1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 13
Like Tree37Likes

Konu: AMATORSAD Orfoz Avı Basın Duyurusu

 1. #1
  ZIPKINCI Erhan Ocak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16-02-2005
  Bulunduğu yer
  İZMİR-ALANYA
  Mesajlar
  1.838

  AMATORSAD Orfoz Avı Basın Duyurusu  1) 01/09/2012 tarihinde yürürlüğe giren 3/2 Sayılı Tebliğ ile , yaklaşık 12 (ON İKİ) yıldan beri zıpkın/Sualtı Tüfeği ile avı amatör Balıkçılara yasak olan ORFOZ/LAHOS türlerinden boy limiti asgari 45cm ebadında olmak kaydı ile ve günde en fazla 1 ‘BİR’ adet olmak kaydı ile ve DALIŞA YASAK OLMAYAN ALANLARDA zıpkınla / Sualtı Tüfeği ile avlamak serbest bırakılmıştır. Öncelikle diğer bir avcılık türü olan OLTA İLE AMATÖR avcılıkta bu adı geçen türlerin günde 3 ‘Üǒ adet olmak kaydı ile avlanması öteden beri serbest idi ve daha önemlisi BALIK STOKLARINDA ASIL YIKICI ETKİYİ YARATAN Ticari Avcılık Tebliğlerinde bu adı geçen türler hiçbir zaman (OLTA VE AĞ ile avcılığı) yasaklanmamış ve bugün de serbest olduğu belirtilmelidir. Adı geçen türlerin Sayı, Boy ve Dalma Alanı sınırları dikkate alınarak amatör sualtı avcısı tarafından avlanmasının bu türlerin tükenmesine yol açacağına dair hiçbir bilimsel bulgu, veri, rapor bulunmadığı belirtilmelidir. Yasadışı TİCARİ amaçlı kaçak (Gece, tüple, vb.) sualtı tüfeği ile avcılık ise geçmişte olduğu gibi bugün de TÜM BALIK TÜRLERİ YÖNÜNDEN YASAKTIR.

  2) Bilimsel inceleme sonuçları içeren yayınlara bakıldığında Orfoz ‘‘Epinephelus guaza/gigas’’ ve Lahos ‘‘Epinephelus aenus’’ türleri için IUCN(International Union for Conservation of Nature) Türkiye çevresinde(!) bu balıkların neslinin tehdit altında olduğuna dair yayınlanmış bir bilimsel araştırma ve rapor yoktur. Orfoz için Akdeniz’de belirli alanlarda(İspanya-İtalya) yapılan çalışmalar sonucunda geçmiş dönemler için yayınlanmış soyu tehdit altında raporları vardır, ancak Lahos türü için böylesi bir rapor dahi söz konusu değildir.
  Bilimsel olmasa da yapılan kişisel gözlemler elbette gözlemciler yönünden önemlidir ve denizlerimizde balık tür ve sayısında çok ciddi azalmalar olduğu ileri sürülebilir. Ancak Ticari avcılığı (OLTA, PARAKETE, AĞ) ADET YÖNÜNDEN SINIRSIZ serbest olan bu iki balık türü için Amatör Sualtı Avcılığına 12 (ON İKİ) seneden fazla yasaklatma isteğinin makul ve anlaşılabilir bir sebebi yoktur.
  Sualtı Tüfeği (Zıpkın) AMATÖR SUALTI AVCILARI tarafından gündüz aletsiz dalış ile kullanılabilen ve SÜRDÜRÜLEBİLİR AVLANMA açısından aranan SEÇİCİLİK vasfı yüksek, STOKLARA OLUMSUZ ETKİSİ GÖZ ARDI EDİLEBİLİR DÜZEYDE KÜÇÜK OLAN MODERN bir avlanma aracıdır.
  3) Avrupa Birliği (“AB”)’nin Akdeniz’e kıyısı olan bir çok gelişmiş ülkesinde-İspanya, İtalya, Hırvatistan, Yunanistan, Arnavutluk, vb…- AMATÖR SUALTI avcılığında belli asgari boy limiti ile ve günde 1 ‘BİR’ adet gibi sembolik bir sayıda olmak kaydı ile Orfoz ve Lahos Avcılığının serbest bırakıldığı bilinen bir gerçektir. Esasen Türk Amatör Tebliği’ndeki bu sınırlı avlanma izni değişikliği AB düzenlemelerine uyum çerçevesinde yapılmış çağdaş normlara uygun bir düzenlemedir.

  4) Öte yandan adı geçen iki balık türünden özellikle ORFOZ 0-300 mt derinlik bandında yaşamaktadır. Serbest (Aletsiz, yani herhangi bir yardımcı hava kaynağı kullanılmaksızın, sporcunun kendi nefesi ile ve sadece birkaç dakika ) Dalış sureti ile yapılabilen Amatör Sualtı Avcılığında ise azami 35 mt, ortalama 5-10 metre derinliğindeki su kesiminde yapılabilmektedir. Bu da şunu göstermektedir ki, Amatör Sualtı Avcısının teknik olarak avlanma imkanı olmayan 35-300 mt derinlik skalasında bu avcılık yöntemi ile balıkların neslinin tüketilmesi bir yana bir adedinin dahi avlanması mümkün değildir. Ancak Sorumlu ve Sürdürülebilir Avcılığa gönül vermiş biz Amatör Sualtı Avcıları üreme döneminde sığ sulara gelen bu balık türü için, Mayıs-Haziran aylarında tüm TİCARİ VE AMATÖR avcılık yöntemlerine kapatılması eğer BİLİMSEL BİR KURUL tarafından usulüne uygun düzenlenmiş bilimsel raporlara dayanarak öneriliyorsa destekleriz. (Esasen bu yönde bir talep Bakanlığa tarafımızdan da iletilmiştir) Ancak burada STOKLARA OLUMSUZ ETKİSİ açısından özellikle TİCARİ BALIKÇILARIN AĞ, PARAKETE ve diğer çok iğneli olta düzenekleri ile ADET SINIRI OLMAKSIZIN 0-300 metre arası tüm derinliklerde fütursuzca avlanmaları durdurulmadan ve denetlenmeden, sadece AMATÖR OLTA VE SUALTI AVCILARINA YASAKLAMA getirilerek BALIK STOKLARININ KORUNMASININ MÜMKÜN OLMADIĞINI Ülkemizin herhangi bir SU ÜRÜNLERİ FAKÜLTESİNE BAŞVURAN HERKES KISA SÜRE İÇİNDE ÖĞRENEBİLİR.

  5) Ülkemizde Denizaltında faaliyet gösteren bireysel (ve bilimsel olmayan) gözlemciler arasında yer alan SCUBA (ALETLİ/TÜPLÜ DALIŞ) İLE ÜCRETLİ KURS EĞİTİM SEKTÖRÜNDE Çalışan meslek sahiplerinin bir kısmı genelde 0-60mt aralığında bölgelerinde her geçen yıl daha az balık ile karşılaştıklarında bunun sebepleri arasında son derece afaki ve hatalı bir değerlendirme ile aynı suda yüzerken gördükleri Amatör Sualtı Avcısı ile Balıklardaki azalma arasında bir bağlantı kurmak yoluna gidebilmektedirler.

  6) Oysa yakın bir tarihte Balıkesir İli Ayvalık İlçesi Sahil Güvenlik Ekiplerinin GECE yaptığı bir baskında bu SCUBA Eğitmenlerinin / Kurs Sahiplerinin Teknelerinin baş altlarında kilolarca balığın GECE VE TÜPLÜ DALIŞ İLE vurularak avlandıkları tespit edilmiştir ve bu hususta video filmleri içeren haberler ilgi ve dehşetle Biz AMATÖR SUALTI AVCILARI tarafından izlenmiştir.

  7) AMATÖR SUALTI AVCISI GECE Suya avlanmak için girmez. AMATÖR SUALTI AVCISI TÜP veya başka bir hava kaynağı kullanarak avlanmaz. AMATÖR SUALTI AVCISI kendisine izin verilen boy ve sayıda avladığı balıkları sadece kendi ihtiyacı için alıkoyabilir ve ASLA SATMAZ.

  8) Genel yasaklamalar yerine dünyada artık belli bölgeleri avcılığa kapatarak türlerin devamına ve sürdürülebilir avcılığa hizmet etmeye çalışılmaktadır. Bu çerçevede Birleşmiş Milletlerin güdümünde Akdeniz’de Deniz Koruma(Marine Protected Areas) alanları oluşturulmaktadır. Ancak dalış açısından bir başka bir sorun ülkemizde zaten var olan aşırı DALIŞA YASAK alanlardır ve bu hali ile yeni yer yasakları oluşturmak nerede ise Amatör Sualtı Avcılarına dalarak avlanmayı tümden ortadan kaldıracak boyuttadır. Bu çerçevede yapılması gereken Dalışa Yasak alanları bilimsel yöntemlerle belirlemek ve sürekli izleyerek güncellemektir. Bu konuda faydalı olacağına inandığımız bir kaynak için bkz: http://dalisayasak.wordpress.com/

  9) 12 (ON İKİ) yıllık yasak dönemden sonra Bakanlığın Amatör Tebliği’nde Boy ve Sayı limiti korunarak Orfoz ve Lahos türlerinden herhangi birinden bir adedinin Amatör Sualtı Avcıları tarafından Amatör Olta Balıkçıları ve Ticari Olta, Parakete, Ağ Avcıları (Ki Ticari Avcılara Adet/Sayı/Kilo sınırı halen yoktur) İLE BİRLİKTE avlanmasına izin vermesi negatif ve gereksiz bir ayrımcılığa kısmen son vererek, stoklara etkisiz bir avlanma türüne yani Amatör Sualtı Avcılığına Avrupa Birliği normlarına uygun olarak azıcık kapı aralamaktan başka bir şey değildir.
  Kamuoyunun bilgilerine arz ederiz.

  Saygılarımızla

  Amatör Sualtı Avcıları Derneği

 2. #2
  ZIPKINCI bandixir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08-08-2011
  Bulunduğu yer
  Yenibosna / İst.
  Yaş
  46
  Mesajlar
  2.402

  Cevap: AMATORSAD Orfoz Avı Basın Duyurusu

  Çok yerinde bir açıklama olmuş,
  teşekkür ederim.

  Not. Linkini verdiğiniz Sitedeki indir bolümünden ulaşılan google earth kmz. Dosyalari silinmiş, yüklenemiyor.
  Erhan Ocak and rustemderin like this.


  Şener BANDIRMA
  İstanbul - 1972
  60 sn yeterli.

 3. #3
  ZIPKINCI Cengiz ÖZÇELİK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  21-04-2005
  Bulunduğu yer
  ANTALYA & ANTALYA
  Yaş
  40
  Mesajlar
  3.335

  Cevap: AMATORSAD Orfoz Avı Basın Duyurusu

  Helal olsun gayet güzel bir açıklama olmuş.
  Cahil gazeteciler her önüne gelen konuyu araştırmadan bilmeden yayınlamaktalar. Ve bizi hedef göstermekteler.
  3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizde denizden bu kadar uzak insanlar var. Bilmedikleri konularda ortalığı karıştırabiliyorlar...
  Cengiz ÖZÇELİK - 1978

  " Dive4Life "
  Cep: 0533 620 06 62

 4. #4
  ZIPKINCI ERSİNCANOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  05-08-2012
  Bulunduğu yer
  AKDENİZ
  Yaş
  35
  Mesajlar
  170

  Cevap: AMATORSAD Orfoz Avı Basın Duyurusu

  çok güzel bir açiklama...
  Gereksiz polemiklere giren insanlarada cevap olsun...hiçbir kanunu düzeni tam anlamiyla bilmeyen ve anlamsizca yorumlar yapan insanlar içinde yerinde bir açiklama olmuş
  saygilar...
  ERSİN CANOĞLU
  AKDENİZ

 5. #5
  ZIPKINCI rustemderin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  19-09-2012
  Bulunduğu yer
  İstanbul/üsküdar/k.çamlıca
  Yaş
  38
  Mesajlar
  1.357
  Blog Entries
  1

  Cevap: AMATORSAD Orfoz Avı Basın Duyurusu

  bu duyuruyu buradakiler bile okumaz arkadaşlar. milletce ot gelip saman gidiyoruz.
  2 balık fotografı koysan kırk kişi tebrik eder. önemli bir duyuru yaparsin kimse okumaz bile. memleketin ve bu forumun halini bu başlığa gösterilecek ilgi/ilgisizlikten anlayabiliriz.
  Rüstem DERİN
  İstanbul / Üsküdar
  rustemderin@gmail.com

 6. #6
  ZIPKINCI Kemal TOYGAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  29-09-2007
  Bulunduğu yer
  İstanbul / Silivri
  Yaş
  40
  Mesajlar
  1.528

  Cevap: AMATORSAD Orfoz Avı Basın Duyurusu

  Bilgilendirme ve açıklamalar için teşekkürler.
  Erhan Ocak likes this.
  Kemal Toygar, İstanbul, 25/04/1978

 7. #7
  ZIPKINCI AYRIKAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  11-09-2012
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Yaş
  33
  Mesajlar
  456

  Cevap: AMATORSAD Orfoz Avı Basın Duyurusu

  çok güzel bi açıklama olmuş Teşekkürler.

  Alıntı rustemderin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  bu duyuruyu buradakiler bile okumaz arkadaşlar. milletce ot gelip saman gidiyoruz.
  2 balık fotografı koysan kırk kişi tebrik eder. önemli bir duyuru yaparsin kimse okumaz bile. memleketin ve bu forumun halini bu başlığa gösterilecek ilgi/ilgisizlikten anlayabiliriz.
  üzülerekte olsa size katılıyorum.
  Yeni sevgilim DENİZ. İçinde barındırdığı binlerce sevgi tanecikleri beni bekliyor..

  Mesut KIZILATEŞ
  İstanbul / Esenyurt
  542 271 75 12

 8. #8
  ZIPKINCI M. Mert BABAYİĞİT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25-10-2009
  Bulunduğu yer
  Marmara
  Yaş
  29
  Mesajlar
  4.282

  Cevap: AMATORSAD Orfoz Avı Basın Duyurusu

  Gerekli olan bir açıklamaydı ve bu çok güzel şekilde anlatılmış... Teşekkürler emeğiniz için.Sularımızda bilimsel olarak azalan bir türün avcılığına yasak
  konulmasını başta zıpkıncılar ister ama bu yasak bilimsel olup her türlü avcılığı da kapsamalıdır.Zıpkıncıdan daha çok doğayı korumak isteyen,
  denizi seven başka bir topluluğun olacağını zannetmiyorum...
  Hiçbir balık avı sitesinde canlı türlerinin korunması yönünden tartışmalar ve bu denli duyurular olmamaktadır.
  1989 Trakya kıyıları

  Yaşam, aldığın nefeslerin sayısıyla değil, nefesini tuttuğun anların sayısıyla ölçülür. (George Carlin)

 9. #9
  ZIPKINCI
  Üyelik tarihi
  10-03-2014
  Bulunduğu yer
  ANTALYA
  Yaş
  33
  Mesajlar
  195

  Cevap: AMATORSAD Orfoz Avı Basın Duyurusu

  emeğinize sağlık güzel bir bilgilendirme olmuş teşekkürler

 10. #10
  ZIPKINCI baracuday - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09-04-2010
  Bulunduğu yer
  Ataşehir İstanbul
  Yaş
  42
  Mesajlar
  1.069

  Cevap: AMATORSAD Orfoz Avı Basın Duyurusu

  Elinize emeğinize sağlık. Linkteki siteyi de yeni gördüm ve bu bilgilere ulaşmama vesile olduğunuz için teşekkürler. Linkteki özellikle yasak alanlar ( Kültür ve Tabiat Varlıkları Dalışa Yasak Alanlar | ) kısmı ülkemizdeki dalışa yasak bölgelerin tamamını mı kapsamaktadır?
  ERKAN ERGÖK
  ADANA
  1976
  0 543 922 88 08
  Benimki kaç santim öğrendim: http://bit.ly/gcDlDN, seninki kaç santim?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Amatör Sualtı Avcıları Derneği --AmatorSAD--
  By muratyucebas in forum AmatörSAD
  Cevaplar: 50
  Son Mesaj: 31-01-2015, 12:40
 2. Sualtında basın toplantısı
  By Murat ÜNAL in forum Deniz Sohbetleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-09-2007, 08:57

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236