Gösterilen sonuçlar: 1 ile 7 ve 7
Like Tree1Likes
 • 1 Post By

Konu: Bilinen ilk zıpkıncı kaybımız ve o yıllarda Tuzla

 1. #1
  Ünsal Sezer
  Guest

  Bilinen ilk zıpkıncı kaybımız ve o yıllarda Tuzla

  Hazırlayan: Ünsal Sezer
  Bilinen ilk zıpkıncı kaybımız ve o yıllarda Tuzla


  Mekanı Cennet olsun. Rahmetli Güngör Güven 1967 yılında bildiğimiz ilk zıpkıncı kaybıdır.

  Eskilerden duyduğum kadarıyla Tuzladaki olaydan bahsedeyim.
  Rahmetli Doktor Güngör Güven bu kazaya kadar hafta sonları Tuzlaya gelir scuba donanımı ile yerel balıkçılardan bir tekne kiralar ve Fener adasının İstanbul yönünde olan kayalara dalıp yiyeceği kadar balığı zıpkınla avlayıp dönermiş. O zamanlarda tüple Gene böyle bir hafta sonu Şu an oda rahmetli olan Kambur Kenanın teknesi ile yanlarına Güngör Güvenin oğlu da olmak üzere açılıp aynı yere dalışa giderler. Scuba donanımı ve zıpkınını hazırlayıp dalar ve sonrasında bu üzücü olay gerçekleşir. O zamanlarda her türlü sinarit, mercan, kılıç gibi şu anda olmayan türler ve baltabaşlarında 5-6 kilolukları mevcutmuş.
  Cam gibi gözüken suda bir anda fokurdamalarla beraber kanda görününce teknedeki çocuğun halini bir düşünün.
  Sonrasında Rahmi Koç unda aralarında olduğu bir gurup dalgıç yaptığı aramalarda rahmetlinin yalnızca elini bulabildiler. Köpek balığı iri yelesiyle Tuzla sahilindede dolaşıp çevreye korku salmıştır. Üzerine boşaltılan 1 şarjör tabanca mermisinide iplemeden uzaklaşır gider.
  Şu anda o kaya "Doktorun taşı" diye anılmaktadır. 10 metre giden mera bir anda taşlarla karışıp 30 metrelere düşüyor böyle bir bölge. Oraya nadiren yaptığımız dalışlarda zaman zaman o korkuyu bizlerde hissederiz.

  Sonrasında ülkemizde ilk kez zıpkınla balık avı yarışması Doktor Güngör Güven adına Tuzlada yapılmıştır. Müsabakada Yılmaz Aygün şampiyon olmuştur.

  Merhumun saldırıya uğradığı yere, bulunan eli konulup temsili bir mezar sualtına arkadaşlarınca hazırlanır.
  Sonrasında merhumun eşi ve bir gurup arkadaşı her ölüm yıldönümünüde o bölgeye gidip suya hazırladıkları çelenki bırakıp "temsili mezarı" ziyaret eder olmuşlardır.

  O yıllarda Tuzlada fokta mevcuttu; beyaz köpekbalığının en önemli besin kaynağı olan fokları izlemiş olması ihtimal dahilindedir.
  Tuzlanın en eski balıkçılarından rahmetli Şaban reisle yaptığım sohbette o yıllarda köpek balığınında para ettiğinden parekete ile köpek balığı yakaladıklarınıda söylemişti.
  Ancak irileri çoğu zaman oltayı ve pareketenin ana ipini kopardıklarından parekete hasar görüyormuş.
  Birgün askeriye uçağı hedef planör çekerken kullandığı çelik tel uçaktan kopup denize düşüyor ve Şaban reiste bu telin yeterince sağlam olduğunu düşünüp pareketede kullanıyor. Ve bu pareketede oltayı ısırıpta değilde çelik tele bir şekilde dolanarak Tuzlada o güne kadar yakalanan en büyük köpekbalığı yakalanıyor. Anlatılan balık büyük ihtimal Büyük beyaz. Çünkü bu sularda sırtında yeleli büyük camgözler bulunmuyor.
  Bunun dışında Tuzladan her yıl 1-2 büyük camgöz çıkar fakat bunlarda 4 metreyi aşan yok gibidir daha büyüğüde olabilir ancak ağa vurmuyor yada vursada ağı parçalayıp gidiyor. Bu balıklar derin sulara atılan mezgit ağlarından çıkarlar ve sırtlarında yele(sırt yüzgeci) yoktur. Oysa yakalanan balık 6 metre civarı ve sırt yüzgeçli ve boyuna görede oldukça kalın imiş. Bu tanım sadece büyük beyaza uyuyor.
  Tuzla sahilinde görülen büyük köpek balığının yeleli olduğundan ve Güngör Güveni parçalayanında yeleli olduğundan bahsedilir. Yani nadirende olsa o yıllarda Büyük beyazlar Tuzla sığlıklarına kadar giriyorlarmış.

  1970 sonrası büyük beyazı yörede gören olmamıştır. Yakın dönemde ağlardan çıkanlar en az 100 metre derinlikte olan dip camgözleridir.
  Şaban reisle yaptığım o sohbetten biriki aklımda kalanda o yıllarda attığı bir ağdan 90 istakoz çıktığı ve diğer bir ağı ise kaldırırken ağın tamamen parçalandığını ve etrafta üzerinde ağ parçalarıyla 10 ar kiloluk mecanların yüzdüğünü unutamadığını söylüyordu. Yani binlerce mercan ağı paramparça etmiş üzerinde ağ parçalarıyla 20 ye yakınını çevreden topladığını söylemişti.
  Ve motorunda olmadığı o yıllarda Tuzlada tutulan deniz mahsulleri kürek gücüyle adalara yada istanbul haline ulaştırılırmış.
  Ne günlermiş... Eskileri yakaladığınızda biraz kurcalayın bakın neler çıkacak.
  Güngör Güveni rahmetle anarken Allah böyle üzücü olaylardan herbirimizi korusun.
  Güngör Güvenin ölümünün bir kısım insan ise dinamitten olduğunu söylüyor. Buda bir görüştür. Çünkü köpekbalığının bir insanı bu kadar parçaladığı görülmüş bir durum değildir. Vucuttan sadece bir el bulunmuştur. Dalgıcın üstünde balık taşımaşı ve çevrede Beyaz köpekbalığının besleneceği kadar fok olmaması belkide bu sonucu getirdi bilemeyiz. Belkide vucudun ana kısmı o zaman dalgıçların dalamıyacağı bir derinliğe yada başka bir yere akıntıyla sürüklendi.
  Halkın söyledikleri bunlar. Birde o zamanlar buralarda dalan, Bu spor henüz "elit" iken yapan iki değerli insanın birbirinden farklı iki görüşünüde "Sualtı Dünyasından" alıntı iki farklı bölümle sizlerle paylaşmak isterim.
  Giovanni Calich:
  Burgazada 1929 doğumlu Coni Calich, dalmaya 10 yaşında başlamış.Calich, maske ve paleti Türkiyeye ilk getiren kişi. Adalar su sporları kulübünün kurucusu. Lakabı ise "Şnorkelci Coni"
  Röportajda şunları söylemiş.
  Ben dinamit yüzünden olduğuna inanıyorum.Doktor Güngör Güven yıllar önce Tuzlada dalarken ölmüştü. Yalnızca elbisesinden bir parça, ezilmiş maskesi, tüpü, ağırlığı ve dört el parmağı bulunmuştu. Bunun bir köpekbalığı vakası olduğunu söylediler ama ben orada atılan bir dinamit yüzünden öldüğünü düşünüyordum. Çünkü köpekbalığı olsaydı neden elbisesindenbir parçayı bulsunlar. O basınçta elbisenin çıkması mümkün değil. Hayvan çekirdek yer gibi bu parçayı tükürdümü?
  Bu gerçekten çok ürkütücü bir olaydı. Ben bu olaydan sonraki Cumartesi günü korkumu yenmek için oraya gittim; ve daldım. Bu korkuyu yenmek çok önemliydi. Bende üzerine gittim. İlk gece dalışını yaptığımdada dibe inip fenerimi söndürmüştüm. Sonsuz bir karanlıktı, o zaman ölümü hissetmiştim. Tekrar yaktığımda ise sanki yeniden doğmuş gibi olmuştum.
  Güngör Güvenin öldüğü yer gerçekten balığın çok bol olduğu bir yerdi. Oğlumu her sene düzenlenen yarışmalar için o kayaya götürdüm. Roberto (Coninin oğlu) 1979 yılında Güngör Güven taşında sekiz lipsoz vurararak hem Sualtı Zıpkınla Balık Avlama yarışmasında birinci oldu hemde Türkiye şampiyonu oldu.
  Zareh Magar
  Zareh Magar ilk dalıcılarımızdan olmasının yanısıra Türkiyenin ilk sualtı fotoğrafçılarından. İlk sualtı fotoğrafını 1958 de çekmiş.

  Röportajda şunları söylemiş.

  1967-68 yıllarıydı. Tuzlada Belçika Sualtı Federasyonundan bir bayan ve eşi ile dalıyorduk. O gün denizde anormal bir hareketlilik vardı. Sanki balıklar aşağıdan yukarıya çıkıyordu. Hatta Belçikalı bayan "Burası Kızıldenizmi kuzum. Nasıl bu kadar bolluk oluyor?" dedi. "Banada öyle geliyor ama nedenini bilmiyorum" dedim. Doktor Güngör Güven bizden 50-60 metre açıkta dalıyordu. Sonra biz dalışı bitirdik, çıktık. Kambur Kenan diye bir balıkçı vardı. "Doktor bey yardım" dedi, "Güngör beyin kabarcıkları yok oldu" ve bir yarım dalış elbisesi gösterdi. Elbisenin üzerinde baklava baklava diş izleri vardı. Şöyle bir baktım, "Evet, ne düşündüğünü biliyorum ama inip bir bakmamız gerekli. Belki bir yere sıkışıp kalmıştır." dedi. Çocuklarda ağlamaya başladılar. "Ne olur babamızı kurtarın" diye. Biz kalktık gittik hatta Belçikalı çiftin arasında bir tartışma oldu. Adam eşinin dalmasını istemedi. Bunun üzerine eşi madam Rose "Beraber daldık, doktoru yalnız bırakamam bizimde gitmemiz gerekli yoksa boşarım seni" dedi. Aşağı yukarı 43 metreye daldık. Sonraları Doktor bomba atıyormuş gibi söylentiler çıkarttılar. Ama hiçbiri doğru değil. Bomba atılmış olsa etrafta balık ölüleri ve bulanıklık olurdu. Oysa öyle bir şey yoktuancak ağırlık kemerini ve maskesini bulduk. Maskesi çatlamıştı. Belliki üzerine büyük bir basınç gelmişti. Tüpü yoktu. Sonra Aya Yorgi burnunda bulundu. Birde sol elinin 4 parmağını buldular.
  Aslında Güngör Güven çarşamba günleri hiç dalmazdı. Cumartesileri dalardı. O gün çarşamba günü dalmıştı. Bunada bir rastlantılar zinciri sebep olmuştu. Nejat Eczacıbaşı yakın dostumdu. Ona uzun zamandır bir balık sözüm vardı. Tuzlada 12-13 metrede uzun bir etek vardır. İşte orada 8 kiloluk bir sinarit vurmuştum. Nejat beye telefon ettim "istediğin balık hazır" diye "Görüyormusun yine şansım yok. Bu akşam Almanyaya gitmem gerekiyor. Sen onu bir tanıdığa verde bana yine bulursun" dedi. Düşündüm bizim Amerikan hastanesinde Erdoğan Adaş diye bir ortopedist bir arkadaş vardır. Ona telefon ettim " Sana 8 kiloluk bir sinarit versem sevinirmisin" dedim. "Şakamı ediyorsun bu akşam Güngörler yemeğe gelecekler" dedi. "Nerede vurdun?" dedi. "Uzun etekte" dedim. O gece Güngör Güvene anlatmış oda inanmamış. "12-13 metrede sinarit olmaz. Ben biliyorum onlar Mercan kayasına dalıyorlar. Çarşamba günü bende gidip onları takip ederim" demiş. Bende hep çarşamba dalardım. O gün birlikte açıldığı balıkçı Kambur Kenan gelip "Bu gün sizin misafiriniziz" demişti. Doktor Güngör Güvenin birde alışkanlığı vardı. Yarım elbise giyerdi. Köpek balığındada daltonizm vardır. Hem siyah hemde hareket eden birşey görünce saldırır. Bir gün evvelde Pendikten Hasan Bravo diye bir balıkçı, akşam ağları toplarken suyun yüzüne çok büyük bir kütle çıkmış. Arkadaşlarına "Sakın ses çıkarmayın, canavar çıktı" demiş.Sonrada dili tutulmuş. O gün bu gündür adamcağız konuşma güçlüğü çeker.
  Güngör Güven için öldüğü yere bir lahit bırakmıştık. Arada sırada gidip üstündeki yosunları temizlerdik. Ama artık kimse ilgilenmiyor. Yerini benden başka kimsede bilmiyor.


  Giovanni Calich ve Zareh Magar ile röportajı yapan: Çiğdem Özkan
  Kaynak: Sualtı Dünyası

 2. #2
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  24-09-2006
  Yaş
  44
  Mesajlar
  7.224
  Güzel yazılar. Allah hepimizi bu tip sonlardan uzak tutsun işallah.

 3. #3
  Onur Üyesi Murat ÜNAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  27-05-2006
  Bulunduğu yer
  İzmir
  Yaş
  48
  Mesajlar
  1.974
  Yararlı, eşsiz bilgiler. Teşekkürler Ünsal bey...
  Murat ÜNAL (1970-İzmir) 0 RH +
  Rol yapma, düşün!

 4. #4
  muratdinçer101
  Guest
  Paylaşım için teşekkürler.Çok güzel satırlar.

 5. #5
  Kantürk
  Guest
  Ünsal abi Tuzlalı olup da doktor olayını bilmeyen yoktur..

  Allah rahmet eylesin..

  Teşekkürler Ünsal abi..

 6. #6
  XMURAT
  Guest
  Röportajda şunları söylemiş

  KISMINDAN SONRASINI OKUYAMADIM ÇÜNKÜ ÇOKKKKKKK yorgunum ( büyük harfler içinde özür dilerim) eklemek istediğim kalan kısmından başka üst komşum Ergun KAPTAN bey bu olaylara vakıf kanımca çünkü bir konuşmamız esnasında bana bizler çocukken tuzlada rahmetli doktor adına yarışmaya katıldıklarını ve bazı detayları aktarmıştı ( detayları tekrar alacağım) anladığım şuan epey bilgi sahibi olduğu ( vurduğum eşkinalarla levrekleri gösterdiğimde olağan karşılamış olması ) diğer komşularımın ise epeycene meraklanması konuya vakıf olduğuna kanaat getirmeme vesile oldu. bu güzel paylaşıma yarın devam etmek üzere ( uykumda kaçtı ya neyse)

 7. #7
  muhlis beyğ
  Guest
  ilgiyle okudum.. teşekkürler Ünsal bey, araştırmalarınızı ilerde bir kitapta toplamanızı dilerim.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. tanışmak(zıpkıncı)
  By Mehmet GÜRNAL in forum Tanışma
  Cevaplar: 29
  Son Mesaj: 08-05-2008, 16:53
 2. Zıpkıncı.com' un kazandırdıkları
  By camouflage in forum Photo - Fotoğraf Albümü
  Cevaplar: 22
  Son Mesaj: 10-08-2007, 11:34
 3. ordulu zıpkıncı
  By orduluprens_5252 in forum Karadeniz Bölgesi
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 21-04-2007, 08:16
 4. WWW.ZİPKİNCİ.SOMEE.COM
  By makro in forum Üye Duyuruları
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 02-04-2007, 17:56
 5. Tuzla Canavari
  By Alp Arslan in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 06-07-2006, 15:25

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259