Anketimiz: Sizce Temmuz ayının en iyi avı hangisi?

Katılımcı sayısı
226. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
 • 1- Ahmet KONYAR-AKYA

  77 34,07%
 • 2- Nadir ERSAN-KOFANA

  17 7,52%
 • 3- Özkan Orbay DOĞAN-SİNARİT

  10 4,42%
 • 4- Hakan MAMAOĞLU-LEVREK

  4 1,77%
 • 5- Bülent TAŞKIN-SİNARİT

  3 1,33%
 • 6- Sedat OSMANOĞLU-ÇİPURA

  90 39,82%
 • 7- Onur GÜNER-ŞEYTAN

  25 11,06%
1. Sayfa - Toplam 4 Sayfa var 123 ... SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 40

Konu: Ayın Trofesi (Temmuz/2008) Temmuz Ayı 1. Sedat OSMANOĞLU-ÇİPURA

 1. #1
  Yönetici Aşkın YILDIRIM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  03-10-2006
  Bulunduğu yer
  karşıyaka/İZMİR
  Mesajlar
  3.717

  Thumbs up Ayın Trofesi (Temmuz/2008) Temmuz Ayı 1. Sedat OSMANOĞLU-ÇİPURA

  Oylama sona ermiştir. İlginiz için teşekkürler. Ağustos Ayı Birincisi en yüksek oyu alan Sedat OSMANOĞLU olmuştur. Tebrik ediyoruz.

  1- Ahmet KONYAR-AKYA  Hikayesi

  arkadaşlar tebrikleriniz için teşekkür ederim. adem bu işler kısmet işi biliyorsun, bugün bana yarın sana daha büyüğü denk gelir inşallah. Balık akyanın gelebileceğini bildiğim bir merada orta suda vurulmuştur. Su üstünde poziyonumu almış derin nefes alıp aşağı doğru inişe geçtiğim sırada yaklaşık 13-15 metrelerde büyük bir eşek istavriti sürüsünün içine düştüm. o sırada bu kadar yemin olduğu yerde her an herşey olabilr dedim ve daha aşağı gitmeden orada asılı kaldım. yaklaşık 20 saniye sonra sol tarafımdan buralar benden sorulur edasıyla bu arkadaş geldi. 95'lik espera zıpkınımı doğrulttum ve hayvana doğru süzülerek orta yüzgecin hemen arkasına atışımı yaptım(kafasına atacaktım yemedi). balık önce birşey olamaış gibi birkaç saniye yoluna devam etti sonra inanılmaz bir hızla makarayı açmaya başladı. ben hemen su üzerine çıkarak ipi tatlı sert bırakarak yeri geldiğindede çekerek balığı yormaya başladım. bu sırada botu bağırarak yanıma çağırdım. 10 dakika sonra balık yorulmaya başladı ben artık iyice yukarı çekmeye başlamıştım ve Taner arkadaşım aşağı süzülerek balığa ikinci atışı yaptıktan sonra artık hiç şansı kalmamıştı. Sonra botta bulunan ilhan'ın da yardımıyla balığı bota aldık ve işte o an derin bir nefes aldım. Bizim açımızdan çok keyifli bir av günüydü inşllah hepinize böyle güzel avlar yapmak nasip olur.
  Dalın sağlıcakla....

  .................................................. ....................

  2- Nadir ERSAN-KOFANA  Hikayesi

  Geçen yıl bu tarihlerde Balıklıova yakınlarında vurduğum kofananın heyecanını daha unutamamıştım. Yıllık iznimi almışken, bir iki gün buralarda dalış planlayarak düştüm yola. Aslında günlük yemeklik balık bulabilmek için girdim suya hep. Ama içimde hep geçen yılki kofananın heyecanı, gene onlardan biriyle karşılaşacağım hissini veriyordu. İlk gün akşam suyu yaptım. Biraz mırmır ve kefal sayesinde aç kalmadık.
  İkinci gün hem sabah, hem de akşam sudaydım. Artık mırmır ve kefal peşinde koşmak kesmemeye başladı. Nasıl olsa onları vurabiliyordum ya. Bir trofe ile karşılaşmalıyım diyordum kendi kendime. Bir kofana ile karşılaşsam, vuramasam bile, onun heybetini görebilsem yetecekti bana. 4-5 metrelerde eriştelerin arasındaki kayalık ve kumluk zeminde dolaşmak kesmiyordu artık. İkinci gün ciğerlerimin en küçük alveolleri bile açılmışken biraz daha derine inip, kayaların aralarına yatarsam şansımın daha yüksek olacağını biliyordum. 8-10 metrelerde denemeler yapmaya başladım. Kıyıya yakın yerlerde yemeklik balık görüp vuruyordum. Ama 8-10 metrelerde, dalış yaptığım merada pek balık yoktu. İnatla devam ettim. Her seferinde daha güzel yatılacak, koyu gölge bir taş arkası buluyordum ve çökerken son metrelerde palet vurmayı bırakarak dibe düşüyordum. Zeminde, en küçük kasımı bile çalıştırmamaya dikkat ederek, mümkün olduğu kadar konforlu bir bekleyiş ile dip zamanımı uzatmaya çalışıyordum. Bu şekilde bir çipura ile bir topan kefal (kara kefal) almıştım bile.
  İki dalış arasına minimum 3 dk. vererek, 10 metrelerde dalıp çıkıyordum. Yüzeyden belli belirsiz bir karaltının, yatılabilecek güzel bir taş olduğunu tahmin ederek inişe başladım. Hafifçe eğik olan taşın gölge tarafına tamamen girerek uzandım. Önümdeki bir erişte kümesinin içinden önüme bakarak başladım beklemeye. Bir tane bile balık görmeden saniyeler geçiyordu. Neredeyse çıkışa başlamak üzereyken, orta suda sağ tarafımdan bir karaltının birden ortaya çıkıp, onun kofana olduğunu anlamam, tetiğe başmam ve balığın vurulması sanırım en fazla iki saniye sürdü. Adeta torpido gibi hareket ediyordu suda. Kendisine öyle güvenen bir asaleti vardı ki... Vurup yukarıya çıkarken, henüz nefeslenme ihtiyacı hissetmiyordum ve o kadar huzur dolu, sakin ve de bir işi başarmış bir ruh haliyle yukarıya çıktım ki... Adeta bir yıl bekleyişten sonra sanki bilerek buraya gelmiş ve tekrar bu muhteşem balıkla karşılaşmış ve bir tane daha vurmuştum. Avlanmanın hazzını ta içimde hissetim.
  Balığı vurduğum an daha dipteyken makarayı açtım ve ip tırrrr sesiyle anında boşaldı. Öyle güçlüydü ki... Yormak için yüzeyde epey bir uğraştırdı. Neyse ki sonunda solungaçlarından tutarak bu lüfer azmanını söndürebilmiştim.
  Ertesi gün biraz ileride bir de akya palazı alarak bu iki-üç günlük dalışı tamamladım.
  Tat aldığım ve bana unutamayacağım heyecan yaşatan bu avımı sizlerle de paylaşmak istedim. Herkese trofe avlar dilerim. Bol avlı ve sağlıklı dalışlar arkadaşlar.

  .................................................. .....................

  3- Özkan Orbay DOĞAN-SİNARİT  Hikayesi

  O bölgede sinaritlerin olduğunu anladıktan sonra son 3 ayda sıklıkla dalmaya başladım. Kıyıdan oldukça açıkta olmasına rağmen derinlik 12-13 metre civarıydı. Sinarit için elverişli dip yapısına sahip bir bölgeydi. Buna rağmen sinarit palazı, baraküda, sargoz ve kefal gibi balıkların haricinde 3 ayda çeşitli aralıklarla yapmış olduğum dalışlarda pek balık çıkartamadım. Umudumu ve hırsımı kaybetmeden aynı bölgeye dalmaya devam ettim. 20 temmuz günü yine her zamanki gibi avlana avlana ilerleyerek açıktaki meraya ulaştım. İlk agaşonumu bitirip çıkışa geçmişken sağ taraftan büyük bir sinaritin açığa doğru kaçtığını gördüm. Kaçtığı yere doğru bi kaç agaşon denemem de balık görünmeyince uğraşmaktan vazgeçtim ve normal avıma devam ettim. 30 cm lik bi sivriburuna çok düşündükten ve meranın bozulmasını göze alarak atış yaptım ve balığı çıkarttım. Aklım hala sinaritteydi.
  Kaçtığı yere doğru son bi dalış yapmaya karar verdim. Satıhda iyice nefeslendikten sonra ortalama 13 metre olan derinliğe doğru yavaş yavaş süzüldüm. İyi bir kayanın arkasında agaşona yattıktan 20-30 saniye sonra sinarit göründü ve 6-7 metre yaklaştıktan sonra hızlıca geriye kaçıp uzaklaştı. Kendimi iyice gizleyerek beklemeye devam ettim. Ve işte balık bir kez daha göründü yine üstüme doğru geliyordu. Aramızdaki mesafe 3 metreye düştüğünde yan vermesini beklemeden gelişine atışımı yaptım. Resimde de görüldüğü gibi şiş ortasından girip paralel olarak kuyruğu yakın yerden çıkmış. Balık hiç çırpınamadı ve bende kucaklayıp çıkarttım. Herkese kazasız belasız avlar. Daha iyileri sizin olsun.

  .................................................. ......................

  4- Hakan MAMAOĞLU-LEVREK  Hikayesi

  Avın hikayesi 5 Temmuz günü’ne aittir.
  Akşamdan havanın sabah sakin ve güzel olacağı belliydi. Akşamdan malzemeleri hazırladım ve sabah 7 gibi meramda suya girdim. Denizin üstü hafif hafif pırpır yapıyordu ve görüş kıyıda tamamen bulanıktı fakat açığa doğru eriştelerin üzerinde fena sayılmazdı. Girerkende bugün güzel bir levrek vurmak istiyorum, oyüzden başka balıklarla uğraşma Hakan diye kendi kendime telkim yaptım ve ava başladım. Kıyıda kumluk yerlerde agaşona kefal ve mırmırlar geliyordu fakat arkalarında levrek görünmüyordu. Yavaş yavaş kıyıdan eriştelerin üzerine çıktım ellerimle erişteleri aralayarak ve palet çıpmadan elle tutunarak sakin ve sessiz ilerlemeye başladım.Arasıra durup ileriye ve etrafıma bakıyorum, beni takip eden bir gölge varmı diye. Bunun faydasını çok görüyürum niyemi, çünkü hayvanların bazen ben ilerlerken 4-5 metre önümde suda asılı olarak beni izlediklerini görüyorum. O zaman balığı yaklaştırma şansınız daha fazla oluyor ve sığdaysanız nefesinizi bırakmanız ve saklanacak iyi biryerinizde varsa balığın üzerinize gelmesi saniyeler sürüyor.
  Böyle ilerlerken, erişteleri aralarken arası bir iki tane ispendek görüyorum, bu iyiye işaret nede olsa balık var, abileride yakında olabilir. İstikameti açığa verip uygun yerlerde yatmaya başlıyorum ve iri kefaller, mırmırlar ve arkasından ispendekler geliyor, bekliyorum,bekliyorum. abileri yok. Gelen kefal ve mırmılar iri ve güzel ama ogün niyetim levrek vurmak. Merayı bozmamak için hiç tetik düşürmüyorum.Yaklaşık bir-birbuçuk saat bu şekilde devam ediyorum. İçimden umudunu kaybetme oğlum , biraz daha sabır ava devam bu balık buralarda bugün diyorum.
  Açığa doğru yüzerken ,yaklaşık 2,5 -3 metre civarı derinliğin olduğu, eriştelerin v şeklini aldığı 4-5metre açıklık ve ortasında kum tavası olan biryere yaklaşıyorum. Ben eriştelerin sağ tarafında yüzerken, kumtavasının diğer tarafında da eriştelerin üzerinde uzaktan bir hareket görüyorum. Hiç istifimi bozmadan ağır ağır aynı yönde yüzüyorum ve abiyle karşı karşı karşıya geliyoruz.O benim 3 metre solumdan ters yöne dipden ilerlerken ,bende su üstünde yavaş yavaş balığın gittiği yöne dönmeye başlıyorum ve paralel yüzüp düello öncesi birbirimizi gözucuyla süzüyoruz.
  Levrek abi hafif hafif kıyılırken, hızını da yavaş yavaş arttırıyor ve bende ilk hamle olarak yüzerken yavaş yavaş nefesimi verip düşmeye başlıyorum. Ama levrek abi aradaki mesafeyi koruyup atış şansı vermiyor. O hafif gözden kaybolurken bende eriştelerin üzerine düşüyorum ve bekliyorum. Gelen giden yok, yükselmeye başlıyorum ve 2-3 metre önümde bir erişte kümesinin arkasında görüyorum ve yine göz göze geliyoruz Benim önümden sol tarafa yüzüyor ve yine kayboluyor.Sanki film çeviriyoruz ve karşılıklı ağır hareketlerle birbirimizi tartıyoruz. Ama benim gitmeye hiç niyetim yok.
  Plan değiştirip tam tersi iskamete yüzüp 5-6 metre uzaklaşıp tekrar yatıyorum ve bekliyorum gelmiyor. Tekrar dönüp karşılaştığımız yere geliyorum ve eriştelerin ortasındaki kum tavasına yüzümü kıyıya dönüp ve onun gittiği istikamete doğru yatıyorum Ne bir ses, ne bir nefes, denizdeki çıt çıt sesleri sanki saatin tık tık sesleri gibi geliyor kulağıma, 5 saniye, 10 saniye 15 saniye ve ileriden bir gölge beliriyor. Hiç istifini bozmadan buranın efesi benim edalarında bodoslamadan üstüme doğru salına salına gelmeye başlıyor ve aramızda mesafe iyice kapanmaya başlıyor, gelişine atışımı yapıyorum. Şişi yeryemez kendisini eriştelerin içine atıyor ve saklanıyor. Nefeslenmeye çıktığımda kelebeğin açılmış olduğunu ve sağlam yerinden girdiğini görüyorum ve rahat nefes alıyorum. Daha sonra söndürüp, dizgiye takıp avı bitirip mutlu ve keyifli bir şekilde denizden çıkıyorum.
  Akşam ailecek 7-8 kişi afiyetle yendi.. Tartmadım ama 2,5-3 kilo arasındaydı. Daha önce vurduğum en büyük levrek 2 kilogram gelmişti , ona göre mukayese ettim.
  Sonuç olarak arkadaşlar 7’de girip saat 10 gibi sudan çıktım. O gün güzel bir balık vurucam diye suya girdim ve hakikaten denizin altını üstüne getirdim ve buldum. Başka balıklarda vurabilirdim ama tetik düşürmedim. Denizde kısmetimi verdi, Allah sizlere de nasip etsin.

  .................................................. .......................

  5- Bülent TAŞKIN-SİNARİT  Hikayesi

  Bozcaada'ya bir haftalık tatil için gitmiştim. Orada tanıştığım genç zıpkıncı arkadaşım Semih'le güzel dalışlar yaptık. Uzun süredir süren şanssızlıklar geçen gün gene devam etti. Tam suya girerken ACID'in 2x16 lık lastiklerinden biri elimden kurtuldu ve lastiki güldiken şiş parçaladı. Sonuçta 110 tüfek ve tek 16 lık lastikle suya girdim. Kısmet bu kez benden yanaydı.Tabi bunda Gökhan Çetin'nin son Sinarit taktiği süper iş yaptı. ( Gökhan'cım seni seviyorum). Sonuçta ilk gün 2 tane sinariti almıştım. Ertesi sabah aynı yerde gene bir sinarit ve bir sargoz alıp gene çıktım. Taktik gene aynen süper işliyor. Geçen sene aynı merada 2dk üzeri bekleme yaparak alamadığım sinaritleri bu kez en fazla 50sn ile 1.15dk arasında almıştım.
  Herkese saygılar.

  .................................................. .......................

  6- Sedat OSMANOĞLU-ÇİPURA  .................................................. ........................

  7- Onur GÜNER-ŞEYTAN

  Konu Aşkın YILDIRIM tarafından (01-09-2008 Saat 19:12 ) değiştirilmiştir.
  NUR İÇİNDE YAT KARDEŞİM

 2. #2
  levent gezgin
  Guest

  Cevap: Ayın Trofesi (Temmuz/2008)

  hepinizi tektek tebrik ederim karar verirken zorlandım ama sonuca ulaştım (oda bende kalsın).........................saygılar

 3. #3
  sedatosmanoglu
  Guest

  Cevap: Ayın Trofesi (Temmuz/2008)

  hikayesi
  Nedendir bilemem şu alyanak cıpra yokmu ah ah agzında deniz kestanesi koca bi kafa kestaneyi almış agzına bırakmadan gelmiş benden başka kim var diye denizde bir okadarda cesaretli.
  Cıprayı anlatmaya gerek yok o bazen hiç ummadınız kadar kolay avdır salına salına gelir tetigi cekersiniz bazende gecer gider fırlar ama ne varki iri bir cıpra bence herkesin belinde istedigi bir av olsa gerek balıkları 12 m lerde vurdum bu balıgı derinden kıyıya dogru beklerseniz her zaman sanslısınız ses cıprayı cok cezbeder ben sahsen böyle avlanıyorum özellikle bu avda cok faydasını gordum karşıdan gelen bir cıpra kafası bence dünyadaki en güzel vesikalık herkese hiç ummadıgı yerde ummadıgı balıgı vurma dilegiyle

 4. #4
  Onur_GÜNER
  Guest

  Cevap: Ayın Trofesi (Temmuz/2008)

  Düz bir alan üzerinde bir taş var, balıklar taşın yaklaşık 5 m gerisinde, taşa her inişimde balıklar uzaktan bana bakıyor ve kesinlikle gelmiyor, derinliğinde biraz fazla olmasından dolayı taşın arkasına hamle yapmak çok güç. Bu sefer değişik bir teknik uygulamaya karar veriyorum...

  Hikaye

  Önümdeki taşın ( bir buzdolabının yan yattığını düşünün ) 5 m kadar arkasına yatıp kendimi balıklara gösteriyorum ve göz temasını kesip tabana yapışmış bir şekilde taşa gidiyorum, mesafeyi koruma isteyen balıklar bu sefer kaçmıyorlar, bir kaç palet darbesinden sonra taşın üzerinden bir çıkıyorum ki yaklaşık 30 parça şeytan ile zıpkının arası 2 - 3 metre, bu sefer oldu bu iş diyip en irisine net bir atış yapıyorum. Balık şişte, gürz yarıda karşılıyor beni, mutlu son

 5. #5
  Adem ŞEKER
  Guest

  Cevap: Ayın Trofesi (Temmuz/2008)

  hepside güzel avlar ama badim Ahmetin akyası cüssesiyle ben burdayım kral benim diyor badimi burdan birkez daha tebrik ediyorum

 6. #6
  ZIPKINCI Çağatay Kemal KURNUÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12-01-2007
  Bulunduğu yer
  İZMİR / ŞİRİNYER
  Yaş
  43
  Mesajlar
  7.267

  Cevap: Ayın Trofesi (Temmuz/2008)

  Herkesin hastası olduğu bir balık vardır. Benim için de kofana bir numaradır. Gerek lezzet, gerek şekil şemal, gerek süratli ve zevkli avı açısından benim gıymatlımdır kendisi Henüz avlamak nasip olmadı ama herşey kısmet!

  Diğer arkadaşları da çok tebrik ediyorum ama Nadir Bey'in KOFANA benim favorimdir.
  NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE

  Let's face it
  Robbery rising
  We're all bad all, bad all faces
  .....
  ...
  .

 7. #7
  DRACULA 1907
  Guest

  Cevap: Ayın Trofesi (Temmuz/2008)

  Ellerinize saglik ustalar bigun bizde boyle trofeler aliriz insallah..!!!

 8. #8
  suhamizrak
  Guest

  Cevap: Ayın Trofesi (Temmuz/2008)

  oyum sedat abiye. çipuralar harika. darısı başımıza. tebrikler sedat abi

 9. #9
  ILKNIL
  Guest

  Cevap: Ayın Trofesi (Temmuz/2008)

  Akyadir abİ, darisi baŞimiza..

 10. #10
  Kuzey Ege Avcısı Savaş ELİAÇIK (savasbalikesir) - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  13-11-2005
  Bulunduğu yer
  Edremit, Balikesir, Turkey
  Yaş
  54
  Mesajlar
  12.655

  Cevap: Ayın Trofesi (Temmuz/2008)

  hepsi güzel ama oyum tabiki sedata) tebrikler kardeşim
  Savaş ELİAÇIK
  KUZEY EGE AVCILARI
  Edremit - 1964-
  0505 483 63 49
  0266 392 11 65

  savasbalikesir@hotmail.com

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Ayın Trofesi (Aralık/2007)-1.Oktay UZDİYEM-ÇİPURA
  By Aşkın YILDIRIM in forum Trofe Seçimleri
  Cevaplar: 35
  Son Mesaj: 04-03-2008, 14:07
 2. Ayın Trofesi (Temmuz/2007) Temmuz Ayı 1. Hakan BİÇER-LEVREK
  By Aşkın YILDIRIM in forum Trofe Seçimleri
  Cevaplar: 26
  Son Mesaj: 01-12-2007, 22:32
 3. Cevaplar: 13
  Son Mesaj: 24-09-2006, 14:10
 4. TEMMUZ DAN LEVREK-KARAGÖZ (30 TEMMUZ)
  By Umut UZEL in forum Photo - Fotoğraf Albümü
  Cevaplar: 13
  Son Mesaj: 18-08-2006, 14:20

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504