Duyuru

Çökü?
Henüz duyuru yok

Denizlerin Yaşamımızdaki Yeri

Çökü?
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • Denizlerin Yaşamımızdaki Yeri

  Denizlerin Yaşamımızdaki Yeri


  Deniz bir yaşam kaynağıdır. Aldığımız her nefeste denizin payı var; yaşamak için ihtiyaç duyduğumuz oksijenin %75’i denizlerden gelmekte.

  Deniz yaşamı korur, hayat kurtarır. İnsanoğlunu zararlı morötesi ışınlardan koruyan ozon tabakasını oluşturur. Kanser ilaçlarının % 65’i deniz canlılarından ve bitkilerinden yapılmaktadır.
  Deniz yuvadır. Denizde yaklaşık 300–500 milyon deniz organizması yaşar. Dünya nüfusunun neredeyse yarısı hayatlarını deniz kıyısındaki kentlerde sürdürmektedir.
  Deniz, besin demektir. Dünyadaki en büyük protein kaynağı denizdir. İnsanların aldığı proteinin %20’sini sağlar.
  Deniz eğlencedir. Deniz birçok kültürde nesiller boyunca bir eğlence, tazelenme, dinlenme, romantizm, neşe ve keşif kaynağı olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Deniz şiirin, fiziksel zindeliğin ve inancın ilham kaynağıdır.
  Deniz geçim kaynağıdır. Birçok ülke, milli gelirinin yaklaşık %30’unu balıkçılık, deniz taşımacılığı, turizm ve benzer endüstri dalları aracılığıyla denizden kazanır. Ülkeler arasında alınıp satılan malların yaklaşık %90’ı gemilerle taşınır.
  Deniz engin ve güçlüdür. Deniz, gezegenimizin %71’ini oluşturur. İklimi ve hava durumunu etkiler. Yeryüzünün sıcaklığını düzenler.
  Deniz yeryüzünde tamamen keşfedilmemiş tek yerdir. İnsanlar denizlerin %10’undan daha azını keşfetmiştir. Uzaya giden insanların sayısı denizin derinliklerine gitmeye cesaret edenlerin sayısından fazladır.
  Ancak aynı zamanda Dünya'nın en büyük çöp kutusudur!
  Hazırlayan:NuriDeniz

 • #2
  Cevap: Denizlerin Yaşamımızdaki Yeri

  Elinize emeğinize sağlık, fayda ve bilgi dolu yazılarınızı elimden geldiğince dikkatli okumaya gayret gösteriyorum. Forumda vikipedia vs.. kaynaklardan henüz denizin balığın tanımına dahi bakmamış deniz aşıkları ve avcılar var :-) umarım yazılarınız onlara bir kolaylık ve vesile olur.
  Caner ALTINTA?
  Silivri / ?stanbul
  (1982 Silistra)
  sigpic

  Yorum yap


  • #3
   Cevap: Denizlerin Yaşamımızdaki Yeri

   yazilarin cok güzel Nuri abi.. aynen öle üstü kapali çöplük... bazen diyorum kendi kendime şu kara ile deniz bir yer değiştirse. insanoğlu anlayacak aslinda nasil pis bir dünyada yaşadiğini... sağlicakla....
   ONUR ALTINKOÇ
   1985 ?STANBUL

   Yorum yap

   Haz?rlan?yor...
   X