1. Sayfa - Toplam 4 Sayfa var 123 ... SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 34
Like Tree10Likes

Konu: Lastikli Zıpkınlar (Genel Prensipler-Satın alırken Modifiye ederken DİKKAT)

 1. #1
  Yönetici Aşkın YILDIRIM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  03-10-2006
  Bulunduğu yer
  karşıyaka/İZMİR
  Mesajlar
  3.718

  Exclamation Lastikli Zıpkınlar (Genel Prensipler-Satın alırken Modifiye ederken DİKKAT)

  Lastikli Zıpkınlar (Genel Prensipler-Satın alırken Modifiye ederken DİKKAT)

  Zıpkın seçiminde etkin faktörler

  Piyasada satılan ve kullanılan zıpkınlar genel olarak yapıldıkları materyal, estetik ve balistik olarak belli yaklaşımlar benimsemekte ve belli eğilimlere cevap verme iddiası taşımaktadır. Zıpkın satın alırken verilecek karar avcının bireysel tercihlerini ve özelliklerini temel almalıdır. Örneğin kişinin nerelerde daldığı, avını ne tür tekniklerle gerçekleştirdiği ve ne seviyede bir dalıcı olduğu zıpkın tercihinde önemli rol oynayacaktır. Bu yüzden bir sualtı avcısının alacağı yeni bir ürünün piyasadaki diğer ürünlerle arasındaki farkı ayırt edebilmesi için tercih edilecek zıpkının niteliklerini analiz edebilecek bilgi birikimi ve tecrübeye sahip olması gerekir.

  Zıpkınla Balık avcılığındaki büyüme ve günümüzde avcıların kullandıkları farklı teknikler daha hafif, manevra kabiliyeti daha yüksek, daha hızlı ve daha sessiz zıpkınlara olan ihtiyacı arttırmıştır. Bu noktada sualtı tüfeğinin değerlendirilmesinde göz önüne alınması gereken faktörlere bir göz atalım:

  Denge

  Bir Zıpkının dengesi birbiriyle ilişkili bir çok unsurdan oluşur. Lastiklerin gücü, şişin ağırlığı, tetik mekanizmasının hassasiyeti, manevra kolaylığı ve tüm bu özellikleri barındırma durumunda olan ana gövdenin genel kalitesi arasında bir denge olmalıdır.

  Lastikli bir zıpkını analiz etmenin çıkış noktası zıpkının dengesidir. Bir çok sualtı avcısı henüz denemeden zıpkınlarına fazladan güç katarak (kalın yada fazladan lastik kullanarak) tüfeklerinin dengesini bozarlar. Bu yapıldığında farkında olmadan sağlanmak istenen avantajı dezavantaja dönüştürürler. Bir zıpkına aşırı güç yüklemek çoğu zaman isabet oranını düşürür ve atış rahatlığını bozar. Bu değişiklikleri yapan çoğu sualtı avcısı bunu daha büyük balıklar vurabilmek umuduyla yapar. Ancak yapılan bu değişiklik sonucu ortaya çıkan denge kaybı bir çok ortalama büyüklükte avların kaçırılmasında önemli rol oynar. Büyük avla ne sıklıkla karşılaşılacağı belli olmayan bir ortamda normal avların tüfek dengesi bozularak riske edilmesi çoğu zaman sudan boş çıkma durumuna yol açar. Lastiklerin gücünü düzgün bir kombinasyon olmadan arttırmak 3 olumsuzluğu bir arada getirir: İlki tetik mekanizmasının hassasiyetinde azalma, artan gücün tüfek üzerinde yarattığı sarsıntı, ve son olarak dengesizliğin yarattığı orantısız geri tepme. Şimdi ortaya çıkması muhtemel bu durumları daha detaylı inceliyelim.

  Hassas veya sert tetik mekanizması?

  Tetik mekanizmasının hassasiyeti büyük önem taşır. Tetik mekanizması çok setleştiğinde tetiği çekerken tüfeği saptırma riski ortaya çıkar. Eğer mekanizma makul hassasiyette ise küçük bir dokunuşta şiş tüfekten ayrılır böylece hedef alınan noktada bir kayma gerçekleşmez. Bu yüzden mekanizmanın hassasiyetini kaybetmesi tüfeğin isabet oranını oluşan dengesizlikle paralel olarak olumsuz etkiler. Zıpkının ucunda oluşacak ufak bir sapma hedefin mesafesine göre isabet oranını düşürür. Ateşli silahlarda özellikle tabancalarda tetik mekanizmasının hassasiyeti oldukça fazladır. Zıpkınlarda ise orta sertlikte bir tetik mekanizması tüfeğin atış esnasında stabil kalmasını sağlayacaktır. Özetle bu kapsamda temel prensip tetiği çekmenin eş zamanlı olarak tüfeğin yönünü saptırmaması ve sarsıntıya sebep olmamasıdır.

  Sarsıntı Etkisi

  Sarsıntı etkisi basit tanımlamayla lastiklerin hızlı hareketiyle şişin tüfeği terk ederken oluşturduğu etkidir. Bu etki özellikle çok lastikli zıpkınlarda kendini göstermektedir. Lastikli zıpkınlarda çeşitli gövde biçimleri kullanılmaktadır bu gövdelerin kendilerine özgü artıları ve eksileri vardır. Yuvarlak küçük ölçekli gövdelerin her yöne kolay hareket ettirilebilme ve rahat bir kullanıma sahip olma gibi avantajları vardır. Bu özellik 100cm kadar olan zıpkınlarda olumlu sonuçlar verir.

  Diğer gövde biçimleri arasında çok daha büyük yapıya sahip olanları vardır. Bu tür gövdeler manevra kabiliyetini azaltmakla birlikte atış esnasında daha stabil kalırlar ve sarsıntıdan daha az etkilenirler. Bu tür gövdeler fazla manevra ve çabukluk ihtiyacı duymayan ve daha güçlü lastik kombinasyonları kullanan avcılara yöneliktir.

  Lastik ve şiş arasındaki ilişki

  Lastikler ve şiş arasındaki ilişki mızrak atıcısıyla mızrak arasındaki ilişkiye benzer. Mızrak atıcısına çok ince bir mızrak verdiğinizde atış esnasında mızrak sürekli titreyecektir ve arkasında büyük bir güç olmasına rağmen istenen mesafeyi alamayıp kısa düşene kadar bu titreme devam edecektir. Bu durumun tersine şayet atıcıya gücünün çok üzerinde ağırlığa sahip bir mızrak verilirse mızrağın atıcıdan çıkışı zayıf olacağından yine alınacak mesafe kısa olacaktır. Mızrak atıcısı için ideal ağırlıkta bir mızrak atış esnasında titreme yapmaz ve enerji kaybı olmaz. Böylece mızrak hareketini etkili bir biçimde sürdürerek mızrak atıcısının sarf ettiği gücü en verimli şekilde kullanarak hedefe ulaşır. İşte zıpkınlarda aranan ideal kombinasyon mantığı budur.

  Aşırı güçlü lastikle kullanılan zayıf şişler güç kaybından dolayı arzu edilen hedefe atamadığı gibi,ağır şişle birlikte kullanılacak zayıf lastikte sabit bir hedefi vurmadan kısa düşecektir. Ancak şiş ve lastikler arasındaki ideal uyumun sağlandığı zıpkınlarda mükemmel sonuçlar elde edilecektir.
  Bugün piyasada farklı üreticilerin farklı güç ve kalınlıkta lastik ve şişleri mevcuttur. Bu yüzden tüm bu ürünler arasında oluşabilecek kombinasyonlara ilişkin kesin yargılara varmak çok sağlıklı olmayabilir. Ancak belli genellemeler yapmak mümkündür. Örneğin biliyoruzki 6mm şiş için 16mm lastik idealdir buna karşılık 6,5mm veya 7mm şiş 18mm veya 20mm lastikle iyi bir kombinasyon oluşturur. Eğer çift lastik kullanıcaksak 6mm şiş kullanmaktan sakınmalıyız.
  3 kez italya şampiyonu olmuş Marco Bardi genelde hafif 75cm, 82c ve 90cmlik tüfeklerle 6.3 ve 6.5mm şiş kullanmaktadır. Bardinin ayrıca trofe avları için kullandığı büyük gövdeli 115cm lik bir zıpkını daha var. Bu zıpkın üzerinde ekstra 18mmlik lastik kullanıyor. Burdanda anlaşılabileceği gibi her tüfek belli bir amaca yönelik oluşturulur. Bardi konuyla ilgili şöyle diyor:
  “90cmlik hafif ve hassas tetik mekanizmalı bir tüfekten çift lastikli 115cmlik bir tüfeğe geçtiğimde avlanırken tüfeğin farklı bir karakter sergiliyeceğini hiç aklımdan çıkarmam. Genelde avlandığım 90cmlik zıpkının sürtünmesinin 115cmlik zıpkınla aynı olmadığını ve aradaki tetik hassasiyet farkını düşünerek 115cmlik zıpkınla avlanırken tetiği daha büyük olan tüfeğin gerektirdiği basınçla basarım.”

  Zıpkın kavram ve tasarım

  Farklı tasarımlara sahip çok farklı zıpkınlar mevcuttur. Bunların kimileri genel kabul görmüş kimileri ise benimsenmemiştir. Bu yaklaşımlardan biri zıpkın gövdesi üzerinde şiş yatağı bulunan türden tasarımlardır. Kimileri bunun gövde esneme yapmadığı sürece kesinlikle olması gerektiğine inanır. Kimileri ise şiş yatağının herhanbir avantajı olmadığını düşünür çünkü şiş kabzayla kafa arasında durmakatadır yani bu görüşe göre şiş yatağının bir işlevi yoktur.

  Temel olarak eğer gövdede güçlü lastikten kaynaklanan bir esneme söz konusu ise şiş yataksız olan zıpkın daha isabetli atış yapacaktır. Eğer esneyen gövde üzerinde şiş yatağı varsa şiş gövdenin şeklini alır yani aynı üzerindeki yatak gibi esneme yapar ve bu da atışta sapmaya yol açar. Ayrıca şiş ve şiş yatağı arasında sürtünme sese ve sürtünmeye yol açar. Bu durum şiş yataksız zıpkınlarda söz konusu değildir. Yıllar önce isabet problemlerinin sebebinin gövdelerdeki esneme olduğu düşünülürdü bu yüzdende sürekli daha güçlü gövde malzemesi arayışı vardı. Aslında asıl sorun bu değildi. Sorunun temel kaynağı ve atışta ciddi sapmalara yol açan şey kabza ve gövdenin birleştiği noktada oluşan esnemenin yarattığı açıydı. Bu durum lastiğin kabza ve gövde bağlantısına getirdiği ağır yükten dolayı uzun tüfeklerde daha belirgindir.

  Neredeyse herkesin isabeti etkileyen bir faktör olarak üzerinde anlaştığı diğer bir konu lastik ve şişin konumlarıdır. Kısaca ifade etmek gerekirse, şiş ve lastik birbirlerine mümkün olduğu kadar paralel olmalıdır.

  Eğer çevirmeli lastik kullanımında olduğu gibi lastik aşağıdan gelirse lastikler şişin kuyruğunu aşağı çektiği için şiş kafadan çıkarken yukarı yönelir. Bunun tersi durum da tüfeğin isabetinde problem yaratır yani eğer lastiklerin konumu şişden daha yukarıda ise atış aşağı yönelir çünkü bu durumda lastikler şişin kuyruğunu havaya kaldıracaktır.

  Özetle yeni bir zıpkının tasarımında kullanılan malzeme, tetik mekanizmasının güvenilirliği ve tüfek üzerine yerleştirilen lastik ve şişin dengesi mutlaka göz önüne alınmalıdır.

  Sonuç olarak zıpkın üretim ve tüketiminde yukarıda bahsedilen koşul ve önceliklere daima özen gösterildiğini söylemek zordur. Fiyat-performans ölçütleri ve piyasa koşulları bu konuların göz ardı edildiği çok farklı tasarım ürünlerini karşımıza çıkarmaktadır. Ancak öncelikle tüketicinin dikkat etmesi gereken husus fiyat avantajı sağladığını sandığı noktada çoğu zaman dezavantajlı duruma düştüğüdür.


  Diğer göz önünde tutulması gereken faktörler

  Akılda tutulması gereken faktörlerden biride şişin aerodinamiği ve atışıdır. Şiş esneyebilir ve hedeften sapar, uç kısmının aerodinamiği bozuk olabilir misinası aşırı kalın olabir. Tüm bunlar isabet sorunu yaratır. Şişin yapıldığı çelik büyük önem taşır. Yumuşak çelikten yapılmış şiş güçlü lastik basıncıyla aşırı esneme yapabilir aslında her şiş tüfekten çıkışta belli oranda esner fakat önemli olan hemen eski haline dönebilmesidir. Eğer kullanılan çelik çok yumuşaksa bu toparlanmayı yapamaz ve atış isabetsiz olur.

  Genel anlamda iyi performans veren bir misina 300-400lb gücünde 1.6-2mm kalınlığında olmalıdır. Bu yüzden 7mm ve daha ince şiş ile 400lb üzerinde misina kullanmak problem yaratır.

  Son olarak şu unutulmamalı her ne kadar bir zıpkının genel özellik ve çalışma prensiplerini bilmek önemliysede kişi kendisi için ideal olan zıpkını ancak belirli bir dalış tecrübesinin ardından tespit edebilir ve asla unutulmamalı ki zıpkın ne kadar mükemmel olursa olsun tek başına sizi iyi bir avcı yapmaz.

  The author: Mark Laboccetta
  Çeviri: Aşkın YILDIRIM & Ozan HOŞKEN
  Konu Aşkın YILDIRIM tarafından (04-07-2008 Saat 11:44 ) değiştirilmiştir.
  NUR İÇİNDE YAT KARDEŞİM

 2. #2
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  24-09-2006
  Yaş
  43
  Mesajlar
  7.225

  Cevap: Lastikli Zıpkınlar (Genel Prensipler-Satın alırken Modifiye ederken DİKKAT)

  Abilerim elinize, kolunuza, dilinize sağlık. İyi bulup çıkarmışsınız ve dilimize aktarmışsınız. Teşekkürler..

 3. #3
  Kuzey Ege Avcısı Savaş ELİAÇIK (savasbalikesir) - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  13-11-2005
  Bulunduğu yer
  Edremit, Balikesir, Turkey
  Yaş
  53
  Mesajlar
  12.655

  Cevap: Lastikli Zıpkınlar (Genel Prensipler-Satın alırken Modifiye ederken DİKKAT)

  çeviri için teşekkürler. çok faydalı bilgiler.
  Savaş ELİAÇIK
  KUZEY EGE AVCILARI
  Edremit - 1964-
  0505 483 63 49
  0266 392 11 65

  savasbalikesir@hotmail.com

 4. #4
  ZIPKINCI Volkan Demircioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12-08-2008
  Bulunduğu yer
  Silifke
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1.843

  Cevap: Lastikli Zıpkınlar (Genel Prensipler-Satın alırken Modifiye ederken DİKKAT)

  keyifle okudum,emeginize saglik
  Volkan Demircioglu
  1976

  www.evas.web.tr

 5. #5
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  01-11-2005
  Mesajlar
  66

  Cevap: Lastikli Zıpkınlar (Genel Prensipler-Satın alırken Modifiye ederken DİKKAT)

  emeğinize sağlık,teşekkürler.
  1903

 6. #6
  ZIPKINCI Alphecca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  26-06-2008
  Bulunduğu yer
  Çorlu,TEKİRDAĞ
  Yaş
  38
  Mesajlar
  146

  Cevap: Lastikli Zıpkınlar (Genel Prensipler-Satın alırken Modifiye ederken DİKKAT)

  Cok faydalı bir çeviri olmuş.Emeğinize sağlık.Teşekkürler...
  Cihan KURNAZ 1979

 7. #7
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  19-09-2008
  Bulunduğu yer
  İzmir/Hatay
  Mesajlar
  2.171

  Cevap: Lastikli Zıpkınlar (Genel Prensipler-Satın alırken Modifiye ederken DİKKAT)

  elinize sağlık

 8. #8
  ZIPKINCI FATİH GÜMÜŞBAŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08-10-2008
  Bulunduğu yer
  istanbul/fatih
  Yaş
  29
  Mesajlar
  3.872

  Cevap: Lastikli Zıpkınlar (Genel Prensipler-Satın alırken Modifiye ederken DİKKAT)

  paylaşım için teşekkürler..
  fatih gümüşbaş
  1988-istanbul

 9. #9
  ZIPKINCI mustafa kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22-01-2008
  Bulunduğu yer
  marmaris
  Mesajlar
  2.361

  Cevap: Lastikli Zıpkınlar (Genel Prensipler-Satın alırken Modifiye ederken DİKKAT)

  Sanırım özellikle standart tüfeklerine modifiye yapmak isteyen arkadaşların bir kaç kez okuması gereken bir konu. Çeviri ve paylaşım için teşekkürler.
  MUSTAFA KURT 1974. Turist Rehberi - Yat Kaptanı. Marmaris (Trabzon - Sakarya)

  www.marmaristravelagent.com

 10. #10
  ZIPKINCI Ali Ertan OKATAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  21-01-2009
  Bulunduğu yer
  Trabzon/Merkez
  Yaş
  38
  Mesajlar
  684

  Cevap: Lastikli Zıpkınlar (Genel Prensipler-Satın alırken Modifiye ederken DİKKAT)

  elinize sağlık teşekkürler

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Zıpkınlar (Genel)
  By Oktay UZDİYEM in forum Zıpkınlar
  Cevaplar: 52
  Son Mesaj: 14-09-2013, 13:21
 2. yurtdışından malzeme satın almak???
  By yanpar in forum Serbest Dalış Malzemeleri - Genel
  Cevaplar: 12
  Son Mesaj: 24-11-2006, 03:23
 3. Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 25-10-2004, 08:32

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496