Gösterilen sonuçlar: 1 ile 7 ve 7
Like Tree1Likes
 • 1 Post By avatarKorra

Konu: Kulak Çınlaması (TİNNİTUS)

 1. #1
  Kurucu Ozan YILDIRIM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  19-04-2004
  Bulunduğu yer
  izmir
  Yaş
  41
  Mesajlar
  2.169

  Kulak Çınlaması (TİNNİTUS)

  Kulak Çınlaması --------------------------------------------------------------------------------


  KULAK ÇINLAMASININ NEDENİ

  Bazı zamanlar kulağımda zil sesi duyuyorum bu normal midir? Tamamiyle değil. Kafa içinde ki bu seslere genel olarak tinnitus denilir ve çok yaygındır. Tinnitus zaman zaman ortaya çıkabilir veya siz sürekli olarak bir ses duyabilirsiniz. Çok kalın veya çok ince olabilir, tek kulağınızda veya her iki kulağınızda da duyabilirsiniz. Zil sesi sürekli olduğunda bu kişiyi çok rahatsız edebilir. Hatta bu rahatsızlık kişilerin normal hayatlarını etkiliyecek boyuta kadar çıkabilir.

  BAŞKA İNSANLAR KULAĞIMIN İÇİNDEKİ BU SESLERİ DUYABİLİR Mİ?

  Bu genellikle olmaz ancak bazı durumlarda dinleyen kişi bir çeşit ses duyabilir. Bu tip tinnituslara objektif tinnitus denilir. Çoğunlukla ya bir damar anormalliğinden dolayı veya kasların kasılması sonucu orta kulakta meydana gelen seslerden ötürü gelişir.

  TİNNİTUS (ÇINLAMA) KONUSUNDA EN SIK RASTLANAN SORULAR

  Tinnitusun Nedeni Nedir?

  Sesin sadece hasta tarafından duyulduğu subjektif tinnitusun birçok olası nedeni vardır. Bazı nedenler kötü değildir (örnek olarak küçük bir kulak kiri geçici bir süre tinnitus yapabilir.) Bunun yanında enfeksiyon, kulak zarında delinme, orta kulakta sıvı birikmesi ve orta kulakta ki kemiklerin eklem yerlerinin sertleşmesi gibi daha önemli nedenler de olabilir. Tinnitus baş ve boyun bölgesindeki damar genişlemeleri (anevrizma) veya denge ve işitmeyi sağlayan sinirden kaynaklanan bir tümörden (akustik nörinom) dolayı da olabilir. Bu problemlerde işitme kaybı da vardır. Allerji, yüksek veya düşük tansiyon, tümör, şeker hastalığı, tiroid problernleri, baş ve boyun bölgesine gelen darbeler ve birçok diğer nedenler: bazı romatizma ilaçlan, bazı antibiotikler, sakinleştirici ilaçlar ve aspirin tinnitusa neden olabilir. Her durum için tedavi çok farklıdır. Bu nedenle konusunda uzmanlaşmış bir doktora kontrol olmak ve kulak çınlamasının gerçek nedenini bulmak çok önemlidir.

  Tinnitus çoğunlukla işitme sinirlerinin mikroskopla görülebilecek kadar küçük olan uçlarında meydana gelen hasarlardan ötürü gelişir. Bu sinir uçlarının sağlıklılığı doğru ve kesin duymayı sağlar ve bunlarda meydana gelecek bir hasar işitme kaybı ve tinnitusa yol açar. İlerlemiş yaşla birlikte sinir uçlarında bazı değişiklikler meydana gelir bu da beraberinde tinnitusu getirir. Günümüz dünyasında yüksek ses tinnitusun muhtemelen en sık rastlanan nedenidir ve işitme kaybına da yol açar. Ne yazık ki birçok insan endüstriel gürültünün, yangın alarmlarının, yüksek sesle müzik dinlemenin ve diğer gürültülerin ne kadar zararlı olduğundan ya habersiz yada bunu umursamamaktadır. Stereo kulaklıklarla yüksek müzik dinlemek riski daha da fazlalaştırmaktadır.

  Tinnitusun Tedavisi Nedir?

  Vakaların çoğunda özel bir tedavi yoktur. Eğer doktorunuz gerçek nedeni bulursa bunu ortadan kaldırmaya yönelik tedavi sonucunda kulağınızdaki çınlamalar da ortadan kalkar. Bunun için bazı röntgen filmleri ve denge testlerine ihtiyaç duyulabilir. Bunlara rağmen tinnitusun nedeni çoğu zaman bulunamaz. Neden ortaya konulmamış olmasına rağmen bazı durumlarda ilaçlar yardımcı olmaktadır. Kullanılan birçok ilaç vardır. Genellikle hastaya ilaç alması önerilir ve sonuç alınıp alınmadığı sorulur.

  Eğer Bir Neden Ortaya Konulamazsa Tinnitusun Azalması İçin Birşey Yapılabilir mi?

  Evet. Aşağıda yapmanız ve yapmamanız önerilen şeyler tinnitusunuzun azalmasına yardımcı olacaktır. Herşeyden önce işitme sisteminin vücudun en hassas ve kırılgan sistemi olduğu hatırlanmalıdır. Bu nedenle aşağıdakileri yapmanız önerilmektedir.

  Yüksek sesli müziğe maruz kalmaktan korunun
  Kan basıncını sürekli kontrol ettiriniz. Kontrol altında olması için doktorunuza başvurun.
  Tuz alımını kısıtlayın (fazla tuz dolaşım sisteminizi bozacaktır.) Tuzlu yiyeceklerden uzak durun ve yemeğinize tuz eklemeyin.
  Sinir sistemine uyarıcı etkisi olan kahve, kola ve sigaradan uzak durun.
  Günlük egzersizler kan akımınızı düzenler.
  Yeterince dinlenin ve çok yorulmaktan sakının.
  Sesten endişelenmeyin. Kulak çınlamanız sizin sağır olmanıza ve aklınızı kaybetmenize neden olmaz. Bu sesleri rahatsız edici ama önemsiz bir gerçek olarak kabul edin ve olabildiğince yok saymayı öğrenin. Bu çeşit kontrol ya kişinin kendini tembihlemesiyle yada maskeleme yöntemiyle başarılabilir.
  Sinirliliğinizi ve gerginliğinizi en aza indirin.

  KİŞİNİN KENDİNİ TEMBİH ETMESİ NE DEMEKTİR? BU GEÇERLİ MİDİR?

  Tembihleme, konsantrasyon ve gevşeme egzersizleri sonucunda kan basıncını ve kas gruplarını sistemli olarak kontrol etmeyi sağlar.

  MASKELEME NEDİR? TİNNİTUS MASKELEMESİ NEDİR?

  Tinnitus özellikle çevre sessiz olduğu zaman, gece yatarken, daha rahatsız edicidir Tinnitusla yarışacak bir ses bir saatin tıklaması veya bir radyo, rahatsızlığı azaltacaktır. Bazı doktorlar alçak seşle FM kanallarını dinlemeyi önermektedir: Birçok hasta iki istasyon arasında ayarlanmamış radyonun çıkardığı sesi alçak sesle dinlemekten fayda bulduklarını ifade etmiştir. Böylesine statik bir ses çok rahatlatıcı olabilir. Bu ses beyaz ses olarak bilinmektedir. Bazı hastalar rahatlatıcı ses üreten elektronik aletler kullanmaktadır. Tinnitus maskeleyici işitme cihazını içine yapılan veya ona eklenen küçük bir eloktronik parçadır. Sürekli ama rahatsız etmeyecek bir ses üreterek kişinin kulak çınlamasını unutmasını sağlar.

  İŞİTME CİHAZLARI ÇINLAMANIN AZALMASINI SAĞLAR MI?

  İşitme bozukluğu kişilerin bazılarında çınlamanın kullandıkları cihazlar tarafından azaltıldığı veya yok edildiği söylenmektedir. Ancak işitme cihazı sadece tinnitusu önlemek için kullanılacaksa özenli bir çalışma yapılmalıdır. Genellikle işitme cihazı çıkartılınca çınlama ilk durumuna geri döner.

  SONUÇ

  Kulak çınlamanız için herhangi bir tedaviye başlamadan muhakkak bir Kulak Burun Boğaz uzmanı tarafından dikkatli bir muayeneden geçmelisiniz.
  Ozan YILDIRIM


  Dalın Sağlıcakla

 2. #2
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  11-11-2005
  Bulunduğu yer
  bursa
  Mesajlar
  2.915
  tesekkurler...
  sedat ciraklar bursa 24

 3. #3
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  05-09-2006
  Bulunduğu yer
  Bursa
  Mesajlar
  80
  Türk KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Vakfının hazırladığı "Hasta Bilgilendirme Formu" içeriğini buraya taşıdığı için Ozan Yıldırım'ı bir kez daha rahmetle anıyor ve teşekkür ediyorum.

  Dalış sırasında ortaya çıkan Çınlama varlığında dalışınızı o gün için sona erdiriniz ve geçmemesi durumunda da en kısa sürede KBB uzamnına başvurunuz. Eğer beraberinde işitme kaybı yada başdönmesi şikayeti eşlik ediyorsa durumun aciliyeti sözkonusudur, bu durumda zaman kaybetmeden bir uzaman başvurmanızı öneririm.

  Kalın sağlıcakla Dalın sağlıcakla

 4. #4
  ZIPKINCI synax123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  26-02-2007
  Bulunduğu yer
  İZMİR
  Yaş
  44
  Mesajlar
  170

  Cevap: Kulak Çınlaması (TİNNİTUS)

  Ozan kardeşimizi rahmetle anarak açmış olduğu konu için bütün kalbimle teşekkürlerimi sunarım şu an içinde varolduğu denizlere...

  Yaklaşık 13 senelik kulak çınlaması sorunuyla uğraşıyorum.Gitmediğim merkez , gitmediğim doktor kalmamıştır sanırım.Benim sorunum akustik ses travması adıyla geçiyor.Kulağımın ani ses değişimine verdiği tepkiden dolayı 24 saat hiç durmadan çınlayan bir düdük asılı kafamın içinde.Zor bir rahatsızlık günlerce sesin durmasını bekleyerek uyumaya çalışmak insanı çileden çıkartıyor.Konsantrasyon bozukluğuda cabası.Tedavisi derseniz , benim safhamda olanlarda ses sadece ölünce kesiliyormuş ( densiz bir doktorun aklınca espirisiydi bu ). Bu rahatsızlığa herkes yakalanamaz ama siz yakalanamazsınız demek değil.Özellikle yüksek sesli müzik yayını yapan yerler ( disco , bar , pavyon ) de , kulaklıkla yüksek sesle müzik dinleyenlerde , çok yakınında ateşli silahlarla ateş edilenlerde ( polis ve diğer kolluk kuvvetleri ) , Fabrikalarda olan arkadaşlar kendilerine ekstra dikkat etmeliler. Denizden kopmama sebep olan bu illetten NEFRET ediyorum amma velakin nefretim tedavi olmuyor Ara sıra kıyıdan daldığım oluyor ama hevesle balığın peşinden açıkta dalmaya başladığımda alnımda kocaman bir yumru oluşuyor , maskemin içi yoğun bir kanla doluyor ve ben küfür ede ede kıyıya dönüyorum.Lafı çok uzattım farkındayım ama içimide dökmek istedim.Arkadaşlar sizlerden ricam özellikle yukarıda bahsettiğim şekillerde bulunuyorsanız kendinize dikkat edin.Kulağınızda duymaya başladığınız çınlama sesini biri beni anıyor diye geçiştirmeden zamana bakın ( zira beni epey uzun süredir anıyorlar ) 1 gün boyunca sürüyorsa en yakın K.B.B uzmanına muayene olun.Erken müdahele bu konuda da hastanın iyileşme şansını artırıyor.Naçizane tavsiyem E vitamini tüketin , doktorum bana epey bir süre kullandırmıştı bende işe yaramamıştı ama siz önlem olarak kullanabilirsiniz.Saygılarımla...
  REHA ATİLLA
  0 Rh +
  ÜÇKUYULAR / İZMİR  Bizler DENİZİN MAVİ ÇOCUKLARIYIZ korkmana gerek yok ... Sadece YÜCE VATAN'IMIZA ELİN DİLİN UZANIRSA ÇOCUKLUĞU BIRAKIRIZ...

  -----------------------------------------------------------------------------------------
  "Kör cehalet çirkefleştirir insanları... Suskunluğum asaletimdendir. Her lafa verilecek bir cevabım var. Lakin, bir lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye..."

 5. #5
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  03-08-2010
  Bulunduğu yer
  antalya
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1.316

  Cevap: Kulak Çınlaması (TİNNİTUS)

  acıklama için teşekkür ederim ozanım ALLAH RAZI OLSUN
  SERDAR KÜÇÜKGÜNGÖR
  1977 Antalya

 6. #6
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  28-11-2017
  Yaş
  31
  Mesajlar
  1

  Cevap: Kulak Çınlaması (TİNNİTUS)

  kutahyalı likes this.

 7. #7
  ZIPKINCI kutahyalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  03-11-2012
  Bulunduğu yer
  kutahya
  Yaş
  39
  Mesajlar
  685

  Cevap: Kulak Çınlaması (TİNNİTUS)

  Alıntı avatarKorra Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Kulak çınlaması genel olarak östaki borusunun işlev bozukluğunun sonucudur. Burun içindeki 3cm uzunlugundaki boru eyer hava almaz ise kulak zarında nemlenme ve sonrasında iltahao yapar. Sonrasında çınlama kulak zarında çökme ve sonrasında delinme.
  Ahmet ozkardes

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. KULAK BAROTRAVMASI
  By vurmaztansu in forum Deniz ve Dalış Hastalıkları
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 06-09-2017, 09:23
 2. kulak eşitlemesi
  By ilter55 in forum Zıpkınla Balık Avı Ve Nefesli Dalış Teknikleri
  Cevaplar: 10
  Son Mesaj: 16-04-2017, 14:44
 3. Kulak esitleme
  By RECEP in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 03-04-2006, 21:46
 4. Önemli; Kulak Zarı, Kulak Açma
  By ÖZKAN.M in forum Genel Sağlık
  Cevaplar: 14
  Son Mesaj: 22-08-2005, 17:48
 5. tabi ki kulak...
  By mustafa akgul in forum Genel Sağlık
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 28-07-2005, 15:59

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500