Gösterilen sonuçlar: 1 ile 8 ve 8

Konu: yasak ve kanunlar

 1. #1
  poyraz78
  Guest

  yasak ve kanunlar

  geçen hafta arkadaşım bursa mudanya sahilinde dalış yaparken şikayet üzerine Tarım Köy işlerinden geldiğini belirten bir memur arkadaşımı sudan çıkartmış ve kendisine 600 ytl civarında bir para cezası keseceğini söylemiş.
  arkadaşım da neye göre cezai işlem uygulayacağını sormuş ve kendisine cevap olarak gün batımında dalışın yasak olduğunu söylemiş.
  ancak işin enteresan kısmına geliyorum daha henüz gün batmamış ve memur arkadaş ben cezayı keserim sen git itiraz et gibi bir cevap vermiş. elindede 90 yılına ait kanun kitabı varmış. arkadaşım da sirkülerden gayet iyi haberdardır ve hatta dalış çantasında da sirküleri bulundurmaktadır. itirazında tamam bu seferlik yazmıyorum affettim gibi saçma sapan cevaplar almış. sinir bozucu bir olay yaşamış bana göre.

  şimdi size sorum
  1: gün doğumu ve batımı saat olarak kaçla sınırlandırılıyor
  2: sirkülerimi baz alıcaz yoksa arkadaşın elindeki kanunumu?
  3: her çık diyeni dinleyecekmiyiz? eğer yanlış yapmıyorsak
  4: mendirek dahili yasak, peki mendirek dışında (özel bir yasağı yoksa)
  orada dalış yapamayacakmıyız?

  şimdiden merakla cevaplarınızı ve bilgilerinizi bekliyorum teşekkürler

 2. #2
  ZIPKINCI Çağatay Kemal KURNUÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12-01-2007
  Bulunduğu yer
  İZMİR / ŞİRİNYER
  Yaş
  43
  Mesajlar
  7.275

  Cevap: yasak ve kanunlar

  Hava henüz kararmadan elinde kitapla memurun orada ne işi var acaba? Bu ne acele??
  İşine bu kadar hazırlanmış, koltuğunun altına kitabı alıp gelmiş, ama hadi bu seferlik affettim demiş!!! Bence birileri arkadaşınızı kendi merasından uzaklaştırmak için bir mizansen denemiş ama yutturamamış...
  Arkadaşınız keşke sorsaymış, madem hava karardı senin mesain bitmedi mi kardeşim ne işin var buralarda? Sahil Güvenlik veya Jandarma gelsin. Tarım Köyişlerinin nöbetçi kontrolör tayin ettiğini bilmiyordum!
  Ben olsam asıl ben kimlik falan sorar onu oradan rahat göndermezdim....

  Tarım Köy İşleri bakanlığının böyle bir uygulamasından haberi olan arkadaşımız varsa söylesin. Dediğim gibi bana pek inandırıcı gelmedi...
  Konu Çağatay Kemal KURNUÇ tarafından (25-11-2008 Saat 18:39 ) değiştirilmiştir.
  NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE

  Let's face it
  Robbery rising
  We're all bad all, bad all faces
  .....
  ...
  .

 3. #3
  Yönetici Olcay Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08-04-2005
  Bulunduğu yer
  Ordu/Medreseönü
  Yaş
  48
  Mesajlar
  4.711

  Cevap: yasak ve kanunlar

  Benzer bir olayı bende yaşamıştım. Denize sıfır bir jandarma karakolunun önünden dalmıştık. Dalışımızı sonlandırıp çıktığımızda karakol komutanı bizi bekliyordu. Selam verip arabamıza geçiyorduk ki “Kimden izin aldınız da dalıyorsunuz."diye çıkıştı. Bende “Dalmak için birinden izin almamız gerekmiyor.” deyince delirdi. “Dalış yasak, vali yasak etti "diye diretince,”Elinizdeki belgeyi gösterin” dedim. “Ben elimdeki sirkülere göre dalıyorum burada da yasak bir alan yok. Valininde yasak koyma yetkisi yok.” deyince kudurdu tabiki. Ardından da “İşlem yapabiliyorsan yap. Ama bana da ismini ver ki seni mahkemeye verebileyim” dedim. Elinde bir karar olmadığı için bir şey yapamadı tabiki. Ama bu olay beni delirtmişti. O akşam Tarım Köy İşleri Bakanlığı, KKGM, Valilik, Tarım İl Müdürlüğü, Kaymakamlık ve Jandarma Komutanlığına bu keyfi uygulamayı şikâyet ettim. Onlarda duyarlılık gösterip ertesi gün böyle bir uygulamanın olmadığını, yanlışlığın bilgi eksikliğinden kaynaklandığına dair cevaplar gönderdiler. Aynı şekilde jandarma karakoluna da... Bir gün sonrada o kişi okuluma gelerek yapılandan dolayı özür diledi. Şimdi oldukça geniş bir güzergâhta rahatça dala biliyoruz. Tabi benim dışımda sorun yaşayıp karakolluk olanlarda arıyorlar ve onlarında bilgi olarak yardımına koşuyoruz. Bölgemizde yok denecek kadar azaldı bu tip olaylar. Bu arada Fatsa Sahil Güvenlik Komutanlığına teşekkür etmeliyim. Bu konuda oldukça bilinçliler. Legal yapılan avda sorun yaşanması halinde ilgili birimleri arayarak yanlıştan dönülmesini sağlıyorlar.
  OLCAY ŞEN (mavitutku52@hotmail.com)
  ORDU/MEDRESEÖNÜ 1971

  Toprak insanı topraktan, deniz insanı da sudan yaratılır.Topraktan olanlar toprağa dönerler sudan olanlar akıp denize karışırlar.

  RÜZGAR HAREKETLERİ CANLI


 4. #4
  DOSTLAR TAKIMI srkn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  13-07-2006
  Bulunduğu yer
  İZMİR
  Yaş
  41
  Mesajlar
  4.461

  Cevap: yasak ve kanunlar

  böyle konularda hemen pes etmeyip diretmek gerek belgelerden açık olarak yasak olduğunu göstermeleri gerek
  serkan
  İZMİR

 5. #5
  poyraz78
  Guest

  Cevap: yasak ve kanunlar

  paylaşımınız için çok teşekkür ederim. ancak sıkca rastladığımız bir sorunda mendirekler. dediğim gibi önüne gelen çık diyor yada yasak diyor. benim bildiğim askeri veya özel izne tabii yasağı yoksa mendirek harici serbest. ancak gelgelelim derdimizi anlatamıyoruz ve moralimiz bozuluyor.
  çağatay arkadaşım dediğin gibi memur arkadaş çok özverili imiş elinde kitap mesai bitiminde dolaşıyo...
  çık gez desen gitmez yakında müdür olur valla bu azimle

 6. #6
  bahadır_77
  Guest

  Question Cevap: yasak ve kanunlar

  Alıntı Çağatay Kemal Kurnuç Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bence birileri arkadaşınızı kendi merasından uzaklaştırmak için bir mizansen denemiş ama yutturamamış...
  Arkadaşınız keşke sorsaymış, madem hava karardı senin mesain bitmedi mi kardeşim ne işin var buralarda? Sahil Güvenlik veya Jandarma gelsin. Tarım Köyişlerinin nöbetçi kontrolör tayin ettiğini bilmiyordum!
  Ben olsam asıl ben kimlik falan sorar onu oradan rahat göndermezdim....

  Tarım Köy İşleri bakanlığının böyle bir uygulamasından haberi olan arkadaşımız varsa söylesin. Dediğim gibi bana pek inandırıcı gelmedi...
  slm.A.Arkaşlar.
  bu olayı yaşayan benim.
  mesaisi henüz bitmemişti ama elbette elemana gerekli cevapları verdim.ve cagatay olayı cözmüşsün.mera da oltayla olduk ça iri levrekler alıyorlar ve 1 km. ara ile 2 tane askeriye var fakat beni uzaklaştırmak isteyenler ufak bi iskele üzerindeki bir sürü kendilerini bile çekemeyen deyil bu havalarda suya girmek ayagını bile sokamayacak yukarıdan birasını içip kutusunu,sigarasını içip izmaritini,dürümünü yiyip kağıdını denize atan fesat tipler.
  neyse o memur arkadaşa sürküleri gösterdikten sonra POYRAZIN da dediği gibi bu seferlik affdelim falan dedi.hava artık kararmaya başlamıştı tartışma sürerken ben de bu seferki keşif dalışı olduğunu ilk fırsatta tekrar geleceğimi söyledim yanlız dalışlardan önce TARIM VE KÖYİŞLERİNDEN dalınacak bölgeyi bildirerek izin almak gerekiyormuş.benim takıldıgım iki nokta da bu ikinciside sürkülerde yazan gün içi bu neye göre ayarlanıyor.bu olay yaşandığında güneş batmış fakat alaca karanlıktı.ve izin almak gereklimi acaba.
  Hepinize bol turefeli avlar.

 7. #7
  ADMİN İsmail Hakkı ŞAHİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  02-07-2006
  Bulunduğu yer
  TRABZON
  Yaş
  47
  Mesajlar
  7.927

  Cevap: yasak ve kanunlar

  Bahadır öncelikle geçmiş olsun.


  2/2 numaralı tebliğdede açıkca belirtildiği gibi zıpkınla yapılan avcılıklarda kanunlara uymak şartıyla her hangi bir izin almaya gerek yoktur..

  Bakınız : http://zipkinci.com/su-urunleri-kanu...li-teblig.html

  Bununla birlikte hala kafaları karıştıran amatör balıkçı belgesini almak yada av sırasında üstünüzde bulundurmak mecburi değil sadece avcının keyfine bağlıdır.

  MADDE 4 – (1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişiler, bu Tebliğ ile getirilen yasak, sınırlama ve sorumluluklara uymak şartıyla amatör balıkçılık yapabilirler. Bu kişilere müracaatları halinde, veriliş tarihinden itibaren dört yıl geçerli olmak üzere, il ve ilçe müdürlüklerince Amatör Balıkçı Belgesi verilir. Bu belgenin alınması veya avcılık sırasında bulundurulması zorunlu değildir.


  Ayrıca 2/2 nolu sürkülerde amatör sualtı avcısı aşşağıdaki şekilde tanımlanır..


  MADDE 3 – (1) Genel tanımlar

  d) Amatör sualtı avcısı: Gün doğumundan gün batımına kadarki sürede tebliğce ve güvenlik nedeni ile yasaklanmamış karasularımızda, kendi nefesi dışında ek bir hava kaynağı kullanmadan dalarak su altı tüfeği ve yardımcı ekipmanla su ürünleri avcılığı yapan kişiyi,


  Burda belirtilen süre gün doğu ile gün batımı arasıdır.. Bu madde yoruma açık bırakılmış. Zira sualtı avcılığının en verimli saatleri gün doğumu ve gün batımıdır.

  Ben kendimce akşam ezanını sınır olarak aldım. Hoca Allahu ekber dedimi sudan çıkıyorum. Doğrumu yanlışmı inan bende bilmiyom
  İSMAİL HAKKI ŞAHİN
  1971 TRABZON


  Facebook Zıpkıncı Grubu

 8. #8
  bahadır_77
  Guest

  Cevap: yasak ve kanunlar

  d) Amatör sualtı avcısı: Gün doğumundan gün batımına kadarki sürede tebliğce ve güvenlik nedeni ile yasaklanmamış karasularımızda, kendi nefesi dışında ek bir hava kaynağı kullanmadan dalarak su altı tüfeği ve yardımcı ekipmanla su ürünleri avcılığı yapan kişiyi,[/COLOR]

  Burda belirtilen süre gün doğu ile gün batımı arasıdır.. Bu madde yoruma açık bırakılmış. Zira sualtı avcılığının en verimli saatleri gün doğumu ve gün batımıdır.

  Ben kendimce akşam ezanını sınır olarak aldım. Hoca Allahu ekber dedimi sudan çıkıyorum. Doğrumu yanlışmı inan bende bilmiyom [/QUOTE]

  verdiğin bilgiler için teşekkürler.
  şahsen ben de akşam ezanını baz alıyorum.
  bu aralar tekrar oraya bi dalış yapıcam bu sefer de gelir ve benim konsatremi bozarsa cezayı ben kesicem.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Zıpkın Avcısını Bağlayan Kanunlar
  By Oktay UZDİYEM in forum Hukuk Köşesi
  Cevaplar: 17
  Son Mesaj: 13-02-2010, 01:50
 2. Yasak Av ile İlgili!
  By gecegunduz in forum Şikayetim Var
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 26-01-2008, 12:31
 3. ZIPKINCILAR-HAKSIZLIKLAR-KANUNLAR
  By bilgin48 in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 16-10-2007, 12:44
 4. yasak değilmi
  By ikimart in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 08-09-2007, 15:34
 5. yasak avlar
  By Ali UZER in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 30-06-2006, 14:53

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259