Gösterilen sonuçlar: 1 ile 8 ve 8

Konu: POSEİDON

 1. #1
  Yönetici Olcay Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08-04-2005
  Bulunduğu yer
  Ordu/Medreseönü
  Yaş
  48
  Mesajlar
  4.715

  POSEİDON

  Poseidon

  Serbest Dalışçı arkadaşlar derin sularda daldığımızda açığa doğru bakınca denizin koyu mavi ve yeşil renkleri ister istemez bir ürküntü verir ya, Bunun nedeni beklide denizler ile ilgili olarak anlatılan hikâye ve efsanelerden kaynaklanmaktadır. Bu efsanelerin başında da Yunan mitolojisinin en önemlilerinden biri olan Poseidon’un efsanesi gelmektedir.
  Yunan mitolojisine göre evreni yöneten 20 tanrı kendi alanlarında sınırsız güçlere sahiptirler. Bu tanrılardan biri olan QUAR (Hırsın ve Kanunun Tanrısı) güç dengesini bozarak Mitolojide Tanrılar Savaşı olarak bilinen savaşın çıkmasına neden olur.
  1500 rakımlı Kerkenes Dağı’nda milattan önce 585 yılında, Medler’le Lidyalılar arasında süren savaş sırasında tam güneş tutulması meydana gelmiş ve her iki taraf da "Tanrılar savaşı istemiyor" diyerek barış yapmıştı. 2590 yıl önceki bu olay, dünya tarihinde "Eclipse (güneş tutulması) Savaşı" olarak adlandırıldı.
  Tanrılar savaşının bitmesinden sonra evrenin paylaştırılması sonucunda Poseidon'a ( denizin efendisi) okyanusların ve denizlerin egemenliği verilir. Mitolojide Poseidon Kronos ve Rheia'nin oğludur. Kronos öbür çocukları gibi Poseidon'u doğar doğmaz yutar. Daha sonra Zeus, anası Rheia'nın yardımıyla Kro¬nos'u kaçırıp Poseidon ve diğer kardeşlerini kusturur. Üç erkek kardeş Zeus, Hades ve Poseidon evreni kendi aralarında paylaştılar. Ortanca kardeş Poseidon denizlerin, deniz canlılarının ve tüm akarsuların hâkimiyetini aldı.
  Deniz tanrılarından olan Nereus kızlarından güzel Amphitrite ile evlendi. Bu evlilikten birçok deniz perisi, yarı at yarı insan Triton doğdu. Triton deniz kabuğunu öttürerek tufanı yatıştırır ve suları geldikleri yere döndürürmüş. Denizlerin egemenliği verilen Poseidon Okeonus'un torunu Amphitrite ile evlenir ve Triton'u üretir. Karısı Amp¬hitrite ile denizin altındakı sarayda oturur.
  Poseidon, Zeus'un kardeşidir. Denizler tanrısıdır. Roma mitolojisindeki adı ise Neptün’dür. Ona tapınan deniz yaratıkları arasında itibarı büyüktür. Titan Oceanus'un büyük torunlarından Amphitrite, ile evlidir. Silahı dünyayı sallayabilen ve her şeyi paramparça edebilen üç dişli bir çataldır. Zeus'tan sonra diğer tanrılar arasında en güçlü olandır. Okyanus'un derinliklerinde, mercanlar ve deniz çiçekleriyle süslenmiş, fosforlu kızıl bir ışıkla aydınlanan, altından muhteşem bir sarayı vardır. Yunusların, denizatlarının ve diğer deniz canlılarının çektiği iki tekerli arabasıyla ilerler Zeus kılığında betimlenen Poseidon'da Zeus'un ağırlığı ve sessizliği yoktur. Destanlarda Poseidon'a verilen sıfat yeri sarsan, titreten anlamına gelen "Eno¬sigaios'tur. Güçlü bir tanrı olan Poseidon elinde tuttugu üççatallı mızrakla yalnız denizi değil çepeçevre sardığı topraklarıda sarsar. Troya Savasi'nda keyfi dav¬ranışlar gösterir. Bazen Akhaltları bazen Troyalıları tutar, birçok kentin koruyucusu olmak için diğer tanrılarla girdiği yarışmalarda çoğunlukla yenilir.
  *Mitolojiye göre denizler tanrısı Poseidon, Gökçeada'nın derin deniz yarlarında eşi Amphitrite ile eğlenir, Gökçeada ile Bozcaada arasında atlarını dinlendirirdi. Poseidon kızdığında Semadirek Adası eteklerinde koşturan atları, büyük bir hızla Saros Körfezi'ni geçer, Gökçeada'yı aştıktan sonra Troya'yı sarsardı.
  Poseidon'un atları, olasılıkla, depremlerin yeryüzünde ilerleyen yüzey dalgalarının homurtusunu anlatıyor. Efsanenin ortaya çıktığı zamandan beri, Poseidon'un atları Doğu Akdeniz ve Ege çevresindeki kentleri yerle bir ediyor. Bu söylencenin geçtiği yer, Semadirek Adası ile Gökçeada arasında, Saros Körfezi'nin en derin yerinde aktif olan Kuzey Anadolu Fayı'nın geçtiği yere karşılık geliyor
  Son 1500 yılda Marmara Bölgesi'nde, birden fazla tarihsel kaynakta kaydedilmiş 97 depremden 32'si, Marmara Denizi sahillerinde uzanan yerleşimlerde yıkıma yol açtı.
  Poseidon'un deniz tanrısı olması nedeniyle onun kutsal yeri olarak sayılan bazı burun çıkıntıları Poseidonion olarak adlandırıldı. Bozburun, Marmaris Burnu, Chios (Sakiz) Adası'nın batı yanında bir burun, Samos (Sisam) Adası'nda bir burun ve Didyma Apollon Tapınağı yakınında bulunan Tekağaç Burnu Poseidon olarak adlandırılmıştır. 1900'lü yılların başlarında Miletos Antik Kenti çevresinde araştırma yapan Von. P. Wilski, hazırladığı arkeolojik haritalarında Kap Monodendri olarak gösterdiği burun, günümüzde Tekagaç Burnu olarak bilinir.
  Birçok araştırmacı yayınlarında Tekağaç Burnu'nda ki Poseidiona'dan bahseder. Antik dönem yazarlarından Strabon Poseidiona'nın bulunduğu burnun Miletos Kenti arazisinin güney sınırını ( Karia ve Ionya sınırı ) belirlediğini orada hala görülen ve Miletos'un kurucusu Neleus tarafıindan dikilmiş bir sunağın olduğunu eseri Geographika'da bahseder.
  Didim'e 7 km uzaklıkta Milet yarımadası üzerinde bulunan Poseideon Sunağı mitolojik çağlardan günümüze Altar denizden gelen gemilere yön götermiştir. Bugünde buranın bitişiğinde bulunan Deniz feneri denizcilere yön gösterici olmaya devam etmektedir.
  Poseidon'un elinde taşıdığı üç çatallı yabayı fırlattığı zaman, denizde fırtınalar ve korkunç dalgalar yaratabilir. Nereus'un kızları olan nere idler her zaman Poseidon'un çevresini sararlar. Nere idler belden aşağı balık, belden yukarı insan şeklindeler. Özellikle Ege denizinin mitolojik sularında dalış yapan deniz tutkunu arkadaşlar, Poseidon’un fırlattığı yabadan çıkacak olan fırtınalara karşı her zaman dikkatli olun. Dilerim şansınıza Nereidler den biri çıkar.
  OLCAY ŞEN (mavitutku52@hotmail.com)
  ORDU/MEDRESEÖNÜ 1971

  Toprak insanı topraktan, deniz insanı da sudan yaratılır.Topraktan olanlar toprağa dönerler sudan olanlar akıp denize karışırlar.

  RÜZGAR HAREKETLERİ CANLI


 2. #2
  Administrator Cüneyt AKAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30-10-2005
  Bulunduğu yer
  BALÇOVA/İZMİR
  Yaş
  61
  Mesajlar
  3.864
  Eşimin de sanat tarihi öğretmeni olması +Egede oturmam nedeniyle sıkça duyduğum isimleri..daha da önemlisi "mitoloji"den de bir örneğin sitemizde yazılması çok hoşuma gitti.
  Sanırım sizin de düşünceniz "sanat tarihi" dersinin hatta üniversite ve yüksek okullarda bile kapatılan bu bölümün,öğretmen olarak mezun olanların bambaşka branşlarda çalıştıkları bu ilginç konunun altını çizmekti..
  Aslında sitemizdeki herkes bundan payını alıyor..neden mi bir çok yer geçmişte ilgisizlikten tekneleriyle gelen yabancılar tarafından talan edildikten sonra (kekova/üç ağızlar,milet,...) şimdilerde dalışa yasak yerler olarak ilan ediliyor yada yasaklanma nedenlerinden biri dipteki (artık olmayan) tarihi eserler oluyor..

  Hocam hassasiyetinize ve henüz 5 mesajla katılmışken dahi hepsinide keyifle okuduğumu bilmenizi ister,teşekkür ederim,İzmir'den sevgiler


  CÜNEYT AKAY/7-EKİM-1958/İZMİR
  ***HEP RASGELSİN***
  http://zipkinci.com/duyuru/7935-10-m...ter-misin.html

 3. #3
  ZIPKINCI selman şen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  04-01-2007
  Bulunduğu yer
  ESKİŞEHİR
  Yaş
  53
  Mesajlar
  1.417
  Hocam yazınızı okudum. İlgi çekici bir konu. Denize daldığımda ben de derinliklere bakınca irkiliyordum; ama ben Poseidon'dan korktuğumdan değil, onun denizlere hükmettiğini yeni öğrendim desem pek yanlış olmaz, ben daha çok Javs filminden etkilendim herhalde. Derinliklerden hep o gelecek diye korkuyorum. Zaten korku filmlerinin amacı bu olsa gerek; insanları bir şeyler karşısında korkutmak ve höt dediğinde kaçacak delik aratmak. Tıpkı Hrant Dink olayında olduğu gibi. Hemen savunma psikolojisi devreye giriyor. Sizin yazınızı okuduktan sonra bir de Poseidon'dan korkmak lazım geliyor herhalde. Allah'tan Yunan mitolojileri oldum olası bana ters gelir zaten. Tanrı insanla evleniyor, çocuğu oluyor. O zaman bunlar ölür de... Eee nerede kaldı tanrılık? Benden farkı yok yani
  Kimse kafamı kızdırmasın...... Dalarım.

  Selman Şen 1966 ESKİŞEHİR

 4. #4
  ZIPKINCI Ziyacan BAYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16-11-2005
  Bulunduğu yer
  izmir göztepe
  Yaş
  33
  Mesajlar
  3.509
  bende sanat tarihi dersi 3 sene okumuş biri olarak söylüyorum ki herkesin okuması gereken bilgiler bunlar. İnanınki cok guzel seyler
  ZİYACAN BAYAR // İZMİR
  http://ziyacanbayar.blogspot.com/

 5. #5
  bakaf1
  Guest
  Başka bir rivayete göre Samothraki ile Gökçeada arasında Akhilleus (Aşil) 'in annesi olan tanrıça Thetis'in fani eşi Peleus ile yaşadıkları evleri bulunmaktadır.Fani bir babanın oğlu olan Aşil'de ölümlüdür. Bu yüzden Thetis onu yer altı ırmağı Styks'de yıkar. Aşili ayak bileklerinden tutarak suya daldırır. Ama tuttuğu ayak bileklerine su deymediği için ayak bilekleri yaralanmama özelliğine sahip değildir.
  Ancak Troy filminde Brad Pitt Aşil tendomundan değil sırtından bir okla vurulmuştur.Bu da filmin en büyük hatasıdır.Ayrıca Helen gibi güzeller güzeli bir kıza her erkek gibi Akhilleus'de aşık olmalıydı.

 6. #6
  Yönetici Aşkın YILDIRIM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  03-10-2006
  Bulunduğu yer
  karşıyaka/İZMİR
  Mesajlar
  3.717
  Son derece ilginç. Paylaşım için teşekkürler...
  NUR İÇİNDE YAT KARDEŞİM

 7. #7
  ZIPKINCI Mert TOPOYAN(katiti) - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  10-12-2005
  Mesajlar
  3.841
  Alıntı bakaf1 Nickli Üyeden Alıntı
  Başka bir rivayete göre Samothraki ile Gökçeada arasında Akhilleus (Aşil) 'in annesi olan tanrıça Thetis'in fani eşi Peleus ile yaşadıkları evleri bulunmaktadır.Fani bir babanın oğlu olan Aşil'de ölümlüdür. Bu yüzden Thetis onu yer altı ırmağı Styks'de yıkar. Aşili ayak bileklerinden tutarak suya daldırır. Ama tuttuğu ayak bileklerine su deymediği için ayak bilekleri yaralanmama özelliğine sahip değildir.
  Ancak Troy filminde Brad Pitt Aşil tendomundan değil sırtından bir okla vurulmuştur.Bu da filmin en büyük hatasıdır.Ayrıca Helen gibi güzeller güzeli bir kıza her erkek gibi Akhilleus'de aşık olmalıydı.
  Akhilleus'in mazereti vardı, aşık olmazdı . Filmdeki bir başka çarpıtma da o zaten ...
  Mert Topoyan

  İzmir - 1978

  Navigare necesse est...

 8. #8
  alen
  Guest
  genel kültürümüz arttı valla.çok saol güzel paylaşım

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195