1. Sayfa - Toplam 4 Sayfa var 123 ... SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 31

Konu: Mahalle maçları kuralları...!

 1. #1
  volkanince
  Guest

  Mahalle maçları kuralları...!

  Arkadaşlar hepimiz çocuk oldu, enazından bir dönem ve bu dönemde yaşanan en faal spor aktivitesinden bahsedeceğiz.Mahlle maçları ben bunları hatırlıyorum paylaşmak istedim.

  ATAN ALIR : Mahalle maçları, genellikle caddelerde yahut bahçelerde yapıldığı için, topun kaçma olasılığı olan çok yer vardır. Top bir yere kaçtığında, topu kaçıran takımın karşısındaki takım hemen, "Atan alır !" der. Top onların sahasında auta çıkmış olduğu halde, karşı takım topu almak zorunda kalır.

  ELİN AVANTAJI OLMAZ: Takımlardan biri ataktadır. Defans oyuncusu, topu elle keser fakat pozisyon devam eder ve gol olur. Golü yiyen takım, “El var!” diye mızırdar. Karşı takım, "Avantaj olum!" der. Hemen akabinde kaleci, "Ulan, elin avantajı olmaz!" diye haykırır. Bir yere varılamaz. Kısır döngüdür.

  ADAMIN GOL DİYOR: Gol atılır fakat yiyen takım saymaz. Hep bir ağızdan, "Direk ulan!" diye anırmaktadırlar. Fakat içlerinden biri, "Gol abi..." der. Karşı takımdan bunu duyan biri direk atlar ve, "Ulan adamın gol diyor!" diye serzenişte bulunur. Gol sayılır, adam dövülür.

  ABANMAK YOK: Genelde küçük çocuklar arasında yaygındır. Kaleciler, “Abanma yok.” derler. Aralarından yaşça büyük olanı, “Lan karı mısınız?" dese de abanma olmaz.

  GÖNÜL ALMAK: Büyüklerle küçüklerin ortak oynadığı maçta, büyüklerden biri gaza gelip küçük bir çocuğa sert girince, direkt penaltı olur. Nerede olursa olsun. Küçük çocuk, sevilen bir simadır ve faulü yapan da abidir. Penaltı kullanılır, genelde gol olmaz çünkü kalede bir “ayı” vardır ve penaltıyı atan da küçük çocuktur.

  KALECI DEĞİŞTİN, 2 PENALTI: Herhangi bir penaltı pozisyonunda kaleye hemen forvetin etkili silahlarından biri geçmek ister, çünkü o, her mevkide iyidir. Buna karşılık; karşı takıma teselli olarak ekstra bir penaltı verilir. 1+1=2.

  3 KERE SEKTİRME: Kaleci degaj kullanırken, eğer yanında bir rakip forvet varsa, topu 3 kere sektirir ve, "Açılsana ulan! 3 kere sektirdim işte..." der, rakip açılır.

  1'E 1 ATIŞ: Çift penaltı sisteminde; eğer birinci penaltı kaçarsa, ikinci şans vardır ama gol olursa ikinci şans kullanılamaz. Bunun mantığını hala çözebilmiş değilim.

  SAĞLIK ÖNLEMLERİ: Bazen top, insanın pek münasip olmayan bir tarafına gelir, herkesin reaksiyonu aynıdır: "İşe! İşe!" Uygun araziye çiş edildikten sonra, maça devam edilir.

  İNCE TELLİ VE UZUN SAÇLAR: Mahalle maçlarında her zaman, saçı ince telli ve uzun olan kişiler vardır. Bunlar, geriden topu alıp, bütün güçleriyle ileri koşarken, kafalarını ileri doğru atarlar. Amaç gol atmak ya da rakibi çalımlamak değil, saçların rüzgarda ahenkle dans etmesini sağlamaktır. Bu kişiler büyüyünce, Fenerbahçeli İlker gibi olurlar.

  TOP KURTARMA OPERASYONU: Top, zırt pırt araba altına kaçar. Böyle durumlarda, sahadaki en çelimsiz ve en hop-zıp kişi, en iri kişi tarafından topu almaya gönderilir. Arabanın altına kaçan toplar, tam ortasında durur bazen, kimse yetişemez oraya. Bu sefer, taş atma ve sopayla itekleme faslı başlar. Arabanın egzozuna vurulan birkaç darbeden sonra top, yuvarlana yuvarlana çıkar bir taraftan. Artık koşarak, maça geri dönme zamanıdır.

  AT BAKAYIM ABİNİN KILLI GÖĞSÜNE: Yaa ne iğrenç bir şeydi bu! Sen takımını kurmuşsun, paşa paşa maçını yapıyorsun. Muhtemelen yaşça ve boyutça senden büyük olan eleman damlar, bu gereksiz cümleyi sarf ederek, maça dahil olur, tadımızı tuzumuzu kaçırır.

  GOL DEĞİL OLUM, BEL ÜSTÜ: Minyatür kale maçlarda, elle tutulmasına engel olunmak için getirilmiş bir çözümdür ancak “bel üstü” gibi kişiden kişiye değişen ve ispatı zor bir kriter getirdiği için, nice kavgaların çıkmasına, nice başların yarılmasına sebep olmuştur.

  ELDEN GOL OLMAZ: Paşa paşa oynuyoruzdur, adamın tekinin eline çarpar top, biz dikeriz topu, hemen piç “mahalle maçı oyun kuralları uzmanı” pörtler ve oradan bir yerden ve der ki, "Elden gol olmaz!" Ulan niye olmasın, hasta mısın sen? El kararı verilmişse, bunun sonucu frikiktir. Herkes de kabullenmiştir elden gol olmayacağını, hatta baraj bile kurulmazdı bazen. Ben de büyüyünce öğrendim; elden direkt kaleye çekilip gol atılabileceğini. Öğrendim de ne oldu? O caanım frikikler geri mi geldi?

  ÜÇ ADIM AÇILMAK: "Üç adım açılmak" denen olayı atlamak, senelerini betonda top oynayarak, dizinde o çok derin olmayan ama sürekli yanan yaralarla dekore eden birçok mahalle topçusunu üzecektir. Top frikik noktasına dikilir ve rakip barajın üstüne doğru adeta “onlar orada değilmişçesine” yürünür. Kocaman üç adım atılır ve baraj göğüsle itmek suretiyle uzaklaştırılır. Adımların büyüklüğünden şikayet edenler, iki kere "O ha!" der.

  TEKNİK VURMAK: Penaltı vuruşlarında, en bıçkın forvet oyuncusu sahne alacağından, kalecinin gözü korkar. Hemen içi rahatlatılır: "Korkma olum, teknik vuracam!".

  KALECİ DÜZENİ: Mahalle maçlarında rastlanan pek çok tatsız durumdan sadece biridir, kalecisizlik. Herkes kendisini ispatlamak ve golleri yağmur edip yağdırmak istediğinden, kimse kaleye geçmeyecektir. Adil düzen, ilk "kalede son" diye bağıranı kayırmaktadır. Hemen arkasından gelen "son bir", "son iki" vb gibi çığlıkların sonunda, artık son kaç olduğunun bir önemi kalmayan ağır kanlı arkadaş kaleye geçer. Kaleci, gerek iki golde bir, gerekse dakika ayarıyla, eldivenleri bir sonraki arkadaşına teslim edebilir. Nizam, böyle emreder.

  OYUNCU SAYISI PROBLEMİ: Oynayacak kişi sayısının tek olması ve kimsenin oyundan çıkarılarak kalbinin kırılmak istenmemesi durumu söz konusu olur sıkça. Bu durumda, futbol kariyeri en berbat durumda olan çocuk, “fasulyeden” tabiri ile adlandırılarak, birinci devre bir takımda, ikinci devre diğer takımda oynatılarak, ufacık yüreklere ve beyinlere adaleti yerine getirmiş olma duygusu zerk edilir. Akşam herkes eve gidip yattığında da hep o günkü maçı, varsa attığı golleri, kaçırdıklarını, bir sonraki maçlarda yapmayı planladığı hareketleri hayal ederek uykuya dalar. Bu planlanan ama becerilemeyen hareketlere girmiyorum.

  3 KORNER 1 PENALTI: Hepimiz biliriz işte; kornerler kullanılmaz, her takım kazandığı 3 korner için 1 penaltı kullanır. Penaltı hakkının sayılması ise "Penaltı 1... Penaltı 2..." diye bağırılarak yapılır.

  MAHALLELİ AMCALAR: Bazen küçükler kendi aralarında oynarken, eli torbalı bir iş dönüşü adamı, maça dalıp topu küçüklerin ayağından alır ve aptal aptal şeyler yapmaya başlar. Eğer adam yetenekliyse, bir iki numara yapıp çocukların aklını alır. En sonunda topa hızlıca vurur. Çocuklar topu yakalayamaz ve top uzağa gider. Eli torbalı iş dönüşü adamı, yaptığı ufak hareketten mutlu bir halde evinin yolunu tutarken, çocukların, "Hay .........!!! Top taa .............. gitti! Kim alacak lan topu?" dedikleri duyulur.

  ATAN GALİP: Mahallede iyi futbol oynadıkları bilinen çocukların, uzun çabalar sonucu bir araya toplanarak oynadıkları ve kavgasız gürültüsüz çok zevkli bir şekilde devam eden maçlar, bir türlü bitirilemez. Maç çok çekişmeli devam ettiği için sürekli uzatılır ve sonunda hava kararmaya başlar. İşte bu noktada, annesinden dayak yemekten korkan bir kısım çocuklar pürüz çıkarıp, "Ben eve gidiyom artık, annem merak eder." deyince, maçı o şekilde bırakmak istemeyen diğer çocuklar hemen "atan galip" kuralını uygulamaya koyarlar. İlk golü atan maçı kazanmış sayılır.
  Eğer zaman müsaitse; 10'da bitecek maçta skor 9-9 olursa 11'e, 10-10 olursa 12'ye uzar da gider. Olmadı, yukarıdaki kural uygulanır.


  Avut be oğlum, avut!
  Kasti faul yapma lan!
  Direk abi, direk!
  Valla gol diil!
  Abi, siz çok güçlü oldunuz yaa... Mithat’ı bize verin, Mete'yi siz alın.
  Ahh bacağım!!! Annem anneeem!!!
  Top benim oolum, istediğimi oynatırım!
  Beşte devre, onda biter.
  Santra yapın lan, santraaa!!!
  Şahsi oynama oğlum, pas ver!
  Abanma beee!!!
  Yuhhh! O da kaçar mı?
  Hakeme gözlüüük!!!
  Ortanı göreyim...


  İyi güzel de... Bütün bu kavramlar, kitabı olmadan, televizyon olmadan, nasıl herkes tarafından bilinebiliyor?

  Ben, mahalle maçı kurallarının nasıl bilindiği sorusuna, “kalıtsal“ diyorum.


  emeğe saygı

 2. #2
  TheProdigy
  Guest
  Puhahahaha Adamın gol diyor u hala halı saha maçlarında duyarım.Eline sağlık harikaydı.

 3. #3
  ZIPKINCI Kudret DİKMEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22-11-2005
  Bulunduğu yer
  İZMİR
  Yaş
  46
  Mesajlar
  6.133
  Bana çocukluğumu hatırlattı.
  "2m de derindir 20m de; 2m de balık vurabilmek daha fazla tecrübe-kurnazlık ve birikim ister..."

 4. #4
  ZIPKINCI emre türkselçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22-09-2005
  Bulunduğu yer
  trabzon-giresun-ankara
  Mesajlar
  243
  :mrgreen:

  Bunu nasıl unuta bilirsin.

  (Faul esnasında)

  --BİZİM SAHAMIZ OLÜM AÇIL... AÇIL DAHA..
  Emre Türkselçi

 5. #5
  Yönetici Eren ATEŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09-03-2006
  Bulunduğu yer
  Çanakkale
  Mesajlar
  7.760
  puhahahahahaha süper hep yaptık bunları valla sahadan kaçana 32 tane falan muhabbetleri yada gol atan kaleye yada 9 aylık futbolu biz keşfettik desek yeridir be


  Eren ATEŞ ---- Çanakkale / Merkez

  ** ZıpkıncI Yöne-TeaM **

  >> Sağım Marmara, solum Ege... İnsan daha ne isteyebilir ki? <<

 6. #6
  stafilococ
  Guest
  valla süper.teşekkürler.

 7. #7
  Murat TÜRKOĞLU
  Guest
  Süperdi unuttuğum çocukluğuma geri döndüm neydi o maçlar hey gidi günler hey çok teşekkürler..

 8. #8
  ZIPKINCI akademili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  07-10-2006
  Bulunduğu yer
  Çanakkale MERKEZ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  75
  ellerine sağlık abi çok güzel olmuş bes :P
  Ufk DELİKTAŞ
  1985
  ÇANAKKALE

  Amatör Denizci Belgesi Yeni Düzenleme
  http://www.zipkinci.com/hukuk-kosesi...i-belgesi.html

 9. #9
  NEXTTRACK
  Guest
  TEK ÜZÜNTÜM ŞİMDİKİ NESİL BU GÜZELLİKLERİ TATMIYOR. BİZLER EN ŞANSLI VE EN SON KUŞAĞIZ SANIRIM. TELEFONSUZ HAYATI, SİYAH BEYAZ EKRANI,SİYAH TELLİ ARABAYI, SİYAH ÖNLÜKLERİ VS............................... VE BUGÜNÜ BİZ BİLİYORUZ. DEĞİŞİMİ GELİŞİMİ YAŞAYAN TEK KUŞAĞIZ. NEYSE ÇOK GÜZELDİ.

 10. #10
  Samet YIKICI
  Guest
  valla aynen katılıyorum en son yaşayan bizlerdik bizden sonraki her nesil bişileri unutarak büyüyor malesef...güzel yazı için de teşekkürler güzel günleri tekrardan bi hatırlattı :mrgreen:

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Bölüm Kuralları(Lütfen sorularınıza yeni başlık açın)
  By Oktay UZDİYEM in forum Uzmanına Danışın
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 20-11-2006, 18:52
 2. Erkek Kuralları:)
  By stafilococ in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 09-11-2006, 16:44

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504