Duyuru

Çökü?
Henüz duyuru yok

13. Saniye Levreği ve Ardından Gelenler

Çökü?
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

• 13. Saniye Levreği ve Ardından Gelenler

5:20 gibi uyandığımda, Nisan’da yaptığım gibi çıksam mı çıkmasam mı diyip çoğu zaman gitmekten vazgeçtiğim, hatta dalış noktasına gidip suya girmeden geri döndüren bir ruh halindeydim. şimdi kim o kadar yolu kim gidecekti, zaten daha balık yoktu, mevsimler de zaten çok sarkmıştı. Oysa dün akşam üstü diğer bir uzak merada karagöz canlılığını görünce, sabah gitmenin iyi bir fikir olabileceğini düşünmüştüm. Gözlerimi kapattım.

Tekrar açtığımda saatin 5:30 olduğunu görünce, hala uyuyakalmadığıma ve dinç hissettiğime göre artık vakit kaybetmeden gitmem gerektiğini düşünüp, dalış elbiselerine yöneldim. Sudan çıkınca eve uğramadan işe gideceğim için kıyafet hazırlamak ayrı bir zaman aldı ve 5:50 gibi yola koyuldum.

Meraya vardığımda hava sıcak, çok hafif rüzgarlı, deniz yer yer buruşmuş çarşaf gibi; renk renk çiçekler açmış, geçen hafta orada olmayan 3-5 tekne kıyıya çekilmişti. 4 yıldır gözlemlediğim kadarıyla, Marmara’da yılın en güzel aylarının en güzel günlerinden biri yaşanmak üzereydi. Hazırlanırken dizgimi yine unuttuğumu farkedip yanıma zıpkına ilk başladığımda dizgi nedir bilmeden diktirdiğim fileyi aldım.

6:15 gibi suya ayak bastım, 7-8 adım atıp marul tarlasına oturdum. Sağ palet, sol palet, maske, kalan eldiven… 1-1,5 metre görüş vardı, iki üç palet vurdum ve otlara yattım. Karagöz, kefal, levrek, mırmır düşünceleri aklımdan akıyor ama içimden hiç konuşmuyordum.

Çok da fırsat kalmadan, dalış saatine göre 13. saniyede, sağ tarafımdan görüşüme giren tanıdık bir yüzü görünce hiç belli etmesem de çok heyecanlandım. Kafasından anladığım kadarıyla iriydi ama tam büyüklüğünü göremiyordum. Beklemeden atışı yaptım. Misina hiç tahmin etmediğim kadar gerildi, biraz salıp peşinden yüzdüm. Kendi adıma, Marmara için yılın sürprizi olabilirdi; balıklar gelmiş diye sevinirken bir yandan da misinaya geçmiş kocaman bir levreği zaptetmeye çalışıyordum.

Yaklaşık 10 dakika balığı fileye geçirmek, fileyi kemere bağlamak, bu şekilde rahat yüzebilmeye alışmakla geçti ve tekrar otlara yatmaya başladım. 3. seferde bir levrek daha fileye geçti. Ağırlığım epeyce artmıştı, çıkarken az da olsa zorlandığımı farkettim. şaşkınlık ve keyif içinde dalmaya devam ettim. 5. seferde yine bir levrek önümdeki büyük bir taşın arkasından hızla geçince atış yapamadım. Daha sonra tepsi gibi bir karagöze, hem bulanıklık hem de ani hareketlerinden dolayı yine atış yapamadım. Sonra büyük mırmır sürüleriyle karşılaştım, uzun uzun birbirimiz izledik ama aklım son bir büyük levrekte olduğu için atış yapmak aklımın ucundan bile geçmedi.

Saat 7:20 gibiydi ve işbaşı saatini hesaplayarak hareket ediyordum. Çok vaktim kalmamıştı. 4-5 metre derinlikte, otluklardan taşlıklara bakan bir yerde havada bir sürü belirmeye başladı. Kamburlarından eşkinalar olduğunu anladım. Sakin davranıp, net bir atış olması için ağır ağır yaklaşmalarını bekledim. Öyle de oldu. Panik halinde misinayı etrafına dolamak üzereyken kendime doğru çekince, ikinci bir bulanıklıkta gümüş gibi parladı. Biri misinada, diğeri şişin ucunda kalmıştı.

Kıyıdan uzaklaşınca artan akıntı, bulanıklık, fileyi çözüp bağlamak yine çok zaman alınca, çok uzatmadan sudan çıkıp işyerine doğru yol aldım.

Rastgele.
    Taylan Ülger
    Band?rma
    [email protected]

Cevap: 13. Saniye Levreği ve Ardından Gelenler

Tebrikler güzel av olmuş.
    en başında anlattıkların çoğumuzun başına geliyor.Ama düşün tahminen yarın sabah senin gittiğin meralara ben Bursadan kalkıp gelicem
    bakalım nasip...
    Bahad?r Emre Çelebi /74

BURSA

------- }{(((*> ----

Yorum yap

Aynı şeyleri ben yaşamak istemiyorum. Ama başa gelmiyor değil.Kütahya'dan kalkıp Bursa'ya suya giremeyince siz düşünün benim ruh halimi
      Ahmet ozkardes

Yorum yap

Tebrikler
        Ufuk Enginar
        Fatih-?st.
        [email protected]

Yorum yap

tebrikler nefesinize sağlık
          Soner TA?
          ?STANBUL
          05435238364
          YA? 37
          sigpic
          NEFES?N?Z VE ?ANSINIZ BOL OLSUN
          passion trip master
          paranoyak frekans

Yorum yap

Harika balıklar.Nefesinize sağlık
            x

Yorum yap

Tebrikler nefesinize sağlık..
              AHMET DO?RU 1973
              TUZLA/?ST.

sigpic
              http://zipkinci.com/uyeler/10741-albumler.html

Yorum yap

Tebrikler nefesinize sağlık.
                Hasan HASAR
                0 rh (+) / 1986

ADANA / KARATA?
                gSm: 0 546 406 06 08

Mail:
                [email protected]

sigpic

Yorum yap

Tebrikler Taylan.. şu dizgi unutkanlığı benimde sık sık yaşadığım sorun.. Bu yüzden arabada birtane yedek tutuyorum..
                  UFUK
                  1983

Yorum yap

Tebrikler nefesinize saglık
                    Gökmen Elgün

Yorum yap

Tebrikler...
                      RAAST GELEEE...
                      Dal?n sagl?cakla,kazas?z avlar
                      METIN TOPAL 0 542 226 01 69

Yorum yap

Asl? Bahadır Çelebi taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
                        Tebrikler güzel av olmuş.
                        en başında anlattıkların çoğumuzun başına geliyor.Ama düşün tahminen yarın sabah senin gittiğin meralara ben Bursadan kalkıp gelicem bakalım nasip...
                        Teşekkürler, Bursa’da da başlamıştır artık

Asl? kutahyalı taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
                        Aynı şeyleri ben yaşamak istemiyorum. Ama başa gelmiyor değil.Kütahya'dan kalkıp Bursa'ya suya giremeyince siz düşünün benim ruh halimi
                        Kütahya Bursa arası çok değilmiş de, o mesafeyi gidip suya girememek nedir tahmin bilirim

Asl? extreme09 taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
                        Tebrikler Taylan.. şu dizgi unutkanlığı benimde sık sık yaşadığım sorun.. Bu yüzden arabada birtane yedek tutuyorum..
                        Teşekkürler abi Eski şişlerden birini kestirmiştim zamanında.. evde, arabada, bizimkilerde birer tane bırakıyordum da sonra ihtiyacı olan arkadaşlara verince kalmadı elimde. İşi bitmiş bir şiş bulup kestirmek lazım.

Asl? Ufuken taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
                        Tebrikler
                        Asl? Soner TAş taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
                        tebrikler nefesinize sağlık
                        Asl? uğursami taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
                        Harika balıklar.Nefesinize sağlık
                        Asl? Zıpkın Tatü taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
                        Tebrikler nefesinize sağlık..
                        Asl? Hasan HASAR taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
                        Tebrikler nefesinize sağlık.
                        Asl? GKMNELGN taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
                        Tebrikler nefesinize saglık
                        Asl? METIN taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
                        Tebrikler...
                        RAAST GELEEE...
                        Hepinize teşekkürler. Rastgelsin.
                        Taylan Ülger
                        Band?rma
                        [email protected]

Yorum yap

Seninde saglikli ve keyifle dalislarin olması dileğiyle arkadaşım....selametle...
                          Kuzey Ege
                          Gemi Insaa Mühendisi
                          Serbest Dalis/Zipkinla Balik Avi/Acik Deniz Yuzme Yarislari/Yelken/Siir/Klasik Müzik/Fotograf

Yorum yap

Haz?rlan?yor...
                          X