1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 16

Konu: Altarnatif "Zıpkınla Balık Avı Şampiyonası"

 1. #1
  mustafa akgul
  Guest

  Altarnatif "Zıpkınla Balık Avı Şampiyonası"

  Merhaba;

  Her şeyden önce hali hazırda yapılan yarışmanın uygulanabilirlik açısından en doğru format oldugunu belirtmek isterim...

  Organizasyon açısından bakarsanız işin en kolay ve net çözümü budur...

  Tüm yarışmacılar sınırları çizilmiş bir merada toplanır...start verilir herkes suya girer...belirlenen süre bitiminde vurulan balıklar alınır ve değerlendirme yapılır...
  herkes ve herşey ordadır, kurallar basit ve nettir ve anında tüm yarışma kurulu tarafından denetlenebilir...çünkü dediğim gibi herkes ve herşey o anda oradadır..


  http://zipkinci.com/forum/viewtopic.php?t=4318

  Fakat bu başlıktaki yazımda da belirttiğim gibi bu tür bir format "en iyi zıpkıncıyı" seçmek konusunda kanımca yetersizdir...çünkü hiç bir zıpkıncı biçim (format) gereği birikimlerini, kondisyonlarını sergileme imkanı bulamamaktadır...dolayısı ile şans faktörü bir yarışmada olmaması gerektiği kadar öne çıkmaktadır...

  Aşağıda çok kısa bir sürede kafamda oluşan bir formatı görüşlerinize sunuyorum...tamamı ile "böyle bir şey olsa nasıl olur??" tarzında bir fikir paylaşımıdır...yerli yada yabancı hiç bir yarışma tüzüğünü incelemediğimi ve bu güne kadar bu konu üzerinde hiç kafa yormadığımı bilmenizi isterim. "hariçten gazel okuma" diyecek arkadaşlara saygı duyarım...Ayrıca kafamdaki herşeyi burada yazıya dökmüş olamayabilirim. Muhtemel sorularınıza cevaplarım hazırda olabilir fakat yazmayı atlamışımdır...Dediğim gibi zaten amacım fikir paylaşımı...

 2. #2
  mustafa akgul
  Guest
  1. Dalış Yeri : Türkiye denizleri bölgelere ayrılır...meralara değil bölgelere...örneğin Çanakkale boğazı tümüyle bir bölge, kuzey marmara sahilleri bir bölge...ege denizi 4-5 bölgeye ayrılabilir...yine karadeniz ve akdeniz 4-5 yada daha fazla bölgeye ayrılabilir...bölge ayırımda dikkat edilecek husus dalış için pek çok muhtemel av yerinin mevcut olması ve geniş bir alana (kuşuçuşu minimum 200 km örneğin) yayılmış olması gerekliliğidir. Yarışmanın yapılacağı bölge belirli bir süre öncesinden klüplere duyurulur...

  2. Takımlar : klüpler yarışmacılar haricinde en az 2 adet kişiyi gözlemci sıfatı ile yarışma komitesine kaydettireceklerdir. gözlemciler zıpkınla balık avcılığı konusunda belirli bir bilgi birikimi olan kişilerden seçilecektir.

  3. Kurallar :

  3.1 Her klüp en fazla 2 takıma ayrılabilir.

  3.2 Her klübe sportmenliği ve yarışma kurallarını denetlemek üzere 2 adet gözlemci atanır. Gözlemci atanırken her iki gözlemcinin birbirlerinden ve atandıkları klüpten başka bir klübe üye kişilerden oluşmasına dikkat edilir. Bu gözlemciler meraya ulaşım esnasında takımların trafik kurallarına uyup uymadığını dahi denetleyebilecektir. (Aksi takdirde yarışma bir ralliye döner)

  3.3 Tüm klüpler ve takımlar meraya ulaşım konusunu kendi bünyelerinde çözümleyeceklerdir. Tüm klüpler ve takımlar trafik kurallarına riayet edecektir.

  3.4 Yarışma sabah güneş doğumundan güneş batımına kadar sürecektir. Yarışma, merkezde, belirlenen saatte arabaların yola çıkması ile başlayacaktır. Takımlar yarışmayı yarışma merkezinde değil girdikleri merada bitirebilirler. Takımlar aynı gün içinde birden fazla meraya dalış yapabilirler.

  3.5 Takımlar vurdukları balıkları gözlemcilerine imzalı bir belge karşılığı teslim edecek ve balıklar yarışma üyelerinin nezaretinde mühürlü bir kutuya gözlemciler tarafından konulacaktır. Balıklar aynı günün akşamı yarışma merkezinde toplanacak ve değerlendirme yapılacaktır.

  3.6 Balıklar tür ve kilo kriterleri göz önünde bulundurularak değelerlendirilecektir. (Bu kriteler bilir kişiler tarafından her türe bir katsayı atanarak belirlenir. örneğin vurulması en zor balık sinarit ise sinaritin katsayısı en fazla olur. benzer bir sistem Jak Bey tarafından forumumuzun ayın trofesi seçiminde ortaya konulmuştur) Yarışmacılar kişi başı maksimum 5 kg kuralına uyacaklardır.  4. Yarışma : Yarışma gününü kafamızda bir canladırır isek şöyle bir tablo ortaya çıkar.

  Belirlenen bölgenin merkezi konumunda bir üs belirlenir ve tüm yarışmacılar ve yarışma komitesi oraya konuşlanır. Takımlar ve denetçiler belirlendikten sonra başlama saati beklenir. Herkes arabasına biner ve başla işareti ile her klüp ve takım daha önceden sır gibi sakladıkları meralarına doğru yollanır. Herkes merasına varır, malzemelerini kuşanır ve suya girer. Tüm bunlar gözlemci yada gözlemciler gözetiminde olacaktır. Gün sonunda yarışmacılar balıklarını gözlemcilere sunar ve balıklar mühürlenerek merkeze dönülür. Balıklar tartılır, katsayı hesaplarına göre derecelendirilir ve sonra akşam yemeğinde (yada uzak bir meradan gelebilecek yarışmacılar da göz önünde tutularak ertesi gün öğlen) afiyetle yenir...

 3. #3
  mustafa akgul
  Guest
  5. Hali hazırdaki yarışmaya göre avantajları :

  5.1 Mera çok geniş tutularak hali hazırdaki yarışmada olduğu gibi girilen meranın yarışmacılar tarafından herc-ü merc edilmesi engellenmiş olur.

  5.2 Yine meranın çok geniş olması avcı popülasyonunu en aza indirger dolayısı ile yarışmacılar tüm teknik ve kondisyonel becerilerini kullanabilme olanağı bulur.

  5.3 Her klüp kendi stratejisini belirleyecek, dakikalar hesaplanacak, dolayısı ile bir takım olmanın gerçek anlamı ortaya çıkacaktır. (Siz şuraya dalın, biz şuraya dalalım, balık iyiyse bizi arayın gelelim, kalabalıksa bizim buraya gelin, Remzi abi Erzincan(?!?!?) takımı da bizim buraya geldi biz B planına geçiyoruz abi....Ökkeş abi Rize takımı önce biz geldik diye bize lölö yaptı abi, Murtaza adamların birine fena daldı dayak yiyoz yetişin... vs vs vs...)

  5.5 Türe göre katsayı sistemi oldugundan balık kalitesi artacak, kilo sınırlaması oldugundan meranın "kazınması" engellenecektir. Yarışmacılar en çok katsayısı olan en iri balığa yönelecektir. Bunu yapabilmek içinde gerçekten "iyi" bir zıpkıncı olmak gerekir.

  5.6 Usta yarışmacılar yıllara varan birikimleri sonucu buldukları meraları kullanıp kullanmama konusunda ikileme düşeceklerdir. O merayı kullanırsa muhtemelen iyi av yapacak ve dereceye girecektir, fakat öbür yandan gözlemci hatta belki takım arkadaşları dolayısı ile "zulası" patlayacaktır. (Bu madde başka bir bakış açısı ile dezavantajda olabilir. Fakat sonunda tercih meselesidir.)

  5.7. Popüler ve çok bilinen meralarda avcı yığılması engellenecektir. Çünkü çok avcı az av demektir. Takımlar az bilinen meralara yönlenecek böylece Türkiye genelinde yeni sürpriz meralar keşfedilebilecektir.

  5.8 Bölgenin açıklanmasından yarışma gününe kadar kimin nerde dalacağı bir sır olacak ve bu sır tatlı muhabbetlere ve rekabetlere sebep olacaktır.

  "Bak söyle nereye dalacaksınız söz kimseye sölemicem..."

  "Tuz gölüne dalıyoruz biz, süper levrek alıyolarmış..."

  "Haaaaaaa..."  5.9 Takımlar ve yarışmacılar sadece suyun içinde değil suyun dışında da bir nevi yarışacaklardır. Zamana karşı yarışıldığı için örneğin bir malzeme kuşanmak meselesi bile zaman açısından önem arzedecektir. Öte yandan iyi zıpkıncı olmanın bir göstergesi olan "mera bilgisi" öne çıkacak en kısa mesafedeki en verimli ve en bilinmeyen merayı yıllarca ordan oraya dala çıka bulan zıpkıncı hadiseye 1-0 önce başlayacaktır.

  5.10 İki yıl üstüste aynı bölge yarışma bölgesi olarak tayin edilemeyecektir. Hatta bir bölge 3 yılda en fazla 1 kez yarışma bölgesi olarak tayin edilir. Bu, tüm klüpleri imkanlar nispetinde farklı bölgelerde yılda en az bir kez "av organizasyonu" yapmaya yöneltebilir. Dolayısı ile organizasyonu yapacakları bölgedeki zıpkıncılarla bağlantı kuracaklar, klüpler arasında bir iletişim oluşabilecektir. (Klüplerin misafir klüplere meralarını gösterip göstermeyeceği muallaktir. fakat her halükarda bir "misafir taşı" mevcuttur.)

  5.11 Mera araştırması konusu bu yarışmayı bir güne ve bir günlük performansa sıkışmaktan kurtarıp aynı heyecanı yıl geneline yayacaktır.

 4. #4
  mustafa akgul
  Guest
  6. Hali hazırdaki yarışmaya göre dezavantajları

  6.1 Organizasyonu daha zahmetlidir. Gözlemci atanması ve o gözlemcilerin yeterliliği problem teşkil edebilir.

  6.2 Ulaşım meselesi ve yurt genelinde mera araştırması klüplere ek maliyet yükleyecektir.

  6.3 Yarışmacılar bir çok meraya dağılacağından o meraların yarışma komitesi ve federasyonca, gerek hukuki, gerek halk tepkisi gerek scubacı meselesi yönünden denetlenebilirliği problem olabilir. Tüm bu sorunların klüplerin sorumluluğuna bırakılması hoş olmayan bir takım olayların gelişmesine neden olabilir. Tayin edilen yarışma bölgesinden sorumlu tüm jandarma yada sahil güvenlik komutanlığı yetkililerine bilgi verilmesi ve onay alınması zahmetli olabilir.

  -------------------------------------------------------------------------------------

  Maddeler ve kurallar tabi ki daha spesifik ve net hale getirilebilir, getirilmelidir...Yukarıdaki sadece bir taslaktır, bir fikirdir...

  Soru, görüş ve yorumlar için şimdiden teşekkür ederim...

 5. #5
  Muz@ffer KOÇ
  Guest
  Mustafa eline koluna sağlık seni dernek yönetim kuruluna almışmıydık almamışmıydık ?

 6. #6
  mustafa akgul
  Guest
  ne yönetim kurulu abi başkan seçildim hatırlamıyo musun?

 7. #7
  keyman(kubilay)
  Guest
  elinde kalır mustafa dıkkat et

 8. #8
  Şeref ÖZGÜR
  Guest
  oncelıkle ıyı sponsorlar bulmak lazım.

 9. #9
  Muz@ffer KOÇ
  Guest
  1. sponsor bulmak lazım 2. ön eleme yapılması lazım 3. limitler olması lazım belirtilen niteliklerde olmayan sporular katılmasın katılamasın.

  Sinoptaki yarışmaya bir çok iyi olsun usta olsun avcı katıldı bir başka yazımda gördüğüm bir kaç avcıdan bahsetmiştim bunun yanında yurdumun deniz olmayan bölgelerinden gelen amacı sadece turistlik tatil olup federasyonun kulup başına verdiği harcırahı alıp giden dalgıçlarının elbisesi olmayan kulupler de vardı. Şimdi düşünsenize bu kuluplerin sporcularının daldığını ve Şafağın gördüğü 2,5 kiloluk rus kefalini vursa birinci olacak ve milli takımı temsilen yurt dışına çıkacak..!!!!!!!!

  Vahhh vahhhhh canım ülkemdeki rezalete bak.

  Amaç birlikte olmak toplanmak olsa evet her hafta sonu bir şehire toplanıp birlikte olabiliriz resimlerde gözüktüğü gibi organizasyonlar rakılı biralı yapabiliriz. Ama iş tabiki sadece tanışmak değil işin içinde yarışmada var centilmenlik çercevesinde abi kardeş kıvamında yapılan sohbetler, zaten en çok hoşuma gidende buydu.Bir gün önce hoş sohbetsin ertesi gün rakip aynı akşam gene abi kardeş veya arkadaş,tekneden birbirimize lafmı atmadık evet attık güldük geçtik.

  Haa yokmuydu en iyi dalgıç benim diye burnu havada gezen sağa sola selam vermeyen kendini herkesten üstün gören evet vardı her yerde olduğu gibi vardı ama bir elin parmaklarını geçmez .

  Şimdi öncelikle bu yarışmalara önem verilmeli federasyon başkanının önümüzdeki yarışmalar için ifade ettiği 15 metrede 1 dk nefes tutamayan bu yarışmalara katılamayacak veya bir alternatif olarak ön eleme yapılmalı iyi olanlar milli takım için sporcu seçilen bu yarışmalara davet edilmeli.

  Yoksa önceleri kızıyordum uluslar arası müsabakalara neden sporcu göndermiyoruz federasyon neden ödenek ayırmıyor diye bir kaç sefer yazmıştım bu şartlarda göndermeyelim daha iyi Allahtan lapinlede olsa iyi olan dalgıçlar dereceye girdide bizde rahat nefes aldık.

  Ödül töreninde Federasyonun zıpkından sorumlu kişisiyle yani Yunus hocayla bir konuşma yaptık tam önümde oturuyordu kulağına eğilip başkanım ben su altı avcıları derneği yönetim kurulu üyesiyim ve aynı zamanda kurucu üyeyim diye kendimi tanıtarak söz girmem ve bu tip yarışmalarda her zaman taş balıklarıyla yapıldığını gezer balıklarla yapılan avcılığın tamamen şans işi olduğunu türkiyenin en iyi avcısını bu yolla seçemeyeceğimizi ifade ettiğimde kendiside aslında bu tip yarışmalarda yasak olmaması gerektiğini ifade etti. Önümüzdeki sirkülerde eşkinanın biz avcılara serbest olması için ortak bir çalışma yapıp yapamayacağımızı sorduğumda eşkina yasak olmasını trabzonda parmak kadar eşkinaların oltayla çok avlandığını bu sebeple sirkülerde yasak olduğunu söyledi ama önümüzdeki sene için umutluyum. Umarım hayırlı olur.

 10. #10
  YÜCELÖZEN
  Guest
  Hadi bakalım Muzaffer inşallah.Federasyon olmadan bu işler düzeltilemez.Kolkola girip yanlışlıkları beraber düzeltelim.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Dalışa yasak yerler ""resimli""
  By Ozan YILDIRIM in forum Su Ürünleri Kanunu, Tüzükleri ve Talimatları
  Cevaplar: 54
  Son Mesaj: 06-03-2018, 15:47
 2. Cevaplar: 13
  Son Mesaj: 20-05-2016, 13:29
 3. """ YARDIM BEKLİYORUM""""
  By ÖZKAN.M in forum S.S.S
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 17-03-2008, 21:07
 4. "Senin sayende" demiyorsanız,"senin yüzündend
  By mehmet BAYRAKTAR in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 20-06-2006, 20:26
 5. gülelim biraz ""şiir seven arkadaşlara""
  By Sinan ACARSOY in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 12-04-2006, 14:15

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259