Duyuru

Çökü?
Henüz duyuru yok

Yasaktan önce son tango

Çökü?
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

• Yasaktan önce son tango

Yeni sirkülerle birlikte artık avlayamıcağımız ama hem lezzeti hemde asaleti nedeniyle çok sevdiğim bir balık Orfoz. Bizim buralarda daha çok Arap yada Kaya Gridası diye adlandırılır. Tabi birçok Marmara ve Karadeniz avcısının sitemle yaklaşması yasak olmadığı dönemde bile avlanmasını etik bulmadığını biliyorum. Fakat bazen meraya gitmek için bile 2-3 km yüzdüğümü suda 6-7 saat kalmama rağmen eli boş bazen atış bile yapamadan sudan çıktığımı çok bilirim. Bir Akdeniz avcısıyım ama Çanakkale'ye kadar Ege de farklı noktalarda avlanmış biri olarak kıyaslama yapabilirim. Bizim Buralar biraz çoraktır ama sabredene çalışana ödülünü verir.
    Avın hikayesine gelince: İkindi vakti dik bir kaya duvarının paralelinde geziyor ve bazı döküntü kayaların diplerini yokluyordum Duvardan yaklaşık 15-20m kadar açıktaydım derinlikte 12-15m civarlarında. Duvara fazla yaklaşamıyordum zira açık deniz olduğu için her daim dalgalı bir meradaydım. Ama deniz temiz olduğundan görüşüm netti. Yüzeyde hem bakınıp hem dalgalarla cebelleşirken bu güzeli aheste aheste salınarak kumuldan kayalara doğru geldiğini gördüm. Açıktaki bir taşın yanında pusuya yatmıştı. Beni görünce yuvasına doğru hamle yapmıştı. Önce hareketlerinden nereye gireceğini tahmin etmeye çalıştım.Büyük olasılıkla kaya duvarın dibinde büyükçe bir yarığa gidiyordu. Ama bu büyüklükteki bir balığı yuvasına gidikten sonra vurabilmek sonrada çıkarmak bunu tecrübe etmemiş birinin zorlukla anlayabileceği bir durumdur. Özellikle böyle dalgalı bir yerde. Doğru dürüst nefeslenmeden yolda yakalayabilmek için hemen daldım bir süre aynı hedefte giderek birbirine zerafetle yaklaşan bir çift gibi kum pist üzerinde süzüldük. Bu sırada neden hızlanıp benden kaçmadığını sonradan anlayacaktım. Tam yarığa 1-2 m kala solungacının hemen arkasından kemiğe doğru atışımı yaptım. Çok direnemeden oracıkta kollarıma teslim oldu. Kucaklayıp yukarı çıkardığımda benden taraftaki gözünün bulanık büyük olasılıkla kör olduğunu gördüm. Eee her güzelin bir kusuru vardır.

Dumrul Çelik
    1971 Erzincan

Cevap: Yasaktan önce son tango

Hikayesi de güzelmiş.
    Cihan YIL.
    1984 Gebze Kocaeli

Yorum yap

Tebrikler..
      AHMET DO?RU 1973
      TUZLA/?ST.

sigpic
      http://zipkinci.com/uyeler/10741-albumler.html

Yorum yap

çok güzel bir balık çok özleyeceğim tebrikler abi...
        Türel Tanr?ver
        Manavgat Antalya
        505 396 92 33

Yorum yap

Tebrikler

Yorum yap

Tebrikler ile afiyetler olsun. Anlatım vede paylaşım içinde teşekkürler. O kadar kusur kadı kızında da olur.

İnşaAllah uygulanan bu yasak süre ile tür için güzel gelişme vede toparlanma zamanı olur. Yinede denetim eksikliği kaçak avcılığı önleyemeyecek diye düşünüyorum.
            BARI? TA?DEM?R 1974 A?RI
            1974 KIBRIS BARI? HAREKATI ?SM?M?N KAYNA?I

Yorum yap

Tebrikler, ideal boyda çok güzel bir orfozmuş gerçekten.
              Yıllardır bunların 2 kg altı olanlarına yüzlerce kez rastladım. Büyüsünler diye atamadım, bi gün büyüğüne denk gelirim de onu avlarım diye düşündüm. Fakat özellikle Akdenizde hemen hemen her yerde (''her yer'' derken gerçek manada ''her yer'' Tekneyle ve arabayla gidilen her yer) restoranlarda ufak ufak orfozlar lahozlar çok gördüm. Hem o kadar çok gördüm ki, ben de o restorancı terbiyesizler gibi umarsızlaştım. Bizler burada, hatta bizlerin bile sadece bir kısmı, yasak türlerden ve gece avından dem vuralım, etikten dem vuralım. İstisnasız her Akdeniz beldesinde, beni dalarken gören herkes ''gündüz mü dalıyon sen hahahaha'' diye dalga geçti benimle. ''Gündüz balık mı olur yaaa'' dediler. Side'den Bodrum'a kadar her yer. Gece elinde fenerle dalanı, Göcek'in en ıssız koyunda da gördüm, Marmaris'de uluorta da gördüm.
              Fakat yine de bir gün Devletin bu konulara da el atıp, bütün bu trol ağları, gece dalgıçları, av yasakları ve bölgeleri gibi konuları adam gibi düzenleyip bu çomarlıklara son vereceğine inanıyorum. Çünkü bir gün mutlaka bunun böyle gitmeyeceği-gidemeyeceği iyice belli olacak. Sistem kilitlenecek. İyice bi dibe vurulsun da önce. Yaşar da o günleri görürsek, bakalım o restorancılar camekana 25cm lik orfoz koyabilecek mi. O market bozuntuları tezgaha bit kadar hamsileri, çinekopları koyabilecek mi bakalım. Orda oturup kağıtlara ben de yazarım şu yasak, bu yasak diye. Ona bakarsan şapka takmamak da yasak...
              sigpic:)Tuna AKDAL:) AQUILA NON CAPIT MUSCAS

Yorum yap

Not: Akdeniz bölgesinde elbette gündüz dalan da birçok kişi var. Fakat bu Akdeniz bölgesinde hayrete şayan derecede yaygın olan gece dalışı ve yasak tür avcılığı gerçeklerini değiştirmiyor. Ülkemizin refah düzeyi belli, orada restorancı tık para balık beklerken, işsiz adamların fenerle dalmaması irili ufaklı orfozları kapıya dizmemesi olabilir mi yani. O kadar da garip bi durum yok aslında, biz burada etik edebiyatı yapıyoruz ama durum o kadar basit değil bence... Bilemiyorum Altan.
                sigpic:)Tuna AKDAL:) AQUILA NON CAPIT MUSCAS

Yorum yap

Haz?rlan?yor...
                X