Gösterilen sonuçlar: 1 ile 7 ve 7

Konu: Cehennemin Arka Bahçesi (OZAN İÇİN)

 1. #1
  Onur Üyesi Murat ÜNAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  27-05-2006
  Bulunduğu yer
  İzmir
  Yaş
  47
  Mesajlar
  1.974

  Cehennemin Arka Bahçesi (OZAN İÇİN)

  Yaşamda bazen paranoyalar gerçek olabilir! Camiamız şimdi bunu yaşıyor! Kabusumuz gerçek oldu. En centilmen, en becerikli, en yakışıklı, en kibar ve kurucu olanımızı kaybettik! Türk apneistlerinin çocukluktan olgunluğa geçişi için bu kadar zorlu ve acı bir inisiyasyon (olgunlaşma) deneyimi şart mıydı sanki? Deep Blue filmini çağrıştıran, anlam yüklü ama çok çok acı bir son. Ozan denizin üzerinde yıllar geçse silinmeyecek bir yakamoz oldu. Her sinaritin yakışıklılığında, her yunusun canayakınlığında o akıllara gelecek... Yine de katlanmak çok zor. Kimi ölümler toplumları büyütür. Bu camia da bu ölümle biraz daha büyümek zorunda kalacak. Zira bu kaybı anlamlı kılacak olan şeylerden birisi de budur kanımca. Bunu doğru kavrayabilmeliyiz. Zira bu yıl gidenlerin handiyse tümü "genç-usta" dediklerimizdi. Eğer bunda bir sır varsa, bunu en çok Ozan çözmeyi isterdi çünkü. O halde çözmeliyiz. Bir arkadaşımız elbiseye hava verip dalıcıyı yüzeye çıkaran minik bir tüp önermişti bir ara. Bu kadar firma yetkilisi ve akademik kimse var aramızda. Bir Ar-Ge projesi başlatmak bu kadar mı zor? "Yıldırım Lifesaver" koyalım adını da!
  Kalbim gerçekten acıyor. Kemal Sunal ve Barış Manço'nun vefatlarında hissettiğim inanamama halini yaşadım. Bir aydır siteye doğru dürüst girememiştim. 9 Eylül 2006 tarihine nikah günümüzü kararlaştırmıştık mavi gözlümle. Zamanımız az olduğu için koşuşturup duruyorduk yeni yuvamız için. Hatta siteye nikah davetiyesi upload etmeyi düşünüyordum. Önceki gün bir yapı marketin içinde kahve içerken nişanlım tereddütle "hayatım bir şey söylemek zorundayım ama..." deyip sustu. Anladım kötü bir haber geleceğini... "Maalesef sitenizin kurucusunu kaybetmişsiniz" dedi. Ozanın gülümseyen yüzü geldi aklıma. Ozan mı dedim? Sanki başka birinin adını verse daha az üzülecekmişim gibi geldi o an. Oysa her isim yakacaktı kalbimi. Tanrı hepsine uzun ömür versin, tüm adminler, modlar ve ustalar... Yüreğimizi darağacına çekip gidecekti her biri. "Evet Ozanmış" dediğinde gözlerim doldu. İnanamadım. O da bu sitenin yıldızıydı nihayet. Gençti, ustaydı, kibardı, idealistti. Genç yaşında deniz sevdalısı binlerce insana bir yuva kurup onu miras bırakacak kadar dolu yaşamıştı. Kıskanılası bir gençti, daha doğrusu gıpta edilesi, imrenilesi... Başka bazı hobi sitelerindeki küçük dağları ben yarattım tarzı administratörlerden değildi. Zira çoğu insan adminliği, modluğu höt-zöt yapabilme özgürlüğü olarak anlıyor bu ülkede. Ozan genç yaşında site yöneticiliğinin, "işleri kolaylaştıran adam olmak" olduğunu anlamış, ciddi ama aynı zamanda deniz köpüğü gibi zarif bir insandı. Yaşamı başkaları için "kolaylaştıran" biri olabilmek ve mütevazi kalabilmek... Kolay iş değildir.

  Ozan gidişiyle zıpkıncı camiasını çaresizlik içindeki çocuklar gibi bıraktı. Bir Ağustos sıcağında bunalıyor adeta yanıyordu deniz... Ozan'sa ciğerindeki son nefesi sırf o bir parça serinlesin diye mavi gözlü sevgilisinin yüzüne üfürecek kadar tutkundu ona! Ve Cennete adım attı. Şimdi bizler... acemiler ve ustalar... tüm çocuk kalpli deniz aşıkları... büyümek ve bu ölümü kalp ve akılla kavramak zorundayız. Ozan'ı ve mirası zıpkıncı.com'u doğru yaşatabilmek için! Ben her dalışımda beni uyaran sakin, kararlı ve sağduyulu iç sesin Ozan olduğunu varsayacağım bundan sonra. "Abi yeter, gerek yok" diyecek usulca. "Tamam kardeşim, kuşkusuz sen haklısın" deyip, yukarı çıkacağım... Tanrı ailesine sabır versin. Nur içinde yat yakışıklı kardeşim. Aşağıdaki şiirimi sana adıyorum.


  CEHENNEMİN ARKA BAHÇESİ

  ustaca yontulmuş
  devasa taşlarla örülü
  bir duvardır cehennem
  çaresizliktir
  bir de yaşı çok
  ama çok eskidir
  sevimsiz dev eğreltiotları arasında
  bir çocuk
  oynar kendi kendine
  arada bir
  başını kaldırıp duvara bakar
  duvar
  siyah
  cilalı
  bir devdir
  bir de yaşı çok eskidir
  açık bir tehdittir
  kötülüğü kendinden menkul bu..
  şey...
  somut çaresizliktir
  koyu yeşil otlar arasında çocuk
  kaygılıdır keyifsizdir
  taşların üzerinde yer yer zor seçilen
  herşeyin öncesi zamanlardan kalma yazılar
  ki besbelli kötüdür mealleri
  her tehdit gibi
  korkudan çok kaygı
  ve filizlenen bir nefretle çocuk
  cehennemin arka bahçesinde
  yanıbaşında çaresizlik duvarı
  oyunlar oynar kendisiyle
  çaresizlik
  bir duvar
  cehennem somut bir çaresizlik
  ve çare
  çaresizlikten başka herşeydir
  duvardan uzaklaştıran adımdır bazen
  bazen duvara imza atan tırnaktır
  çaresizlik duvarın kendisine aittir
  kötülükse cehenneme
  oysa çocuk
  bu bahçeye ait değildir
  o uzaklara
  mora çalan ufuklara
  belirsiz bir geleceğe aittir
  çare
  çocuğun kendisidir
  duvar
  apaçık bir tehdittir
  ve her tehdit
  korkunun bir türevidir
  işin doğrusu
  cehennem çocuktan çok korkmaktadır
  ve bu lanetli duvar
  bir an önce büyümesini ummaktadır
  çocuk
  duvara gözlerini diktikçe
  taşlar
  dudaklarını ısırmaktadır
  cehennem devasa taşlarla örülü bir duvardır
  önü vardır
  ardı yoktur
  öylesine büyük ve sağlamdır
  ki
  üfürsen
  y ı k ı l a c a k t ı r !
  Murat ÜNAL (1970-İzmir) 0 RH +
  Rol yapma, düşün!

 2. #2
  ZIPKINCI Emekci.55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  10-04-2006
  Bulunduğu yer
  Samsun
  Mesajlar
  372
  Abim,şu an gözlerimden akan yaşları görebilsen,yazının anlamını,gidenlerin ardından tuttuğum yasın büyüklüğünü ve kalplerimizin ne denli bir olduğunu anlayabilirsin.

  Her ne kadar duygu yüklü bir 30 yaşında büyümeyi bekleyen mavi sevdalısı bir çocuk olsamda,cehennemin duvarını aşabileceğim yaşı beklemenin ne kadar boş olduğunu kavrayabiliyorum.

  Ben duvarın ardını yılların geçmesini bekleyerek görmektense,hayalimde dilediğim şekilde biçimlendirip,ona hayat veren bir çocuk olarak kalacağım.
  Bu camianın tüm fertleri,maviye sevdalıdır...büyük sorumlulukları göğüsleyen ufacık çocuklardır...

  5 Yaşındaki oğlum tatil için gittiğim bir yerde deniz kenarında bir hafta önce bana baba gitme dedi...!
  Nereye gitmiyim oğlum diyemedim,diyemedim çünkü her halimden nereye ne amaçla gittiğim belliydi...
  Elimde zıpkın,başımda maske,şnorkel ile oğlumun karşısında kalakalmıştım.
  Oysa benim balık vurmaya gittiğimi sananlar yanılıyordu.Paletsiz,elbisesiz,ağırlıksız,uydurma bir zıpkın-sürekli su alıp yüzümü acıtan maske ve şnorkel ile balık vuramayacağımı bile bile gidiyordum...

  Amaç belliydi,mera çok güzel doğal ve verimliydi.Sevdalısı olduğum mavinin içerisinde yarım yamalak çekebileceğim bir nefes,buğulu ve yarı su dolu maskem olsa bile görmek istediğim manzaraydı beni çeken.Karşıma çıkan kefal ve levreklere her atışın ardından kurdum umutsuzca amatör zıpkınımı...Sonunda zıpkının lastiği de koptu ya...

  Yani demek istediğim,dalış takımlarım olmadan gittiğim tatil yerinde bile,ucuza aldığım idare lambasına benzeyen malzemeler bile sadece o havayı soluyabilmek içindi.Benim sudan balıksız çıktığımı görenler de kıs kıs gülüyürlardı her defasında.Bir balık vuramıyor,her gün saatlerce sudan çıkmıyor diye fısıldaşıyorlardı aralarında...)

  Sonra oğlumu kucağıma aldım ve bana ben de gelecem dedi...neden dedim,balık vuracam,onları öldürcem dedi...

  Baba onları öldürmek için girmiyor suya diyemedim,anlatamadım beni çeken mavinin gizemini ona...!
  Ama o günden beri elinden düşürmediği idare zıpkını ile yatıyor her akşam...Kim bilir belki bir balık vuracaktır,belki hayalini kuruyordur büyümenin...

  TIPKI SİZİN ŞİİRİNİZDEKİ DUVARI AŞABİLMENİN HAYALİNİ...
  AMA BİLMİYOR Kİ,BABA 30 YAŞINDA VE HALEN HAYAL KURMAKTADIR.

  Tanrı hepimizi korusun,sevdiklerinizle uzun yıllar mutlu ve huzur dolu yaşayın...Yitirdiklerimizi unutmadan nice anısına yapılan dalışlar sizlerin olsun...
  Gökmen TURAN
  07/02/1976
  Samsun/Merkez

 3. #3
  Onur Üyesi Murat ÜNAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  27-05-2006
  Bulunduğu yer
  İzmir
  Yaş
  47
  Mesajlar
  1.974
  Hani bizler denizin çocuklarını bir bir çekip alıyoruz ya elinden... Deniz de arada bir bizden birilerini alıyor sanki nazire yaparcasına. Bu kez aramızdan halaybaşını, en iri ve cesur akya palazımızı aldı ne yazık ki! Biz kayabalıklarına da ağıt yakmak düştü. Gökmen'cim, Ozan gibi özel insanlar mekan değiştirmek için yaşlanmayı beklemiyorlar genelde. Işık hızında giden bir yunus'un sırtına binip herkesten önce vardı kaçınılmaz menzile. İnsanoğlunu kısıtlayan duvarı tek kuyruk darbesiyle yerle bir etti. Fanilikle kodlanmışlığı, unutulmayacak bir isim bırakarak tekzip etti. Mekanı cennetin bahçeleri olsun...
  Murat ÜNAL (1970-İzmir) 0 RH +
  Rol yapma, düşün!

 4. #4
  ZIPKINCI Emekci.55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  10-04-2006
  Bulunduğu yer
  Samsun
  Mesajlar
  372
  Şnorkelden aldığımız nefes kadar bize yakın ve ihtiyacımız olduğunu hiçbir zaman unutmayacağım.

  Ruhu şaad,mekanı cennet olsun.
  Gökmen TURAN
  07/02/1976
  Samsun/Merkez

 5. #5
  ADMİN İsmail Hakkı ŞAHİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  02-07-2006
  Bulunduğu yer
  TRABZON
  Yaş
  46
  Mesajlar
  7.927
  duygu yüklü ; gözyaşı yüklü sayırlar.. Bir şeyler yazabilecek durumda deilim inanın. Başka Ozanlar ölmesin lütfen...


  Teşekkürler Murat. Teşekkürler Gökmen..
  İSMAİL HAKKI ŞAHİN
  1971 TRABZON


  Facebook Zıpkıncı Grubu

 6. #6
  ZIPKINCI AHAB 1974 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25-04-2006
  Bulunduğu yer
  Adana
  Yaş
  44
  Mesajlar
  994
  İnsanın herşeyini paylaştığı bir dostunun arkasından üzülmesi, yüreğinin yanması anlaşılabilir birşeydir. Varlığından haberdar olduğun süre boyunca sadece zaman zaman yazılarını okuduğun birinin arkasından bu kadar üzülmenin nedeni ise o resimdeki sıcak gülümseme, mütevazilik kibarlık ve her zaman saygı duyulacak bir yardım etme çabası olmalı sanırım.

  Acı haberi aldığımda saçmada olsa birşey düşündüm...
  Olacaksa da deniz olmasaydı keşke dedim,

  Sevdası deniz olana
  Yarinin ihaneti gibi bu...

  Hepimizin başı sağ olsun, onun mekanı cennet olsun.
  Yalçın Dikmen-1974

  Ya inandığın gibi yaşarsın
  ya da yaşadıklarına inanırsın.

 7. #7
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  20-10-2005
  Bulunduğu yer
  izmir
  Mesajlar
  70
  Kötü haberi ancak bu gece duydum.Duygu yüklü bu satırlar;Allah Rahmet Eylesin ailesine allah sabır versin.
  ALİ KAYKAÇ
  İZMİR
  1972

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. *****OZAN ARKADAŞIMIZIN VEFATINA SAYGI İÇİN*****
  By tsaglam in forum Zıpkıncı Kahvesi
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 20-08-2006, 14:51
 2. OZAN İCİN KURAN OKUTULACAK ONEMLİ
  By BOZKURT35 in forum Duyuru
  Cevaplar: 41
  Son Mesaj: 16-08-2006, 10:34
 3. LASTİK İÇİN YARDIM
  By orko in forum Zıpkınla Balık Avı Ve Nefesli Dalış Teknikleri
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 17-07-2006, 20:19

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198