1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 20

Konu: TANKER BALAST SULARI BÜTÜN DÜNYA DENİZLERİNİ TEHDİT EDİYOR

 1. #1
  ünsal
  Guest

  TANKER BALAST SULARI BÜTÜN DÜNYA DENİZLERİNİ TEHDİT EDİYOR

  TANKER BALAST SULARI BÜTÜN DÜNYA DENİZLERİNİ TEHDİT EDİYOR

  Tanker balast suları, tankerlerin boşken veya yüklüyken baş veya yan bölmelerine aldıkları deniz suyudur. Denizden alınan bu su sayesinde yükün ve geminin dengesi sağlanır, yakıttan tasarruf edilir. Dünyada her gün binlerce tanker, milyonlarca metreküp suyu bir yerden bir yere taşır. İşte olan da bu sırada olur. İstenmeyen deniz canlılarıyla denizlerde kirletici ve bakteriyel niteliğe sahip sular bir kıtadan veya bir denizden diğerine boşaltılır. Bu yolla her gün 3000 deniz canlısının bir bölgeden bir bölgeye taşındığı tahmin edilmektedir.


  Özellikle petrol taşıyan tankerlerin boyut ve hacimleriyle orantılı olarak boşalttıkları bu sular son zamanlarda denizcilik ve bilim dünyasında büyük tartışma ve ilgiye sebep oldu. Uzun araştırmalardan sonra, tankerlerin balast sularının bir denizden veya okyanustan diğer birine taşınmasının ekolojik yıkımlara neden olduğu kabul edildi. Konuyu ele alan Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO), 1997 yılı Kasım ayında tanker balast suları konusunda bir karar yayınlayarak bütün gemilerin balast suları ve planı ve bu suların analizinin zorunluluğu ile liman devletine de balast sularının riskleri, kontrolü ve anlatılması hususunda zorunluluk verdi. Bu karara göre liman memurları ve görevlileri herhangi bir gemiyi, kendi limanlarına girdiğinde, balast sularının kökeni ve analizi konusunda denetleyebilir.


  Bu yeni gelişme, Türk Boğazları'ndan geçen 50.000 geminin çevre risklerini dünyaya duyurmak açısından son derece önemlidir ve çevre kanıtlarımızın her gün arttığının belirtisidir. Kaldı ki Türkiye dahil bütün Karadeniz ülkeleri, tanker balast sularıyla Kuzey Amerika'dan Karadeniz'e geçen ve asrın deniz vebası olarak bilinen taraklı medüz (Mnemiopsis leidyi)'den olumsuz etkilenmiştir. Doğal düşmanı olmadığı için Karadeniz'de hızla çoğalarak milyonlarca ton canlı kütleye ulaşan bu taraklı medüz, ticari değeri olan hamsi, istavrit, palamut, torik ve çaça gibi balıkların stoklarının azalmasına neden oldu. Bu yolla sadece Türkiye'nin uğradığı kayıplar en az 400 milyon dolar olarak hesaplanıyor. Bir başka örnek ise midye olarak bilinen Dreissena polymorpha türünün deniz araçlarına yapışması sonucu oluşan milyonlarca dolarlık zarar. Yine 'Japon deniz yıldızı' olarak bilinen Asterias amurensis türünün Avustralya'daki balık yataklarına verdiği zararlar tanker balast sularının denetimini zorunlu kılan nedenler olarak sayılabilir.


  Bütün bunların dışında denizlerde zehirli özelliğe sahip tek hücreli canlıların tanker balast sularıyla bir yerden başka bir yere taşınması da mümkün. Zehirli özelliğe sahip bu tek hücreliler özellikle kabuklularda toplu ölümlere neden olmaktadırlar.

  1997 yılından beri başta Amerika, Avustralya ve İngiltere gibi ülkeler tanker balast suları yoluyla yayılacak istenmeyen deniz canlılarını tespit etmek ve kontrol altına almak için limanlara gelen özellikle petrol tankerleri ile büyük yük gemilerine limanda denetim yapmaktadırlar. Yapılan bu denetimler sonucu tehlikeli olan veya kirlenmiş bölgelerden gelen gemiler için özel karantinalar uygulanmaktadır.

  Tanker balast sularının istenmeyen bu etkisi için Türkiye açık bir tehdit altındadır. Çünkü, Atlantik ve Hint Okyanusu yoluyla birçok gemi Türkiye sularına girerek Karadeniz'den petrol alır veya Türk limanlarına bırakır. Bu nedenle, Türk sularında yapılacak petrol taşımacılığı çarpışma ve yanma gibi risklerin yanında adeta bir anlamda ekolojik sabotaj olarak nitelendirilebilecek canlılar nedeniyle de tehdit altındadır. Türkiye limanlarına gelen tankerlerin balast suları zaman geçirilmeden incelenmeye başlanmalı, tanker balast sularıyla ilgili ulusal standartlar oluşturulmalı , bilgilendirme amaçlı yayınlar üretilmeli, teknik bir uzmanlar grubu çalışmalıdır.

  Unutmamak gerekir ki Türkiye denizlerinin korunması ve Boğazlar konusundaki çevre koruma yaklaşımlarımız sadece samimi ve ciddi çalışmalar yaparak inandırıcı olabilir. Bilimsel çalışma yapmadan, uluslar arası nitelikte kabul edilebilir veriler hazırlamadan, başta Boğazlar olmak üzere denizlerimizin korunmasına katkıda bulunamayız, koruma konusundaki siyasi ve hukuki taleplere de kimseyi inandıramayız.

  http://www.tudav.org/gemi_balast.htm
  alıntıdır.

 2. #2
  Tekila_kurdu
  Guest
  Bilgiler için teşekkürler Ünsal abi.
  PEki balast sularının sintine gibi limanlara boşaltılması ile mi önlenecek bu durum yoksa balast basmıyacaklar mı??
  Çünkü eğer balast sularını basmazsalar yukte baya bi kayıp ve stabilitede de çok büyük sorunlar olur.E malum bir gemide stabilite pozitif olazsa batar bu daha büyük sorunlara yelken açar.

 3. #3
  ÜNAL YILMAZ
  Guest
  önemli konu başlığınız yeterince ilgi görmemişsede
  son yıllarra marmara sularında bizzat gözlemlediğim
  25-30cm eninde kum rengi deniz yıldızlarının artışı sonrası deniz kestanelerinin neredeyse yok olduğudur.Dalıs ile ilgilenen arkadaşların diken batmasından kurtuluşu olarak görulen bu durum sanırım bir ekolojik facia ve balast sularınca taşındığı ise karadenizde geçmişte görülen deniz salyangozu patlaması benzeri olduğundan kesin gibi. HERŞEYE RAĞMEN ARITMA YAPILMADAN ATIKLARIN DENİZLERİMİZE ATILDIĞI ÜLKEMİZDE :!: bu konuya duyarlı olunacağına dair ciddi şüpheler taşıyorum sağlıcakla dalın


  ÜNAL YILMAZ :!:

 4. #4
  ZIPKINCI DEMİR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  17-01-2005
  Bulunduğu yer
  ANTALYA
  Yaş
  43
  Mesajlar
  979
  Teşekkürler abi. Ellerine sağlık çok seviyeli bir katkı.
  DEMİR ÖZDEMİR
  75'ers

 5. #5
  TORİK
  Guest
  Balast sularıyla gelen canlılara örnek olarak; deniz salyangozu olarak bilinen rapana yı ve akdeniz de görülmeye ve üremeye başlayan katil yosunu gösterebiliriz.

  Rapana asıl olarak japon denizine ait bir tür. Fakat marmara ve karadeniz de uygun ortamı bulduğundan hızla üremiştir. Ekonomik değeri yüksek olmasına rağmen midye ile beslendiğinden, midye stokları üzerinde tehdit oluşturmaktadır.

  Katil yosun olarak bilinen Caulerpa taxifolia nın etkilerini ise önümüzdeki yıllarda hep birlikte göreceğiz. Bulunduğu bölgeye hakim olup diğer bitkilerin yaşamasına izin vermeyen ve sualtı faunasını tehdit eden bir canlı olup birkaç çeşidi bulunmakta. Denizde gördüğünüz takdirde TÜDAV a bildirmeniz çok önemli.




 6. #6
  Deli Giritli
  Guest
  .........................

 7. #7
  ünsal
  Guest
  Yakında bu sularla gelebilecek çok zehirli bazı türleri Türkçe dublajlı filmle tanıtıcam

 8. #8
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  28-12-2004
  Bulunduğu yer
  İzmir-Dikili
  Yaş
  35
  Mesajlar
  673
  merhaba;

  bu konu biraz da benim mesleğim içine girdiği için kendi fikrimi söylemek istiyorum izninizle.

  aslında deniz ticaret ve deniz kirliliğini önleme kanuna göre gemilerin balast suları ve ambar temizleme (sintine) sularını uluslararası sularda belli hızlarda ve belli aralıklarda bırakma hakkına sahipler.
  fakat ülkemizdeki bu konuda hakkındaki yasal boşluklar ve denetimsizliker yüzünden özellikle ham petrol taşıyan tankerlerin boşalttığı sular denizlerimizi kirletiyor. bilgisiz ve deneyimsiz gemi operasyon elemanları yüzünden yükleme sırasında meydana gelebilecek hasarları önlemek için kaptanlar yanaştıkalrı limanda sintine sularını boşaltıyorlar buda büyük felaketlere neden oluyor.

  çok geniş kapsamlı bir konu aslında. çalıştığım şirketlerin birkaçında gemilerin sintine ve balast sularıyla ilgili cezai işlem uygulanmıştı. ve aldığımız haberlere göre sahil güvenlik bu konu üstünde daha dikkatli davranıyormuş.

  inanıyorum ki bilgi ve sağduyu sahibi yetkililer görev aldıkça bu sorun çözülecektir.
  teşekkür eder saygılar sunarım
  Cihangir Soydemir
  Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi
  İzmir-Dikili

 9. #9
  alirıza
  Guest
  slm konuyu actığınız için teşekürler, fakat balast suyu ve sintine birbirlerinden cok farklı balast suyunu gemiler yüklü gelip yükünü tahliye ettikden sonra geminin belli bir pozisyona (list)yani sağa sola (trim) yani yukarı aşağı düzgünlüğünü sağlamak ve düzeltmek için alırlar ayrıca yakıt tasarrufu v.s ... kesinlikle ve kesinlikle balast almak durumundadırlar

  aldıkları balastları yük alacakları limana kadar tahliye etmezler bu ancak şu şekilde kontrol altına alınabilir gemiler zaten limanları terk etmeden önce ilgili liman başkanlıklarına yakıt su balast v.s gibi detayları bildirirler ve diğer limanların bu durumu sıkı kontrol altına almaları ve bu balast sularını kontrollü bir şekilde tahliye temeleri ile mümkün olur diye düşünüyorum
  ve ayrıca her deniz suyunun belirli bir yoğunluğu vardır bunlarıda bu iş ile ilgilenen kişiler tarafından muhakkak bilinir yani balast tanklarının yoğunluğu ölcülerekten yükleme limanı balastı olup olmadığı belli olur...

  saygılar.

 10. #10
  ünsal
  Guest
  "Balast suyu, dümen suyu" teknik terimler ve geminin neresinde bu su olur o kadar önemli değil değil arkadaşlar. Önemli olan bir miktar suyun gemilerce bir şekilde kıta,ülke,deniz değiştirmesi ve bu esnada bu suya karışabilecek canlıların ekosisteme olan katılımları. Bunlara dikkat çekmek amacımız.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Bütün Ekipmanlarım satılıktır.!!!!
  By TgySky in forum Çoklu Malzeme Satışı
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 09-10-2017, 09:35
 2. Bütün dalış malzemelerini satıyorum
  By demir07 in forum Satıyorum
  Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 28-01-2017, 10:49
 3. ....BÜTÜN ÜYELERE.....
  By karşıyakalı in forum Duyuru
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 13-10-2006, 22:08
 4. Cevaplar: 21
  Son Mesaj: 21-07-2006, 17:26
 5. AĞVA ŞENLİKLERİ DEVAM EDİYOR
  By SERKAN ÇAKIR in forum Photo - Fotoğraf Albümü
  Cevaplar: 26
  Son Mesaj: 31-08-2005, 13:48

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198