1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 19
Like Tree39Likes

Konu: Mendirek dalışımda yediğim ceza HK.

 1. #1
  ZIPKINCI bySea - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  24-05-2008
  Bulunduğu yer
  izmir bornova
  Yaş
  40
  Mesajlar
  188

  Mendirek dalışımda yediğim ceza HK.

  iyi günler arkadaşlar.

  Daha önce de buna benzer bir konu görmüştüm fakat nihayi bir sonuca bağlanmamıştı.

  Geçen yaz mordoğan yeni liman mendirekte ceza yedim. Cezanın hakkaniyetle kesildiğini düşünmedim ama araştırmalarımda da mendireklerle ilgili ÇOK NET bir yazıya da raslamadım.

  Bana ceza kesen şahıs ilk başta vurduğum balığın adetinden ceza kesmek istedi fakat yanımda 4 adet levrekten başka bişey yoktu.
  ona rağmen yasal sınırın üstünde dedi ve ceza kesecez size dedi fakat daha sonra düzenlenen evrakta ise mendirekte dalıştan ceza kestiğini gördüm.
  savunması ise mendireklerin 50 metre uzağında dalış yapılabilir dedi .
  Benim daldığım tam konumu fotoğrafta işaretledim.
  bu fotoğraf ve enlem boylam bilgileri ile kime yada nereye mail atıp bilgi almalıyım ? Elimde yasal bir belge ile bu sene aynı yere dalmak istiyorum..


  İzmir / Bornova
  Deniz KILIÇ:
  Tel : 0505 659 11 43

 2. #2
  ZIPKINCI TR_YUSUF_S - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  18-08-2013
  Bulunduğu yer
  MERSİN
  Yaş
  34
  Mesajlar
  1.492

  Cevap: Mendirek dalışımda yediğim ceza HK.

  Ben Mersin Sahil Güvenlik Komutanlığına mail attmıştım ama cevabı kaybettim. Cevapta yazanlar; mendirek dışında su altı avcılığı yapılabileceği, mendirek içinde her türlü avcılığın yasak olduğu yönündeydi. Kesinlikle metre hesabı bir uyarı yoktu ama arkadaşlardan öğrendiğime göre mendirek ağızından geçişte yasak cezanız bununla ilgili olabilir. Şimdi fotoğrafa dikkat ettim manevra alanında görmüşlerdir sizi.
  Konu TR_YUSUF_S tarafından (27-02-2016 Saat 12:51 ) değiştirilmiştir.
  Omer Airbalete 100 Mod.YS
  Aguatto hastası...

  Yusuf SOYSAL
  1984 MERSİN

 3. #3
  ZIPKINCI bySea - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  24-05-2008
  Bulunduğu yer
  izmir bornova
  Yaş
  40
  Mesajlar
  188

  Cevap: Mendirek dalışımda yediğim ceza HK.

  manevra alanı içinde değildim . bulunduğum yer 1,5 metre sığ su ve bir kayanın arkasında bekliyordum , teknelerin geçiş istikameti tahminen 7-8 metre uzağım oluyor ..
  keşke o yazı olsaydı , bende net bilgilenirdim.
  İzmir / Bornova
  Deniz KILIÇ:
  Tel : 0505 659 11 43

 4. #4
  Yönetici Türkay Demiroğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  20-12-2006
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Yaş
  51
  Mesajlar
  16.570

  Cevap: Mendirek dalışımda yediğim ceza HK.

  Konum ve görünüş olarak sizin mendireğe benzer Amasra mendireği var. Orada da geçen sene zıpkıncılar arasında söylenti çıkmıştı mendirek dışında da dalmak yasak diye. Bende iş edindim gittim sahil güvenlik komutanlığına, nizamiyedeki askere bilgi almak istiyorum dedim . O anda orada olan komutanı aradı ve beni botun yanına gönderdi. Komutanlar genç cocuklar ( ben büyümüşüm )
  Duyumumu anlattım, onların ifadesi sadece liman içinde avlananlara, limit aşımı yapanlara ve şamadırasız kişilere ceza uyguladıklarını oldu. 50 Metre konusundan onlarda bahsettiler fakat konuya tam hakim değillerdi. Ben 50 metre diye bir kural varsa mantık olarak mendireğe 50 metre yakın kısımda avlanmanın daha tehlikesiz olduğunu söyledim ve bu onlarada mantıklı geldi
  Tavsiyem sahil güvenliğin internet sitesinde dalışa giderken diye bir konu başlığı var , onu incelemeniz.
  sparus, bySea, AOE and 5 others like this.
  Türkay Demiroğlu
  İstanbul-Fındıkzade
  01.03.1967
  0 Rh+

 5. #5
  ZIPKINCI bySea - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  24-05-2008
  Bulunduğu yer
  izmir bornova
  Yaş
  40
  Mesajlar
  188

  Cevap: Mendirek dalışımda yediğim ceza HK.

  sahil güvenliğe bilgi almak için yazı yazdım . 15-30gün arası cevap gelecek , umarım net b, bilgilendirici bir cevap gelir.
  Türkay Demiroğlu likes this.
  İzmir / Bornova
  Deniz KILIÇ:
  Tel : 0505 659 11 43

 6. #6
  ZIPKINCI BARIŞ TAŞDEMİR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08-02-2012
  Bulunduğu yer
  Tekirdağ
  Yaş
  44
  Mesajlar
  7.059

  Cevap: Mendirek dalışımda yediğim ceza HK.

  Türkay abi vede Yusuf kardeşimin dediklerine de katılarak eklemek istediğim şeyler var. Evvela geçmişler olsun diyorum. Burada ilk aklıma gelen birilerinin şikayeti ile size gelip ceza kesmiş oldukları kanaatindeyim. Sonuçta şikayet varsa, muhakkak yasak bir şey vardır kanısı ile gelinmiş te olabilir. İşlem de yapılmaz sa yasak şeye göz yumulmuş denmesin diye ceza da kesmiş olabilirler gibi bir kanaat oluşuyor burada.

  Bu şekilde yazdığıma bakmayın. Sonuçta bu tür yasaklar konusunda bir çok kolluk kuvveti bu görevi yerine getiriyor. Her birinin aynı tür yasaklara farklı miktarlarda cezalar kesmiş olmaları, bir çok kişinin tam olarak konuya vakıf olmadığını gösteriyor.

  Aklıma gelen Murat GÜNER arkadaşımızın bir zamanlar yaptığı bir paylaşımdan öğrendiğim, onun veyahut eşinin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından bu konu ile yetkili bir memurdan sorup vede öğrendiklerini şu şekilde hatırlıyorum.

  Mendireklerin dışında dalışın yasak olmadığını, kıyıdan girip mendireğe çıkmadan tekrar kıyıdan çıkarak yapılan avın yasak olmadığını, Ama bu esnada ısrarla burada dalış yasak çık diye diretenler veya kolluk kuvvetleri olursa, kesinlikle kayalıklardan çıkmamamız yine kıyıya yüzerek dönüp oradan çıkmamız gerektiğini söylemişti. Yani bu esna da kayalıklardan zorladıkları halde çıkmış olursak ta bu şekilde yasağa düşmüş olurmuşuz. Burada 50 metre muhabbetini hiç hatırlamıyorum. Almış olduğumuz amatör avcılık belgesinin dahi zorunlu olmadığını bir çok konuda anlatmanın imkansız olduğu yerleri düşününce burada nasıl bir tavır içinde olmamızın çok önemli olduğuna inanıyorum.

  Yeter ki yasak tür vede av limitlerinde yasağa düşmeyelim. Sonrasında da özellikle bakanlığın bu konuda yetkili memurunu çağırmalarını isteyip sirkülerin amatör avcılığı düzenleyen maddelerinde böyle bir yasağın olup olmadığını onlardan dinlemenin daha doğru olduğunda ısrarcı olursak elbetteki; işin bilincinde olduğumuzu vede yasak avcılık yapmadığımızın vermiş olduğu rahatlığı görürseler zaten buna gerek bile kalmayacağını düşünüyorum.
  BARIŞ TAŞDEMİR 1974 AĞRI
  1974 KIBRIS BARIŞ HAREKATI İSMİMİN KAYNAĞI


 7. #7
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  25-12-2011
  Bulunduğu yer
  İzmir
  Yaş
  36
  Mesajlar
  30

  Cevap: Mendirek dalışımda yediğim ceza HK.

  mendirek dalislarinda bakilmasi gereken iki mevzuat var. ilki su urunleri sirkuleri, digeri ise liman yonetmeligidir. sirkulerde mendiregin disi ile alakali bir yasak yoktur. liman yonetmeliginde ise gemilerin/teknelerin vb. baglama yerleri, trafik hatlari gibi can tehlikesinin olusabilecegi deniz alanlarinda yuzmenin ve dalmanin yasak oldugu belirtilmistir. bu kapsamda sizin dalis yaptiginiz yer tam liman agzi oldugundan sirkulere gore buranin liman ici olarak degerlendirilmesi sonucu ceza kesilmis gibi gorunuyor. liman yonetmeligine gore de mendirek taslarinin biraz (3-5 metre) acigina dalmaniz durumunda ceza kesilmesi durumu oluşabilir.
  sonuç olarak mendirek dalislarinda liman agzindan uzak durmamiz gerekir.
  sparus, bySea, Efekan and 1 others like this.
  EROL ÇELİK
  1982
  (Cep:5069138709)
  "HERKESE EMNİYETLİ DALIŞLAR"

 8. #8
  ZIPKINCI Serdar ERDEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30-07-2007
  Bulunduğu yer
  istanbul
  Yaş
  40
  Mesajlar
  323

  Cevap: Mendirek dalışımda yediğim ceza HK.

  mendireğin veya bulunduğu liman.özel sektör dernek,su ürünleri veya kooperatif e ait olabilir .
  bu birimlerde ancak kendi kararlarıyla yasaklama yapabilir bunun resmi bir getirisi olabilmesi için dalan kişiyi şikayetle tespit ettirip.
  görsel olarak yazılı ilan tabela ile dalışa yasakladıkları kendi bölgelerinde daldığınız için size dava açabilirler.
  sizde ben bu yazıyı görmedim diyebilirsiniz. sonuç olarak bişey çıkmaz .yeterki daldığınız yer resmi olarak devletçe yasak alan olmasın.
  fakat sahi güvenlik limit aşımı dediyse ve imza attıysanız tutanağa işiniz zor.
  bySea and BARIŞ TAŞDEMİR like this.
  Serdar ERDEN/ iSTANBUL

 9. #9
  ZIPKINCI mehmet çalışkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  27-05-2006
  Bulunduğu yer
  istanbul
  Mesajlar
  860

  Cevap: Mendirek dalışımda yediğim ceza HK.

  iki yıl önce gökçeada mendirek ucunda aynı sizin konumda beklerken sahil güvenlik botu yavaşça geçti banada bir fırça attı mendirek ucuna 50 metre yaklaşma diye bağırdı ve işi varmış gibi gazladı gitti bende sinir oldum tabi balığın en oynak yeri orası ama teknelerinde en tehlikeli geçtiği yer orası belki bu yasak bizler için bir güvenlik olabilir ama yinede sirkülerde görememiştim
  mehmet çalışkan-avcılar istanbul (06-04-1979)

 10. #10
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  20-11-2012
  Mesajlar
  172

  Cevap: Mendirek dalışımda yediğim ceza HK.

  liman yönetmeliği
  MADDE 21 – (1) Kıyı tesislerinin yaklaşım kanallarında, mendirek ağızlarında, yanaşma ve bağlama yerlerinde ve demirleme sahalarında; her türlü su ürünleri avcılığı yapmak, yelkenle seyretmek, kürek çekmek veya diğer su sporları faaliyetlerinde bulunmak ve yüzmek yasaktır.
  İdari yaptırımlar
  MADDE 39 – (1) Liman idari sahasında bulunan gemi, deniz araçları, kıyı tesisleri ve diğer tüm ilgililer bu Yönetmelik ve seyir, can, mal, çevre güvenliği ve emniyetini temin etmeye yönelik diğer mevzuatın gereklerini yerine getirir. Bu Yönetmelik kapsamında uymakla yükümlü olduğu kuralları ihlal edenlere, ya da seyir, can, mal, çevre güvenliğini ve emniyetini temin ile ilgili diğer mevzuat hükümlerine aykırı hareket edenlere, 655 sayılı Kanun Hükmünde Kararname, 618 sayılı Kanun ve 4922 sayılı Kanun uyarınca idari yaptırım uygulanır.
  (2) Liman sahasında oluşabilecek çevre kirliliğine, 2872 sayılı Çevre Kanunu ve ilgili diğer mevzuat hükümlerine göre işlem yapılır.
  (3) Bu Yönetmelik hükümlerine ya da seyir, can, mal, çevre güvenliğini ve emniyetini temin ile ilgili diğer mevzuat hükümlerine aykırı hareket edenler; liman başkanlığı ya da liman başkanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan denetim personelinin düzenleyeceği tespit tutanağı neticesinde, yirmi dört saat içinde liman başkanlığına davet edilir ve alınan idari yaptırım kararı ilgiliye tebliğ edilir.
  (4) Tespit tutanağı, idari yaptırım kararı ve tebligat usulleri 30/3/2005 tarihli ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu hükümlerine göre tanzim edilir.
  (5) Denetleme sonunda durumu mevzuat hükümlerine uygun olmayan gemi ve deniz araçlarına, eksikliklerini giderinceye kadar seferine müsaade edilmez.
  (6) Liman başkanlığı tarafından 655 sayılı KHK’nin 28 inci maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendinde belirlenen yetkiye dayanarak 34 üncü maddenin;
  a) Üçüncü, dördüncü ve beşinci fıkrasına aykırı hareket edenlere 20.000 TL,
  b) Yedinci fıkrasına aykırı hareket edenlere 30.000 TL,
  idari para cezası verilir.
  (7) Liman başkanlığı tarafından 655 sayılı KHK’nin 28 inci maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendinde belirlenen yetkiye dayanarak 22 nci maddenin yedinci fıkrasında belirlenen usul ve esaslara aykırı hareket edenlere 10.000 TL idari para cezası verilir.
  (8) İdare tarafından belirlenecek kurallara aykırı hareket ettiği tespit edilen ikmal gemilerinin, yakıt ikmali yapan gemilerin ve kıyı tesislerinin faaliyetleri uygunsuzluk giderilene kadar durdurulur.
  (9) (Ek: RG-22/10/2013-28799) 31 inci maddenin birinci fıkrasına aykırı hareket eden gemiler ve deniz araçlarının ilgilisine 1000 TL idarî para cezası verilir. Aynı maddenin ikinci fıkrasına aykırı hareket eden Türk Bayraklı gemilerin limandan kalkışına izin verilmez. Ayrıca bu gemilerin ilgililerine 500 TL idarî para cezası verilir ve gemi detaylı denetime tabi tutulur.
  (10) (Ek: RG-22/10/2013-28799) 12 nci maddeye aykırı hareket eden Türk veya yabancı bayraklı gemi ilgililerine 1000 TL’den 5000 TL’ye kadar idarî para cezası verilir. Türk Bayraklı gemilerin yurt dışında yaptığı benzer kural ihlallerinin İdareye rapor edildiği durumlarda gemi ilgilisine aynı ceza uygulanır.
  (11) (Ek: RG-22/10/2013-28799) İlgili mevzuatta belirtilen can kurtarma, emniyet, güvenlik veya acil durum yardım isteme işaret, sinyal veya yayınlarını yanıltıcı şekilde kullandığı ve bu yanlışlığı uygun şekilde düzeltmediği belirlenen Türk veya yabancı bayraklı gemilere ve liman ilgililerine 5.000 TL’den 50.000 TL’ye; denizde çatışmaya sebep olacak şekilde seyir veya manevra yaptığı veya işaret veya teçhizatı eksik veya uyumsuz olduğu tespit edilen gemilerin ilgililerine 5000 TL’den 50.000 TL’ye kadar idarî para cezası verilir. Aykırılık eğer bir teçhizat eksikliği veya hatasından kaynaklanıyor ise durum düzeltilene kadar gemi seferden men edilir. Ayrıca, yanlış alarm sebebiyle oluşan kamu masrafları, sorumlusundan tahsil edilir. Uğraksız geçiş yapan gemiler için bayrak devletine bildirim yapılır.
  (12) (Ek: RG-22/10/2013-28799) Bu Yönetmelik kurallarının ihlali durumunda idarî ve cezaî müeyyide uygulanması, ulusal mevzuat ile uluslararası sözleşmelerde öngörülen diğer ceza ve tedbirlerin uygulanmasına engel değildir.
  Deniz kaza ve olaylarının idari yönden incelenmesi
  MADDE 40 – (1) Liman idari sahasında meydana gelen deniz kazaları ve olayları, liman başkanlığınca idari yönden incelenir ve bu inceleme sonucunda hazırlanan dosya İdareye gönderilir. İdari tahkikat tamamlanıncaya kadar geminin seferine izin verilmez. Gemi, deniz aracı ve kıyı tesisi ilgilileri ile gemi personeli liman başkanlığı incelemesinde, gerekli kolaylık ve işbirliğini sağlamakla mükelleftir. Ayrıca liman sahasına gelen gemi ve deniz araçlarının ilgilileri ve personeli, olaya ilişkin delilleri muhafaza etmek, yapılacak çağrılara uymak ve sorulacak sorulara cevap vermekle yükümlüdür.
  (2) 655 sayılı KHK’nin 29 uncu maddesinin birinci fıkrası uyarınca oluşturulan Kaza Araştırma ve İnceleme Kuruluna ilişkin hükümler saklı olup, birinci fıkrada belirtilen yükümlülükler bu Kurula karşı da geçerlidir.
  Konu blindbullet tarafından (01-03-2016 Saat 21:25 ) değiştirilmiştir.
  Mehmet SELAM
  1981 çeşme

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236