Gösterilen sonuçlar: 1 ile 7 ve 7
Like Tree10Likes
 • 3 Post By
 • 4 Post By dodi343
 • 1 Post By
 • 1 Post By OKAN YILMAZ
 • 1 Post By OKAN YILMAZ

Konu: Arkdaslar 7 mm elbiseye kaç kg agırlık takabilirim ?

 1. #1
  batuvaran
  Guest

  Arkdaslar 7 mm elbiseye kaç kg agırlık takabilirim ?

  Arkdaslar 7 mm elbiseye kaç kg agırlık takabilirim ? boy 1 74 kilo 65 kg acil pm pls

 2. #2
  Yönetici Türkay Demiroğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  20-12-2006
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Yaş
  52
  Mesajlar
  16.570

  Cevap: Arkdaslar 7 mm elbiseye kaç kg agırlık takabilirim ?

  Aynay ! Batuvaran ne yaptıy sen

  Önce imza ayarlarını bir düzenle, seni daha iyi tanıyalım. Sonra sitede yönetici Amasra Damadı Türkay abin var o sana yardım eder

  http://www.zipkinci.com/kurallar-one...durulmasi.html
  Türkay Demiroğlu
  İstanbul-Fındıkzade
  01.03.1967
  0 Rh+

 3. #3
  dodi343
  Guest

  Cevap: Arkdaslar 7 mm elbiseye kaç kg agırlık takabilirim ?

  imza kısmını doldurmazsan Türkay abi 20 kilo ağırlık taktırır sana :-)

 4. #4
  CEM YAVUZYİĞİT
  Guest

  Cevap: Arkdaslar 7 mm elbiseye kaç kg agırlık takabilirim ?

  kusura bakmayın benim zibidi bacanak bu ayranı yok içmeye tattiranva gidiyo dalmaya
  Türkay Demiroğlu likes this.

 5. #5
  ZIPKINCI brserbest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22-08-2012
  Bulunduğu yer
  bursa
  Yaş
  36
  Mesajlar
  469

  Cevap: Arkdaslar 7 mm elbiseye kaç kg agırlık takabilirim ?

  JAK BOENO sitesine gir..orada yeterli bilgiler var. kilo, boy orantı vs.
  mustafa SERBEST 1983 BURSA.
  YA;BİR HİÇ GİBİ YAŞARSIN,YADA BİR AMAÇ UĞRUNA ÖLÜRSÜN...

 6. #6
  ZIPKINCI OKAN YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  04-12-2012
  Bulunduğu yer
  ÇANAKKALE
  Yaş
  42
  Mesajlar
  1.067

  Cevap: Arkdaslar 7 mm elbiseye kaç kg agırlık takabilirim ?

  Uğraştırmayalım arkadaşı bir alıntıyla yanıtlayalım. Umarım yeterli olur.

  SUALTI AVCILIĞI NOTLARI/Jak BOENO

  2. DALIŞ AĞIRLIKLARI


  Yeniden merhaba,

  Denizle ilgili bir çok aktivitede neopren malzemeler kullanılır. Amaç özellikle göğüs ve karın bölgelerini soğuktan korumaktır. Bu aktivitelerin tamamına yakını da su üstünde yapılır. Neopren malzeme, içindeki hava kabarcıkları nedeni ile yüzdüğü için bir taşla iki kuş örneği hem ısı yalıtımı yapar hem de bir tür can yeleği vazifesi görür. Ancak konu sualtı avcılığı olduğu zaman iş değişiyor.

  Bizler vücudumuzun tamamını hem soğuktan hem dış etkenlerden korumak zorundayız. Her şeyden önce çok uzun süreler avlanıyoruz. Deniz faunası ile temas halindeyiz. Tüfek kuruyoruz, avımızı ele geçiriyoruz. Yüzlerce kez palet vuruyoruz. Açıkta kalan tek yerimiz maske ve şnorkel kullandığımız için yüz bölgemiz. Bu alanın da mümkün olduğu kadar azını açıkta bırakacak dizaynda elbise gerekiyor.

  Elbisemiz, eldivenlerimiz, çoraplarımız 2,5 m2 kumaş toplar. Bu da oldukça pozitif yüzerliğe neden olur. İş bu kadarla kalmıyor. Serbest dalarak avlandığımız için satıhta ciğerlerimizi dolduruyoruz. Ortalama 6 litre olduklarını düşünürsek içimizde bir nevi büyük bir şamandıra oluşuyor demektir. Diğer yandan vücut yapımıza, kas, yağ ve kemik yoğunluluklarına göre herkesin farklı bir sephiyesi vardır.

  Bunlara taşıdığımız diğer malzemeleri de eklersek önemli bir yüzerlik meselesi çıkıyor ortaya.

  Sualtı avcılığında önemli kurallardan biri, av yapılacak metrede nötr olmaktır. Bu kuralı kesinlikle göz ardı etmeyin. Nefes tutma süreleriniz, avlanma konsantrasyonunuz ve başarınız bu kurala bağlı olacaktır.

  Sonuç;

  Bu şamandırayı istediğimiz metrelere indirebilmek için fazladan ağırlıklar gerekiyor.

  Özgül ağırlığı yüksek en ucuz malzeme kurşundur. Bu nedenle dalış ağırlıkları için kurşun kullanıyoruz. Dalış ağırlıklarını, hidrodinamiğimizi bozmamak şartı ile vücudumuzun farklı yerlerinde taşıyabiliriz. Taşıma yerleri avlanacağımız meraya, derinliğe ve av türüne göre, belimiz, sırtımız ve ayak bileklerimizdir.

  Bel Ağırlıkları

  Ağırlığını önceden belirlediğimiz ve alıştığımız kilogramda kurşun malzemeyi bir kemer üzerine dizerek belimizde taşıyoruz. Kemerler çeşitli malzemeden yapılsa da sualtı avcılığında en konforlu olanı kauçuk kemerlerdir. Serbest dalarak avlanıyoruz. Apnea sürelerimiz, ciğerlerimizi nasıl ve ne kadar doldurduğumuza da bağlıdır. Bu iş, diyaframdan başladığı için kemerimizin esnek olması lazım. Örme kemerlerle randıman alamazsınız.

  Standart en 45 mm, standart kalınlık 4mm dir. Sarı ve siyah renklerde doğal veya suni kauçuk olabilir. Kemerinizin kalınlığı 5mm ise daha az esner. 3mm ise daha fazla esneyecektir. Kemeriniz çok esniyorsa, üzerindeki ağırlıklar özellikle aşağı inerken sırtınıza doğru katlanır, rahatsızlık verir. Az esniyorsa diyaframınıza baskı yapar. 3mm kemerler, derin avlanan, çok az ağırlık taşıyan ve değişken ağırlık kullananlar için avantaj getirir. Bu şimdiki konumuzun dışındadır.


  Kemer tokamız çok önemli. Üç tip toka var


  Sualtında her an kemerinizden kurtulmanız gerekebilir. Bu işlemi çok kısa sürede ve hiç bir yan etki olmadan becerebilmeniz lazım. Bu kararı verecek bilinçte iken kazandığınız bir kaç saniye, yanlış toka ve kemer seçimi hatta kemeri yanlış kuşanmış olmak yüzünden kaybedilir. İş işten geçer.

  Birinci Kural

  Kemer tokası ayarlandığı yerde kemeri sabit tutabilmelidir. Kleps tokalar, çok iyi kapatsanız bile belli zaman içinde kaçırabilir. Bunun nedeni, kauçuk kemerin karşı direncidir. Klepsin tırnakları kauçuğa bassa bile hareket ettikçe geri kaçabilir. Diğer yandan kemerin serbest kısmı, bir yerlere değdikçe tokayı açılmaya zorlar. Kemeriniz gevşer, her seferinde tekrar düzeltmeniz gerekir, aklınız orada kalır ve tabi ki konsantrasyonunuz kaybolur. Kapaklı toka kullanacaksanız, iyi kalite olsun. Metali tercih edin ve özellikle dişlerine bakın.
  Buckle tokalar ciddi endüstri ürünleridir. Crom nickel malzemeden yapılırlar. Son derece sağlam tutarlar. Kullanım alanı daha çok serbest atlayış sporudur. Ancak acil kurtulma tokaları değildirler. (quick release box).

  İkinci Kural

  Kemeriniz, sağlam tutmalı ancak çok kolay atılmalıdır. Yüzünüzdeki maskenin görüş alanı kemerinizi görmenize izin vermez. Bunu yapmak için zamanınız bile olmayabilir. O halde bakmadan, düşünmeden sadece reflekslerinizin kumandasında elinizi attığınızda kemerinizden kurtulabilmelisiniz.

  Buckle kemer tokalarında alttan ve yukarıdan basmanız gereken iki mandal var. Bu mandalları görmeden, eldivenli parmaklarınızla bulmalı ve her ikisine de karşılıklı açılacak kadar basabilmelisiniz. Antrenman gerektiğini düşünüyorum.
  Marsilya tokalarda bildiğiniz gibi, oldukça büyük bir dil var. Bu dil kemer üzerinde oldukça büyük deliklere geçirilir. Kemerin serbest ucu boştadır. Bu ucu yakalayıp ters tarafa çektiğinizde toka açılır, kemer düşer. Bu kadar.
  Kapaklı tokaların avantajı, kemeri istediğiniz sıkılıkta ayarlayabilmenizdir. Marsilya kemerlerde deliklere bağlıyız. Bazen önceki delikte dar, sonraki delikte bol gelir. Pantolon kemerlerinde olduğu gibi araya bir delik daha açmak gerekir.
  Kemerimizi ve ağırlıkları satın aldık.
  Kemeriniz size gereğinden uzun gibi gözükebilir, aldanmayın.

  Ağırlıklarınız klasik yapıda ise kemeriniz içinden dolaşacaktır.
  5 adet kullandığınız zaman kemerinizin bir kısmı gider. Satın aldıktan sonra ağırlıkları takmadan belinizde bakıp fazlasını kesme hatasına düşmeyin. Ağırlıklarınız içinden geçirilebilir tarzda ise sorun yoktur.  Kemerinizi ağırlıkları ile birlikte kuşandınız. Fazlasını kesin. Öyle kesin ki, açıkta kalan ucu tek elinizle çok rahat tutup çekebilesiniz. Avucunuzun içinden kayıp gitmesin.  Gelelim kemer ağırlıklarına;
  Kenar ve köşeleri yuvarlak ve mümkün olduğunca bel kavisine uyacak şekilde hidrodinamik ve ergonomik olsunlar. 0,5 kg.dan 3 kg. a kadar çeşitli şekil ve ağırlıkta bulabilirsiniz. Kemer hazırlarken avlanacağınız derinlik, av merasının yapısı, avlanma tekniğiniz gibi bir kaç şeye dikkat etmeniz gerekiyor. Asıl ayarlama suda iken olacak. Malzemeleriniz ve vücut yapınızın ne kadar ağırlığa ihtiyacı olacağını deneyerek bulmanız lazım.

  Kaç kg?
  Bu soruyu cevaplamanın tek yolu tüm malzemelerinizle suya girmektir. Fazla vakit kaybetmemek için standart bir tablo veriyorum. Aşağı yukarı bu tablodan ağırlıkları bulur, yanınıza da küçük bir kaç yedek ağırlık alırsanız kemerinizi hazırlamak zor olmayacaktır.  Yukarıdaki tabloda bordo sayılar derinlik, lacivert sayılar kilomuz. Bu tabloya göre tahminen ihtiyacınız olacak ağırlığı bulabilirsiniz. Kemerimizi aldık. Ağırlıklarımıza da aldık. Tahmini kiloyu yüklendik. Suya girdik.İlk kontrolü şöyle yapalım. Elleriniz boş ve iki yanda. Suda dik duruyoruz. Ciğerlerimizi dolduruyoruz ve nefesimizi tutuyoruz. Satıh çizgisi maskemizin ortalarında ise kabaca ilk yüzerliğimiz iyidir.

  Yukarıdaki tabloyu akılda tutmak zor olabilir. Pratik yöntemle derinliğe göre ağırlığı şöyle bulabiliriz.

  8 metreye kadar derinlikler için satıh çizgisi maskenizin üzerine çıkmalıdır. 8-15 metreler için maskenizin ortasında kalsın. Daha derin avlanmak için de maskenizin altına gelsin. Bu denemeleri yaptıktan sonra dalışlarınıza başlayabilirsiniz. Kendinize en uygun ağırlık kemeri bir kaç denemeden sonra ortaya çıkacaktır. Bu çalışmaları yaparken yanınızda 0,5-0,75 gibi küçük kilolu ağırlıklar bulundurun. Unutmayın ki, tuzluluk oranı kaldırma kuvvetini etkiler. Marmara kemeri ile Ege’de yüzersiniz. Aynı kemerle Karadeniz’de batarsınız.

  Ağırlıkları kemer üzerinde sabitlemek gibi bir takıntınız olmasın. Bunu yapmak tabi ki mümkün. Ağırlıkları yerleştirdikten sonra ezebilirsiniz, vidalayabilirsiniz, sıkıştırmalı pahalı ithal ağırlıklar var, aralara klepsler koyabilirsiniz.

  Ağırlığın kaymaması için daha kalın kemerleri zorlayarak geçirmek mümkün. Bunları hepsi kemerinizle oynamanız gerektiğinde problem olur. Kemer sıkı geçmiş olsa da, kaldırdığınızda ağırlıklardan dolayı incelecek onlar da aşağı kayacaklardır.

  Kemerinizi kuşandıktan sonra, ağırlıkları belinizin etrafında simetrik dağıtmanız gerekir. Aksi takdirde, rot ayarı bozuk bir ön takım gibi kemeriniz sizi hep bir tarafa çekecektir. Bu nedenle, ağırlıkların kemer üzerinde tatlı sıkı hareket edebilmeleri doğru ve gereklidir. Kemerinizi her zaman tokanın dibinden ve diğer ucundan tutup kaldırın. Kemer üzerinde mümkün olduğu kadar az şey taşıyın. Balık ipini takabileceğiniz halkalı bir kleps ve alışkanlığınız varsa, küçük bıçağınız yeterlidir. Kemer üzerindeki her şey, özellikle taş altında çaparize adaydır.

  Ağırlık Yeleği

  Dalışa geçme safhası, ciddi oksijen tükettirir. Bu tüketimi minimum düzeyde geçebilmek için uygulanacak en iyi yöntem ördek dalışıdır. Ancak çok sığ suda bunu yapamazsınız. Çözüm ağırlık yeleğidir.

  Karakıyıda avlanırken, agaşon için düşmeniz gerekir. Yeterli derinlik olmadığı için satha paralel veya az açılı bir hat üzerinde inersiniz. Ağırlık merkeziniz sadece kemer ile belinizde iken, ağırlık yeleği ile bu merkez sırtınıza gelir. 4-5 kg arası bir yelek, belinizde 5-6 kg ile çok konforlu bir avlanma sağlar.
  Ağırlık yeleğini, boyunuzu geçen derinliklerde kullanmanız sakıncalıdır. Her ne kadar D ring ile kemere bağlasanız da, problem anında ağırlık yeleğini atmak zor iştir. Ayağınız yere basıyorsa mesele kalmaz.

  Bilek Ağırlıkları

  Paletlerimizi sathın altında tutmamız lazım. Aslında yüzen nesne paletler değildir. Paletler batar. Bacaklarımızı kaldıran pantalonumuz ve çoraplarımızdır. Bunu karşılamak için bileklerimize uygun ağırlıklar takıyoruz. Her bilek için ½ kg. yeter.

  Karakıyıda avlanırken üzerimizde taşıdığımız toplam ağırlığı doğru hesap etmek lazım.Yelek, kemer ve bileklerimizdekilerin toplamını, ihtiyacınız olan ağırlığa eşitleyin.

  Değişken ağırlığa da kısaca değineyim.

  Bir iki teknik hariç, avlanacağımız derinlikte nötr olmanın önemli bir kural olduğunu hatırlayalım. 180 cm. 80 kg. bir avcının 20 metrede nötr olması için gereken ağırlık sadece 4–5 kg.’dır. Bu kemerle satıhta ciddi pozitif oluruz. İlk metreleri geçmek için kuvvetli palet basmak lazım, bu da oksijen tüketimini arttırır. Sistem gayet basittir. 4 kg. kemeriniz takarsınız. Elinize de 3 kg. bir külçe alırsınız. Toplam 7 kg. ile rahat iner, 10 metrelerden sonra negatif olacağınız için paletlerinize gerek kalmadan avlanacağınız yere kadar düşersiniz.

  İstediğiniz yere vardığınızda bu külçeyi elinizden bırakır ve nötr avlanırsınız. Çıkışınız da kolay olacaktır. İlk bir kaç metreyi geçtikten sonra pozitif olacağınız için paletlerinize gerek kalmadan satha çıkarsınız.

  Değişken ağırlığın temeli bundan ibaret. Bu sistemin doğru çalışması için, iyi bir şamandıra, ilk 10 metresi yüzer örme ip, sonrası görünmemesi için monofilament nylon ve ergonomik bir ağırlık gerekiyor. Bu külçenin elinizden bırakırken ses yapmaması için neopren bir kılıf içinde olmasında fayda var.
  Ağırlığı elinizde taşıyabilirsiniz. Kulak eşitlemek için elinizi kullanmanız gerekiyorsa, kemerinizle elbiseniz arasına da sıkıştırabilirsiniz. Bu nedenle yassı olmasında fayda var. Değişken ağırlık, belirli bir düzeye gelmiş tecrübeli avcıların uygulayacağı bir yöntemdir. Sualtı avcılığını iyi öğrenmeden ve deneyim kazanmadan denememek lazım. Her zaman olduğu gibi bu teknikte de muhakkak iki kişi olmak gerekiyor.
  Dalış ağırlıkları ile bilgiler kısaca böyle. Aklınıza takılan bir soru olursa, iletmekten çekinmeyiniz. Sonraki konumuz maske, şnorkel, balık ipi, bıçak, şiş kakıcı ve paletlerimiz olacak.
  Türkay Demiroğlu likes this.

  Okan YILMAZ
  1976 ÇANAKKALE

 7. #7
  ZIPKINCI OKAN YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  04-12-2012
  Bulunduğu yer
  ÇANAKKALE
  Yaş
  42
  Mesajlar
  1.067

  Cevap: Arkdaslar 7 mm elbiseye kaç kg agırlık takabilirim ?

  Hııı tablolar çıkmamış... nedenki neyse buyur link verelim

  http://www.jakboeno.com/2.html

  Türkay Demiroğlu likes this.

  Okan YILMAZ
  1976 ÇANAKKALE

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. 5*1kg agırlık + agırlık kemeri --uygun fiyat--
  By alemciaslan in forum Ağırlık Satışı
  Cevaplar: 16
  Son Mesaj: 21-11-2009, 15:40
 2. Agırlık Kemeri ve 6 kg agırlık arıyorum
  By umitO in forum Ağırlık Arıyorum
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 07-09-2009, 09:54
 3. Dalıs icin arkdaslar
  By plivaj in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 29-07-2009, 13:39
 4. Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 12-10-2008, 18:35
 5. sporasub zıpkınıma nasıl makara takabilirim?(resimli)
  By can_dıver in forum Serbest Dalış Malzemeleri - Genel
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 23-02-2007, 14:21

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504