfeklerde genellikle basit bir ip atlatma sistemi ile açık kafalar çok başarılı atışlara imkân veriyor.  Kapalı kafaların şiş deliği fazla dar olursa, şişin arkasından gelen ip ve klepsi sıkışma veya çarpmalara neden olur. Siz bunu farketmezsiniz ancak şiş arkasına gelen küçük bir darbe atış yolunu saptıracaktır. Neden isabet ettiremediğiniz sorusunun cevaplarından biri budur. Kafalı tüfek alacaksanız lastik vidalama yuvalarının standart olmasına dikkat edin. Bazı markalar sadece kendi yedek parçalarını satabilmek için farklı standartlarda üretim yapıyor. Artık birçok marka bu standartlara uymaktadır. Piyasadan aldığınız şiş veya lastikleri tüfeğinizde kullanabilmelisiniz. Kaplin dişleri uymuyorsa inat etmeyin. Dişler sıyırabilir, lastikleri kurarken kendinize zarar verebilirsiniz. şişlerde durum daha da ciddidir. Uygun olmayan bir şişle kurduğunuz tüfeğinizin tetik mekanizması kaçırabilir. Çok ciddi kazalara neden olursunuz.

  Açık kafalı tüfeklerde şiş yatağı, mekanizmaya kadar devam etmelidir. şiş mekanizmaya girdikten sonra kanal içinde yükselmişse tesviye etmek gerekir.

  Tetik mekanizması ve ip birakma dili

  Basit mekanizmaları tercih edin. Tetik sistemi ne kadar az parçadan oluşuyorsa o kadar sorunsuz ve uzun seneler çalışır. Sessizliği sağlamak, yumuşak tetikler elde etmek, istinadı ayarlamak, daha fazla parça gerektirir.
  Sualtında elinizde eldivenlerle balık beklerken, bütün bunların pek anlamı kalmıyor. İyi dizayn edilmiş, hemen hemen her şişe uyabilecek sessiz çalışan iki parça yeterlidir. Sessizlik önemli…

  İlk girdiğiniz merada ilk balığı her şekilde alırsınız. Önemli olan o merada avlanmaya devam edebilmektir. Tetik mekanizmalarında en çok ses, çekicin şiş çıktıktan sonra kasetin altına çarpmasından oluşur. Buraya silikon bir bant uygularsanız çarpma sesini kesersiniz

  İp bırakma dilinin mümkün olduğu kadar az çapariz vermesi lazım. Tüfeğiniz makaralı ise makara önü veya arkasından ziyade, gövde yanı daha uygun. Kısa makarasız tüfeklerde altta olabilir sorun yok.

  Tüm bu malzemelerin 316 NiCr ‘dan yapılmış ve polisajdan geçirilmiş olması gerekiyor. Makaralarda, sıkma parçası önemlidir. Belirli zorlamalarda bu parçanın kendiliğinden açılması ve makaranın ipi sağmasına imkân vermesi gerekir. Örnekleyelim. Taşaltında avlanıyorsunuz şiş takıldı. Bu gibi durumlarda çoğunlukla apnea sürenizin sonlarına gelmiş olursunuz. Tüfeğinizi bırakmadan satha çıkmaya başladınız. Biraz da acele ediyorsunuz, makara bırakmıyor. Sıkma düğmesini arayıp bulmak ve gevşetmek yerine tüfeğinizi bırakır, satha çıktıktan sonra da aşağılarda arayıp bulmanız gerekir. Akıntı varsa iş daha da zor. Büyük balık vurdunuz açığa kuvvetle çekiyor. Aynı şekilde düğmeyi bulup gevşetmek zordur. Ya av öncesinden gevşek bırakacaksınız ya da makaranızın dizaynı buna uygun olacak.

  Makara gövdeleri ipi yıpratmamalıdır. Özellikle yanaklar, her açış ve sarışınızda ipe sürtünür. İp yük altında ve gerginse sürtünme daha şiddetli olacaktır. Bir kaç sefer sonra ipiniz tüylenmeye ve yıpranmaya başlar. Basit çalışan ve ip rehberleri olan makaraları tercih edin. Derlin veya polyamide gibi çapaksız kolay işlenen malzemelerden yapılmış olsunlar.

  Lastikler ve Palamutlar

  Çevirme veya kaplinli olsun doğru çap ve boy, avlanma performansını doğrudan etkiler. Tüfeklerden bahsederken, şu marka tüfek iyi atıyor, bu marka tüfekle hep karavana atıyorum gibi tabirler kullanılır. Hâlbuki bunların tüfeğin markası ile yakından uzaktan alakası yoktur.

  Boruda veya şişte çarpıklık yoksa şiş ve lastikler doğru oranlanmış ve seçilmiş ise her marka tüfekle aynı atarsınız. Sonuç olarak hedefle aranızda olsa olsa 4 metre vardır.

  Söz konusu yivli atıcılık olsa ki bugün 1000 yarda (914 mt) yarışları yapılmaktadır, bu mesafede 25 cm grupmanlar yapan mükemmel atıcılar var. Bu durumda anlatacak çok şey, üzerinde durulacak çok parametre var.
  Bu 4 metre için dikkat edilmesi gereken sadece şiş çap ve boyu ile lastik çap ve boyu var. Lastikler için prensip mümkün olduğu kadar kısa kullanmaktır. Burada amaç lastiğin şişi olabildiğince geç bırakması yani uzun sürmesidir. Tabi ki kısa lastiğin de bir limiti var. Birincisi lastiklerinizi yardım almadan kendi başınıza kurabilmelisiniz. Aksi durumlarda partnersiz kalırsınız. İkincisi lastiğin sağlıklı gerilme katsayısıdır. Ne kadar ince ise o kadar kısaltabiliriz ama gerilip bırakıldığında aynı boya gelmiyorsa sorunludur. İyi lastik gerilirken yüklendiği enerjiyi olduğu gibi geri verir. Lastik imalatında doğal ve suni kauçuk kullanılıyor. Tuza ve UV’ye dayanıklılığı arttırmak için ince bir tabaka siyah suni kauçuk ile kaplanmış olanlar daha uzun ömürlü.

  Lastik boylarını bulmak için basit bir formül var:
  18-19 mm lastik için, gövde boyunu 3,5’e bölün.
  15-16 mm için 3,6 ya bölün.

  Çevirme lastik yapıyorsanız bulduğunuzu 2 ile çarpın. Örnek;
  100 cm açık kafalı tüfeğimiz için 19mm lastik yapacağız.
  100/3,5= 28,5
  28,5x2=57 cm

  Bu boya tüfeğin gövde kalınlığı olarak 3 cm ilave edebilirsiniz.
  Çift lastik kullanacaksanız, ilk dikene takacağınız daha kısa olacaktır. Onu da bulmak için iki diken arasını ölçüp 3,5 e bölün. Kabaca ilk lastiğimiz 57cm ikincisi 60 cm olacaktır.

  Bu ölçüler genel ortalamadır. Kendinize göre bir kaç denemeden sonra doğru boyları bulabilirsiniz.  Önemli nokta ister boğma lastik ister kaplinli lastik olsun, ölçüleri lastiğin çalıştığı yerden alın.

  Boğma lastikte sıkma ipinden sonraki bölüm çalışır. Kaplinli lastiklerde, kaplinin faturasından sonraki kısım çalışır. Bu çizgiden ölçü alın.

  Ahşap tüfek kullanıyorsanız kaplinli metal palamutlar gövdeye, özellikle şiş kanalına zarar verir. Sessizlik avantajı için de ip palamut tercih edin. Kasalı boğma lastik yaparsanız, av sırasında aşınarak kopabilecek ip palamutu hemen değiştirebilirsiniz. İp palamutun uçları lastik içinde ise, koptuğu zaman lastiği değiştirmeniz gerekiyor. Çelik tel palamutlar, çentiğe gelen kırılma noktasından tel tel kopabiliyor. Çentikli şişlerde metal palamutlar, gül dikeni şişlerde ip palamutlar kullanın.

  şişler

  6-7 mm arasında şiş seçme imkanınız var. şişler inceldikçe üzerlerinde taşıdıkları enerji de azalır. Aynı tüfekle attığınız 6,5mm şiş 7mm şişe göre daha az delecektir. Buna karşılık, ince şişin yüzeyi daha az olduğu için su içindeki sürtünme katsayısı daha azdır. Bu da daha hızlı ve düz bir uçuş yolu demektir. İnce şişin boyu uzadıkça vibrasyonu da artar. Bu parametreler arasında en doğru şişi ancak ava ve tüfek boyuna göre seçebiliriz. Ortalama 6,5mm şiş her boy tüfek için uygundur. Çok büyük açık su avlarında 10mm kadar şişler kullanılıyor.

  Tüfekler konusunu kapatmadan önce kendinize en uygun malzemeyi satın almanızı tekrar hatırlatmak isterim. Bunun için belirli kuralları göz ardı etmeyin:

  • Becerilerinizi ve ne yapabildiğinizi iyi bilin ve değerlendirin.
  • Her zaman basit ve kullanışlı malzemeleri tercih edin.
  • Bilginize güvenin ve araştırın.

  Makaralar ve şiş ipi konusunda önemli bir ilave yapmak istiyorum.

  Makaramız, taşaltında avlanırken, vurulan balığın sonraki dalışlarda alınması veya şişin takılması gibi durumlarda, açık suda avlanırken kötü yerinden vurulup yırtabilecek olan veya güçlü büyük balıkların idare edilmesine yardımcı olacak çok hayati bir ekipmandır. Kalınlaştıkça makaranız daha az ip alacağı için çok kalın olmasına gerek yok. 1,8mm sağlam örme ip yeterlidir.

  şişin giderken makarayı da sağacağı gibi bir kanı var. Bu yanlıştır.

  Makara her zaman sıkılı olmalıdır. İyi dizayn edilmişse belirli bir zorlamada kaloma verecektir.
  şişin gideceği son nokta şiş ipinin uzunluğuna bağlıdır. Örneğin 100 cm bir tüfek için kol boyunu hesap etmezseniz, gövde + şiş ipi(3 x gövde) + şiş formülü bize 5,5 mt gibi iddialı bir mesafe verir. Kolunuzu ileri uzattığınız da 6 mt. olacaktır.

  Bu mesafelere atış yapmayı pek doğru bulmuyorum. İsabet ihtimaliniz azalır, azalması bir yana isabet ettirebilseniz dahi şiş üzerinde kalan enerji avı geçmeye ve kelebeğin açılmasına yetmeyebilir. Balık biraz kalınsa üzüntü olur.

  Sualtı avcılığında, tüfeğinizin menzilini arttırmak yerine, tekniğinizi geliştirerek balığa yaklaşmayı veya onun size yaklaşmasını sağlayın.

  Bu felsefeyi benimserseniz, daha sessiz, suya daha uyumlu, daha dingin, daha deniz gibi olmak zorunda kalır, doğru yolda bir basamak daha çıkmış olursunuz.


  Sualtı avcılığı için gerekli olan temel malzemelere kısaca göz attık. Bundan sonraki bölümde bu malzemeleri nasıl kullanmamız gerektiği üzerinde duracağız.

  Sağlıklı ve bereketli dalışlar dilerim.

  Jak BOENO
  En son düzenleyen Aşkın YILDIRIM; 22.Ağustos.2008, 21:02.
  NUR ?Ç?NDE YAT KARDE??M

 • #2
  Cevap: 4. Bölüm - Sualtı Tüfekleri

  Mükemmel anlatım. Son derece önemli temel bilgiler. Tam bir rehber. Çok teşekkür ediyoruz.
  NUR ?Ç?NDE YAT KARDE??M

  Yorum yap


  • #3
   Cevap: 4. Bölüm - Sualtı Tüfekleri

   Bu kadar güzel anlatılırdı heralde. Elinize kolunuza sağlık..

   Yorum yap


   • #4
    Cevap: 4. Bölüm - Sualtı Tüfekleri

    Bilgileriniz için çok teşekkürler anlatımınız için ayrıça
    teşekkür elinize sağlık

    Yorum yap


    • #5
     Cevap: 4. Bölüm - Sualtı Tüfekleri

     anlatım ve bilgi icin teşekkürler

     Yorum yap


     • #6
      Cevap: 4. Bölüm - Sualtı Tüfekleri

      elinize ,kolunuza, nefesinize sağlık başka daha ne söylenebilirki ...

      Yorum yap


      • #7
       Cevap: 4. Bölüm - Sualtı Tüfekleri

       bilgiler için teşekkürler...

       Yorum yap


       • #8
        Cevap: 4. Bölüm - Sualtı Tüfekleri

        Altın değerinde bir paylaşım. Ellerinize sağlık.
        NE MUTLU TÜRK'ÜM D?YENE

        Let's face it
        Robbery rising
        We're all bad all, bad all faces
        .....
        ...
        .

        Yorum yap


        • #9
         Cevap: 4. Bölüm - Sualtı Tüfekleri

         Her zamanki akıcı anlatım ve içi bilgi dolu bir yazı. Elinize sağlık...
         Mert Topoyan

         ?zmir - 1978

         Navigare necesse est...

         Yorum yap


         • #10
          Cevap: 4. Bölüm - Sualtı Tüfekleri

          Mükemmel anlatım,bilgi paylaşımı için teşekkür ediyorum.
          ..denizleri seviyorsan dalgalar? da seveceksin....

          Ayhan Günes / 1971

          Yorum yap


          • #11
           Cevap: 4. Bölüm - Sualtı Tüfekleri

           çok teşekkürler.bu bilgiler sayesinde kendimizi geliştirme şansımız oluyor.emeğinize sağlık

           Yorum yap


           • #12
            Cevap: 4. Bölüm - Sualtı Tüfekleri

            Bütün soruların yanıtı burda çok teşekkürler mükemmel anlatım..
            sigpic
            O?uz ?nce ?zmir/Selçuk
            Prof. Turist Rehberi
            oguz-ince@hotmail.com

            Ekipman : GO Pro 3 Black Edition-Omer Airbailete 110

            Yorum yap


            • #13
             Cevap: 4. Bölüm - Sualtı Tüfekleri

             Buram buram tecrÜbe kokan ,teknik, yalin ve son derece yararli bİlgİler İÇeren bİr yazi.teşekkÜr ederİz,
             ellerinize saĞlik...

             Yorum yap


             • #14
              Cevap: 4. Bölüm - Sualtı Tüfekleri

              Harcamış olduğunuz emekler için çok teşekkürler sayın hocam.altın değerinde bilgiler ve sizin gibi ustalar bu bilgileri evrenselleştirdiği sürece bilinç kat sayımız mükemmele ulaşacaktır.tekrar teşekkürler.
              ERKAN KIRLANGIÇ 28
              BU HATUN BEN? BO?ARYA BU BALIK YÜZÜNDEN NE ZAMAN BO?AR ONU B?LMEM...

              Yorum yap


              • #15
               Cevap: 4. Bölüm - Sualtı Tüfekleri

               Bu tur bilgileri bizimle paylastiginiz icin tesekkurler. Ellerinize saglik...
               Emrah TUZCU
               ?zmir / Kastamonu

               Yorum yap

               Haz?rlan?yor...
               X