Kalkan Balığı Avcılığı Hakkında
Kalkan balığının avlanması için 3 metot vardır.

1-Göz aralığı 10-15 cm. derinliği de 1, 5-2.0 kulaç , üst kısmında küçük yuvarlak mantar ve alt kısmında dibe inmesini sağlayacak ağırlıkları olan ve adına kalkan ağı denilen bir avlanma seklidir.
2-Uzunluğu 500-1000 mt olan bir sicim üzerine sonsuz sayıdaki oltalar bulunan ve adına parakete denilen bir avlanma şeklidir. Bu oltalar da küp küp kesilmiş zargana veya istavrit takılır ve her 100 metrede sicime ağırlık bağlanarak bu olta düzeneğinin dibine inmesi sağlanır.
Her iki metotta da denizin dibine bırakılan ağın ve paraketenin uçlarına yerleri belli olsun diyerek birer şamandıra bağlanır.


3-Trol metodudur. Bu sistemde 10-15 kulaç uzunluğunda, torba şeklindeki ağ denize bırakılır.. Torbanın sağ ve solunda tahta kapaklar bulunur ve bu kapaklar çelik halat ile motora bağlanmıştır. Görevleri dibte hareket ederek balığın torba içerisine girmesini sağlamaktır. Bu arada teknede 0.5-1.0 mil'lik bir hızla hareket etmektedir.

Her 3 şekilde de avlanan kalkan balığı ambarlarda özel soğutmalı bölgelere alınır ve buzlanarak nakliyeye hazır halde bekletilir.

Kaynak: Nuri Deniz