1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 28
Like Tree3Likes

Konu: İÇİMDEKİ DÜŞMAN (OZAN YILDIRIM) BELGESELİ HAKKINDA

 1. #1
  Onur Üyesi Murat ÜNAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  27-05-2006
  Bulunduğu yer
  İzmir
  Yaş
  48
  Mesajlar
  1.974

  İÇİMDEKİ DÜŞMAN (OZAN YILDIRIM) BELGESELİ HAKKINDA

  Sevgili deniz ve dalış tutkunu arkadaşlarım,
  Bu başlık vesilesiyle sizlere çalışmalarımız hakkında bilgi vermek isterim.
  Yaklaşık bir yıldan bu yana sürdürdüğümüz belgeselimizin prodüksiyon aşaması 29-30 Eylül 2007 tarihlerindeki sualtı ve röportaj çekimleri ile son düzlüğe girdi. Bugüne kadar bu belgeselden sitede hiç söz açmadığımı bilirsiniz. Bu bir işin nihayete ereceğinden emin olmadan dillendirmeyi sevmediğimdendir. Oysa bir yıldır, kara çekimlerinin çok önemli aşamalarını yeri geldikçe yapmaktaydık. Sayın Yıldırım ailesinin fertleri ile ve rahmetli Ozan’ın dalış arkadaşları ile yaptığımız röportaj çekimleri, birinci yıldönümü anma toplantısı çekimleri, koruluk fidan dikme töreni, İstanbul dalış acilleri sempozyumu çekimleri bu sabırlı yürüyüşün adımları oldular. Yine de içimde hep bir huzursuzluk vardı. Kara çekimlerini ekibimle birlikte kotarmak benim senelerdir alışık olduğum bir durumdu ancak belgeselin konusu itibarıyla sualtında da çekilmesi gereken kısımları vardı. Birinci zorluk buradaydı, fiilen sualtında çekim yapabilecek bir yeterliliğim ve ekipmanım henüz yoktu (iki ay önce “Çağdaş sualtı fotoğraf ve video teknikleri” adlı bilimsel araştırma projem kabul edildi, umarım seneye gerekli sualtı donanımına ve bilgiye sahip olacağım) o nedenle sualtı çekimlerini işini iyi bilen ve toplumsal yarar nedir bilen birileriyle kotarmak zorunda olduğumu biliyordum. Bu konuda olabilecek en iyi şey oldu ve Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Cengiz Metin ve Yrd. Doç. Dr. Ali Ulaş hocalar hem botlarını hem sualtı kameralarını ve oksijen tüplerini temin edip, “biz varız, artık kaygılanma” dediler. Bu da yetmezmiş gibi serbest dalışta yetenekleri ve deneyimi tartışılmaz Sabri Kılıç’ı da alıp sete getirdiler. Teşekkürler, teşekkürler, teşekkürler...

  Sualtı avcılığına bilimselliği ve etik’i getirmenin uğraşı içindeki usta (bana göre bir zen-spearfishing üstadı olan) Jak Boeno ile bitmez enerjisini ve deniz sevgisini her dakika etrafına hissettirerek şevk veren sayın Savaş Karakaş kamera önü gereklerini profesyonelliği çok aşan biçimde fedakarca yerine getirdiler. Minnet sözcüğü bu durumlar için icad edilmiş olsa gerek! Sözün burasında sayın Banu Acar’a teşekkür ediyorum.
  Çekimler için gerekli olan diğer Zodyak Oktay Uzdiyem’in devreye girmesiyle bulundu: Tuncer beyin şöhretini hak eden meşhur Endien Hunter’ı! Hızır gibi yetişen Oktay'a da, Tuncer’e de gönül dolusu teşekkür ederim.
  Konuklarımıza çekim aralarında zıpkıncı.com evsahipliğini ve misafirperverliğini yaşatan sualtı avcısı arkadaşlarımıza da sevgili Cüneyt Akay ve Mustafa Paker’in şahsında teşekkür ederim. Mustafa diğer başlık altına koyduğun set fotoğrafları için ayrıca sağol dostum.

  Ozan’ın kaza geçirdiği günü tüm detaylarıyla yeniden canlandıracağımız çekimler beni ürküten bir diğer çekim grubuydu. Psikolojik yönden ağır olacağı baştan beri belli olan bu çekimlerin yükünü Ozan’ın son dalışında ortağı olan Bahadır ve Ozan’ı canlandıran kuzeni Onur Doğan çektiler. Böyle yüreklice duruşlara yaşamda nadiren tanık olursunuz. Hayatım boyunca unutamayacağım anlardı. Belgeselin bitmiş halini izleyince ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Onur nazik satırların için sağol kardeşim. Ozan'ı senin canlandırmanda bence bizleri aşan derin bir anlam var.

  Bu çekimlerde bizi yalnız bırakmayan meslektaşlarım Onur Akşit ve Nazım Ankaralıgil’e de verdikleri moral takviye için sağolun arkadaşlar diyorum. Bir kocaman teşekkür de sevgili öğrencilerime borcumdur. Yönetmen yardımcılarım Hülya ve Ömer, kameramanlarım Ümit ve Mert, set fotoğrafçısı Sadık, set videocusu Muzaffer, boom operatörü Rafet, kamera ve ışık asistanlarım İsmail ve Hakan… tıpkı bir AKUT ekibi gibi kararlı, bilgili ve cesurdular. Her şey nottan, diplomadan ibaret değil, sağ olun çocuklar! Umarım sizin de ilerde en az sizler kadar vefalı ve çalışkan asistanlarınız olsun!

  Sözün burasında, annelerimizle birlikte kumanyaları hazırlayan ve çekim günü kırk yıllık bir prodüksiyon sorumlusu gibi her yere yetişen, emek harcayan, tutku ve hedeflerime ortak olan sevgili eşim Zeliha Ünal’a da şükran ve sevgilerimi ifade ediyorum. Kekler, börekler için teşekkürler Emine ve Mürvet anne!

  En büyük teşekkürü sona bıraktım. Ozan’a adanmış bu sığ su bayılması temalı belgesele karar verdiğimde işe başlamak ya da hiç soyunmamak için tek bir kriterim vardı: Ozan’ın ailesinin onayı! Tüm fertleri acılarının tazelenmesi pahasına örnek gösterilecek bir karara imza attı: “Başka Ozanlar’ın kaybedilmesini önlemede bir işe yaracaksa, çekin!” Bu çalışma bugün bitebilme rotasına girdiyse, en başta Yıldırım ailesinin bu cesur kararıyla olmuştur. Mine Abla, Salim Ağabey, Aşkın, Okan! Nilgün Abla ve sevgili Banu! Dünyada acınıza ilaç olabilecek bir şey bilmiyorum, ama o acıyı tüm zıpkıncı.com ailesiyle birlikte sizinle paylaşıyorum. VE OZAN KARDEŞİM! Keşke seni yaşarken tanımış olsaydım! Keşke bu kaza hiç olmasaydı! Bu kadere herkesle birlikte boyun eğsem de, aklımızla ve yaşananlardan ders çıkarabilme yeteneğimizle başka kaza ihtimallerini azaltabileceğimize inanıyorum. Bu belgesel bile senin eserin olan zıpkıncı.com'un yarattığı işbirliği havası içinde ve sana yönelik vefa ve minnet duygularıyla şekilleniyor. Teşekkür ederim, ışıklar içinde uyu!

  Tüm bu işbirlikleri ve her şeyin yolunda gitmesini hem kendimin hem sevgili Ozan’ın şansı olarak görüyorum. Belgeselin kalan çalışmaları (müziklenmesi, animasyonlar ve kurgu) bir ay içinde tamamlanacak ve yayına hazır hale gelecek. İzmir’de ön gösterim mahiyetinde bir toplu izleme ayarlayabiliriz, tanışmak için her vesileyi değerlendirmemiz iyi olur kanımca. Toparlarsak, kaygılandığım iki çekim grubunu da böylelikle başımız dik biçimde gerçekleştirebildik. Artık “belgesel çekiyoruz” diye her yerde söylüyorum. Çünkü ışık göründü. Hatta Savaş Karakaş İzmir’den ayrılırken “DIGITURK-İZ TV’de 19 Kasım’da yayın saatiniz ayrıldı, size kurguda başarılar” diyerek bize bir güzel bir jest yaptı.

  Ve güzel bir gelişme daha! Bu sabah sevgili Jak Boeno’yla telefonda konuştuk. Bir sonraki adımımız, Batı’daki örnekleri gibi sualtı avcılığını tüm yönleriyle tanıtacak bir DVD hazırlamak olacak umarım. Üstadın kitabını baz alarak, kendi sunumlarıyla “Jak Boeno ile Sualtı Avcılığı” adlı yeni bir çalışma ufukta görünüyor. Sevgili Ozan’a adadığımız senkop belgeseli çalışmasında geliştirdiğimiz deneyim, işbirliği, dostluk ve sinerjiyi yeni bir eseri meydana getirmede kullanmak istiyoruz.

  Doğru şeyler yaparsak başkaları takdir eder, önemli olan da budur. Ancak, yaptığımız işin sıradan bir balıkavı videosu olmadığını, insan sağlığıyla doğrudan ilgili bir çalışma olduğunu söylemek isterim. Bu belgesel; kendini tanımakla ilgilidir, etikle ilgilidir. Bu spora saygınlık kazandırmak ve standartları yerleştirmekle ilgilidir. Ve bildiğim kadarıyla ülkemizde bir ilktir. Bundan sonraki çalışmamız da tıpkı böyle olacak. Yaptıklarımızı izleyen ve "devam edin" diyen birilerini olduğunu bilmek bize güç veriyor. Hepinize bu nedenle teşekkür ediyorum.

  İçten sevgilerimle.
  Murat ÜNAL (1970-İzmir) 0 RH +
  Rol yapma, düşün!

 2. #2
  ZIPKINCI Mert TOPOYAN(katiti) - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  10-12-2005
  Mesajlar
  3.841
  Çalışmaların durumunu o akşam canlı tanıklarından dinleme şansım oldu. Vermiş olduğunuz emeklerin çok değerli olduğuna inanıyorum. Bundan sonra böyle üzücü durumlarla karşılaşmamak adına çok yararlı olacağını düşünüyorum. Bu çalışmanın da öncelikle İzmir'de bir anma toplantısı içerisinde, bir gala şeklinde ilk sunumunun yapılmasının çok güzel olacağı fikrindeyim. Bugüne kadarki emekleriniz için teşekkürler ve bundan sonraki çalışmalarınızda başarılar...
  Mert Topoyan

  İzmir - 1978

  Navigare necesse est...

 3. #3
  Onur DOĞAN
  Guest
  Sevgili Murat abi;
  Birlikte organize edeceğimiz bi galanın ve aynı zamanda anma gününün çok güzel bir fikir olduğunu düşünüyorum. Nazik ve anlamlı satırların için çok teşekkürler... Yeni yeni toparlıyorum kendimi... Eniştemle tavla oynuyoruz filan.. Hayat bi şekilde gidiyo yaa... Acısı büyük abimin... Çok özlüyorum her halini...İyi çalışmalar...

 4. #4
  Selçuk Dilşen
  Guest
  Belgeselin eğitici değer taşıyacağına hiç şüphe yok. Değerli çabalarınızı kutlar ve serbest dalış camiası adına teşekkür ederim.
  Keşke daha önceden haberim olsaydı, epey katkılarım olabilirdi. Vaktim olmadığı için örnek olarak şunu kısaca belirteyim:
  Rahmetli Ozan'ın bayılması, öğrendiğim detaylara göre, bildiğimiz sığ su bayılması değildi, daha nadir rastlanan derin su bayılmasıydı. Bunu acıları tazelememek ve yaranın kabuğunu kaldırmamak adına şimdiye kadar açıklamadım. İnşallah yakında detaylı yazarım. Sporcularımız pratik olarak belli seviyelere yaklaşmış iseler de, teorik olarak çok ama çok eksiğimiz var. Bu konuda yetkin olan kişlerin sayısı Türkiye'de 3-5'i geçmez. Yetenek ve deneyim maalesef her şey demek değil, buna teorik eğitimin de eklenmesi, teorik eğitime değer verilmesi şart. Sadece yetenek ve deneyime (alaydan yetişmeye) bel bağlanırsa istemediğimiz olaylar yine oluşabilir.

  Saygı ve sevgilerimle,

 5. #5
  murattopgül
  Guest
  Böylesine önemli bir konuda, bu kadar meşakatli bir uğraşının sonuçlarını merakla bekliyorum.Bilgisizlik ve hırslarımızın neden olduğu, zamansız kaybolan yaşamları azaltmak için yaptığınız çalışmaların değerini sözlerle ifade edebilmek benim için mümkün değil.Katkısı olan herkese sonsuz teşekkürler ve kucak dolusu sevgiler.

 6. #6
  Administrator Cüneyt AKAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30-10-2005
  Bulunduğu yer
  BALÇOVA/İZMİR
  Yaş
  60
  Mesajlar
  3.864
  Sevgili Murat hiç kimseyi atlamadan ettiğin teşekkürleri en çok senin hakettiğini düşünüyorum,tüm bu gurubu bir araya getirdiğin için...böylesi güzel bir belgesel için...
  Eminim hiç sorunsuz bitireceksin! ve umuyorum verilmesini düşündüğün mesaj tüm sualtı severlere ulaşır.Ozan'ı yitirdikten sonra sitemiz yönetiminin en hassas olduğu konu bu!! "içimizdeki şeytan"a dur demek..
  Sağol,varol Muratçım yolun hep açık olsun dostum


  CÜNEYT AKAY/7-EKİM-1958/İZMİR
  ***HEP RASGELSİN***
  http://zipkinci.com/duyuru/7935-10-m...ter-misin.html

 7. #7
  Onur Üyesi Murat ÜNAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  27-05-2006
  Bulunduğu yer
  İzmir
  Yaş
  48
  Mesajlar
  1.974
  Herkese güç veren sözleri için minnettarım. Karanlığa bağırmadığımızı, yalnız olmadığımızı bilmek çok mutluluk verici.
  Murat ÜNAL (1970-İzmir) 0 RH +
  Rol yapma, düşün!

 8. #8
  ZIPKINCI Endien_ HUNTER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  27-10-2006
  Bulunduğu yer
  İZMİR-
  Yaş
  47
  Mesajlar
  1.755
  Şahsım adına böyle güzel bir projede yer aldığım için tşk.ederim.Çok güzel bir ekip çalışması yapıldı.Herkes içten ve samimi idi. Bu kadar pozitif bir ortamdan iyi bir proje çıkacağına eminim.Katılan herkese tşk.ederim.Tanışığım herkese burdan selamlar.

 9. #9
  alp_bodrum
  Guest
  telımelerın bıttıgı yer,bence boylebır belgeselın cekıldığını duyunca tuylerım dıken dıken oldu.nasıl bır emek nasıl bır öz veridir.cok tesekkurler.

 10. #10
  Comanche
  Guest
  Emeklerinize sağlık. Tekrar tekrar kolaylıklar...
  Haylazz likes this.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Ozan YILDIRIM'ın vefatı
  By SeaLord in forum Duyuru
  Cevaplar: 115
  Son Mesaj: 08-12-2018, 23:25
 2. Ozan YILDIRIM
  By Oktay UZDİYEM in forum Başsağlığı ve Temenniler
  Cevaplar: 118
  Son Mesaj: 25-09-2017, 11:59
 3. vefat OZAN YILDIRIM
  By sparus in forum Başsağlığı ve Temenniler
  Cevaplar: 18
  Son Mesaj: 28-09-2009, 17:30
 4. Ozan YILDIRIM
  By Okan YILDIRIM in forum Hayat Biyografisi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 27-08-2006, 21:52
 5. OZAN YILDIRIM ANISINA
  By fricklers in forum Beyaz Defter ve Anma
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 15-08-2006, 14:18

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504