1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 26
Like Tree28Likes

Konu: Jak Boeno QUARTZ

 1. #1
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  28-08-2007
  Bulunduğu yer
  İzmir / Kastamonu
  Yaş
  34
  Mesajlar
  108

  Jak Boeno QUARTZ

  Jak Boeno üstadımızın 2017 Şubat ayında piyasaya çıkardığı yeni kamuflaj desenlerine ve yeni teknoloji kumaşa sahip, Türkiye'de, bir Türk ürünü olarak bizlerin kullanımına sunulan QUARTZ serisi.
  Bu yeni ürünler, Jak Boeno'nun
  “Muhteşem denizlerle çevrili bu ülkede, su altına gönül vermiş herkes, hakkettiği bu kalitedeki bir elbiseyi kolayca edinebilmelidir.
  Bunu sağlayacağım.."
  sözünün uygulamaya geçmesi ile piyasaya çıkan ürünlerdir.
  Daha önceki serilerde ortaya çıkan beden kalıplarının küçük olması problemi bu seride çözülmüştür.
  Jak Boeno'nun kendi sitesinde elbise ile ilgili açıklamalar aşağıdaki gibidir.

  "Dış taraf kamuflaj jarse, iç taraf opencelldir.

  Neopren
  %100 CR (Chloropren Rubber) neopren, yüksek esneklik katsayısı, yoğunluğu ve üstün yalıtım özelliği ile, basınç altında daha az ezilirken aynı kalınlıkta diğer ürünlere göre daha yüksek ısı yalıtımı ve konfor sunmaktadır.

  Jarse kumaş
  Çok elyaflı "mikrofibre polyester” ve Invista Lycra® ipliklerle yuvarlak örgü makinelerinde üretilmiştir. Bu kombinasyon her yöne mükemmel esneme sağlamakta, ipeksi yüzeyi ile daha az su tutmaktadır. Ham kumaş üzerine sadece JakBoeno® markası için dizayn edilen kamuflaj desenlerinde baskı yapılmıştır. Uv dayanımlı 4-5 haslık seviyesindeki renkler solmamaktadır. Jarse kumaşın örülmesi, desenlerin dizaynı, kumaşa basılması ve neopren laminasyonları tamamen Türkiye’ de yapılmaktadır.

  Göğüs Pedi
  Yeni kauçuk göğüs pedi, jarse kumaş üzerine ısıl işlemle uygulandıktan sonra elbiseye dikilmiştir.
  Esnek yapısı, parçalı kesimi ve iç tarafta 3mm takviye neopreni ile göğüs bölgesinde sertlik oluşturmadan tüfek kurma konforu sağlamaktadır.

  Esnek kauçuk malzemeden çok parçalı olarak dizayn edilen dirsek ve diz koruma pedleri, mafsal hareketini engellemeden, sürtünme ve aşınmalara karşı koruma sağlamaktadır.

  Erkek XS / S / M / L / XL / 2XL / 3XL / 4XL
  Kadın XS / S / M / L
  Bahçıvan pantalon modeli mevcuttur."

  Ürün için 4 ayrı seçenek bulunmaktadır. Şu an Jak Boeno firması tarafından üretimine devam edilen tek elbise modelidir.

  Jak Boeno QUARTZ BROWN modeli
  Sualtı faunasına mükemmel uyum sağlayan desenler, koyu renklerle bölünerek avcının daha az farkedilmesini sağlamaktadır. Quartz Brown, kahve ve bej tonların ağırlıklı kullanıldığı renk skalası ile mera seçiminde kamuflaj avantajları sunmaktadır.

  Jak Boeno QUARTZ GREEN modeli
  Sualtı faunasına mükemmel uyum sağlayan desenler, koyu renklerle bölünerek avcının daha az farkedilmesini sağlamaktadır. Quartz Green, yeşil ve bej tonların ağırlıklı kullanıldığı renk skalası ile mera seçiminde kamuflaj avantajları sunmaktadır.

  Jak Boeno QUARTZ OCEAN modeli
  Sualtı faunasına mükemmel uyum sağlayan desenler, koyu renklerle bölünerek avcının daha az farkedilmesini sağlamaktadır. Quartz Ocean, mavitonların ağırlıklı kullanıldığı renk skalası ile açık su avında kamuflaj avantajları sunmaktadır.

  Jak Boeno QUARTZ BLACK modeli
  Quartz Black, klasik siyah renkten vazgeçmeyen avcılar için koleksiyona eklendi.  Konu Mustafa PAKER tarafından (22-03-2017 Saat 22:26 ) değiştirilmiştir. Sebep: Düzenleme yapıldı.
  northstar1tr likes this.
  Emrah TUZCU
  İzmir / Kastamonu

 2. #2
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  28-08-2007
  Bulunduğu yer
  İzmir / Kastamonu
  Yaş
  34
  Mesajlar
  108

  Cevap: Jak Boeno QUARTZ

  Merhaba arkadaşlar. Uzun süredir yazmadığım, ancak bazen uzaktan da olsa, üyelik tarihimin daha öncesinden beri takip ettiğim sitemize bu konuyla ilgili bir başlık açılması gerektiğini düşünerek yukarıdaki mesajı ekledim. Nomalde bu konunun ekleneceği tarihi bekler, sonra oradan inceleyerek ürün hakkında bilgi sahibi olurdum. Ancak herkesin yaz için hazırlıklara başladığı şu dönemde bu yeni elbiselerin tanıtımı ile ilgili kaybedilecek zaman olmadığını düşünüyorum.

  Her ne kadar benim anlatmama gerek olmadan sevgili Jak Boeno üstadımızı sevdiği yemeklere varıncaya kadar tanıyan onlarca, belki yüzlerce üyemizin olduğunu bilsem de, benim zıpkınla olan münasebetimde çok önemli bir yeri olduğunu ve bundan yıllar önce yine bu sitede okuduğum bir yazısı ile frenzel tekniğini rahmetli Ozan Yıldırım vesilesiyle onun bir makalesi sayesinde öğrendiğimi belirtmek isterim.
  Frenzel Tekniği ; Kulak Eşitleme

  Bu sebeple Jak Boeno hocamızın daha sonra yazdığı her mesajı, internette denk geldiğim yazılarını olabildiğince dikkatli ve ne söylediğini iyice anlamaya çalışarak takip etmeye çalıştım. Benim vardığım sonuç ise bizim okumaya çok ta hevesli insanlar olmadığımızın farkında, kendi tecrübelerini ve araştırmalarını biz daha az araştırıp zaten bilinen, bulunmuş şeyleri kendimiz tecrübe etmekle uğraşıp vakit kaybetmeyelim diye en salt haliyle bizlere, bizler derken serbest dalış ve zıpkın avcılığı ile ilgilenen insanlardan bahsediyorum, sunmaya çalıştığı oldu.

  Eline geçen her fırsatta bilgi paylaşmanın önemiyle ilgili söyledikleri ve bilgiyi paylaşan insanlarla ilgili yapıcı yorumları da bu konuya ne kadar önem verdiğini gösteriyor. Ayrıca kendi ürünlerini üretip satmaya başladığı tarih olan 2008 yılından (Tarihten emin değilim) önce olduğu gibi, sonra da diğer markaların hiçbiri hakkında olumsuz birşey söylediğine, yazdığına şahit olmuşluğum yoktur. Hatta iki farklı marka arasında kalan arkadaşlarımıza, diğer alıcıları yanlış etkilememek adına özel mesaj yoluyla cevap verecek kadar ince düşünceli ve insanların kendisine olan saygısının farkında olan biri olduğunu düşünüyorum. Forumda örnekleri vardır.

  Şu ana kadar bu forumda kendi ürünleri ile ilgili hiçbir reklam olmasının nedeninin de aynı ince düşünce olduğu kanaatindeyim.

  Bu mesajı eklemem gerektiğini düşündüren durumu sizinle de paylaşmak isterim.

  Öcelikle şunu belirtmeliyim ki, Jak Boeno hocamızla iki gün önce firmasının İzmir bayisini öğrenmek üzere sitesindeki telefon numarasını aradığımda direkt telefona çıkıp bana yaklaşık 20 dakika zaman ayırarak sorduğum sorulara cevap vermesi dışında hiçbir bağlantım olmamıştır. Hiçbir şekilde bu yazıyı yazdığımdan haberi yoktur. Benim de ne firmayla ne de kendisiyle hiçbir ticari ya da şahsi bağlantım yoktur. ( Kendisine duyduğum saygı ve sevgi dışında )

  Yeni sezonun yaklaşmasıyla beraber artık eskiyen elbisemi yenilemek için internette ikinci el elbiseleri araştırmaya başladım. Belirlediğim bütçe 300 TL civarıydı. Bir arkadaşımızın elinde Jak Boeno Ombre Chrome modeli olduğunu söylemesi üzerine bu elbisenin fiyatını internetten öğrenmek istedim. Ancak 600-700 TL arası fiyatı olacağını düşündüğüm elbise 315 TL’ye satılıyordu. Fiyattaki bu düşüşün nedenini merak ettim ve araştırmaya başladım. Ancak istediğim cevapları bulmak biraz zamanımı aldı. Jak Boeno elbiseleri ile ilgili aramalarımda eski model elbiselerin satış fiyatları, ikinci el ürünler vs. kalabalığından aradığım nedeni bir türlü bulamadım ama sonunda zipkinci.com derman oldu yine derdime.

  Önce Jak boeno imalathanesi değiştirmiş mi? başlıklı mesajı ve içinde verilen DemaShow 2016 Las Vegas okudum ve neler olduğunu anlamaya başladım.

  Özetle Jak Bey Amerika’daki su altı sporları fuarında büyük bağlantılar yapmış, zaten daha önceden temelini kurduğu projeyi oluşturan zincirin son birkaç halkasını da bu sayede tamamlayarak Türkiye’de tamamı üretilecek, dolayısı ile kendi tekstil bilgisini ve su altı avcısı olarak kendi ihtiyaçlarını da daha iyi karşılayabilecek, performans olarak daha önceki Jak Boeno ürünlerinden daha iyi olacak ve en önemlisi de çok daha ucuza mal edilip satılabilecek elbiseler yapılabilecekti. Bu başlıkları okurken sevgili Cengizhan Güvenç arkadaşımızın da başlıktaki mesajında belirttiği üzere özellikle;

  “Muhteşem denizlerle çevrili bu ülkede, su altına gönül vermiş herkes, hakkettiği bu kalitedeki bir elbiseyi kolayca edinebilmelidir.
  Bunu sağlayacağım..

  Çok severek yaptığım bu iş için uzun yıllardır, çok zaman, çok emek ve epey para harcadıktan sonra ulusal ve uluslararası pazarda, tanınan ve sevilen bir marka olmanın motivasyonu ile her sezon daha iyi işler yapmaktan başka kaygı taşımıyorum.“

  Cümleleri beni gerçekten etkiledi. Bu arada http://www.jakboeno.com.tr/index_tur.html adresindeki “Sualtı Avcılığı” sekmesinden “Neopren kumaşlar” isimli başlığı okuyarak konu ile ilgili daha teknik bilgi sahibi olabilisiniz. Firma ürünüyle ilgili değil, neopren kumaşlarla ilgili.

  Daha sonra 7 Şubat 2017 tarihinde yeni ürünlerin Jak Boeno Shop | İnsanı, yaşama bağlayan herşeyi denizlerde bulmak mümkün. web sitesinden satılmaya başladığını öğrendim. Yeni ürünlerin piyasaya eskilerinden daha kaliteli olarak daha ucuza çıkması, bazı küçük düşünceli satıcıların işine gelmemişti tabi. Mutsuzlardı. Zira kendisi ile yaptığım telefon görüşmesinde öğrendiğim kadarıyla bunun nedeni satıcılara verilen %50-%60 kar oranlarının da kendi sitesi vasıtasıyla ortadan kalkması ile bu pastadan büyük payı alamayacak olmalarının kaygısı ile ilgiliydi.

  Evet durumdan benim anladığım şu, Jak Boeno markası ile piyasaya çıkan, yurtdışından alınan kumaşlarla üretimi yapılan ürünlerin fiyatları yurtdışından gelen muadil ürünlerle aynıydı çünkü bazı satıcılar 400 TL'ye aldıkları ürünü 600 TL'ye satıyorlardı. Şimdi ürün daha ucuza mal edilip, bahsedilen %50-%60 lık satıcı payları olmadan satılacaktı ve buna içerleyen bazı satıcılar da Jak Boeno markası ile bu yıl piyasaya çıkan ürünleri kötülüyorlardı. Ürünlerden eskisi kadar paralar kazanamayacak, ellerindeki iyi ürünlerle muadil bu ürünler bazı diğer ürünlerin satışlarını da bölecekti. Öyle ki ürünlerle ilgili hiçbir yerde aleyhte kullanılabileceği için yazılı bilgi verilmiyor, sözlü olarak ta yeni ürünler kötülenerek elde kalan eskileri bitirmeye ve Jak Boeno markasının, bize daha kaliteli, daha ucuz ürünler ulaştırabilmesi engellenmeye çalışılıyordu. İzmir’de dolaştığım mağazaların birkaçında ürünlerin sanayi neopreninden yapıldığından tutun da yeni elbiselerin eskilerinden daha ince olduğuna, kendi üretimi olan elbiselerin Jak Boeno yeni QUARTZ elbiselerle aynı yerde, aynı şartlarda yapıldığına dair birçok şey duydum kulaklarımla. Ancak elbette bu durumdan memnun olan, yerli bir markanın güzel ürünler çıkarmasıyla benden daha fazla gurur duyan, elinden geldiğince destek olmaya çalışan mağazalar da mevcut. Onları yukarıda yazdıklarımdan tenzih ediyorum. Bu sözlerim kötü düşünüp, ucuz hesaplar peşinde koşan satıcılar içindir. Ayrıca yazdıklarım kesinlikle şahsi fikirlerimdir.

  Yukarıdaki paragrafın yanlış olduğunu düşünen arkadaşlar olabilir. Bu durumda neye dayanarak aksini düşündüklerini bizimle de yazılı olarak ve kanıtlar yardımıyla paylaşırlarsa memnun olurum. Zira ben de bir son kullanıcıyım ve bilmediğim şeyleri öğrenmek isterim. Hukukta bile herkes suçlu olduğu ispatlanana kadar masum sayılıyorken, bir iki ortalık bulandırmaya yönelik dayanaksız mesajla duruma çamur atılmaya çalışıldığını görmek beni üzer.

  Ben bu durumu bu şekilde yorumladım ve beni en çok üzen durumlardan biri de diğer yerli firmalara hep yabancı firmalardan bir adım daha yakın durmuş, destek olmaya çalışmış birinin Türk markası diye övünerek yaptığı bir işe, lafa gelince mangalda kül bırakmayan bu bazı gayet milli satıcılar tarafından taş koyulmaya çalışılması oldu.

  Sonuç olarak ben Jak Boeno hocamızın bundan önce su altı avcılığı ile ilgili yaptığı bütün işlerde, kendini geliştirmek, çok satan piyasa ürünleri yerine daha önceki ürünlerinden daha iyilerini üreterek bir dünya markası haline gelmekle ilgili çalışmalar yaptığını gördüm. Sonucunda tüm dünyaya yılda binlerce ürün satan bir marka haline geldi. Bu şekilde ilerlediğinde bu duruma adım adım gözlerimizin önünde gelişerek gelen bu kadar saygın bir markanın, sanayi neopreni kullanarak ya da malzemeden 1mm çalarak yeni ürünler çıkarıp bunca zamanda zorlukla edindiği iyi izlenimi kendi eliyle bozmaya çalışacağını düşünmek bence tamamen yanlış ve gereksizdir. Kendisi kullandığı malzemenin tamamen arkasında olduğunu ve istenildiği taktirde belgelerle kanıtlanabilecek nitelikte malzemelerle çalıştığını net bir şekilde ifade etmektedir.

  Elbise arayışıma son vermiş bulunuyorum. Bu hafta kendi sitesinden QUARTZ GREEN 5mm modelini sipariş edip tamamen Türk malı olan bu ürünle ilgili kullanım sonrası yorumlarımı da bu başlığa ekleyeceğim.

  Söylemek istediğim birçok şey daha olmasına rağmen yazıyı daha fazla uzatmamak adına burada bitiriyorum. Okuyan herkese teşekkür ederim. Olumlu yada olumsuz tüm yorumlarınıza açığım.

  Dalın sağlıcakla...
  Emrah TUZCU
  İzmir / Kastamonu

 3. #3
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  31-08-2016
  Bulunduğu yer
  Mersin
  Yaş
  42
  Mesajlar
  3

  Cevap: Jak Boeno QUARTZ

  Kara kıyı avcılık için akdenizde bu kamuflajlardan hangisi uygun olur?
  Mustafa Kemal Tokatlı
  Mersin 1976

 4. #4
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  11-07-2016
  Yaş
  33
  Mesajlar
  19

  Cevap: Jak Boeno QUARTZ

  Alıntı ulyses Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Kara kıyı avcılık için akdenizde bu kamuflajlardan hangisi uygun olur?

  Ben jak beyin kendisi ile görüştüm Antalya için brown önerdi bende 3 mm brown aldım.Kargo bekliyorum deneyince size aktarırım.
  B.Murat Yılmaz likes this.

 5. #5
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  11-07-2016
  Yaş
  33
  Mesajlar
  19

  Cevap: Jak Boeno QUARTZ

  merhaba elbise elime ulasti tek kelime ile cuk oldu.inanilmaz rahat .

 6. #6
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  28-08-2007
  Bulunduğu yer
  İzmir / Kastamonu
  Yaş
  34
  Mesajlar
  108

  Cevap: Jak Boeno QUARTZ

  Arkadaşlar tekrar merhaba. Yaklaşık 2 ay önce açtığım başlıktan sonra elbise ile ilgili görüşlerimi paylaşmak için tekrar yazıyorum. Daha erken yazmak isterdim fakat bazı özel sebeplerden dolayı hem teknik imkansızlıktan, hem de elbiseyi biraz kullanmadan yorum yapmak istemediğimden biraz gecikti.

  Elbiseyi Jak Boeno sitesinden, jak bey'le yapmış olduğum görüşme sonrasında sipariş verdim. İzmir'de yaşıyorum.5 mm Green modelini tercih ettim. Ancak elbisenin yanında küçük bir Brown parçası da geldi ve onun da Ege için gayet uygun olduğunu düşünüyorum. Yeni kamuflaj desenleri estetik olarak gerçekten çok güzel görünüyor.

  Elbise 28 Mart saat 16.30 gibi kargoya verildi ve 29 Mart saat 11.30 da elimdeydi. Diğer bir arkadaşımızın da açmış olduğu konuda belirttiği gibi paketleme işini çok beğendim. Şık bir kutu içinde tamamen kapalı naylon bir koruma ile geliyor. Kutu içinden 10x15 cm ebatında bir de neopren parça çıktı. Sanırım küçük tamiratlar için düşünülmüş.

  Beden olarak listede belirtilen bedenin bana olacağı söylenmişti, öyle de oldu. Elbise gelir gelmez banyoda yaptığım deneme sonucu 178 cm, 86 kg için L bedenin tam oturduğunu gördüm.

  Elbisenin neopreni gerçekten çok yumuşak ve esneme oranı gayet başarılı. Suyun dışında bile bir süre sonra üzerinizde elbise olduğunu unutturabiliyor. Tabi başlığı takmadığınızda.

  Elbise ile birkaç dalış yapma imkanım da oldu. Koruma ve dayama bölgelerinde kullanılan parçalı malzeme gayet dayanıklı. Ancak beni en çok şaşırtan kamuflajın etkisi oldu. Eski elbisemle zıpkın menzilimin 20 cm ilerisinde bekleyen çipuralar adeta zıpkına kafa atmaya çalışıyor. Hatta ağırlık ayarı yapmaya girdiğim ilk dalışımda, düzgün batamadığım halde sinaritler 3 m suda 2 - 2.5 m yanıma kadar sokuldular. Ya sinaritlerin ve bahsi geçen çipuraların kabul günüydü, ya da yeni kamuflaj sadece estetik değil, aynı zamanda etkili de. Benim şu ana kadarki fikrim ikinci seçenekten yana.

  Elbise suda çok rahat. Esnekliği sebebiyle suda hepimizin yaptığı tuhaf jimnastik hareketlerini yaparken, sanki elbise yokmuş kadar rahat hissettiriyor.

  Son olarak ta ısı yalıtımı ile ilgili ben memnun kaldım.En düşük 16 derece suda deneme imkanım oldu. En uzun 3 saatlik dalış yaptım. Hava kararmasa bir 3 saat daha üşümezdim sanırım. Hatta Ege için ilkbahar sonu, sonbahar ortası arası dalışlar için 3 mm de yeterli olabilir gibi geldi. Geçen hafta arabadan denize gidene kadar 5 mm ile yandım resmen.

  Resimlerde elime ulaşan ürünü paylaşıyorum. Bu alışverişten kesinlikle çokça memnun kaldım ve tam bir fiyat performans ürünü olduğunu düşünüyorum. Sevgili Jak Boeno hocama da yaptığı bu işten ve iyi niyetli çalışmalarından ötürü tekrar teşekkür ederim.

  Dalın sağlıcakla...
  rudder77 and adgu like this.
  Emrah TUZCU
  İzmir / Kastamonu

 7. #7
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  06-06-2017
  Mesajlar
  6

  Cevap: Jak Boeno QUARTZ

  Elbiseden bende aldım, genel olarak çok memnunum. Malzeme kalitesi ve görünüşü çok güzel, 5 mm ile soğuk Çandarlı sularında hiç üşümüyorum.

  Fakat elbiseyi nasıl giyersem giyeyim, içerisindeki havayı çıkartamıyorum. Suda ne yaparsam yapayım dalamıyorum, bu konuda acil olarak yardıma ihtiyacım var. Tecrübeli arkadaşlardan rica ediyorum
  Ali Osman KINIK
  1989 - Manisa

 8. #8
  Zıpkıncı
  Üyelik tarihi
  13-02-2012
  Mesajlar
  7.924

  Cevap: Jak Boeno QUARTZ

  Bende pazartesi 3 mm alıcağım hayırlı olsun size
  onr6nkoc likes this.
  Fatih.Ü
  İstanbul

  ..Karakterim ve tavrımı birbirine karıştırmayınız! Karakterim “kim olduğumla” ilgilidir, tavrım “sizin kim olduğunuzla.”

 9. #9
  ZIPKINCI blackace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  24-08-2015
  Bulunduğu yer
  İzmir
  Yaş
  29
  Mesajlar
  213

  Cevap: Jak Boeno QUARTZ

  Alıntı Scotchsoda Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bende pazartesi 3 mm alıcağım hayırlı olsun size
  Hangi rengi tercih edeceksin ridvan abi?
  Oğuz / 1989 / İzmir

 10. #10
  Zıpkıncı
  Üyelik tarihi
  13-02-2012
  Mesajlar
  7.924

  Cevap: Jak Boeno QUARTZ

  Kahve veya yeşil ikisinden biri
  Fatih.Ü
  İstanbul

  ..Karakterim ve tavrımı birbirine karıştırmayınız! Karakterim “kim olduğumla” ilgilidir, tavrım “sizin kim olduğunuzla.”

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Jak boeno quartz 3mm temiz LARGE beden İSTANBUL Temiz
  By Scotchsoda in forum Elbise Satışı
  Cevaplar: 13
  Son Mesaj: 14-12-2017, 10:20
 2. Jak boeno zen 90
  By brserbest in forum Zıpkın Satışı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 16-05-2015, 00:24
 3. Jak Boeno Zen 100
  By Ediz DÜLGER in forum Zıpkın Satışı
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 14-03-2012, 21:36
 4. cıtızen quartz promaster200m dıver's watch jp2004-07e unsex
  By scuba_yasar in forum Dalış Saatleri
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 05-07-2010, 23:09

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195