Duyuru

Çökü?
Henüz duyuru yok

WWF: Deniz Koruma Alanları

Çökü?
Bu konu sabit bir konudur.
X
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • WWF: Deniz Koruma Alanları

  Deniz Koruma Alanları
  Denizlerdeki milli parklar olarak tanımlanabilen Deniz Koruma Alanları (DKA), tüm dünyada sualtı ve kıyı değerlerinin korunması için önemli bir araç olarak kullanılmaktadır. Bu alanlar, yerel ihtiyaçlara cevap verebilecek şekilde, değişen koşullara uyum sağlayacak dinamik tasarımlara sahiptir. Yasal bir temele dayandırılan bu koruma alanlarının amaçları şöyle sayılabilir:

  -Biyolojik çeşitliliğin korunması
  -Doğal kaynakların sürdürülebilir yönetimi
  -Tehlike altındaki türlerin korunması
  -Kullanıcılar arasındaki anlaşmazlıkların giderilmesi (örneğin balıkçılık)
  -Araştırma ve eğitim etkinlikleri için fırsatlar oluşturulması
  -Ticari ve rekreasyonel etkinliklerin sürdürülebilir gelişiminin sağlanması
  -Ayrıca deniz koruma alanlarından oluşan ağlar tek tek DKA'ların daha etkin korunmasını ve yönetimini sağlar.

  Günümüzde tüm dünya denizlerinde binden fazla deniz koruma alanı bulunmaktadır. Ancak bu koruma alanları dünya denizleri üzerine kum taneleri gibi dağılmış ve oldukça küçük alanları koruma altına almış durumdadır. Avustralya'nın 340.000 km2 büyüklüğündeki Büyük Bariyer Rifi gibi dev alanları kapsayan koruma alanları bulunmasına karşın, çoğu oldukça küçüktür. Yalnızca balina avıyla ilgili sınırlamaların bulunduğu Balina Sığınakları bu koruma alanlarının dışında tutulduğunda, deniz koruma alanları dünya denizlerinin %1'inden daha küçük bir alanı kapsamaktadır. Ayrıca bu alanların çoğu ne yazık ki amaçlarına hizmet edecek şekilde yönetilmemekte ve büyük oranda etkisiz kalmaktadır. Tüm dünyadaki deniz koruma alanlarının %50'sinden az bir bölümü koruma amaçlarına gerçek anlamda hizmet etmektedir.

  WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) tüm dünyada birçok deniz koruma alanı projesi kapsamında çalışmalar yürütmektedir. Bu çalışmalar öncelikli alanların belirlenmesi, yönetim planlarının hazırlanması, politikaların geliştirilmesi, eğitim çalışmaları ve araştırma alanlarında yoğunlaşmaktadır.

  WWF, etkili olarak yönetilen ve uygun büyüklüklerdeki bir deniz koruma alanları ağının tüm dünyanın üçte ikisini kaplayan deniz ve okyanuslarda, öncelikli alanlarda oluşturulmasını amaçlamaktadır. Bu koruma alanları ağının oluşturulması, denizlerdeki biyolojik çeşitliliğin ve balık stoklarının korunabilmesi için büyük önem taşımaktadır.

  Deniz Koruma Alanları; deniz altı, kıyı ve ilgili kara parçalarından oluşan, sınırları tanımlanmış ve içerdikleri biyolojik değerlerin yasalar tarafından korunduğu bölgelerdir.

  Deniz koruma alanlarının yönetim esasları

  Deniz koruma alanları yerel ve ulusal öncelikler göz önüne alınarak tasarlanmalı ve ilan edilmelidir.

  Bölgede yaşayan yerel ilgi sahipleri ve halkın, deniz koruma alanı oluşturulması sırasında her aşamada etkin olarak katılımı ve onayı sağlanmalıdır.

  Deniz koruma alanları yasal bir temele dayandırılmalıdır.

  Tüm deniz koruma alanlarının ilgi sahiplerinin katılımıyla oluşturulmuş yönetim planlarının bulunması gerekir.

  Yerel halk bu alanların yönetiminde söz sahibi olmalıdır.

  Deniz koruma alanlarında eğitimli koruma personeli bulundurulmalıdır.

  Deniz koruma alanları finansal olarak kendi kendine yetebilecek bir sisteme sahip olmalıdır.

  Deniz koruma alanları bütünleşik kıyı yönetimi kavramı çerçevesinde kıyı ile ilişkilendirilebilir.

  Deniz koruma alanlarının yönetimi düzenli olarak gözlenmeli ve değerlendirilmeli, gerekli iyileştirmeler sürekli olarak yapılmalıdır.
  Kusursuz bir statü, ancak Türkiye için henüz geçerli değil. Türkiye, biyolojik ve estetik açıdan eşsiz birçok deniz ve kıyı değerine sahip olmasına karşın, DKA kavramına yasalarında yer verilmemiş ve yasal dayanak oluşturulamamıştır. Bu yasal tanımın yapılmasını sağlamaya yönelik olarak WWF-Türkiye 2002 yılında Türkiye'de ilk Deniz Koruma Alanları Çalıştayı'nı düzenlemiştir.
  NUR ?Ç?NDE YAT KARDE??M

 • #2
  Cevap: WWF: Deniz Koruma Alanları

  Hızla artan nüfus, bilinçsiz avlanma ve amaçsız çılgın tüketim sonunda içdenizimiz marmara başta olmak üzere tüm deniz kaynaklarımizı tükenmenin eşiğine getirdi ve çözüm bireylerin bilinçlenmesi.Lütfen dikkatli olalım gelecek bizim ellerimizde...


  Yavru Balık Projesi:
  Denizlerimizdeki balıklar hızla tükeniyor. Akdeniz’deki stoklarımız neredeyse bitmek üzere. Greenpeace yavru balık avcılığının ve satışının durdurulması için acil çağrıda bulunuyor.Çünkü sonuç çok açık : Küçük balık yoksa, büyük balık da yok!

  Greenpeace Ekim ayının başında tüm Akdeniz'de balık stoklarının tükenmesine yol açan 'yavru balık' avına ve satışına karşı bir kampanya başlattı. Yavru Balık Projesi’nin amacı çok yüksek miktarlarda yavru balık avlandığını ve satıldığını ortaya koyarak bir an önce önlem alınmasını sağlamak.

  Çünkü küçük balık yoksa, büyük balık da yok! Balıklar erişkin boya ulaşmadan avlandığında denizlerimizdeki balık stokları hızlı bir şekilde tükeniyor. Ve bu durum, tüm besin zincirini etkileyen ve deniz ekosistemini neredeyse yokeden ciddi sonuçlara sebep oluyor.
  Bugün balık hallerinde, pazarlarda ve restoranlarda avlanması yasak olan türlere ve yavru balıklara rastlamak ne yazık ki mümkün. Bu kontrolsüz avcılık çok yakında sofralarımızdan değerli besin kaynağımızı eksiltecek ve bir çok önemli türün yokolmasına sebep olacak. Greenpeace Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın denetim ve kontrol mekanizmalarını ciddi ölçüde arttırmasını talep ediyor.Balık alırken balık boyu ölçüm cetvelinizi yanınızdan ayırmayın!

  Bakanlık tarafından hazırlanan tüm balık boyları listesini görmek için 2006-2008 sirkülerine hemen göz atın.

  Yavru balık projemizin basın duyurusunu okumak için tıklayın!

  Kampanyamızla ilgili merak ettiğiniz sorulara buradan ulaşabilirsiniz.

  Hemen fotoğraflarla kısa bir yolculuğa çıkın!
  KAYNAK VE DETAYLI BİLGİ İÇİN:Ana Sayfa | Greenpeace Akdeniz
  barbaros boro

  Yorum yap


  • #3
   Cevap: WWF: Deniz Koruma Alanları

   Barbaros bey çok önemli bilgiler. Paylaşım için teşekkürler...
   NUR ?Ç?NDE YAT KARDE??M

   Yorum yap


   • #4
    Cevap: WWF: Deniz Koruma Alanları

    2. ve çok önemli bir husus var arkadaşlar, özellikle ege ve akdeniz de yavruculuk denilen bir meslek vardır bu insanlar ruhsatlı olarak dere ağızları ve sığlıklarda yakaladıkları yavru balıkları çiftliklere satarlar. Son 5 senede özellikle ege yöresinde doğal levreğin azalmasının en büyük nedeni çiftliklere yapılan bu yavru satışıdır.Doğadan alınan bu yavruların birdaha üreyememesi sadece tüketilmek maksadıyla yetiştirilmesi nedeniyle, popülasyondan eksilen balık miktarı her geçen yıl artmaktadır. Yapılan iş Tarım Orman Köyişleri Bakanlığından ruhsatlı olsa da yazılı hiçbir kanuna uymamaktadır. Çünkü sirkülerdeki maddelere göre limit altı balıklar sadece yemlik olarak kullanılmak amacıyla ve 30 adet olmak kaydıyla yakalanabilirler, oysa bu insanlar ığrıp tabir edilen ince gözlü ağlarla dere ağızlarında her gün onbinlercesini yakalayıp satmaktadırlar.Türkiye' deki ilginçliklerden biridir bu, koruma kurallarını yazan bakanlık aynı zamanda bizzat bu katliamı yapanlara ruhsat vermektedir..
    Bu bilgiyi bütün amatör balıkçılık yapan arkadaşlarınızla paylaşınız. Çünkü çiftlikler çevreye en büyük zararı aslında bu şekilde veriyor.

    Yorum yap

    Haz?rlan?yor...
    X