Duyuru

Çökü?
Henüz duyuru yok

# big grouper # beklenmedik durumlar # by serkan güneş

Çökü?
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

• # big grouper # beklenmedik durumlar # by serkan güneş

selam dostlar sizlerle ilginç bir avın hikayesini paylaşmak istedim
    resimdeki balığı 16 metrelerde yüzeyden gecerken tesadüf altımda zeminden yükselen bir tepenin üst topuğunda gezerken gördüm
    balığın davranış tarzından ve hareketlerinden derinden geldiğini kısa süreliğine derinlik deyiştirip tekrar derine
    gidecegini anladım. ama burdaki en büyük sorun bu balıkla karşılaşmam zamansız olması çünki
    hareket eder bir haldeydim vucudum yeteri kadar dinlenmiş deyildi ve yeteri kadar nefeslenmemiştim ayrıca
    kondisyonum iyi deyildi kendimi çok rahat hissetmiyordum ama çok fazlada dinlenmek için vaktim olmuyaçaktı çünki balıgın harektlerinden
    suyuna geri dönmek üzere olduğunu anladım münkün oldugunca konsantire olup nefeslendim bunları yaparken tüfegimin lastiğinide son kademeye aldım
    bu esnada balık hareketlenip yavaş yavaş derine doğru süzülmeye başladı ardından bende inise geçmeya başladım
    hedefim balıgı çok derine gitmeden 2o metrelerde en fazla 23 lerde vurabilmekti öylede oldu
    balığa kule ile yaklaşıp tahmini 23 metre civarında atışımı yaptım. buraya kadar olan kısmı balıgı vurmadan önce kafamda kısa bir sürede pilanlayıp
    senaryosunu yapıp yaşamıştım bile
    iyi bir avcı kullandığı ekipmanın performansını bilir etkili menzilini iyi kötü tahmin ede bilir
    bende 105 tüfeğimin gücünü ve menzilini bildiğimden münkün olduğunca bu balığa yaklaşıp iyi bir atış
    yapmak istedim çünki hayvanı yaralıyaçak alamıyaçagım bir atış yapmak istemedim. buraya kadar olan herşey
    olması gereken şekilde gelişti. bana göre bu doğruydu. sadece bir şeyin hesabını yapamamıştım oda balığın gücü
    ve ekipmandaki aksaklık
    herşey güzel gidiyordu balığa yaklaşmıştım ve bana yan şekilde meraklı bir şekilde bakan balığa doğru zıpkınımı doğruttum
    bana göre en iyi yer kafası diye düşündüm ve atışımı yanagına paralel bir şekilde yaptım
    ve balıgı 26 metrede vurdum ama herşey burdan sonra içinden cıkılmaz bir hale geldi
    çünki balık şişi yediği anda inanılmaz bir hızla aşyaya doğru hamle yapıp şişi peşinden sürüklüyerek kalamayı açmaya başladı
    nolduğunu anladığım anda misinayı tutsamda balık artık 30 metreye çoktan inmişti biran önce balıgı tasmalıyıp yukarıya doğru almaya çalışıp
    bulunduğu derinlikten bir kaç metre yukarı çekmeye çalıştım bunları yaparkende yavaş yavaş yukarıya doğru cıkışa geçmiştim.
    ama hiç beklemediğim bir sorunla karşılaştım oda daha önceki avda actığım makaramı toplarken gevşek bir şekilde sardığım misina
    büyük balıgı vurdum anda acılsada cıkışa geçtiğim anda oluşan boşluk yüzünden misina makarada sıkıştı ve tüfegi orta suda bırakmak zorunda kaldım
    artık balık 30 metrede şişle birlikte tahmimçe çoktan bir deliğe kendini atmıştı.
    hemen secenekleri gözden gecirdim bu durumda ne yapa bilirdim misinayı kesmelimiydim yoksa balığı cıkarmayımı denemeliydim
    uzunca bir süre bunu düşündüm ve şuna karar berdim önce balığın ne durumda olduğunu anlamak için bir kez inmeye karar verdim öylede yaptım balık kendini bir taşa atmış şişide pesinden içeri cekmiş balık arkası dönük zor bir yerde duruyordu hemen cıkıp
    2 kez düşünmeye başladım bu balıgı cıkarmaya kalkmak benim için oldukça tehlikeli oluçaktı çünki benim limitimin sonu 30 metreydi ve kondisyonum iyi deyildi yapılması gereken en mantıklı şey kelebegi kırıp şişi almak olduğuna karar verdim ve öylede yaptım
    burda anlattıgım hikaye tamamı ile gercek ve yakında videosunuda paylaşıçam
    sadece bir konuya dikkat çekmek istedim oda oluşaçak sorunlara karşı herzaman hazırlıklı olun ve çok zorlandığınız bir durumda elinizdeki ekipmandan olmaktan korkmayın. bu balık içinde gecerli bir durum. hiç bir balık sizden değerli deyildir sağlıçakla kalın
    En son düzenleyen dansc_07; 04.Haziran.2016, 21:09.
    her dal?? bir k?tay? ke?fetmeye benzer biz nekadar ziyaretci olsakta bu geli? gidi?ler artt?kça bir parças? oldugumuzu dü?ünmekteyim denizler bizim onlar? koruyal?m
    serkan güne?
    1982

Cevap: # big grouper # beklenmedik durumlar # by serkan güneş

+10
    EMRE
    1983
    KAR?IYAKA ?ZM?R
    05313437030

Yorum yap

Öncelikle geçmiş olsun ve birçok zıpkıncının okuması gereken bu anınızı paylaştığınız için teşekkürler. Kafama takılan şu oldu, balık üstünde şişle birlikte kayada ve siz limitlerinizi zorlayarak dalıp kelebeği kırıp çıkıyorsunuz? Bu kelebeği kırma olayı bu kadar kolay gerçekleşiyor mu? Ben Saroz'da kelebeğim sıkıştığında kırana kadar 7-8 defa dalmıştım ki 4-5 metrede olmuştu.
      Caner Fuat KURT

Yorum yap

Geçmiş olsun...
        sigpic
        Co?kun TEKE , 04-05-1977 , MAN?SA / Merkez

Yorum yap

Asl? Caner Fuat Kurt taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
          Öncelikle geçmiş olsun ve birçok zıpkıncının okuması gereken bu anınızı paylaştığınız için teşekkürler. Kafama takılan şu oldu, balık üstünde şişle birlikte kayada ve siz limitlerinizi zorlayarak dalıp kelebeği kırıp çıkıyorsunuz? Bu kelebeği kırma olayı bu kadar kolay gerçekleşiyor mu? Ben Saroz'da kelebeğim sıkıştığında kırana kadar 7-8 defa dalmıştım ki 4-5 metrede olmuştu.
          caner bey selamlar
          kelebek kırmak için elinizde kakıç olmalı ve doğru orantıda cevirip güç uygulamalısınız
          ayrıca duruma göre kelebeği kırmadan cıkarmakta münkündür bunun içinse
          biraz daha fazla vakit gereke bilir ayrıça benim limitim 30 metre kondisyonum iyi deyildi ewet
          fakat yinede inmeyi tercih ettim ama. bunun yanında farklı bir kaç teknik kullanarak kendimi güvene alarak bunu yaptım şimdi bunları acık
          bir şekilde yazarsam genç arkadaşları yannış yönlendirmiş olurum ve yannış örnek teşkil edebilirim çünki bizim yaptığımız avlar ve av sitillleri
          bağzen exdrem tarzda ola biliyor bu nedemek 2 misli tehlikeli yani bu avları yaparken daha fazla dikkat ve odaklanma gerektiriyor
          ve en önemlisi kişinin kendisini tanıması ve yapa bileçeklerininin sınırını bilmesi lazım
          benim hikayemde anlatmak istediğim doğru kararı vermek bagzen zordur ama
          hiç bir ekipman yada balık insan canına iş değer olmamalı ve olamazda
          balık için üzüldüm ama doğru karar bu olduğunu düşündüğüm için bunu yaptım...
          her dal?? bir k?tay? ke?fetmeye benzer biz nekadar ziyaretci olsakta bu geli? gidi?ler artt?kça bir parças? oldugumuzu dü?ünmekteyim denizler bizim onlar? koruyal?m
          serkan güne?
          1982

Yorum yap

Geçmiş olsun.
            sigpic

Gokhan Cal /
            Istanbul / Trabzon AB rh(+)
            31.12.1977

Yorum yap

Geçmiş olsun, her türlü bana çok uzak ve gereksiz risk içeren bir av şekli seninki. Ama izlemesi zevkli oluyor, videonu bekliyorum.

Max. 5 metrede yapılan av bana göre zevkli ve riski çok daha az, ben barbunlarımla mutluyum
              Ufak baliklari izlemek onlari vurmaktan daha zevkli...

Omer Cayman ET95
              Sporasub SK40 90

A.Cenk Tuzun
              sigpic

Yorum yap

Asl? cenknehir taraf?ndan gönderilmi? Mesaj? göster
                Geçmiş olsun, her türlü bana çok uzak ve gereksiz risk içeren bir av şekli seninki. Ama izlemesi zevkli oluyor, videonu bekliyorum.

Max. 5 metrede yapılan av bana göre zevkli ve riski çok daha az, ben barbunlarımla mutluyum
                Cenk abi güzel yorumlarına sonuna kadar katılıyorum
                çünki senin aldığın keyfi bende 2 metre suda sokar ve iskaroz kovalayıp avlarken yaşıyorum yani
                benim için 20 metrede balık vurmanında 2 metre suda balık vurmanında keyfi bir başka güzel
                serkan güne?
                1982

Yorum yap

Giden balık olsun, yaşın genç daha nicelerini vurursun. En doğrusunu yapmışsın, sağ salim evine dönmüşsün.
                  mehmet özgür nazilli
                  1976 / çanakkale
                  "a fish doesn't think because a fish knows everything" / arizona dream

Yorum yap

Her dalış, her paylaşım bir tecrübe + ders.
                    Türkay Demiro?lu
                    ?stanbul-F?nd?kzade
                    01.03.1967
                    0 Rh+

Yorum yap

Genç arkadaşlara, kendini iyi bilmek ve tehlikeye girmemek gerektiğini anlatan yazın için teşekkürler.

Sağlıcakla dal.
                      Sa?l?cakla ve e?itimli body ile dalal?m.

Adem ÖZTÜRK - Marmaris-1975
                      PADI Master Freediver
                      SSI Level 2 Freediver
                      SSI Level 1 Freediver

Gümü? Cankurtaran
                      ?lkyard?mc?
                      S. M. Mali Mü?avir

Yorum yap

Kardeşim evvela çok geçmişler olsun. Hep keşke buralarda veyahut sığ sularda bol av yapabileceğin daha sığ avlaklarda avlanabilsen diye geçiriyorum içimden. Böylece bu gibi riskli avlardan vede derinliklerden uzak olurdun. Biliyorum avlandığın meralar böyle riskli derinlikler içeriyor. Ama yinede senden ricam lütfen kendini asla zorlama!. Biliyorsun ki her halükar da av işi nasip vede kısmet işi. Sen daha nice güzel avları hep bulursun. Bu sığda da her zaman olur. Sevdiklerinle beraber geçireceğin zamanların daha güzel vede önemli olduğunu hiç unutma!.
                        BARI? TA?DEM?R 1974 A?RI
                        1974 KIBRIS BARI? HAREKATI ?SM?M?N KAYNA?I

Yorum yap

Haz?rlan?yor...
                        X