1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 27
Like Tree1Likes

Konu: 84'de Tüple Avlanan Dz.Subayı ve 2002' Enteresan bir Suçüstü

 1. #1
  Başar
  Guest

  84'de Tüple Avlanan Dz.Subayı ve 2002' Enteresan bir Suçüstü

  Herkese Merhabalar,
  Peder Bey Dz Subayı idi sene 1984 ve Foça'da Deveboynu kampına gelmiştik. Askeri kamp bölgeleri balık yatakları açısından çok ama çok verimlidir malum nedenlerle.
  Peder Bey'in arkadaşlarından bir yarbay, bir gece kampın arka tarafına bakan muhteşem kayalıklardan tam techizat (tüp,fener,2 zıpkın,vb.) suya girdi.Biz de yukarı tarafta oyun tv falan ugraşıyorduk, aradan gecen 2-3 saaten sonra bizim yarbay amca sudan çıktı, 3 tel dolusu hayatınızda göremiyeceğiniz büyüklüklerde Mercan-Sinarit-Karagöz-Lağos-Orfoz vb. balıkla geri dönmüştü.Bir balıkçı tezgahında bile göremiyeceğiniz kadar çok ve farklı türde balık mevcuttu.Belki de o yıllarda tüple avlanmak yasak değildi bilemiyorum ama o zman bile balık tutmayı çok seven ben gördüğüm manzara karşısında şok olup üzülmüştüm.Yıllar geçipte dalış sporlarına ilgi gösterince yapılanın "KATLİAM" olarak adlandırıldığını öğrenmiştim.bizim yarbay amca "katlettiği"balıkların bir kısmını komutanlarına bir kısmına arkadaşlarına dağıtarak ve tüm kampa ziyafet çekti,Birkaç sene sonra emekli oldu ve Bodrum'da yatcılığa başladı,halen daha Bodrumun sayılı yatçılarındandır.Fırsat olupda soramadım kendisine katliamlarına devam ediyormu?
  Sene 2002 cok ama çok yakın bir dostum Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı yapıyor Ege'de, denizine,kanunlara çok duyarlı gerçek bir vatansever gerçek bir denizseverdir.Kaçak ve yasalara uymadan avlananın gözünün yaşına bakmaz.Son derece dürüst ve namusludurda, neyse birgün izinli gününde lojmanın balkonunda otururken gözüne gece vakti denizin içinden ışıldayan el feneri görüntüsü çarpar.Hemen SG botunu hazırlatır ve gemisinin başına gider.Zodyak botla suçüştü timi gönderir zodyak geri döndüğünde karşılastığı manzara şok edicidir.Doğal Kaynak katili tüple dalan deniz haini tam bir Orfoz,Lağos,Sinarit vb katliamı yapmıştır.Sıkı durun 4-5 ayrı şiş ve şamandrada 150-200 kilo balık ele geçmiştir.
  Yakalanan şahış "gomutan boohunun yiiyim ekmek parası" falan diye aglasada hakkında yasal işlem yapılarak adli mercilere verilmiş.
  Bu deniz haininin sadece o gece vurduğu "ekmek parası" birkaç milyar değerinde.Ayda 10 gece dalsa 10-20 milyar para..!!Ne ekmekmiş ama.Bölgede ki lokantacılarla çalışıyormuş ve yıllardır bu şekilde katliamlarına devam ediyormuş.Bizimkiler bu deniz hainini biraz hırpalayıp gözünüde korkutmuşlar ve uzun sürede dişarda da takip etmişler.
  SG Komutanı dostumun tayini çıktı bir süre sonra; yeni gelen Komutan bu kadar duyarlımıdır bilinmez ama en azından dostum oradan ayrılana kadar bu deniz haini ve benzerleri tüple dalamadı.Kaçak avlanamadı...
  Doğal kaynak katili tüm deniz hainlerini, lütfen ihbar edelim..
  SAHİL GÜVENLİK: 158
  JANDARMA: 156

 2. #2
  Oktay UZDİYEM
  Guest
  Ellerine sağlık.

 3. #3
  kızılderili
  Guest
  Teşekkürler.

 4. #4
  karasulu
  Guest
  ihbar ediyoruzda ne oluyor...adam bana reha muhtar gibi soru soruyor...neymiş eminmiymişim ben dalgıç olduğuna?yunus balığı filan olmasın?kara batakta olabilirmiş...abi fener le dalıyorlar üstelikte eşkina vuruyorlar diyorum bana kaça kadar ordalar diye ikinci aklı almaz bir soru soruyor...ben de bilmiyorum istersen bekle bi sorayım he beklermisin diyorum...tekrar bir üçüncü soruyla sözlüyü bitiriyoruz....her akşam geliyorlarmı?bu sorulardan sonra kaç aldım hocam diyip sözlüden ayrılıyoruz...daha şimdiye kadar ne gelen oldu nede giden....vurulan eşkinalarında hatti hesabı yok...nereye kadar sürecek bilmiyorum...zaten su ürünlerinden amator balıkcı belgesi almaya gittiğimizde devletimizin ne kadar lakayit böyle bir bakanlığı olduğunun farkına varmıştık...Allah razı olsunki verdiğimiz 20 ytl sayesinde böyle lüzümsüz tamamen hiç işi bilmeyen kişilerden kurulmuş bir heyeti tanıdık...adama eşkina diyorum bana ne dedin anlamadım diyor...eşkina diyorum bana kodlarmısın diyor ve başka birine aktarıyor...düşünün işte telefon açıyorum şikayette bulunacam diyorum bana ne ile ilgili gıdamı diyor...hayır denizle ilgili diyorum...su ürünlerine bağlandıktan sonra bu sorularla karşılaşıyorum ve tekrar ediyorum şimdiye kadar daha kimse gelmedi arkadaşlar....insanın içinde olacak...herşey kağıt ve kanunları bilmeyen insanların elinde.Allah yardımcısı olsun denizlerimizin...

 5. #5
  mırmır
  Guest
  abi simdi bi olay war telefonlar dınlenıyo bıyerlere bıldırın bıseler yapın sızde kolay bıse bu yanı

 6. #6
  ZIPKINCI survivor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  26-03-2005
  Bulunduğu yer
  İzmit
  Mesajlar
  1.761
  Kimi kime bildiricen adamların kendisi dalıyor zaten......Tanıdığım birkaç arkadaşın partneri SAT. Adamlar zodiac'la gece istedikleri yeri talan ediyorlar.Haaa yiyebilecekleri kadar vursalar yine amenna diyecem ama abartıyorlar yaaa..
  SURWOOD AHŞAP ZIPKIN
  Birol ŞENKUL - 1974
  birolsenkul@gmaill.com
  0 554 267 93 73

 7. #7
  mırmır
  Guest
  bu is ile ilgilenen kim denizlerle sahil guvenlik saglam adamı bulucan bı ufak ortam yapacan bıse oldumu aynen yapıstıracan olmazmı bole

 8. #8
  Başar
  Guest
  Arkadaşlar bir konuya açıklık getirmek isterim. Sahil Güvenliğin son yıllarda en büyük derdi insan kaçakcılığı (mülteci,terorist,vb.) bunun yanında büyük teknelerle (trol,gır gır,vb.) yasak avlanma.
  İnsan kaçakcıları ve yasak balık avlayan büyük balıkcılar inanılmaz yöntemlerle S.G.'yi aldatmaya çalışıyorlar.Bu yolda başvurdukalrı en büyük tezgah sahte ihbar ve gözetciler.
  Malum SG nin birçok bölgede bir en fazla da 2 tane gemisi var.Bu kaçakcılar SG botlarını daima kollar ve gözetlerler,çoğu zamanda sahte ihbarlarla SG yi aldatarak farklı taraflara çekmeye ve kendi pis aşağılık işlerini rahatça yapmaya çalışırlar. BU yüzden SG Komutanlığı ihbarlar karşısında son derece titiz ve dikktali davranmak durumunda.
  Türkiye'de yasalar öylesine abuk subuk ve bilinçsizce düzenlenmişki akıl almıyor, örneğin bir adada yabani tavşan avlanyanlar karşı SG'nin eli kolu bağlı Jandarma lık bir duruma giriyor, çünkü suç unsuru kara parçası veya ne bileyim dinamitle avlanma konusunda suç kara tarafında işlendiği için bir takım pürüzüler doğabiliyor.
  Karşılaştığım bir rezalete bakında ibret alın arkadaşlar.Yer mevki önemli değil bir limanda yükleme yapan yabancı bandralı gemi yağ kaçırdı ve denize önemli miktar yağ boşaldı, dışardan yapılan ihbar üzerine SG geldi zodyak botla, resimleyip, numune su yağ alıp gittiler.Ardından hiçbir boktan anlamayan belediye yetkilileri geldi.Kaptanla konuşamıyorlar bile,ellerinde 80 lerden kalma bir klasik fotoğraf makinası birkaç resim çektiler,sürekli telefonda napalım nedelim belediyeden birilerine bişeyler soruyolar.Baktım bişey olacağı yok gibi ve mesai saati bitiyor)ne kadar acı değil mi mesai saati kavramı) Kaptana çıkıştım bu işin cezası çok ağır falan diye korkuttum,pisliklerini temizlemezlerse kalkış izni vermiyeceğimi falan söyledim.Gemi tayfası tutuştu, zodyağı indirdiler denize tüm personel kıçlarını yırttı temizlik için,geminin acentasına da vidanjör cağırttım, adamlar 8 saat kan ter içinde temizlik yaptılar,bende sürekli başlarında takip ettim.Tabi denizin içine edildi ayrı konu,bi dolu kimyasal dötktüler,bılaşık deterjanı,çamaşır suyu vb.Daha sonra SG ile görüştüm neden cezasız gittiklerini merak etmiştim.
  Liman içi olduğu için kendilerinde ceza kesme yetkisi olmadığını yetkinin belediye valilik liman başkanlığında olduğu vesaire vesaire.
  Rahat 70-80 milyarlık bir ceza gelirinden olundu bu saçma sapan düzenlemelerden dolayı.
  Neymiş Liman içiymiş diye yetki valilikte,belediyede.Var mı böyle bir saçmalık,bu işten zerre anlamayan adamlar ellerinde dedem yaşında makina geliyo resim çekiyo, ulan tab ettirene kadar resimleri gemi çeker gider.Bu işin ehli SG'de ise yetki yok!!!
  Evet SGK, zaman zaman dinamitcilere,gece tüple fenerle avlanana karşı gereğini yapamayabilir çünkü tek gemidir çok daha önemli bir ihbarı, görevi olabilir, ama bu konuda ciddi bir duyarsızlık olduğunu bu tip şeylerden nemalanıldığını tahmin ettiğiniz durumlarda bizzat Sahil Güvenlik komutanlığına, geminin komutanına yazılı dilekce ile müracaat edebilir hatta merkez komutanlığa faksla şikayette bulunabilirsiniz.Yani ihbar ediyoruz kimse ilgilenmiyor diye işin peşini bırakmamak lazım arkadaşlar.
  Dinamit konusunda polise,valiliğe,belediyeye suç duyurusunda bulunabilirsiniz.Yıllarca keyifle dalıp balık vurduğunuz koylarda ilerde hiç balık kalmayınca ağlamak istemiyorsanız biraz savaşcı,mücadeleci olmak zorundasınız.Ben kendi adıma bu savaşı veriyorum,vermeye de devam edeceğim ama burada bilinçli olduğuna inandığım arkadaşların da işin peşini bırakmamalarını şiddetle tavsiye ederim.
  Arkadaşlar Türkiye'de malesef avlanma,balık tutma konuları son derce düzensiz,güzel ülkemiz bir çok konuda olduğu gibi çiftlik gibi.
  Dünyada bu işler nasıl bir okuyun isterseniz.Kısa bir hatıramı aktararak şimdilik veda edeceğim.
  Yer Amerika Florida'da bir marina.Marinanın içinde binlerce ama binlerce bir kaç metrelik devasa balıklar teknelerin su basmanı hizasından kafa gösteriyorlar, elimize ufak balıklar alıp suyun 30-40 cm.üstünde tutuyoruz (elde eldiven!!) ortalık bir anda karışıyor devasa balıklar suyun üstüne sıçrayıp balıkları havada kapıp kaçıyorlar.O anda aklıma gelen tek şey şu oldu."Ulan dedim bizim ülkemizde olsa marinada binlerce insan ellerinde koca birer zıpkın zıpkınların ucunda da büyük balıkları çekmek için ufak balıklar olurdu ve ortalık mezbahaya dönerdi,Deniz kıpkırmızı olurdu.
  Aklıma galata köprüsünde oltalarla serçe parmak büyüklüğünde istavrit,izmarit tutanlar geldi, aklıma Çeşmede gördüğü akyalara pompalı tüfeklerle ataş açanlar geldi, aklıma Marmariste gece yarısı ellerinde fenerlerle zıpkınlarla güverteden sarkıp turna avlayanlar geldi.
  Ve kaptana sordum ya dedim,kimse bu balıkları avlamazmı zıpkınla oltayla falan. Adam bana tuhaf tuhaf baktı avlamıyorlar ki burdalar, öyle birşey deneyenin deli olması lazım binlerce dolar para cezası ve istisnasız hapis cezası var dedi.Sorunun cevabını gayet iyi biliyordum aslında çünkü Amerikada muhtelif bölgelerde gittiğim tüm marina göl kenarı vb yerlerde böyle devasa balıklar cirit atıyor.Neden?Çünkü kimse ulaşmıyor onlara!Medeniyetmi dersiniz? Alakası yok Amerikalılar bize medeniyeti öğretecek son insanlardır bence, olay sadece kanun nizam cezalar ve devletin, polisin yaptırım gücüyle alakalı.
  İşte bu yüzden orada balık bol ve ucuz, işte bu yüzden 80 li yıllarda İst.boğazında attığım çapariye koca koca istavritler,zarganalar hücüm halinde atlarken 2000 lerde hiçbirşey vurmaz oldu.İşte bu yüzden 80lerde İzmir narlıderede sahilde koca koca karagözler,cupralar takılırken oltama 2000lerde bişey gelmez oldu.
  İşte bu yüzden 80 lerde olur olmaz daldığım yerlerde vurduğum balıkları 2000 lerde vurmayı bırakın göremez oldum.
  Ben bu forumda coğu arkadaşı bilinçli gördüm veya en azından bir kısmı öyle gözüküyor, ama av fotğraflarının altına "katliam" yazmayı sportmence bulmuyorum.Bilinçli avcı sportmendir, centilmendir, doğaseverdir yaptığı avı katliam olarak nitelemez.Yeri geldiğinde avlanma hırsını,azmini dizginleyebilir,balığa acıyabilir,nesli tükenen avı yasaklanan orfoza,eşkinaya,loğosa zıpkını sıkmak yerine onlara sevgiyle yanaşmayı başarabilir.Bence avcılık 20 mt de sinariti sağlam bir apnea/agoşon ile vurmak değildir sadece. Sportmenliğin,centilmenliğin,insanlığın,disiplinin ,azimin ve sabrın bileşkesidir ve bu bileşke kendini dizginliyebilmekle,avına acıyabilmeklede doruğa çıkar.Ben bazen çok iyi balık olduğunu tahmin ettiğim meralara tüfeğimi sahilde bırakarak dalarım.Avlanmak hırsı ve körlüğünden kaynaklanan göremediğim güzellikleri zıpkınsız dalarak keyifle görme inceleme fırsatı bulurum böylece.O zaman gözünüzün önünden kaçan güzel baba trofeler, değerli balıklar sokakta ki gariban kedi köpek hüvviyetini kazanır, o zaman o balıklar sevilir,beslenir onlarında bir canı olduğu düşünülür.
  Hepinize iyi haftasonları ve "katliamsız" avlar,avlanmalar ve bazen de sadece denizi ve içindeki canlıları görüp yaşamak onlarla paylaşmak için yapılan dalışlar.
  G.S.R. likes this.

 9. #9
  wshark
  Guest
  gercekten muhtesem yazmissin

 10. #10
  YÜCELÖZEN
  Guest
  Başar sagol valla eline saglık.....

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. TÜPLE ZIPKIN AVI
  By coupe in forum Deniz Sohbetleri
  Cevaplar: 27
  Son Mesaj: 06-11-2012, 09:53
 2. enteresan bir modifiye durumu ... güzel oldu ama ...
  By gkhnyrn in forum Serbest Dalış Malzemeleri - Genel
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 12-07-2006, 15:34
 3. enteresan
  By luckymanx in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 21-04-2006, 22:50
 4. enteresan video'lar
  By coupe in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 27-01-2006, 16:40
 5. 'Marmara'da enteresan işaretler var'
  By cam göz in forum Marmara Bölgesi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-02-2005, 15:40

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504