Gösterilen sonuçlar: 1 ile 9 ve 9

Konu: Sigaranın Zararları

 1. #1
  ZIPKINCI Ozan Hoşken - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  28-09-2005
  Bulunduğu yer
  izmir
  Yaş
  47
  Mesajlar
  721

  Sigaranın Zararları

  Akciğerlere Etkileri:

  Dikkat: Sigara su altındaki kalış sürenizi önemli ölçüde etkiler ve dalış esnasında oluşabilecek ani rahatsızlıklara zemin hazırlar.

  Sigara içimi hem ana hem küçük hava yollarını, akciğer yüzey hücrelerinin yapı ve fonksiyonlarını bozar, akciğerin bağışıklık sistemini değiştirir. Sigara içimiyle normal akciğer yapısı değişir (psödostratifiye silyalı epitel, yassı hücreli metaplaziye, karsinoma in situya) ve sonuçta kansere dönüşür. Sigara içenlerde kronik öksürük, balgam ve nefes darlığı olur. Sigara içimi KOAH (kronik bronşit, amfizem vb.) gelişimi için esas risk faktörüdür. Solunum yolu enfeksiyonları da sigara içenlerde daha fazladır. Ameliyat sonrası komplikasyonlar ve pnömotoraks da içenlerde daha sıktır. 1964 yılında sigara içimiyle akciğer kanseri arasında nedensel bir ilişki varlığı gösterildi. Daha sonra net ilişkiler tanımlandı. Sigara miktarı ve içilen süre riski belirlemektedir. Günde 1 paket sigara içenlerde akciğer kanserine yakalanma riski 10 kat fazlayken 2 paket içenlerde risk 25 kat artmaktadır.
  Son yıllarda kadınlardaki sigara içme alışkanlığının artmasıyla kadınlarda da akciğer kanseri görülme riski artmaktadır.
  Sigara akciğer kanseri dışında ağız, gırtlak, yemek borusu ve mesane kanserine de yol açar, böbrek ve pankreas kanseri gelişimine katkıda bulunur, mide ve rahim kanseri ile beraberlik gösterir.

  Sigara içen birinin akciğeri
  Sigaranın içindeki zehirli maddeler:
  Bunlar kanserojen maddelerdir ve en tehlikelileri arsenik, benzin, kadmiyum, hidrojen siyanid, toluene, amonyak ve propilen glikoldur. Örneğin; siyanid kesinlikle öldürücü bir zehirdir. Genel olarak bilinen maddelerden birkaçı;

  *Polonyum - 210 (kanserojen),
  *Radon (radyosyon),
  *Metanol (füzeyakıtı),
  *Toluen (tiner),
  *Kadmiyum (akü metali),
  *Bütan (tüpgaz),
  *DDT (böcek öldürücü),
  *Hidrojen Siyanür (gaz odaları zehiri),
  *Aseton (oje sökücü),
  *Naftalin (güve kovucu),
  *Hidrojen Siyanür (gaz odaları zehiri),
  *Arsenik (fare zehiri),
  *Amonyak (tuvalet temizleyicisi) ,
  *Karbon (eksoz Monoksit gazı),
  *Nikotin
  *ve 3.885 toksik madde.
  *Sonuç olarak ciğerlerde oluşan Katran (asfalt)'dır.


  Sigaranın vücuda zararları (GENEL)
  Sigara kullanımı ölümle sonuçlanabilir,ayrıca birçok organ üzerinde ve genel olarak tüm insan vucudunda sistematik zararlara yol açar.

  *Diş ve dişeti hastalıkları
  *Kulak-burun-boğaz rahatsızlıkları, bu bölgelerde kanser riskinde artış
  *Kalp ve damar hastalıkları, yüksek kan basıncı, damar tıkanıklıkları
  *Beyin hücrelerinde tahribat
  *Katarakt riski
  *Solunum rahatsızlıkları
  *Mide rahatsızlıkları
  *Hamilelerde erken ve yetersiz gelişmiş doğum
  *Cinsel rahatsızlıklar, iktidarsızlık
  *İnsanlarda sakatlık

  Tütün kullanımı yaklaşık 200 yıl öncesine kadar gidiyor. İlk zamanlarda tütünün sağlığa iyi geldiği düşünülüyordu. Sigaranın zararları 1950’li yıllara kadar çok fazla bilinmiyordu. Ancak, daha sonraki yıllarda yapılan araştırmalar, sigaranın insan sağlığına gerçekten zararlı olduğunu ortaya çıkardı. Sigara dumanında sağlık açısından zararlı yüzlerce (bu sayı abartılmamıştır) madde bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse, bunların en çok bilinenlerinden birkaç tanesi ; amonyak, terebentin, kadmiyum, insektisitler, naftalin, aseton, arsenik, formal, hidrojen siyanür, radon, polenyum, deterjanlar… Bunların bir çoğu kanserojendir. Ayrıca tütün ve sigaranın sarıldığı kağıdın yanmasından dolayı açığa çıkan maddeler ve katran da yine konserojen maddeler arasındadır.

  Kalıp - Damar sağlığı açısından özellikle tehlikeli olan maddeler ise nikotin ve karbonmonoksittir. Nikotin kalp artışlarını hızlandırır, tansiyonu yükseltir, kan pıhtılaşmasını arttırır. Yani kalbin yükünü ve oksijen ihtiyacını arttırır. Bütün yanma olaylarında açığa çıkan zehirli bir gaz olan karbonmonoksit ise, kandaki oksijen ile birleşerek kanda bulunan oksijen miktarını düşürür. Sonuç olarak nikotin nedeniyle oksijene gereksinimi artmış olan kalp, kanda yeterli oksijeni bulamaz ve işi çok daha zorlaşır.

  Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünyada 1 milyar 100 milyon insan sigara içiyor. Erkekleri %47si, kadınların %12’si sigara tiryakisi. Ayrıca, son yıllarda sigara içen kadınların sayısında nispeten daha fazla bir artış olduğu gözlemlenmektedir. Bu da dünyaya yeni gelecek nesillerin sağlığını direkt olarak etkileyecektir. Son rakamlara göre, dünyada yılda 3 milyon kişi sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle ölmektedir.
  Şimdi hemen yeri gelmişken önemli bir konuya değinmek gerekiyor. Örneğin; akciğer kanserinin sigaraya bağlı olarak meydana geldiği heryerde söyleniyor. Fakat siz daha geçen ay akciğer kanserinden ölen bir tanıdığınızın hiç sigara içmediğini biliyorsunuz ve uzmanların biraz fazla abarttığını düşünüyorsunuz. Bunun açıklaması şöyle: Akciğer kanserinin 4 türü vardır; hatta bunların da alt grupları vardır. Bunların içinde sigara kullanımı ile doğrudan ilgili olanlar (%60) zaten en sık görülen kanser türleridir. Sigara ile ilgisi olmayan ise, çok daha az oranda görülen bir kanser türüdür.

  İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre günde 20 sigara’dan fazla içenlerin %40’ı, daha emeklilik yaşına gelmeden ölmektedir. Oysa sigara içmeyenlerde bu oran %15’dir.

  Bir de pasif içici kavramı var. Sigarayı içen kişi, eğer filtreli sigara içiyorsa, bu filtre bir miktar zararlı maddenin geçişini engelleyebilir. Halbuki sigaranın ucundan havaya karışan duman hiçbir süzgeçten geçmediği için daha tehlikelidir. Yani uzun süre bu dumana maruz kalan ve pasif içici denilen kişiler de tehlike altındadır. Ayrıca unutmamak gerekir ki, sigarayı içen kişi de havaya yayılan bu dumanı yine solumaktadır. Sigara içilen evlerdeki küçük çocuklarımız bronşit ve zatürre gibi solunum yolu hastalıklarına daha sık yakalanırlar. Pasif içici olduklarından akciğer kanseri açısından risk grubundadırlar ve ileride sigara içmeye daha çok eğimli olurlar.
  Özellikle gelişmiş ülkelerde kamuoyuna yansıyan bu sonuçlar ve alınan tedbirler sonucunda sigara kullanımı %50 ye varan oranlarda azaltılmıştır. ABD, İngiltere, Kanada bu konuda başarılı ülkeler arasındadır.

  Öte yandan, aynı zamanda sigara üreticisi olan bu ülkeler, gelişmekte olan ülkelerde edindikleri pazarlarını büyütme çabası içindedirler.

  Sigarayı bırakan bir insanın vücudunda ne gibi olumlu gelişmeler olur?

  *20 dk sonra tansiyon ve nabız normale döner.
  *8 saat sonra vücut kendini yenilemeye başlar. Kan oksijeni normal düzeye çıkar.
  *24 saat sonra kalp krizi riski azalmaya başlar. 1 yıl sonra yarıya düşer.
  *48 saat sonra duyu organları iyi çalışmaya başlar. Tat ve koku duyusu düzelir. Cilt kendini yeniler.
  *72 saat sonra Akciğer kapasitesi artar, solunum rahatlar.
  *2 hafta sonra efor kapasitesi artar (Yürüme, merdiven çıkma…).
  *1-9 ay içinde akciğer hücreleri yenilenir. Akciğer hastalıkları (zatürre gibi) riski azaltır. Öksürük, nefes darlığı düzelir.
  *5 yıl sonra ağız, boğaz, yemek borusu kanserleri riski %50 azalır.
  *Pankreas, mesane, rahim kanseri riski azalır.
  *Sindirim sistemi ülseri riski azalır.
  *Sigara gebelikten önce ya da gebeliğin ilk 3 ayında bırakılırsa erken doğum riski ve düşük doğum kilolu bebek doğurma riski, içmeyenlerdeki düzeye iner.
  *Koroner kalp hastalığı riski sigaranın bırakılmasından 15 yıl sonra sigara içmeyenlerin düzeyine iner.
  *Aynı evde yaşayan küçük cocuklar ve bebeklerin, solunum yolu hastalıklarına yakalanma riski azalır.

  Sigara içen bir kişiyi bırakmaya iten nedenler nelerdir?

  *Sigaraya bağlı bir hastalığın ortaya çıkması.
  *Fiyatın pahalı gelmesi.
  *Sigaranın zararları hakkındaki yayınlar.
  *Çevresi tarafından bırakmaya yönelik teşvik, kınama.
  *Kapalı yerlerde sigara içiminin yasaklanması.

  Gelişmiş ülkelerde sigaranın zararları hakkındaki yazılar, sigaranın fiyatı, kınama ve yasaklamalar etkili olmaktadır; ancak, bizim insanımızı bir hastalığın ortaya çıkması daha çok etkilemektedir. Örneğin, kalp krizi geçirmiş veya by-pass ameliyatı olmuş hastaların sigarayı bırakma oranları yüksektir ve başarılıdır.

  Sigarayı bırakma yolları nelerdir?

  *Akupunktur,
  *Grup Terapisi,
  *Hipnoz,
  *Kişisel çaba ile bırakma,
  *Farmokolojik tedavi.

  Sigarayı bırakmak isteyenlerin yaşadıkları tipik kaygı ve sorunlar nelerdir?

  *Sigarayı azaltmak mı, tamamen bırakmak mı? Yoksunluk belirtilerinin daha uzun sürmesine neden olur. Çoğunlukla başarısızlıkla sonuçlanır. Sigara miktarı yine arttırılır.
  *Ara ara sigara içmek: Vücuda tekrar nikotin etkisini hatırlatır. Zamanla düzenli olarak içmeye dönüşür. Halbuki sigara içilmemesine alışmak daha kolaydır.
  *Çevre baskısı: Sigarayı bırakanların çoğu çevresi tarafından adeta tekrar içmeye zorlanır. Bu, sigara içenlerin bir kişiyi daha kaybetmelerinden kaynaklanan ilginç bir psikolojik durumdur. Ancak kısa bir zaman içinde arkadaşlarınız da sigara içmediğinizi kabullenip sizi rahat bırakacaklardır.
  *Katran ve nikotin düzeyi düşük (light) sigara içmek: Bu durumda genellikle günlük sigara adedi arttırılarak eski nikotin düzeyi tutturulmaya çalışılır. Zaten “tehlikesiz sigara” yoktur.
  *Sorumluluğu başkasına yıkmak: Çoğu kişi sevdiği birisi onu desteklemezse sigarayy bırakmaktan kaçar. Hatta deneyip de başarısız olursa başkasını suçlar. Oysa sigarayı bırakmak öncelikle kişisel bir sorundur, mutlaka kendinize güvenmeyi başarmalısınız.
  *Şişmanlama korkusu: Gerçekte sigarayı bırakanların sadece 1/3’ü kilo alır ve bu fark gerçekte 3-4 kg. kadardır. Bundan daha fazla alınan kilolar kendine güvensizlikten kaynaklanan, sigarayı elde ve ağızda tutmak alışkanlığının yerini alan, abur cubur atıştırma alışkanlığıdır. Oysa, gerçekte sigarayı bırakmaktan dolayı ilk günlerde açılan iştah, kısa bir süre sonra normale döner.
  *Yoksunluk belirtileri: Şiddetli nikotin arayışı, gerginlik, kızgınlık, huzursuzluk, sinirlilik, uyku kalitesinin bozulması, iştah artışı ve benzeri belirtiler olabilir. Bu belirtiler geçicidir ve vücudun kendini onardığını gösterir. Örneğin, öksürük ve balgam artışı, solunum yollarındaki titrek tüylerin zehirli maddeleri atmak için görevlerini yerine getirmeye başlamasından kaynaklanır. Yoksunluk belirtileri sigara bırakanların 2/3’ünde görülür. Belirtiler, ilk 72 saat içinde şiddetlidir. 7-10 gün içinde azalarak ortadan kalkar.

 2. #2
  Admin Sinan ACARSOY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  03-05-2004
  Bulunduğu yer
  DENİZDEN
  Yaş
  48
  Mesajlar
  6.178

  Cevap: Sigaranın Zararları

  Mustafa Sinan ACARSOY
  Samsun 1970

 3. #3
  ZIPKINCI Caner Tuna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  29-04-2004
  Bulunduğu yer
  mecburen İzmit - memleket İzmir
  Yaş
  42
  Mesajlar
  1.038

  Cevap: Sigaranın Zararları

  bi faydası yokki lanetin
  Caner Tuna 0rh+
  1977
  CMAS***
  5324422029
  badi candır...
  canertuna35@hotmail.com

  plajda havluya gösterdiğin saygıyı ,sokakta insana göstersen..............

 4. #4
  ercanuyar
  Guest

  Cevap: Sigaranın Zararları

  bıraktığım güne şükürler olsun

 5. #5
  mustafa kurt
  Guest

  Cevap: Sigaranın Zararları

  Yaşım 35. Sigarayı bırakmamın 4'üncü yılına geçenlerde girdim, üstüne birde dalış sporunu ekledim, yeri geliyor 6 saatlik dalış avları yapabiliyorum ve halı saha maçlarında daha çok gol atabiliyorum

 6. #6
  ZIPKINCI FATİH GÜMÜŞBAŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08-10-2008
  Bulunduğu yer
  istanbul/fatih
  Yaş
  31
  Mesajlar
  3.872

  Cevap: Sigaranın Zararları

  kesinlikle her konuda çok zararlı...
  fatih gümüşbaş
  1988-istanbul

 7. #7
  izmr_cnbk
  Guest

  Cevap: Sigaranın Zararları

  içmeyin abi,yazıktır

 8. #8
  ZIPKINCI Caner ALTINTAŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  19-11-2007
  Bulunduğu yer
  istanbul-silivri
  Yaş
  37
  Mesajlar
  2.611

  Cevap: Sigaranın Zararları

  Tüm hızıyla sigarayı bırakma çalışmalarım sürüyor bir gün bende bu sigara denen illetten kurtulacağım. Forumda böyle sabit bi konunun varlığı insanı mutlu ediyor. Yalnız daha önce sigara içipte bırakma başarısını gösteren arkadaşlardan ricam var ; sigarayı nasıl bıraktıklarını,sigarayı bırakma sürecinde yaşadıklarını,tıbbi yardım alındıysa ne tür bi yardım aldıklarını vb... konuları burada paylaşırlarsa benim gibi sigarayı bırakmaya çalışanlara yol gösterici olacaktır.. Kim ne derse desin sigarayı bırakmak gerçektende zor sigara içmek bisiklet kullanmak gibi bişey bi kere öğrendinmi asla unutamıyo insan..
  Caner ALTINTAŞ
  Silivri / İstanbul
  (1982 Silistra)

 9. #9
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  03-02-2017
  Yaş
  31
  Mesajlar
  35

  Cevap: Sigaranın Zararları

  Ne pislik bir şey bu ya iyi ki bıraktım ve kurtuldum.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. nefes tutmanın vucuda zararları
  By srdrç in forum Zıpkınla Balık Avı Ve Nefesli Dalış Teknikleri
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 03-09-2006, 17:27

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195