Duyuru

Çökü?
Henüz duyuru yok

Yedek İp Palamutu Muhafaza

Çökü?
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

Cevap: Yedek İp Palamutu Muhafaza

Asl? onr6nkoc taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
    en güzel yeri aslinda bilekler sag yada sol el bileğe koyabilirsiniz ama elbise altinda kalacağindan bir problem yasamazsiniz.
    Ben de benzer yöntemi kullanırım, sol eldivenin içine, avuç içine gelecek şekilde sıkıştırıyorum, ilk zamanlar çıkarırken unuttuğundan düşürme tehlikesi var o kadar...
    Baturhan Ba?kurt
    ?stanbul 1971

Yorum yap

Merhaba arkadaşlar,

Sualtı avcılığında kullandığımız ipler hakkında bir kaç satır yazmayı istiyordum, dolaylı da olsa bu başlık iyi bir fırsat oldu, Cihan arkadaşıma teşekkür ediyorum.
      Kullandığınız tüfeğinizin markası, yapısı ve kalitesi ne olursa olsun, üzerindeki ipler en önemli malzemedir.
      Doğru ve kaliteli ipler kullanmıyorsanız, tüm emeğiniz, harcadığınız onca zaman ve para boşa gider.

Bildiğiniz gibi, bir sualtı avcılığı tüfeğinde dört farklı temel ip kullanıyoruz;
      -şiş ipi
      -Palamut ipi
      -Boğma ipi
      -Makara ipi

Bunların dışında, mavi av dediğimiz büyük pelajiklerin avında, şişin, torpil şamandralara bağlandığı polipropilen yüzer ipler,
      şok absorbe etmek için kullandığımız bungee lastikler ve ipleri gibi özel malzemeler de var, ancak konu dışında bırakıyorum.

-şiş ipi
      şişlerimiz ile tüfeğimiz arasındaki ilk bağlantı şiş ipidir, makara kullanıyorsanız buna makara ipini de dahil etmek lazım ama ayrı bir başlıktır.
      15-20 yıldır hem kendi tüfeklerimde hem de ürünlerimde kordaj iplerini kullanıyorum.
      Tenis raketlerinin kordajları için üretilen bu iplerin çok fazla üreticisi ve polyester, polyamide, bunların karışımları, monoblok, spiral iç örgülü ve doğal bağırsak gibi çok fazla çeşidi var.
      Tenis oynayanlar bilirler, kordaj ipinizi, oyun stiliniz, maç yaptığınız kortun zemin yapısı, ve hava şartları gibi parametrelere göre seçersiniz.
      Örneğin ağırlıklı spin oynayanlar, yüzeyi pürüzlü esnek ipleri tercih ederler, aksine smatch için sert ve parlak yüzeyler daha iyidir.
      Bir diğer parametre kalınlıktır. Uluslararası terminolojide, kordaj ipleri 19 ile 15 gauge arasında bir skalada ölçeklendirilirler.
      19 gauge; 1,00mm ile 1,10mm arasındaki kalınlıklar,
      15 gauge; 1,41mm ile 1,49mm arasındaki kalınlıklar için kullanılır.
      Çok detaya girmeden;
      Seçim yaparken 1,35mm veya 1,40mm gibi bir kalınlık seçin, kalınlık değeri 15L olarak anılır.
      Pürüzsüz yüzeyli, yumuşak ve içyapısı spiral destekli kordaj ipleri tercih edin.
      şiş ipinizin bağlantıları için, iç çapı 1,50mm bakır kıstırmalar en iyi neticeyi verir.
      Klipsleri sıkmak için tam bir daire şeklinde sıkma yapan penseleri kullanın.

-Palamut ipi
      Bu kısa ve minik ip parçası, boyutlarının aksine en büyük işi yapan ve bu nedenle önemli özellikleri taşıması gereken iptir.
      Öncelikle olabildiğince sık örgülü ve kesinlikle esnemeyen bir yapıda olmalıdır.
      Nedeni basittir;
      Av esnasında, palamut ipiniz koptuğu takdirde kolaylıkla ve hızla değiştirmeniz gerekir.
      Eğer bu ip, yumuşak örgülü ve biraz esnek ise, lastiklerin gerili halde yüklediği kuvvet ile lastik ucundaki kasaya bağladığınız düğüm sıkışır, eldivenli ellerinizle, suda ve stresli iken bu düğümü açmanız ve ipi değiştirmeniz çok zordur.
      Doğru bir palamut ipi, olabildiğince rijid ve serttir. Ne kadar güç yükleseniz de düğümde sıkışmaz, içine doğru ittiğinizde düğümünüz rahatlıkla gevşer ve açılır.
      Bu yapıda bir ip elde etmek için, iç içe üç katman kullanıyorum.
      İlk ana gövde mültifilament malzeme, bunun üzerinde çok sık örgülü bir kılıf ve son olarak dış tarafta tekrar çok sık örgülü bir kılıf var. Seçicilik için somon rengi kullanıyorum.
      2,00mm kalınlık idealdir. Seçicilik için somon rengi kullanıyorum.

-Boğma ipi
      İp veya metal palamutlu boğma lastik kullanacaksanız, boğma ipine ihtiyacınız olacak.
      Diğer örgülü iplerin aksine, boğma ipinin olabildiğince gevşek örgülü olması iyi sonuç verir.
      Lastiğin boğulması işleminde kullanacağımız düğüm "constrictor knot" sıkıcı bağ, boğum bağı gibi isimlerle anılır.
      Bu düğümün özelliği kendi kendini sıkıştarması ve tersine açılmasının nerede imkansız olmasıdır.
      Boğma ipininin, örgü işleminden sonra sıvı parafinden geçirilmesi yani mumlanması, düğümün kolayca ve mükemmel bir şekilde sıkışmasını ve oturmasını sağlar.
      1,20mm kalınlık çok uygundur. Seçicilik için mavi renk kullanıyorum.

-Makara ipi
      Orta sıklıkta bir dış örgü içinde mültifilament gövde yeterince sağlamlık verir.
      Makara ipinin monofilament polyamide veya sert örgülü ip olması, makaranın boşalması özellikle de geri sarımında sıkıntı ve sorun yaratır.
      Sert ipler sıralı ve üst üste binmek yerine, makara dışına çıkma eğilimdedirler.
      Makara ipinizin açık renkli olmasına özen gösterin. Bu avantaj, ipinize dokunmadan, görerek inmenizi ve şişe ulaşmanıza yardımcı olacaktır.
      Sinarit gibi eti yumuşak balıkların, vurulduktan sonra taş altına kaçmaları durumunda, ipten tutup çekilmeleri, yırtıp kaçmalarına neden olabilir.
      Bu gibi durumlarda, makara ipinizi çekiştirmeden, görerek yanından inebilirsiniz.
      1,70mm kalınlık uygundur. Seçicilik için bej rengi kullanıyorum.

Gelelim en önemli kısma;
      İplerin sağlamlıkları üzerine yazılmış çok fazla yazı var. Özellikle ip satışı yapanların sıkça kullandıkları, şu kadar çeker, bu kadar dayanır vs. gibi söylemlere rastlarsınız.
      Sualtı avcılığında kullandığımız ipler, gerektiği şekilde üretilmişler ve doğru seçilmişler ise bu söylemlerin hiç bir anlamı ve ticari değeri yoktur.

Bir kaç senaryo canlandıralım.
      Palamut ipinize binecek yük lastiğinizin gücü ile orantılıdır, daha fazla değildir. Bu da 150kg filan değildir.
      Makara ipinize binebilecek statik yük en fazla, sizin vücudunuzun sudaki direnci olabilir.
      Bu durum ancak, vurduğunuz balığın sizi suda çekmesi durumunda söz konusu olur. Bu da 400kg filan değildir.
      Makara ipine ani asılmalar ise avınızın vurulduktan sonra sönmemiş ise ilk reaksiyonu olabilir.
      Çok sık yapılan bir hata, makaranın sıkma düğmesinin tamamen kapalı bırakılmasıdır.
      Bu durumda kalmamak için makaranızın her zaman tatlı sıkı ayarda olmasına dikkate edin.

İşin can alıcı noktası, ipinizin sağlamlığından çok, tüfeğiniz üzerinde temas ettiği yerlerin kalitesidir.
      -şiş ipini ele alalım.
      Bu ipin tüfeğinizle bağlantısı iki noktadadır;
      şiş arkasındaki delik
      Makara ipi veya tüfeğinizin kafasında yer alan bağlama noktası.
      şiş ipiniz ne kadar sağlam olursa olsun, şiş arkasındaki delik doğru şekilde işlenmemişse ipiniz eninde sonunda kopar.
      Bu deliğin açılmasından sonra yapılması gereken bazı işlemler var, çoğu imalatçı bunu gözardı etmektedir.

-Palamut ipini ele alalım.
      Palamut ipi, şiş üzerinde yer alan güldikenlerine veya çentiklere temas eder.
      Bu noktalar, imalatçı tarafından gerekli işlemlere tabi tutulmamışsa her tür palamut ipi kopmaya mahkumdur.

Bu durumlarla karşı karşıya kalmamak için kullandığım ve satışını yaptığım tüm şişler üzerindeki işlemlere kısaca değineyim;

-şiş arkasındaki deliğin açıldıktan sonra tesviye edilmesi gerekir.
      Bunu yapmanın bir kaç yolu var, içbükey ters radiuslu freze uçları kullanabilir, çok ince yuvarlak bir kuyumcu eğesi edinebilir veya ip zımpara kullanabilirsiniz.
      Freze ucu ile çalışmak için tezgah lazım, eğe ile bu çaptaki bir deliğe radius vermek pek mümkün değil, en pratiği bulabilirseniz ip zımpara kullanmaktır.
      "Mitchell's Abrasive Cords" diye ararsanız fikir edinebilirsiniz. 52S kalınlık uygundur. Ben yurtdışından getirmiştim ancak burada da mümessili var. www.cazetiket.com.tr

şişinizi bir mengeneye sabitleyin, ip zımparayı delikten geçirin ve farklı yönlerde bir kaç kere işleyin.
      şiş ipinizi işlemden önce ve sonra delikten geçirirseniz farkı göreceksiniz.

Diğer işlem palamut ipi için güldiken ve çentiklerin tesviyesidir.
      Gül dikenlerinin montajları veya çentiklerin açılması sırasında mikro çapaklar ve kalıntılar oluşabiliyor.
      İstediğiniz kadar sağlam ve pahallı malzeme kullanın palamut ipinizin kopmasının nedeni sadece budur.
      Aynı şekilde ip zımpara ile bu bölgeleri elden geçirebilirsiniz. Ben, Dremel ile minik kağıt zımpara diskleri kullanıyorum.

Yukarıdaki işlemleri yapmaz iseniz, kullandığınız her ip kopmaya mahkumdur.
      Tüm sene boyunca kullandığım ipler sağlam kalıyor, sezon sonunda usulen değiştiriyorum.

Sevgiler.
      Jak Boeno
      En son düzenleyen Jak Boeno; 14.Temmuz.2018, 13:36.
      Jak Boeno
      1955
      ?stanbul

Yorum yap

Aynen zıpkın kabzesine bağlıyorum sıkıntı olmuyor
        ÖMER AKAY/1989
        D.z.K.K
        ELEKTRiK
        5059648817

B?SM?LLAH HER HAYRIN BA?IDIR.(Sözler)

Yorum yap