Duyuru

Çökü?
Henüz duyuru yok

Tehlikedeki türler (resimli) - GÜNCELLENDİ 02.12.2011

Çökü?
Bu konu sabit bir konudur.
X
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

Hamile erkekler!

Denizatları yalnızca ilginç fiziki özellikleriyle değil, erkekleri hamile kalan tek canlı grubu olma özelliğiyle de adeta doğanın diğer canlılara ilginç bir şakası olarak değerlendiriliyor. Denizatları gece çiftleşiyor ve bu çiftleşmeler mevsim boyunca devam ediyor. Denizatlarının erkeği, dişisinden aldığı yumurtaları saklayabileceği bir kuluçka kesesine sahip. Dişi bir denizatı, erkeğinin kesesine bir defada 1500 yumurta bırakabiliyor. Ayrıca önemli bir nokta da; çiftleşmenin başarılı olması için ikisinin de aynı boyda olmasının gerektiği... Aksi halde yumurtalar dışarıya dağılıyor.

Erkek denizatı, dişiden aldığı yumurtaları hem kendi vücudunda saklıyor, hem de onları döllüyor. Embriyo, kuluçka kesesinde bulunan kılcal damarlarla besleniyor.

Türlerine göre denizatlarının hamilelik süresi 10-42 gün arasında değişiyor. Döllenmeden sonra kuluçka kesesinin içi deniz suyuna benzeyerek yavruyu doğumdan sonra yaşayacağı ortama hazırlıyor. Erkek denizatı, gövdesini büküp yavruyu kuluçka kesesinden dışarı atarak doğumu gerçekleştiriyor.

Denizatı yavrusu 7-11 mm. boyunda ve yetişkinlerin küçük bir kopyası olarak doğuyor.Erkeğin, yavruları kesesinde taşıması ve onların gelişmesine bir dişi memeli gibi katkıda bulunması, erkeklik rolü konusunda bir kuşkuya yol açmıyor. Çünkü erkek denizatı tıpkı diğer türlerin erkeklerinde olduğu gibi sperm üretiyor. Dişi denizatının ovipozitör adı verilen bir organ yardımıyla kuluçka kesesine bıraktığı yumurtaları erkek denizatı kendi kesesinin içindeyken döllüyor. Erkek denizatları da dişileri kendine çekebilmek için diğer erkeklerle yarışıyor. Her iki cinsiyet de eş bulmak için uğraşıyor, ancak yapılan gözlemler, erkeğin hamile kalmaya kararlı olduğunu ve daha etkin davranışlar sergilediğini gösteriyor.

Erkeğin hamilelik süresi boyunca dişi her sabah eşini ziyaret ediyor. Bu ziyaretler ve selamlaşma davranışları, dişiye eşinin doğum zamanı hakkında fikir veriyor. Bu zaman içinde dişi denizatı yeni bir yumurtlama için hazırlanıyor. Erkek de doğum sonrası yeniden hamile kalmak için sabırsızlanmaya başlıyor. Boş kuluçka kesesini dişiye göstererek yeni yumurtaları almak için hazır olduğunu belli ediyor. Bazen birkaç saniye, bazen de günlerce süren yeni bir çiftleşmeden sonra dişi, yumurtaları erkeğin kesesine bırakıyor. Bazı türlerde kuluçka kesesi bulunmadığından, yumurtalar doğrudan erkeğin karın kısmına yapıştırılıyor ve gelişmelerini burada sürdürüyor.

Böyle bir Denizcanlisinin nasil zor sartlarda üredigi hakkinda sizlere bir bilgi vermek istedim.

Yorum yap

orfoz balığını gören olursa şayet vurmasın vurmayın ki çoğalsın ben devamlı görüyorum ama ufak o yüzden vurmuyorum değerli arkadaş umarım sizlerde aynısını yaparsınız kalın sağlıcakla iyi dalşlar savas karaburun 1967
      SAVA? ORAL KARABURUN MORDO?AN 1967
      KAL SA?LICAKLA

Yorum yap

Bende sarı denız atını tekne turunda dalarken gormustum cok zarıftı kumun uzerınde cok zor gordum ama ınsanların cok yakınındaydı kımse almasın dıye acıga bıraktım
        Denizler bugun bizimse yar?n ba?kalar?n?n DEnizlerimizi kirletmeyelim..

Yas:25 Yazlar? Ayval?k K??lar? Eskisehir- Fatih Özel-ESES EsEs Ki Ki Ki Eski Eski Es

Yorum yap

yazık...ellerimizle yaşadığımız bu güzellikleri tüketiyoruz..

Yorum yap

Merhabalar Arkadaşlar,

Başlığımız son bilgiler ışığında güncellenmiştir. Dikkatle okumanızı tavsiye ederim. Özellikle daha önceden listede bulunmayan "Taş Hanisi" (şeytan, Çakal, Züber) listeye eklenmiştir. Bu balığın avı şu an için ülkemizde serbest ancak, tehlikede olduğunu unutmamalıyız.

Saygı ve sevgilerimle,

Yorum yap

listeye insan resmide ekleriz yakında.

Yorum yap

7-8 gün önce İlk defa bir deniz atını yakından gördüm
                sualtında biraz inceledim, bir şeyin farkına vardım, suda çok zor dik şekilde yüzebiliyordu
                Yada benim deniz atı aşırı alkol almıştı :mrgreen:

Yorum yap

ben bir çok kez vatoz vurdum kuyrugunda iğne var batırırsa çoook tehlikeli olur ama batırmazsa sorun yok

Yorum yap

vatos da bir sorun mu var..? yada çanakkale bölgesine mi akın ettiler..bir sürü atos gördüm.hele bir tanesi aşırı büyüktü..umarım sonu kötü olmaz... hayırlısı baqalım.

Yorum yap

orkinosun nesli tehlikedemi...abim bitanıdığım çemede orkinos çifliğinde çalışıyor ve onlar sadece 1yılda binlerce orkinosu çiftliklerde besleyip japonlara veriyolar.nesli tehlikedeyse neden böle bişe var..............

Yorum yap

Lütfen bunları vurmamaya özen gösterelim Canlılarımız yok olmasn ..

Yorum yap

bi de lahoz fotosu koysanız daha iyi olmaz mıydı?
                          Ali Can Akda? / 1992
                          Hacettepe Üniversitesi / Türk Dili ve Edebiyat?

Yorum yap

paylaşım için teşekkür ederiz çok yararlı bilgiler

Yorum yap

abıler bence rina turu tehlıkede degıl marmarada gıderek artıyor adım bası rına 1 mtr den 60-70 mtr ye kadar 60 70 ıde bızım balıkcıların alganalarından cıkıyo ordan bılıyom daarken en cok gordugum balık bunlar hıc gormesem 1 saatte 100 tane goruyom nasıl tukenıyo hayretettım marmarada bolca var ama guzel bı bolum olmus elınıze saglık

Yorum yap

Arkadaşlar bazı türler birbirine çok benzer. Hatta sadece uzmanlar ayırt edebiliyor. Bu yüzden avlanırken benzer canlılarda bile dikkatli olmamız gerekir. Canlıların içinde olduğu tehlike sınıfını, giriş yazısında belirttiğim gibi, IUCN adlı uluslararası kuruluş belirliyor ve kararları bilimsel araştırmalara dayanıyor. Bu sınıflandırmayı yaparkan de oldukça ayrıntılı kriterler var.

Saygı ve sevgilerimle,

Yorum yap

Haz?rlan?yor...
                                X