2. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 11 ile 20 ve 29
Like Tree11Likes

Konu: Zıpkın Kombinasyon-Şiş/Lastik Seçim-Hesaplama

 1. #11
  Administrator Kayhan YILDIRIM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  07-10-2007
  Bulunduğu yer
  İskenderun
  Mesajlar
  10.257

  Cevap: Zıpkın Kombinasyon-Şiş/Lastik Seçim-Hesaplama

  75 cm Zıpkın (genel kullanım)
  Şiş boyları: kalınlık : 115 cm / 6mm , 6.25mm , 6.50mm (özellikle taş altı avlarında ve taşlık meralarda)
  Lastikler kalınlık / uzunluk :
  16 mm - 18 cm - 20 cm
  18 mm - 20 cm - 22 cm
  20 mm - 20 cm - 22 cm


 2. #12
  ZIPKINCI likearock - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  07-08-2012
  Bulunduğu yer
  aliağa
  Yaş
  40
  Mesajlar
  101

  Cevap: Zıpkın Kombinasyon-Şiş/Lastik Seçim-Hesaplama

  arkadaşlar herkese selamlar, bir sorum olacak, gecen sabaha karşı dalıştaydım, güneş çıktı çıkacak, bende artık çıkmaya hazırlanırken önümden bir akya sürüsü geçti, ancak hiçbiri pozisyon vermedi, biraz daha oyalandım, derken bu sefer 1 tane etrafımda dolanmaya başladı, ama rahat bacagım kadar vardı, ilk gördüğümde korktum resmen, neyse takip ederken (bu arada yuzeydeyim) dibe dogru inmeye başladı bende arkasından nefeslenip indim, balıkla aramda 2 mt falan kalmıştı nişan alıp attım ( bu arada 7-8 mt inmişimdir) zıpkın balıga deymedi bile, tabi hayvan direk kayboldu, ve husran, zıpkın beni resmen yarı yolda bıraktı, bu arada zıpkınım makarasız, 3 mt misina takılı, sormak istediğim şey şu, zıpkının etkili menzilini nasıl arttırabilirim, bir arkadaşın tavsiyesiyle zıpkındaki orjinal tek 20 lik lastiği söküp, yerine 2 tane 16 cm lik çift lastik taktim, biraz daha etkili oldugunu hissettim ancak demekki 2 mt ye etki etmiyormuş, pek fazla derine inemeyen ve genelde yuzeyde avlanan biri olarak etkili menzili en uzun olabilecek zıpkın önerilerniz nedir, internette izliyorum adamlar 5-6 mt ötedeki balıgı vuruyor resmen, bu adamlar nasıl zıpkın kullanıyor hayret ediyorum, bizimki 1.5 deyince küt düşüyor, bu konuda ciddi sıkıntım var yardım lütfen .......

 3. #13
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  19-09-2012
  Yaş
  44
  Mesajlar
  1

  Cevap: Zıpkın Kombinasyon-Şiş/Lastik Seçim-Hesaplama

  emeğine sağlık teşekkürler

 4. #14
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  01-03-2013
  Yaş
  25
  Mesajlar
  11

  Cevap: Zıpkın Kombinasyon-Şiş/Lastik Seçim-Hesaplama

  Güzel paylaşım.teşekkürler

 5. #15
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  30-03-2013
  Mesajlar
  2

  Cevap: Zıpkın Kombinasyon-Şiş/Lastik Seçim-Hesaplama

  genç bir zıpkıncı olarak bu bilgilere çok ihtiyacım vardı ayrıntılı bir şekilde yazdığınız için teşekkür
  VaLeK likes this.

 6. #16
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  23-07-2013
  Bulunduğu yer
  Giresun
  Mesajlar
  50

  Cevap: Zıpkın Kombinasyon-Şiş/Lastik Seçim-Hesaplama

  elinize sağlık güzel bilgiler de 110luk zıpkın hakkında bişe göremedim benmi atladım acabaa :/
  Alæddin MUTLU
  1989 Giresun

 7. #17
  ZIPKINCI ö.özkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09-06-2006
  Bulunduğu yer
  istanbul
  Mesajlar
  227

  Okuyalim-zipkin şişleri hakkinda : Malzeme cinsi özellikleri

  Sualtı Tüfeklerinde Kullanılan Şişler
  1. Giriş
  Günümüzde teknolojideki gelişmeler inanılmaz bir hızla gerçekleşirken sualtı malzemeleri de bu gelişmelerden payını almaktadır. 15 yıl önce kompozit malzemelerden yapılan serbest dalış paletlerini bulmak neredeyse imkansız iken bugün zıpkınla balık avı malzemesi satan hemen her mağazada kolaylıkla bulmak mümkün olabiliyor. Benzer bir durumun sualtı tüfeklerinde kullanılan şişler için de geçerli olduğu söylenebilmekte ve bu ürünlerde kullanılan malzemelerde teknolojik olarak gelişme göstermektedir.
  2. Şiş Yapımında Kullanılan Malzemeler
  2.1. Metal: Sualtı tüfeklerinde kullanılan şişlerin yapımında kullanılan metal malzemeler demir alaşımları (ferrous ) ve demir dışı metaller ( non-ferrous ) olmak üzere iki kısımda incelenebilir.
  2.1.a. Demir Alaşımları: Bu grupta yer alan malzemelerin ana alaşım malzemesi demir olup, şiş yapımında kullanılan malzemeler demir-karbon (% 2'den düşük) alaşımları yani çeliktir. Şiş yapımında kullanılan çelikler başlıca karbon çelikleri, alaşım çelikleri ve paslanmaz çeliklerdir. Karbon çelikleri ve alaşım çelikleri şiş yapımı için uygun mekanik özelliklere sahip olmaları ve yüksek karbon içeriği sebebiyle ısıl işlemle sertleştirilebilmelerine rağmen paslanmaya karşı dirençlerinin az olması sebebi ile pek tercih edilmemektedirler. Günümüzde şiş yapımında en çok tercih edilen çelikler paslanmaz çeliklerdir. Paslanmaz çelikler kristal mikroyapılarına göre temelde 5 kategoride incelenebilirler.
  i. Östenitik Paslanmaz Çelikler
  ii. Ferritik Paslanmaz Çelikler
  iii. Martensitik Çelikler
  iv. Dubleks Paslanmaz Çelikler
  v. Çökelme İle Sertleştirilmiş Paslanmaz Çelikler

  i. Östenitik Paslanmaz Çelikler : 300 serisi veya östenitik paslanmaz çelikler dünya toplam paslanmaz çelik üretiminin yaklaşık %60 ‘ini oluştururlar. Maksimum % 0,15 karbon, minimum % 16 krom ve östenitik yapıyı çok düşük sıcaklıklardan ergime sıcaklığına kadar kararlı kılmak amacıyla yeterli miktarda nikel ve/veya mangan içerirler. En çok bilinen türü 18/10 (304 kalite) paslanmaz çelik olarak tanınan ve %18 krom ve %8 nikel içeren çeliktir. En yaygın olarak bilinen östenitik kaliteler 304 ve 316 ‘dır. Östenitik paslanmaz çelikler manyetik değildirler ve ısıl işleme tabii tutulamazlar, süneklik özellikleri yüksektir, soğuk işleme ile sertleştirilebilirler ve mükemmel bir korozyon dayanımına, işlenebilirlik özelliğine ve kaynaklanabilirlik özelliğine sahiptirler.

  ii. Ferritik Paslanmaz Çelikler: Ferritik paslanmaz çelikler genelde nikel içermeyip yüksek krom içeren (%10,5 ile %30 arasında), molibden, titanyum vanadyum gibi karbür yapıcı ve ferritik yapıyı istikrarlı kılan alaşım elementleri içeren bir paslanmaz çelik gurubudur. Genelde içerdikleri yüksek krom oranı, ferritiklere çok yüksek bir korozyon direnci sağlar. Daha çok yakın akrabaları olan karbon çeliklerin özelliklerine yakın mekanik ve fiziksel özelliklere sahip olan ferritik paslanmaz çelikler, östenitiklerin tersine manyetiktirler, düşük karbon içerikleri nedeniyle ısıl işleme tabii tutulamazlar ve kolayca haddelenebilirler. Bu tür çeliklere tek uygulanabilen ısıl işlem tavlama işlemidir. En yaygın olarak bilinen ferritik kaliteler 430 ve 442 ‘dir.
  iii. Martensitik Paslanmaz Çelikler: Martensitik paslanmaz çelikler, ferritik çeliklere benzeyen yapılarıyla, düşük alaşım – yüksek mukavemetli çeliklere veya karbon çeliklerine benzerler. Fakat içerdiği fazladan karbon ilavesi nedeniyle, karbon çelikleri gibi ısıl işlemle sertleştirilip, mukavemeti artırılabilir. Temel alaşım elementleri: %12 ile %15 arası krom, %0,2 ile %1,0 arası molibden ve %0,1 ile %1,2 arasında karbon ‘dur. Birkaç martensitik kalite haricinde içeriğinde nikel bulunmaz. Martensitik paslanmaz çelikler manyetiktirler. Artan karbon oranına bağlı olarak, sertleştirilebilirlikleri ve mukavemetleri artarken, toklukları ve süneklikleri azalır. Yüksek karbon oranına ve diğer alaşım elementlerine bağlı olarak, 60 HRC ‘ye kadar ısıl işlemle sertleştirilebilirler. Menevişleme veya temperleme olarak adlandırılan ısıl işlem sonrası stres giderme işleminden sonra, en uygun korozyon dayanımına ulaşılır. Ferritik ve östenitik kalitelerle karşılaştırıldığında korozyona dayanım özelliği martensitik kalitelerin biraz düşüktür. İşlenebilirlik ve şekillenebilirlik özellikleri yüksektir. İçerdikleri alaşım elementlerine ve oranlarına bağlı olarak yapılarında az miktarda kalan östenit yapı olabilir. Martensitik çelikler özellikle mukavemetin ve mekanik aşınmaya karşı direncin, korozyona karşı dirençle birlikte istenildiği alanlarda çok başarıyla uygulanabilir. Takım çeliği olarak da kullanılır. Uygulama alanı çok geniştir.
  iv. Dubleks Paslanmaz Çelikler: Mikroyapılarında genelde eşit oranlarda ferrit ve östenit içeren bu çeliklerin korozyona karşı performansı içerdikleri alaşımlara göre farklılık göstermektedir. Dubleks paslanmaz çelikler östenitik paslanmaz çeliklere göre daha yüksek bir mukavemete sahip olmakla birlikte, bölgesel korozyonlara karşı özellikle çekirdeklenme, çatlak ve stres korozyonuna karşı östenitiklerden daha iyi bir dayanıma sahiptirler. Dubleks kalitelerde % 19 - 28 arasında olan yüksek orandaki krom, %5 ‘e kadar bulunan molibden ve östenitiklere göre daha düşük oranlarda olan nikel içerikleri sayesinde östenitiklere göre daha mukavemetlidirler. Dubleks paslanmaz çeliklerin en önemli kısıtlayıcı özelliği yüksek sıcaklıklarda ve çok düşük sıcaklıklarda kırılganlaşmalarıdır. Özellikle 300 °C ‘nin üzerinde ve -50 °C ‘nin altında kısa bir süre dahi çalışılırsa, dubleks çelikler kırılganlaşır ve tekrar tavlama ihtiyacı doğar. En yaygın olarak bilinen dubleks paslanmaz çelik kalitesi 2205 kalitedir.
  v. Çökelme İle Sertleştirilmiş Paslanmaz Çelikler: “Yaşlandırmayla sertleştirilen paslanmaz çelikler” olarak da adlandırılan çökelmeyle sertleştirilmiş paslanmaz çelikler, temelde krom ve nikel içerip, martensitik ve östenitik kalitelerin arasında, her ikisinin de özelliklerini uygun bir şekilde yapısında birleştiren bir paslanmaz çelik türüdür. Martensitik paslanmaz çelikler gibi ısıl işlemle yüksek mukavemet kazanabildikleri gibi, östenitik kaliteler gibi de korozyon dayanımına sahiptirler. Sertleştirme, bakır, alüminyum, titanyum, niobium ve molibden gibi alaşım elementlerinin bir veya birkaçının ilavesiyle sağlanır. Bu grupta en yaygın olarak bilinen kalite 17-4 PH ‘dır. Bu kalite ayrıca 630 olarak da tanınır. Adını %17 krom ve %4 nikel içeriğinden alan bu kalite, %4 bakır ve %0,3 niobium da içerir.

  2.1.b. Demir-Dışı ( Titanyum ): Demir dışı metaller arasında şiş yapımında kullanılan en popüler malzeme titanyum ve titanyum alaşımlarıdır. Titanyum sahip olduğu üstün mekanik ve kimyasal özellikler (şiş yapımı için çok uygun bir malzeme olmasına imkan verse de pahalı olması, zor bulunur olması, zor işlenmesi ve hafif bir metal olması sebebi ile çok tercih edilmemektedir.
  2.2. Metal Dışı: Metal dışı malzemeler arasında şiş yapımında kullanımı denenmiş en popüler malzeme karbon fiber kompozitlerdir. Yakın zamana kadar özellikle zıpkınla balık avı için aksesuar üreten bazı küçük üreticiler tarafından karbon fiber kompozit şişler üretilmiş ve satışa sunulmuştur. Ancak çok hafif olmaları, kalın olmaları, bazı üretim-tasarım sorunları, çarpmalara karşı dirençsiz olmaları ve pahalı olmaları sebebi ile çok tercih edilmemişlerdir.
  2.3. Metal-Kompozit: Metal-kompozit şişler, sualtı zıpkınla balık avı malzemesi üreten iyi bilinen bazı firmalar tarafından yakın zamana kadar üretilmişlerdir. Bu şişler paslanmaz çelik çubuk üzerine karbon fiber kompozit malzemenin uygulanması şeklinde üretilmişlerdir. Sonuçta ortaya çıkan malzeme mekanik olarak üstün özellikte olmakla birlikte kompozit malzemenin paslanmaz çelik şişin üzerinde yarattığı ek kalınlık yüzünden şişin hidrodinamisi bozulmaktadır. Bu sebeble integral kanallı ( şiş kılavuzu ) tüfeklerde ve havalı tüfeklerde kullanımı mümkün olmamıştır. Ayrıca pahalı olmaları ve kolay bulunamamaları sebebi ile çok tercih edilmemişlerdir. Günümüzde bu tip şişler büyük firmalar tarafından üretilmemektedir.
  3. Şiş Peformansına Etki Eden Faktörler
  3.1. Malzeme: Şiş yapımında kullanılacak malzemelerin en önemli özellikleri mekanik özelliklerdir. Bu mekanik özelliklerin başında Akma Noktası, Elastik Modül ve Sertlik gelmektedir.
  3.1.1. Mekanik Özellikler

  a) Sertlik: Sertlik genel anlamda malzemenin deformasyona karşı gösterdiği direnç olarak tanımlanır. Sertlik direkt bir büyüklük olmayıp daha yüksek dayanımda bir malzemenin kendisinden daha düşük dayanımda diğer bir malzeme üzerinde yapmış olduğu deformasyon üzerinden hesaplanmaktadır. Deformasyon ne kadar küçük ise malzemenin sertliği o derece yüksektir şeklinde değerlendirme yapılabilir.
  Metal malzemelerde yaygın olarak kullanılan sertlik metotları Rockwell,Brinell ve Vickers olup bu yöntemler izin büyüklüğü veya derinliği üzerinden hesaplanmasına, kullanılan uç yapısına ve uygulanan ağırlıklara göre çeşitlenmektedir.
  Rockwell Yöntemi : Malzeme üzerine elmas konik veya çeşitli çaplarda çelik bilye uçların 15 ile 150kg arası çeşitli yükler kullanılarak uygulanması sonucu malzeme üzerinde oluşan iz derinliği üzerinden hesaplanmaktadır. Oluşan izin derinliğindeki 1 µm 'luk değişim, yaklaşık olarak 2 Rockwell değerine karşılık gelmektedir. Bu nedenle derinlik ölçme sisteminin çok hassas olması gerekmektedir.
  Brinell Yöntemi : Malzeme üzerine çeşitli çaplarda bilya uçların 1 ile 3000kg arasında çeşitli yükler kullanılarak uygulanması sonucu malzeme üzerinde oluşan izin çapı üzerinden hesaplanmaktadır. Görüntünün netliği ve köşegen ölçme sisteminin hassasiyeti, ölçüm hassasiyeti ile direkt ilgilidir.
  Şiş malzemelerinin sertlik değerleri Rockwell ( C skalası ) sistemine göre değerlendirilmekte ve belirtilmektedir. 48 HRC ( Hardness Rockwell C scale), 52 HRC gibi.
  Şiş kullanım sırasında farklı sebeplerden dolayı ( vurulan balığın çırpınması, şişin atış sırasında taşlara çarpması v.s. ) bükülmelere maruz kaldığında oluşan deformasyonun kalıcı olmaması, ve şişin düzlüğünün korunması için yüksek dirençli malzemelerin kullanılması gerekmektedir. Genellikle, 42 HRC üzerindeki malzemeler şiş yapımı için uygun malzemelerdir. Ancak, malzemelerde genel olarak artan sertlikler birlikte kırılganlık da artmaktadır. Şiş yapımında kullanılan malzemenin fazla sert ( 54 HRC üzeri ) olması durumunda kırılganlığı artacağı için dezavantaj oluşturmaktadır.
  b) Elastik Modülü: Malzemenin kuvvet altında elastik (kalıcı olmayan) şekil değişitirmesinin ölçüsüdür. Tanımı gereği birim kesit alanına sahip bir malzemede (genellikle 1 mm2) birim boyu bir kat arttırmak için (örneğin 1m lik teli 2m yapmak için) uygulanması gerekli kuvveti gösterir. Bazı kaynaklarda Young modülü olarak da geçer.
  Elastik (kalıcı olmayan) "Elastik deformasyon" sayfasını oluşturmaktasınız - Vikipedi birim uzama ile normal gerilme (çekme ya da basma gerilmesi) arasındaki doğrusal ilişkinin bir sonucu olup bir birim uzama başına gerilme olarak tanımlanır.
  Sişin kullanımı açısından baktığınızda, şiş büküldüğünde elastik ( kalıcı olamayan) deformasyon oluşturacak yük miktarıdır denilebilir. Bu özelliğin en önemli olduğu durum şişin atış sırasında hedefe ulaşmadan önce su içerisinde ilerlediği kısımdır. Bu esnada şişin su içerisinde ilerlerken yaptığı vibrasyon (salınım, titreme) elastisite modülü özelliğine bağlıdır. Elastisite modülü yüksek bir malzeme çok daha az salının yapar.
  c) Akma Noktası: Malzemeye; çekme veya basma yönünde bir kuvvet uygulanıp bırakıldığında deforme olmayarak ilk şekline geri dönebildiği bölgeye elastik bölge adı verilir. Bu bölgenin sonlandığı kuvvetten itibaren malzemenin iç yapısında değişme olur ve deformasyon başlar. Plastik (kalıcı olan ) deformasyonun başladığı bu noktaya Akma Noktası adı verilir. Malzemenin dayanımı ve yapısı hakkında çok önemli bir değer olan Akma Noktasının oldukça hassas bir şekilde ölçülmesi gerekmektedir. Kullanım sırasında şişi büküldüğünde dış tarafta çekme kuvvetleri (tensile forces), iç tarafta basma kuvvetleri (compressive forces) oluşur. Şiş üzerinde oluşan bu kuvvetlerin şişte plastik (kalıcı olan) deformasyona yol açması o malzemenin Akma Noktası'na bağlıdır. Akma Noktası belirtilirken genellikle birim olarak kg/mm2 kullanılır. 180 kg/mm2 ve üzerindeki Akma Noktası değerlerine sahip olan çelik malzemeler şiş yapımı için uygun malzemelerdir. Bu nokta yüksek olduğu oranda şiş plastik (kalıcı olan) deformasyona dayanıklı olacaktır.
  3.1.2. Kimyasal Özellikler
  a) Korozyon Direnci: Şiş yapımında kullanılan malzemelerin korozyon (çelik için paslanma terimi daha uygundur) direnci, şişin kozmetik açıdan güzel görünmesinin dışında yüzey kalitesinin iyi olması, dolayısı ile şişin sudaki sürtünmesinin az olması ve yüzeyin hidrodinamisinin korunması acısından önemlidir. Paslanmaz çelikler, özellikle östenitik grup paslanmaz çelikler, deniz suyu ortamında paslanmaya karşı çok dirençlidirler.
  b) Isıl İşlem: Malzeme dayancını arttırmak için en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Isıl işlem dendiğinde ilk akla gelen yöntem su verme işlemi olmakla beraber aslında bunun haricinde ( temperleme, fırınlama) uygulanabilecek farklı ısıl işlemler de vardır. Su verme işlemi şişler için çok kullanılan bir sertleştirme yöntemi değildir. çünkü doğru şekilde yapılmadığında malzemede şekil bozukluklarına ve aşırı kırılganlığa yol açma riski yüksektir. Ayrıca su verme işlemi sadece martensitik paslanmaz çeliklere uygulanabilir. Göreceli olarak yüksek sıcaklık değerlerinde yapılan ''çökelti ile sertleştirme'' işlemi de aslında su verme işlemi kadar olmasa da belli oranda yüksek sıcaklık gerektiren bir tür ısıl işlem sayılabilir. Son yıllarda PH serisi paslanmaz çelikleri yaygın oranda şiş yapımında kullanılmasını sebebi budur. Çökelti ile sertleştirme uygulaması malzemenin üretim aşamasında yapılmaktadır.
  3.2. Üretim Kalitesi: Şiş yapımında kullanılan malzemeler genellikle haddeleme yöntemi ile üretilirler. Bu üretim aşamasındaki hassasiyet çok önemlidir. Bu aşamadaki başlıca üç ana konu a) Yüzey kalitesi b) Doğruluk (Straithness) c) Kalınlık (Çap) Toleransları
  a) Üretim aşamasında belirlenen en önemli özelliklerden bir malzemenin yüzey kalitesidir. Yüzey kalitesi kozmetik özelliklerin yanısıra sudaki sürtünmeye etki eden bir faktör olduğu için önemlidir.
  b) Şiş malzemesi olarak kullanılacak malzemenin doğruluğu (düzlüğü) performansa etki eden önemli faktörlerden biridir. Düzgün olmayan bir çelik çubuktan üretilen bir şiş ile istenilen atış hassasiyeti düşük olur, şişin su içerisinde ilerlerken yaptığı vibrasyon ve salınımlar artar.
  c) Malzemenin üretimi sırasındaki haddeleme işleminin kalitesine ve hassasiyetine bağlı olarak malzemenin çapında küçük değişiklikler olabilir. Bu değişiklikler ile ilgili toleransları malzemenin siparişi aşamasında hazırlanan teknik şartnamede önceden belirtmek gereklidir.
  3.3. Tasarım: Şişin tasarımı da performansa etki eden önemli faktörlerdendir. Çentiklerin, palamutların takıldığı çıkıntıların (gül dikeni-shark fin) olabildiğince hidrodinamik olması, tercihen, kelebeklerin şiş üzerinde açılan yuvada, fazla çıkıntı teşkil etmeden çalışacak şekilde tasarlanmış olması, siş ucunun sudaki ilermesi sırasında yön değişikliklerine yol açmayacak şekilde açılmış olması dikkat edilmesi gereken tasarım kriterlerinin başında gelir.
  Boy-Kalınlık Oranı: Mekanik özelliklere de bağlı olabilmekle beraber şişin boyuna göre çok ince veya kalın olması da olumsuz durumlar yaratabilir. Çok ince ve uzun şişlerde su içersinde ilerlerken oluşan salınım hareketi daha fazla olmaktadır. 6-6.25 mm kalınlığında malzemelerin 130-140 cm'den daha uzun şişlerin yapımında kullanılması genellikle performansı ve atış hassasiyetini olumsuz etkilemektedir. Genel olarak 140 cm ve daha uzun şişler için kullanılacak malzemeler 6.5-6.75 mm ve üzerinde olması tavsiye edilebilir.
  3.4. Donanım: Şişin kullanım sırasındaki donanımı performansa etki eden en önemli faktörlerden biridir. Sualtı tüfeği veya makara ile bağlantıyı sağlayan monofilament misina ya ipin olabildiğince ince, su tutmayan ancak sağlam olması, düğüm yerine bu iş için özel olarak yapılmış bağlantı elemanları ve klemensler (crimp) kullanılarak bağlanması gereklidir. İp yerine monofilament misina kullanılması genellikle daha iyi sonuç vermektedir. Ayrıca yüksük, kelebeği tutan ringler v.b. aksesuarların kullanılmasından olabildiğince kaçınılmalıdır.
  ö.özkan 1973 istanbul

 8. #18
  ZIPKINCI EmreGUGU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  18-06-2014
  Yaş
  27
  Mesajlar
  56

  Cevap: Zıpkın Kombinasyon-Şiş/Lastik Seçim-Hesaplama

  Paylaşım için teşekkürler, emeğinize sağlık.

 9. #19
  ZIPKINCI harbay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  24-06-2009
  Yaş
  38
  Mesajlar
  17

  Cevap: Zıpkın Kombinasyon-Şiş/Lastik Seçim-Hesaplama

  Alıntı likearock Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  arkadaşlar herkese selamlar, bir sorum olacak, gecen sabaha karşı dalıştaydım, güneş çıktı çıkacak, bende artık çıkmaya hazırlanırken önümden bir akya sürüsü geçti, ancak hiçbiri pozisyon vermedi, biraz daha oyalandım, derken bu sefer 1 tane etrafımda dolanmaya başladı, ama rahat bacagım kadar vardı, ilk gördüğümde korktum resmen, neyse takip ederken (bu arada yuzeydeyim) dibe dogru inmeye başladı bende arkasından nefeslenip indim, balıkla aramda 2 mt falan kalmıştı nişan alıp attım ( bu arada 7-8 mt inmişimdir) zıpkın balıga deymedi bile, tabi hayvan direk kayboldu, ve husran, zıpkın beni resmen yarı yolda bıraktı, bu arada zıpkınım makarasız, 3 mt misina takılı, sormak istediğim şey şu, zıpkının etkili menzilini nasıl arttırabilirim, bir arkadaşın tavsiyesiyle zıpkındaki orjinal tek 20 lik lastiği söküp, yerine 2 tane 16 cm lik çift lastik taktim, biraz daha etkili oldugunu hissettim ancak demekki 2 mt ye etki etmiyormuş, pek fazla derine inemeyen ve genelde yuzeyde avlanan biri olarak etkili menzili en uzun olabilecek zıpkın önerilerniz nedir, internette izliyorum adamlar 5-6 mt ötedeki balıgı vuruyor resmen, bu adamlar nasıl zıpkın kullanıyor hayret ediyorum, bizimki 1.5 deyince küt düşüyor, bu konuda ciddi sıkıntım var yardım lütfen .......

  Merhaba arkadaşım, soruna yanıt bula bildinmi aynı sıkıntı bende yaşıyorum. kulak sorunum yüzünden derin dalış yapamıyorum. max. 5-6 metre. 3-4 metre uzakta balığı görüyorum ancak atışlarım hep husranla bitiyor. nefesim yettiği kadar bana yakınlaşmasını bekliyorum ancak yakınlaşmayın uzaktan atış yapmak zorunda kalıyorum oda malesef balığa yatişemeden balık toz oluyor. yada bağzan okadar gülüyorum ki balık benimle dalga geçiyor, şiş güç kaybettiğinden balığın altına düşüyor, balık bu sefer kaçmıyor gelip bana beceriksiz dergibi bakıyor öyle ikinci bir zıpkın alsam yanıma ikinciye vuracam sanki, ben şişi çekip tekrar kurana kadar balıkta kaçıyor nefeste bitiyor zaten. 75 lik. 18mm 22cm lik lastik kullanıyorum. ancak max mesafa 2 metre. sonrasında şiş denize düşen taş misali çakılıyor. etkili mesafeyi 4 metreye nasıl çıkarta bilirim. bir ara 16 lık ikili lastik kullandım pek faydası olmadı onuda lastikleri kurmak sorun bazen birbirine karışıyor. sonra lastiği bir abimizin yardımı ile kısattık bu sefer şiş düz gideceğini yukarı doğru ivme yapmaya başladı balığa nişan alıyorum şiş balığın üstünden gidiyor balığın 5 cm altına nişan almakla uğraştım. vs... baya bir çile bülbülüm çile,, bir arkadaşımız 75 yada 90 lık zıpkın 4 metre etkili mesafe atış için kombinasyon verebilirse cidden çok sevineceğim.
  www.pirlantaburada.com.tr
  Harun Bayraktar
  1975 İstanbul

 10. #20
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  01-08-2014
  Bulunduğu yer
  İstanbu l- İzmir -Datça - Bodrum
  Mesajlar
  16

  Cevap: Zıpkın Kombinasyon-Şiş/Lastik Seçim-Hesaplama

  teşekkürler bilgiler için.
  Serkan KARAKUŞ
  İstanbul - Makina Müh.

  Yeni Başladım Aşık oldum ya....

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. ağırlık hesaplama tablosu
  By muratakyiğit in forum Serbest Dalış Malzemeleri - Genel
  Cevaplar: 15
  Son Mesaj: 10-04-2010, 23:00
 2. lastik ve kombinasyon sorunu
  By sçkn_szgn in forum S.S.S
  Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 09-05-2009, 10:43
 3. 100'lük Zıpkın kombinasyon
  By Özgür BAĞ in forum Serbest Dalış Malzemeleri - Genel
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 23-01-2009, 01:40
 4. Çok acil zıpkın yardımı, seçim için sizleri dinliyorum.
  By juniorx in forum Serbest Dalış Malzemeleri - Genel
  Cevaplar: 18
  Son Mesaj: 24-08-2007, 10:55
 5. çok ilginç bir yaş hesaplama yöntemi!!!..
  By SercanZengin in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 30-12-2006, 11:43

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498