Anketimiz: AMATÖR BALIKÇIMISIN

Katılımcı sayısı
43. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
 • Evet ben amatör Balıkçıyım

  39 90,70%
 • Hayır ben amatör değilim

  4 9,30%
1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 13

Konu: AMATÖR OLABİLMEK

 1. #1
  ZIPKINCI Zafer SENTÜRK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  01-06-2005
  Bulunduğu yer
  ist - tuzla
  Mesajlar
  345

  AMATÖR OLABİLMEK

  SU ALTINDA YAPILAN AVCILIK ÜZERİNE AÇILMIŞ FORUMLAR
  Teknolojinin hızlı gelişimiyle bilgisayarlar evlerimizdeki yerlerini alalı çok ta olmadı. İnternet ağı bu kısa sürede Dünya üzerine bir örümcek ağı gibi yayıldı ve insanların hizmetine girdi.Her konuda gruplar oluşturuldu.Sanal başlayan arkadaşlıklar hızla gerçek dostluklara dönüştürüldü.Biz sualtı avcıları da forumlar vasıtasıyla birbirimizi tanıyıp yurdun dört bir yanından bu uğraşa gönül vermiş onlarca dostlar edindik.Resmi bir kayıt gerektirmeyen bir hobimiz var.Bu nedenle de kayıt altında değiliz haliyle sayımızda pek belli değil.Kabaca 15 000 ,20 000 kişi bu zevkli hobiyle haşır neşir.Özellikle yaz aylarının gelmesi ile eline sualtı tüfeği ni kapan her arkadaş bizlerden sayılıyor.Şimdi sizlere soruyorum bu arkadaş bizlerden mi?
  Bu soruyu yanıtlayabilmek için öncelikle bizler kimiz?in cevabını vermemiz gerekir.Siz bu yazıyı okuyan sevgili ve de saygıdeğer sualtı avcısı siz kimsiniz?Ben kendi adıma bizleri Amatör Balıkçılar olarak tanımlıyorum.Bilmem yanılıyor muyum?
  Amatör Balıkçı için yasa koyucu sirkülerde tanımlamayı şöyle yapmıştır
  Amatör Balıkçı: Maddî ve ticarî kazanç amaç gütmeden, sadece spor ve dinlence amacıyla su ürünleri avcılığı yapan gerçek kişidir.
  Hakları yaslarca tanımlı kimselerdir Amatör Balıkçılar. Yasa tanımaz bilinçsiz çapulcular değildirler yani. Bizler amatör avcılar olarak haklarımıza sahip çıkmamız gerekiyor süratle. Her eline sualtı tüfeğini bizden kabul edemeyiz yani.Bu işi para pul için yapan da aramızda olmamalı.Zira bu arkadaşların amacı düşüncesi bizlerle aynı olamaz.Bizler işi gücü,okulu olan kişileriz.Bizlerin ilk işi asla balıkçılık değil.Bizler
  Maddî ve ticarî kazanç amaç gütmeden, sadece spor ve dinlence amacıyla su ürünleri avcılığı yapan gerçek kişileriz.
  Bizler Amatör Balıkçılarız.
  Bizden olmayanlar bizim gibi amatörce düşünemeyip her fırsatta şunu yazıyorlar.’’Sizler klavye avcılarısınız’’.Amatör balıkçı olmak bunu gerektiriyor,50 kg balık vurabileceğin bir günde 5kg balık vurup sudan çıkmanı ,çıkmıyorsan bundan sonrası için su içinde sadece seyirci olmanı söylüyor.Bizden olmayanlar Su içinde bir balık,bir yengeç,bir kum tanesi olamazlar asla.Uzun lafın kısası Amatör balıkçılık üzerine inşa edilmiş bu forumlar kesin olarak bir karar vermeleri gerekiyor çok geç olmadan.Ya kurulum amaçlarına hizmet edip amatör avcıların haklarını koruyacaklar yada her önüne gelen ben zıpkıncıyım diyenin barındığı birer forum olacaklar.
  Kendilerini amatör görmeyen arkadaşlarda kendi egolarını tatmin edebilecekleri forumlar siteler kursunlar kendilerine. Yeter ki biz amatörlerin forumlarından uzak dursunlar. Yeter ki biz amatörlerin yasalarca tespit edilmiş haklarını gasp etmesinler.Yeter ki bizdenmiş gibi görünmesinler.Bizler amatör sualtı avcılarıyız.Bu forumlar Amatör balıkçıların forumlarıdır.AMATÖR BALIKÇI ARKADAŞ HAKLARINA SAHİP ÇIK.FORUM YÖNETİMİ AMATÖRLÜK RUHUNA SAHİP ÇIK.
  SEVGİ VE SAYGILARIMLA
  http://img93.imageshack.us/img93/9003/simsizyv4.jpg

  Nekadar bilirsen bil,
  söylediklerin karşındakinin anlayabildiği kadardır
  MEVLANA

 2. #2
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  24-09-2006
  Yaş
  44
  Mesajlar
  7.224
  Zafer bey ne güzel dile getirmişsiniz. Alkışlıyorum...

 3. #3
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  28-06-2007
  Bulunduğu yer
  GAZİEMİR/İZMİR 1976
  Mesajlar
  541
  çok çok güzel anlatmışsınız... ama birde büyük gerçek var.ve işin kötüsü bu gerçeği maddi durumu iyi olan insanların anlamaya yanaşmayışı...amatörlük ve profösyönellik birbirinden kesin çizgilerle ayrılıyor...zevk için hobi için yapmak....bu işten geçimini sağlamak...ama birde bu sporu yapabilmek için sadece yırtılan elbisesini,kırılan şişini,kopan paletini yenileyebilmek için vurduğu balıklardan küçük bir bölümünü sevdikleriyle paylaşmak yada yemek yerine satmak zorunda olanlarımız.....işte bunlarla,gece gündüz demeden milyarlarına yenilerini eklemek için tüple yada fenerle lahos orfoz demeden ufak tefek ayırmadan avlayıp utanmadan tezgahlarda satan kişiler................alın size çizgi....nereye çizerseniz çizin arkadaşlar...keşke herşey siyah vede beyaz kadar birbirinden kolayca ayrılabilse ama canım TÜRKİYEM de henüz mümkün değil..SAYGILARIMLA nevzat...
  NEVZAT KAPÇAK.BU VATAN BİR BÜTÜNDÜR VE HER KÖŞESİNİN,HER TÜRK VATANDAŞI TARAFINDAN KORUNMASI GEREKİR.

 4. #4
  Yönetici Aşkın YILDIRIM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  03-10-2006
  Bulunduğu yer
  karşıyaka/İZMİR
  Mesajlar
  3.717
  Bu başlık çok daha fazla ilgiyi hak ediyor diye düşünüyorum. Zafer bey teşekkürler. Güven beyin yaklaşımınıda alkışlıyorum. Nice ustalar var aramızda amatörce bu işi yapan hepsine saygılar...
  NUR İÇİNDE YAT KARDEŞİM

 5. #5
  ZIPKINCI Zafer SENTÜRK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  01-06-2005
  Bulunduğu yer
  ist - tuzla
  Mesajlar
  345
  Forum ortamlarında fikri beraberlikler kurup sesimizi duyurmaya çalışıyoruz.Bu çok güzel birşey ama yetersiz bence.Herkez bir forum kurmuş 20-30 kişilik aktif katılımcıyla yuvarlanıp gidiyor.Genel üye sadece 2-3 balık resmine bakıp asıl önem taşıyan sorunlar üzerinde kesinlikle kafa yormuyor.Yazılan hiç bir yazılı beyanatı okumuyor.
  Kişisel fikrim sanal alemde yer alan tüm amatör balıkçılıkla ilgili site sahipleri ve yöneticilerinin ortak bir forum oluşturmasıdır.Bu forumda amatör balıkçılığın tüm sorunları ele alınmalı.Yeni sirküler için öneriler sunulmalı.Halen uygulamada olan sirkülerin varsa yanlışları ortaya konmalı.
  Bunlar yapılırken sen yaptın ben yaptım davası güdülmemeli.(çok zor ya neyse)Ben bunca yıllık balıkçıyım sende dünkü çocuk davası hiç olmamalı.
  Bu forum çercevesinde oluşturulan politikalar tüm forumlarca uygulanmalıdır.
  Temel hedef bilinçli üyeler oluşturmak olmalı.
  Forumun üye sayısını arttırıp gelecek biriki sponsor yardımı temel politika olduğu sürece işimiz zor.
  http://img93.imageshack.us/img93/9003/simsizyv4.jpg

  Nekadar bilirsen bil,
  söylediklerin karşındakinin anlayabildiği kadardır
  MEVLANA

 6. #6
  Foruma Girişi Yasaklandı
  Üyelik tarihi
  27-10-2006
  Bulunduğu yer
  İSTANBUL
  Yaş
  49
  Mesajlar
  1.238
  yazılanları okudum katıldığım yerler işin anası AMA KONU ESNEMEYE BAŞLADIMI YIRTILACAĞI YERİ KİMSE KESTİREMEZ ben bu sporun esnek noktasında yokum. şahsım olarak SİYAH,BEYAZ ayrımının terettüssüz yapılabilirliği varken GRİ bölgelerde dolaşamam, dolaşmasınada müsade edilmesine sempatiyle bakılmasına TAKILI kalırım. her kimse ya duvara içinde duracak yada o duvardan atlayıp aramızdan ayrılacak.
  örnek vereyim orfoz familyasına ait olduğu bilinen balığın sadece sirkülerde yapılan bir hata neticesinde avının serbest olduğuna kendimi inandırmamı kimse bekleyemez. kendime şiş çorap eldiven vs. almamın masumiyetini dile getirirken eh uzak merayada daha teferuatlı bir vasıtayla gidelim zihniyeti hatta arkamızdada botumuz romörkümüzde takılı olsun detayına kişinin giremiyeceğini kimse garanti edemez. belki söylemim sert veya yüksek ihtimalli oldu ama bugün için yaptığımız iyilik ( göz yunmak) yarın görevimiz haline gelir. saygılarımla.

 7. #7
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  28-06-2007
  Bulunduğu yer
  GAZİEMİR/İZMİR 1976
  Mesajlar
  541
  yani Murat abim kısacası sen,bu işi sadece parası olan yapsın bu iş herkesin yapacağı iş değil diyorsun.....ben zıpkıncılıktan 4x4 alalım..bot alalım yada alsınlar demedim.demiyorumda.ama alanlar var....bunları benim kadar sizde herkez biliyor.ama bir şiş 40 ytl..bu normalden verilmiş bi örnek.üst sınır bizi bu konuda ilgilendirmez...asgari ücretin bu günki durumunu biliyorsanız cevap verin..hangi asgari ücretli yada ona yakın maaş alan arkadaş bunun devamını getirebilir..bu işten geçimini sağlamaktan bahsetmiyorum..sadece devam edebilmekten bahsediyorum...ben ikisi arasındaki farkı farkedenlerden yanayım..kimse katılmak zorunda değil.bunlar benim düşüncelerim...
  NEVZAT KAPÇAK.BU VATAN BİR BÜTÜNDÜR VE HER KÖŞESİNİN,HER TÜRK VATANDAŞI TARAFINDAN KORUNMASI GEREKİR.

 8. #8
  Foruma Girişi Yasaklandı
  Üyelik tarihi
  27-10-2006
  Bulunduğu yer
  İSTANBUL
  Yaş
  49
  Mesajlar
  1.238
  sayın arkadaşım niye bu söylemlere takılı kalıyorsunuz sen her ne yapacaksan ben senin zaten onu yapacağını bilmiyormuyum. konu bunu bu ortam içersinde mayalandırmamak veya yeşertmemek. şimdi oldumu masumiyetine yaklaşımım. ama..................... ve niye ama bizler bunu bilmek zorunda değiliz bunu deklarasyon yöntemiyle bu topluma duyurmanın bir faydası olmadığı gibi çok zararları var KANIMCA. kendi içinde YAŞA LÜTFEN VE KİMSEYE YAŞATMAYA çalışmayalım. şahsımca edindiğim genel distürüm bundan ibaret.

 9. #9
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  28-06-2007
  Bulunduğu yer
  GAZİEMİR/İZMİR 1976
  Mesajlar
  541
  :mrgreen: :mrgreen: sayın abim,ben böyle yaşıyorum demedim ki...sadece örnek verdim.yazıları okurken önyargımızı bir kenara koyarsak,yazılanları daha iyi anlarız diye düşünüyorum..
  NEVZAT KAPÇAK.BU VATAN BİR BÜTÜNDÜR VE HER KÖŞESİNİN,HER TÜRK VATANDAŞI TARAFINDAN KORUNMASI GEREKİR.

 10. #10
  Foruma Girişi Yasaklandı
  Üyelik tarihi
  27-10-2006
  Bulunduğu yer
  İSTANBUL
  Yaş
  49
  Mesajlar
  1.238
  sen her ne yapacaksan ben senin zaten onu yapacağını bilmiyormuyum


  Bu cümle size söylenmiş bir cümle değil sakın alınmayın genel amaç bizler tartışırken ( munazara) okuyanların mümkünse biraz esinlenmeleri akıllarına doğru fikri nakletmek olduğudur. sakın yazıların tek bir kişiyi hedef alarak veya sadece eleştirmeye yönelik olduğunu düşünmeyin. buyrun örnek vereyim serco adlı arkadışımızı biliyorsunuz akrabası sitede admin oldu ve artık bence serco yazılarında hatta avlarında ve kişilerle diyaloglarında çok itinalı olmamalımı ?? ben bunu açıkca belirttim burdan bana kırılmasımı çıkar yoksa benim ne demek istediğimmi. kendine iyi bak bol avlı günler dilerim

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. amatör denizci el kitabı
  By Engin YİĞİT in forum S.S.S
  Cevaplar: 12
  Son Mesaj: 22-01-2013, 14:44
 2. Mersinden Amatör Zıpkın Avı
  By herosaint18 in forum Photo - Fotoğraf Albümü
  Cevaplar: 20
  Son Mesaj: 29-09-2007, 16:42
 3. 24.06.07 - Amatör İşi
  By Ozan_K in forum Photo - Fotoğraf Albümü
  Cevaplar: 18
  Son Mesaj: 29-06-2007, 23:31
 4. aşırı amatör sualtı çekimleri
  By Can ARSLAN in forum Photo - Fotoğraf Albümü
  Cevaplar: 15
  Son Mesaj: 23-10-2006, 13:09

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196