Duyuru

Çökü?
Henüz duyuru yok

Tehlikedeki türler (resimli) - GÜNCELLENDİ 02.12.2011

Çökü?
Bu konu sabit bir konudur.
X
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

• Tehlikedeki türler (resimli) - GÜNCELLENDİ 02.12.2011

Aşağıdaki resimler, Türk karasularında yaşayan ve soyu tükenme tehlikesindeki BALIK türlerini göstermektedir. Bu liste IUCN (uluslararası doğayı koruma birliği)'nin kırmızı listesinden alınmıştır, bu kuruluş dünya üzerinde soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan türleri belirlemekte ve risk derecesini sınıflamaktadır, ilgilenenler kuruluşun web sitesinden ( IUCN - Redirection ) daha detaylı bilgi alabilirler. Ton Balıkları ve Kılıç'ın tehlikede olmasına rağmen yasak olmaması kanımca düşünülmesi gerekli bir konu. Avlanırken, sirkülere göre yasak olsun ya da olmasın, bu listedeki hayvanları koruyacak şekilde davranmamız gerektiğini düşünüyorum.Sevgiler, saygılar,Mersin Balığı (tüm türleri)Ton balığı (Orkinos-Thunnus Obesus)Ton balığı (Thunnus Alalunga)VatozKulaklı FolyaOrfozDeniz İğnesiDeniz Atı(Hipocampus ramulosus)Kılıç BalığıTaş Hanisi, şeytan, Çakal, ZüberRinaDeniz AlasıKısa Gagalı YunusKısa gagalı yunus (Delphinus delphis), Akdeniz alttürüdür. Son 40 yıl içinde türün nüfusu aşırı avlanma ve yaşam alanlarının bozulması sonucu P düşmüştür.Akdeniz FokuLüferSırasıyla defneyaprağı, çinekop, sarıkanat, lüfer, kofana, sırtı kara isimlerini alırlar ve ne yazıkki henüz defne yaprağı ve çinekop iken avlanmakta ve soyları tehlike altına girmektedir..
    En son düzenleyen Oktay UZDİYEM; 02.Aralık.2011, 13:55.

çok teşekkürler en azından daha bilgili olmuş olduk mesela lahozun yasak olduğunu bilipte hangi balık olduğunu bilmeyenler var ben çok şahit oldum bilmeden de vurulabiliror sitede de bilmeyen arkadaşlar olabilir ayrıca kafama bir şey takıldı hadi yenilen balıklar tükeniyorda deniz atı deniz iğnesi vatoz ve folya(biz kukuvatka diyoruz ) gibi yenilmeyen türler niye tehlike altinda zehirli atıklar ve kirlilik yüzünden değildir inşallah

Yorum yap

Deniz atI ve deniz ignesi kurutuLup dekorasyonda kuLLanILdIkLarI icin oLabiLir. Vatoz yeniyo bu arada, iriLeri LezzetLi oLur; IstanbuLda kesiLmi$ oLarak biLmeyenLere kaLkan diye kakaLamaya caLI$Ir bazI baLIkcILar.

Yorum yap

Burada en üzüldüğüm balık orfoz yazık hayvanlar insandan kaçmıyor bizim milletimizde gidip onları öldürüyor hiç insaf yok bazılarında. :cry: :cry: :cry:

Yorum yap

dün karadenizde idim. denizatı boldu kıyılarda.

Yorum yap

iyi abi deniz atının olması sevindirici bu arada deniz temizmiydi

Yorum yap

Denizatını defalarca gördüm, çok güzel zarif bir hayvan, insan onu öldürmeye kıyamaz.

Yorum yap

Arkadaşlar deniz atınında bilmemkaç yüz çeşidi var. Belkide sadece resimdeki sarı renkli olanının nesli tehlike altındadır. Bu arada gerçekten çok güzel başlık olmuş. Bunların devamını da eklerseniz seviniriz. Ellerinize sağlık.

Yorum yap

Sarı denizatının latince ismi eklenmiştir..Türlere eklemelerimiz devam edecek..

Yorum yap

Emre, ben sadece zıpkıncılar tarafından avlanma olasılığı olan balık türleri olarak liste çıkarmıştım. Diğer canlılar da bu listeye dahil olacaksa ilgili siteden tam listeye bakalım, çünkü listede Yunuslar, Balinalar ve birçok köpekbalığı türü de var. Yalnız bu listede Karavida türlerinin yer aldığını hatırlamıyorum. Denizatı'na gelince, bu balığın farklı türlerini ancak uzmanlar ayrıt edebilir, ben kendi hesabıma yenmeyecek canlıların öldürülmesini gereksiz ve etik dışı buluyorum. Hiçbir Denizatı türüne ellenmemeli.

Yorum yap

Bir yanlışlık oldu haklısın eski haline getireceğim..Elimde "Türkiye Deniz ve İçsularında Avlanması tamamen Yasak Olan Türler" listesi var ben ordan bakmıştım..

Yorum yap

Emre o da önemli ona ayrı bir başlık açalım istersen.

Yorum yap

selçuk abi orkinoslar sadece türkiyedekilere mi yasak acaba dünyada balıkçılıkda gelişmiş norveç,japonya gibi ülkeler bu balıkların katliamını yapıyor.

Yorum yap

Orkinoslar Türkiye'de yasak kapsamında değil. Bu başlıkta yer alan türler iucn tarafından nesli tükenme tehlikesinde olduğu için kırmızı listeye alınmış, bu kuruluşun yasaklama yetkisi yok ancak ülkelerdeki bakanlıklar bununla ilgili düzenlemeler yapabiliyorlar.

Yorum yap

abi en üzüldügüm balık orfoz balık resmen beni öldürün diye bakıyo isanlarımız da öldürmekten zevk aliyo

Yorum yap

Haz?rlan?yor...
                              X