1. Sayfa - Toplam 11 Sayfa var 123 ... SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 103
Like Tree36Likes

Konu: Ciğerlerimizi nasıl dolduralım

 1. #1
  Kurucu Ozan YILDIRIM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  19-04-2004
  Bulunduğu yer
  izmir
  Yaş
  41
  Mesajlar
  2.169

  Ciğerlerimizi nasıl dolduralım

  Bu yazıyı bizimle paylaştığı için Sayın Jak BOENO ya çok teşekkür ediyoruz.


  Apnea ve sualtı avcılığı için, ciğerlerin doğru ve tam doldurulmaları çok önem taşır. Bu işlem, tamamen teknik bir konudur ve sağlıklı bir bünyenin kolaylıkla başarabileceği bir işlemdir.

  Konsantrasyon, zihin gücü ve düşünce becerisi, nefesli dalışın psikolojik kısmını yani yarısını oluşturur. Bu becerileri geliştirmek için, konu hakkında bilgi toplamak, okumak ve bol bol antrenman gerekiyor. İşin diğer yarısı, doğru nefes alıp verme, ciğerlerin tam ve doğru doldurulmaları, diyafram kullanımı, nefes tutma şekil ve teknikleri gibi parametrelerden oluşur.

  Sıkça bahsedilen ciğer kapasitesi deyimi, ciğerlerimizin tam dolu olduğu zaman, içindeki havanın hacmini ifade eder. Standartlar dahilinde ortalama değer 6 litredir. Ciğer hacmi 9-10 litreyi bulan insanlar olduğu gibi, 4 litre ile sınırlı olanlar da mevcut.

  Ciğer kapasitesinin yüksek olması, avantajdır, ancak herşey demek değildir. Önemli olan, ciğerlerimize doldurduğumuz havayı, mümkün olduğu kadar ekonomik ve dikkatle kullanmaktır. En çok oksijeni kaslarımız tüketir. Bunun anlamı, sualtında iken mümküm olduğu kadar, suya uyum sağlamak, ağır hareket etmek, gereksiz devinimlerden kaçınmaktır. Bu disiplinin, avcılık için de çok önem taşıdığını unutmayalım.


  Doğru nefes alıp vermek ve hipervantilasyon
  Vantilasyon ritmi, organizmanın, ihtiyaç duyduğu oksijen miktarına göre belirlenir. Kandaki karbondioksit miktarının yükselmesi ve oksijen miktarının düşmesi, nefes alma ihtiyacı oluşturur. Nefesimizi tuttuğumuz andan itibaren, organizmanın oksijen ihtiyacı, ciğerlerimizde, depoladığımız havadan kullanılacaktır.

  Ne kadar az oksijen tüketirsek, nefes tutma süresi uzar, ancak tehlike sınırı olduğunu da hatırlatalım.

  Oksijeni, kandaki kırmızı hücreler taşır. Bu hücreler, her zaman satüredir, yani, hava ile temas ettikleri anda, yüklenebilecekleri tüm oksijeni alırlar. Bu özellik, çok önemli bir konunun anlaşılmasına yardımcı olacaktır ; Hipervantilasyon

  Derin ve arka arkaya yapılan nefes alıp verme işlemine hipervantilasyon diyoruz. Nefesli dalış ve sualtı avcılığının, bugünkü seviyelerine henüz ulaşmadığı 60 lı yıllarda, hipervantilasyonun, apnea süresini uzattığı ve yapılmasında fayda olduğu düşünülüyordu. Ancak, bu tekniğin son derece riskli ve hatta senkop sonucu ölüme neden olabileceği artık biliniyor. Kırmızı hücrelerin, her zaman oksijenle tam olarak yüklendiğini biliyoruz, o halde, nefes alıp verme sıklığı ve derinliği ne olursa olsun, bu hücreler, alabileceğinden daha fazla oksijen yüklenemez, yani kandaki oksijen miktarı artmaz ancak başka bir olay meydana gelir.

  Karbondioksit seviyesi, kritik uyarı noktasının altında kalır. Nefes alma ihtiyacını belirleyen bu seviye, alt sınırda olduğu için nefes almaya ihtiyaç duymayız, halbuki oksijen tükenmeye devam etmektedir.

  Sualtında iken, kendimiz çok konforlu hissederiz ve organizmamızın oksijene ihtiyacı olduğu halde, uyarı sistemini kandırdığımız için, hava alma ihtiyacı oluşmaz. Çıkışa geçtiğimiz zaman geç kalınmış ise, bilinç kaybı ve bayılma, birden gelir ve eğer yalnız isek, boğulma ve ölümle sonuçlar. Apneistlerin ve sualtı avcılarının en büyük düşmanı olan Senkop meydana gelir. Bu nedenle, özellikle yeni başlayanlar için çok önemli bir temel uyarı yapmak gerekiyor ; Kesinlikle Hipervantilasyon Yapmayınız

  Nefes alıp verme ritmi, sakin ve uzun periyodlu olmalıdır. Av sırasında, nefes nefese kaldı iseniz, muhakkak ara verin, tekneye veya kıyıya çıkın, birkaç balık ayıklayın, yer değiştirin veya partnerinizle sohbet edin ve en az 10 dakika soluklanın.

  Avlanma ritmi çok önemlidir. Örnek vermek gerekirse, 10 metrelerde avlanıyorsanız, iniş çıkış dahil 1 - 1,15 dakika, iyi bir performanstır. Bu süreyi aşmamak kaydı ile, her dalış arasına, ortalama 3 dakika soluklanma koyarsanız, uzun süre av yapabilirsiniz


  Ciğerlerin tam doldurulması
  Ciğerlerimiz, kaburgalarımız ve alt kısımda bulunan diyafram kası ile çevrelenir. Öncelikle diyaframın, aşağı hareketi, sonra, kaburga ve köprücük kemiklerinin ileri ve yukarı hareketleri ile ciğerler şişer, aynı hareketlerin tersi ile söner. Oturduğumuz yerde veya dinlenirken, dolum işlemi oldukça sınırlıdır.

  Gerektiği kadar hava alır ve veririz. Oysa, nefesli dalış için, dolum işleminin, ciğerlerin en uç noktalarına kadar yapılması gerekiyor. Bu işlem birkaç safhadan oluşur.

  Satıhta gerektiği gibi soluklanıp gevşediniz. Kalp ve nefes alıp verme ritminiz normal sınırlarda.


  Ciğerlerinizi zorlamadan nefesinizi verdikten sonra, önce diyaframınızı çalıştırarak, ciğerlerin alt ve uç kısımlarını tam olarak doldurun. Bunu yapabilmek için, göğsünüzü kullanmadan, karnınızı, bir hamile gibi şişirin. Bu işlem sonucu, diyaframınız, alabileceği en aşağı pozisyonu alacaktır. Hemen arkasından, karnınızın pozisyonunu bozmadan, göğsünüzü şişirin ve dolum işlemini, omuzlarınızı biraz geri alarak tamamlayın. Bu çalışmayı, karada, yere bağdaş kurarak ve belinizde sizi sıkan bir şey olmadan çalışabilirsiniz.

  Boşaltma işlemi de aynı şekilde tersine sıra ile yapılır. Ciğerlerinizi tamamen boşaltmak için efor sarfetmeyin.
  Karnınızı şişirebilmeniz için, kullandığınız ağırlık kemerinin esnek malzemeden olması gerekiyor.


  Nefesin tutulması
  Ciğerlerinizi tam olarak doldurdunuz. Sıra deponun ağzını kapatmaya geldi. Ciğerlerin kapatılma yöntemi oldukça önemlidir. Özellikle yeni başlayanlar, bu konuda sıkça hata yaparlar.

  Nefesinizi, diyaframdan tutabilirsiniz. Bu durumda, diyafram kasılır ve o pozisyonda kalır. Ciğerleri sürekli aşağı çekili tuttuğu için de siz nefesinizi tutmuş olursunuz. Ciğerlerinizi doldurduktan sonra, ağzınızı kapatmadan bu şekilde nefesinizi tutabilirsiniz.

  Diyafram oldukça büyük bir kastır ve çalıştığı zaman çok oksijen tüketir. Nefes tutmak için, diyaframınızı kasıyorsanız hem belirli oranda stres yaşarsınız hem de, apnea süreniz kısalır.

  Ciğerlerinizi bir balon gibi düşünün. Havanın tek çıkış yolu olan gırtlağınızı kapatırsanız, bu balonun ağzını bağlamış olursunuz. Yutkunma işlemi sırasında, nefes borunuz nasıl kapanıyorsa, aynı işlemi bilinçli olarak yapmayı deneyin. Tarifinden daha kolay olduğunu göreceksiniz. Nefesinizi, gırtlağınız ile tuttuktan sonra, diyafram ve göğüs kafesiniz rahat pozisyonda serbest bırakın, ciğerlerinizdeki hava, her noktaya aynı basıncı uygulayacağı için, nefes tutmanın meydana getirdiği stresi en aza indirger.


  Birkaç püf noktası

  Ciğerlerini, hiçbirzaman patlayacakmış kadar doldurmayın

  Kesinlikle hipervantilasyon yapmayın

  Oksijen ihtiyacınız sizi zorlamadan önce, henüz rahat iken, işinizi bitirip çıkmaya bakın

  Nefesli dalış, belirli disiplinler haricinde, ve özellikle sualtı avcılığı için kullanıldığında, bir yarışma olmamalıdır. Bu sporu, kendi zevkiniz ve huzurunuz için severek yapın.

  Her zaman doğru malzeme kullanın.

  Saygılarımla

  Jak BOENO

 2. #2
  ZIPKINCI Zafer.S - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16-02-2005
  Bulunduğu yer
  Adana, Turkey
  Yaş
  43
  Mesajlar
  78
  Gerçekten sağlam bilgiler. TEŞEKÜRLER.
  Zafer SOLUK

 3. #3
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  12-03-2005
  Bulunduğu yer
  Giresun
  Mesajlar
  250
  Bunlar ben okumuştum...Yinede saol...Bir daha okuyacam..
  Fevzi ÇETİNKAYA
  Giresun

  İmputTeam[FroMHeLL]
  [1989]

 4. #4
  ZIPKINCI Aytaç ÇOKGÜNGÖR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  11-03-2005
  Bulunduğu yer
  giresunlu
  Yaş
  29
  Mesajlar
  972
  fevzi daha okumamışsın nerden biliyosun o zaman önceden okuduğunu
  Aytaç ÇOKGÜNGÖR
  Harita Mühendisi
  -1989-

 5. #5
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  16-03-2005
  Bulunduğu yer
  Ankara
  Mesajlar
  16
  eline sağlık paylaşımın için de saol güzel bilgiler
  SUALTI BİZE AİT DEĞİLDİR UNUTMAYALIM!!!  Polat ALTUN
  SCSPF Yönetim Kurulu Üyesi

 6. #6
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  10-04-2005
  Bulunduğu yer
  Manisa
  Mesajlar
  5
  Beyler Cok tesekkur ederım cok ıı bılgıler Ozellıkle benım gıbı yenı baslıyan bır arkadas ıcın Eger bu nefes Alımında dıyafram calıstırmamız gerekıyosa okonuda sızınle bıkac teknı paylasmak ısterım okulda ogrendıgım Mesela pıh cıh tı Hecelerını tekrar edın nekadarcok dıyafram calıstırdıgını goreceksınız vede kopek soluması yapın sonrada bu yaptıklarınız bıde kapalı agız cenemızı assagıya cekerek yapın bızı okulda cok kastırıyolar bu konuda hele konser oncesınde 8) nabalım okuyoz daha eger agız kapalı ıken nasıl yapılacak dıyosanız burnunuzdan bu seslerın cıkacagını goreceksınız
  N.S.D
  Tavada deıl Suyun ıcınde guZeller
  Ama karın doyurmuyokı:d

 7. #7
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  23-03-2005
  Bulunduğu yer
  ankara -antalya
  Mesajlar
  110
  biz yeni başlayanlar için önemli konular,tesekkurler ederiz.nefesin burundan veya agızdan alınması mı gerekır dogrusu hangısıdır * bu senkop meselesı bahsettıgınız sekılde yapıldıgında ve dalma dınlenme surelerıne uyuldugunda olma ıhtımalı ne kadardır?korkuya kapılmak yersızmıdır ?
  Aydın KOÇ

  spearman

 8. #8
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  03-05-2005
  Bulunduğu yer
  San Jose, California
  Mesajlar
  8
  Arkadaslar,

  Apneacilarin kullandigi "packing" technigini biliyor musunuz ?

  Bu teknikle cigerlerinizden 10%-20% daha fazla randiman almaniz mumkun !

  Ilgilenen olursa detaylarini gecebilirim

  Erman
  Devletin mali deniz...

  Erman Bengu

 9. #9
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  11-12-2004
  Bulunduğu yer
  istanbul \ bağcılar
  Mesajlar
  465
  ben ilgilenirim ermen bey detayları alalım
  Mahir Ahmet Özyurt (16/06/1986)

 10. #10
  ünsal
  Guest
  Ciğerleri bu tekniklerle verimli bir şekilde kullanıyoruz. Ama susuz kalmamalıyız. Dalışın her anında fırsat buldukça su için rahatladığınızı hissedeceksiniz. Dip süreniz artacak.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-07-2016, 12:18
 2. Bu nasıl bir Ahtapot
  By Infuriator in forum Deniz Sohbetleri
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 03-07-2006, 10:38
 3. eşkina oltası nasıl bağlanır yemi nasıl olmalıdır
  By DicentrarchuslabraX in forum Olta Bağlama - İğne Seçimi - Yemleme
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 09-06-2006, 12:48
 4. nasıl bir teknik?
  By Tolga Kıroğlu in forum Zıpkınla Balık Avı Ve Nefesli Dalış Teknikleri
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 31-03-2006, 14:03
 5. Nasıl ama ???
  By kuzeyli in forum Photo - Fotoğraf Albümü
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 03-09-2004, 17:59

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500